Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Epidemiczne » Cmentarze epidemiczne - Małopolskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 3 sie 2013, o 00:19 

Pochwały: 1
Imię: Karolina
Od pewnego czasu przestałam wierzyć w przypadki, zwłaszcza jeśli rzecz dotyczy zapomnianych grobów. Historia odnalezienia omawianego w tym miejscu cmentarzyka zasługuje jednak na szerszy opis, jest bowiem interesująca.

Oto mamy pole. Na środku pola widzimy krzak. I to byłoby w zasadzie tyle - oczywiście na pierwszy rzut oka.
My na szczęście wiemy już, że wspomniany krzak to bardzo stary okaz bzu, zasadzony przed dziesiątkami lat na zbiorowej mogile mieszkańców okolicy, zmarłych w wyniku zarazy.
I że pamięć o tym miejscu, nie oznaczonym w żaden inny sposób, przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Chociaż zarośla bzu znajdują się na samym środku pola i strasznie utrudniają pracę na nim, pług oracza od lat nie śmie tknąć starego grobu. Bo tak nakazał ojciec synowi, a potem dziadek wnukowi.

O istnieniu w Kamieńczycach morowej mogiły dowiedzieliśmy się całkowicie przypadkowo, podczas poszukiwań cmentarza wojennego w Jaksicach. Miła starsza pani sama o nim wspomniała: "Pamiętam, że w Kamieńczycach też była taka stara mogiła. Pod bzem grzebano zmarłych na cholerę".

Zmartwieliśmy.
Jak my teraz znajdziemy ten właściwy krzak bzu? Pewnie we wsi tego ustrojstwa jest pełno! W dodatku jest sierpień, kwiaty bzowe dawno przekwitły i trzeba się będzie najpewniej popisać umiejętnością rozpoznawania drzew z dużej odległości*.

Ku naszemu zaskoczeniu pierwszy zagadnięty mieszkaniec Kamieńczyc doskonale kojarzył miejsce epidemicznych pochówków. Wytłumaczył nam, jak dotrzeć w jego pobliże tak obrazowo, że w terenie nie mieliśmy żadnych wątpliwości.
O krzaku powiedział, że "poznany go na pewno, rzuca się w oczy".

I rzeczywiście. Trudno było przeoczyć samotny krzak. Już z daleka wiedziałam, że to bez.
W dodatku tuż obok zielonej kępy stał traktor oraz kręcił się jakiś pan.
Zagadnięty przez nas rolnik okazał się być bardzo sympatycznym mężczyzną, a w dodatku właścicielem pola z mogiłą choleryczną.
Potwierdził wiadomości o grobie.
Nie mogliśmy wyjść z podziwu dla tego człowieka, który rok w rok starannie omijał maszynami rolniczymi stary krzak kryjący grób, bo tak nakazał robić jego nieżyjący już dziadek. :brawa:
Jak Polska długa i szeroka rolnicy niszczą i rozorują tego typu relikty, a tymczasem w Kamieńczycach pamięć o tym miejscu trwa i trwa i - mam nadzieję - będzie jeszcze długo trwała.

Lokalizacja mogiły: http://old.wikimapia.org/#lat=50.332887 ... 28&m=b&v=8

*Dzięki Latającemu Cyrkowi Monty Pythona doskonale radzimy sobie w tej kwestii z modrzewiami.

Załączniki:
Długa, kręta, biała droga.jpg
Długa, kręta, biała droga.jpg [ 136.62 KiB | Przeglądane 245 razy ]
Samotna kępa bzu.jpg
Samotna kępa bzu.jpg [ 137.75 KiB | Przeglądane 245 razy ]
Mogiła epidemiczna.jpg
Mogiła epidemiczna.jpg [ 171.2 KiB | Przeglądane 245 razy ]
Mogiła epidemiczna (1).jpg
Mogiła epidemiczna (1).jpg [ 130.93 KiB | Przeglądane 245 razy ]
Mogiła epidemiczna (2).jpg
Mogiła epidemiczna (2).jpg [ 189.41 KiB | Przeglądane 245 razy ]

Post Napisane: 3 sie 2013, o 12:21 

Podobnie wygląda z cmentarzami epidemicznymi w Wielkopolsce, z tym, że tu istnieją także niemieckie cmentarze epidemiczne - nie orzą na nich, ale stawiają stogi.

Post Napisane: 3 sie 2013, o 20:06 
Przyjaciel

Imię: Ewa.
Oj zaraz Rolnicy i to w Wielkopolsce !! ;)
Sama jestem rolnikiem z zawodu i nie przypominam sobie abym rozorywała jakąś mogiłę - stogów też nie stawiam na mogiłach. Wręcz przeciwnie - każdą (dłuższą) wolną chwilę poświęcam na zwiedzanie, szukanie itp. ;)
A żeby było fajniej, to ktoś mi powiedział, że w pewnym mieście na takowym "cholerycznym miejscu" postawiono szkołę ...

Ps.Nie znalazłam nigdzie żadnej informacji (pisemnej) o takowych pochówkach 'pod obecną szkołą" :(

Antoine de Saint-Exupéry

Post Napisane: 3 sie 2013, o 21:48 
Bratnia dusza

Imię: Piotr
szkieletek napisał(a):
I rzeczywiście. Trudno było przeoczyć samotny krzak. Już z daleka wiedziałam, że to bez.

Samotny krzak,lub większa kępa trawy w szczerym polu jest zawsze podejrzana.. :D

To tak jak w pewnym filmie:
Cytuj:
"Czerwony kapelusz jest właściwie zawsze podejrzany, proszę pana."
:D

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 4 sie 2013, o 11:53 

Inga napisał(a):
Oj zaraz Rolnicy i to w Wielkopolsce !! ;)
Sama jestem rolnikiem z zawodu i nie przypominam sobie abym rozorywała jakąś mogiłę - stogów też nie stawiam na mogiłach. Wręcz przeciwnie - każdą (dłuższą) wolną chwilę poświęcam na zwiedzanie, szukanie itp. ;)
A żeby było fajniej, to ktoś mi powiedział, że w pewnym mieście na takowym "cholerycznym miejscu" postawiono szkołę ...

Ps.Nie znalazłam nigdzie żadnej informacji (pisemnej) o takowych pochówkach 'pod obecną szkołą" :(

Ze wszystkich Wielgopolan do rolników mam akurat najwięcej sympatii, ponieważ jak wyraźnie stwierdziłem, NIE ROZORYWUJĄ mogił (skoro w Małopolsce nie rozorali, a tu wygląda podobnie, to, co mogłem mieć na myśli, ha?). Stogi widziałem na własne czujne oczka, duże były - może to po PGR-ze taka świecka tradycja, a może włedny kapitalista, przybłęda skądinąd na świętej wielgopolskiej ziemi... Nie, nie, nie, tutejsi rolnicvy nie orają po cmentarzach, robią z nich wysypiska gruzu, śmieci, w szczególności wywożą padlinę. W razie potrzeby służę konkretnymi nazwami.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Epidemiczne » Cmentarze epidemiczne - Małopolskie