Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Śląskie

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Racibórz
 Post Napisane: 21 sty 2015, o 19:16 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Nie nagrywali o prześladowaniach Żydów :glupek: Media to w większości przypadków piszą "po łepkach", czyli nie dosłyszą, nie sprawdzą i nie poprawią. Celem tego całego reportażu, który będzie miał ze 2 godz. w radiu jest "poszukiwanie korzeni i próba odkrycia co się stało z rodziną Goldbergów z miasta Ratibor". A co do komentarzy, no to już się przyzwyczaiłam. Z tych pod artem jakieś jest drugie dno, nie związane z antysemityzmem, a raczej z katolicyzmem :rotfl3: No, ale to już wewnętrzna sprawa Raciborza.

Dodam jeszcze, że chłopak, który trzyma ten włochaty mikrofon, to Polak, a pani Marta też ma mamę Polkę, czyli nasi są w Radiu BBC :jupi:

Post Napisane: 6 lut 2015, o 19:44 
Przyjaciel

Link do audycji w radiu BBC - oczywiście po angielsku. Chyba będzie aktywny tylko przez 25 dni.

http://www.bbc.co.uk/programmes/b05101jx

( O cmentarzu od ok. 35 min. Na samym początku i w środku są wiadomości. Po przesłuchaniu wiem, że palnęłam błąd i miast lat 70-tych powiedziałam 50-te - chodzi o czas zniszczenia cmentarza. No ale to wynikło ze stresu gadania po angielsku do mikrofonu na żywca czyli bez przygotowania).

Post Napisane: 15 lut 2015, o 08:58 
Przyjaciel

Opisałam wizytą Anglików na swojej Szufladzie :arrow: http://szufladamalgosi.pl/to-jest-polsk ... pytaj-why/

Post Napisane: 15 lut 2015, o 20:47 
Przyjaciel

Imię: Renata
Małgosiu, przeczytałam i piszę tutaj, gdyż w "Szufladzie" nie odkryłam miejsca na komentarze :) Cud-miód reportaż! Chociaż temat poważny, to przyznam się bez bicia - mój śmiech było słychać w całym domu :D Powinnaś zastąpić tekściarzy naszych miejscowych kabaretów.
Temat był świetny, chociaż pewno bardziej na film dokumentalny niż na reportaż radiowy. Spróbuję posłuchać po angielsku, chociaż z future perfect in the past to będzie problem :D

Przy okazji - Małgosiu - sto lat w zdrowiu i szczęściu :kwiaty:

Post Napisane: 15 lut 2015, o 21:19 
Przyjaciel

Opcję komentowania wyłączam od czasu do czasu, bo jak mnie antysemity atakują, to wolę im to z góry uniemożliwiać, niż potem się wkurzać.

Dzięki za dobre słowo ;-) i za życzenia :D

Samo kręcenie było faktycznie śmieszne momentami. Szczególnie dla mnie, bo uczestniczyłam w takim cyrku pierwszy raz w życiu. Ale tylko dla mnie to było zabawne. Dziennikarze podchodzili do tego bardzo profesjonalnie i ich tam nic nie śmieszyło. Bardzo mili ludzie.

Post Napisane: 17 maja 2015, o 13:58 
Przyjaciel

Petrus napisał(a):
Od czasu, kiedy oglądałem w bibliotece muzeum albumy z archiwalnymi zdjęciami cmentarza, nie zdążyłem tam się wybrać na umówione zeskanowanie zdjęć. Może tej zimy...

W każdym razie część tych zdjęć zostało pokazanych w kolejnym ciekawym filmie zrealizowanym przez A. Szczypińkiego:
]

Byłam w muzealnej bibliotece parę dni temu i miałam okazję oglądać te zdjęcia. Niesamowite wrażenie. Jak człowiek pomyśli, że jeszcze tak niedawno, to wszystko było zachowane, to krew się burzy :evil:
Moja numeracja zdjęć daje Wam obraz tego ile grobów zostało sfotografowanych. Jak zauważycie zapewne Martha i Adolf zdołali uniknąć komory gazowej - choć tyle.

Załączniki:
Raciborz stare zdjecia cmentarza (1).JPG
Raciborz stare zdjecia cmentarza (1).JPG [ 180.35 KiB | Przeglądane 469 razy ]
Raciborz stare zdjecia cmentarza (86).JPG
Raciborz stare zdjecia cmentarza (86).JPG [ 208.44 KiB | Przeglądane 469 razy ]
Raciborz stare zdjecia cmentarza (174).JPG
Raciborz stare zdjecia cmentarza (174).JPG [ 160.35 KiB | Przeglądane 469 razy ]
Raciborz stare zdjecia cmentarza (245).JPG
Raciborz stare zdjecia cmentarza (245).JPG [ 161.12 KiB | Przeglądane 469 razy ]
Raciborz stare zdjecia cmentarza (304).JPG
Raciborz stare zdjecia cmentarza (304).JPG [ 165.83 KiB | Przeglądane 469 razy ]
Raciborz stare zdjecia cmentarza (336).JPG
Raciborz stare zdjecia cmentarza (336).JPG [ 194.4 KiB | Przeglądane 469 razy ]
Raciborz stare zdjecia cmentarza (403).JPG
Raciborz stare zdjecia cmentarza (403).JPG [ 146.66 KiB | Przeglądane 469 razy ]
Raciborz stare zdjecia cmentarza (431).JPG
Raciborz stare zdjecia cmentarza (431).JPG [ 169.9 KiB | Przeglądane 469 razy ]

Post Napisane: 17 maja 2015, o 18:42 

Imię: Paweł
Dobra robota Małgosiu! :brawa:
Zdjęcia rzeczywiście robią niesamowite wrażenie.
Coś zbliżonego zresztą można na szczęście obejrzeć nadal na kirkucie w Opolu...

Post Napisane: 17 maja 2015, o 19:47 
Przyjaciel

W Opolu chyba nie było tak łatwo rozkraść cmentarza, bo jest blisko domów. Ten bardziej poza miastem, no i na pewno było ciche przyzwolenie władz.

Smutną wiadomość znalazłam dziś po wklejeniu tych zdjęć. Otóż dwóch synów pani Bartenstein (btw młodo zmarła) z ostatniego zdjęcia nie przeżyło wojny. Znalazłam ich na jakiejś holenderskiej stronie - są tam wymienieni jako dzieci z Rzeszy, które w czasie IIWS były w Holandii, ale którym nie udało się przeżyć. Ot, taka jedna z wielu tragicznych historii, których nikt nie czyta, mało kto wie.
http://www.dokin.nl/deceased-children/h ... 7-apr-1924

Nie zgadza się rok urodzenia pani Bartenstein, ale myślę, że właściwy jest na nagrobku.

Post Napisane: 29 mar 2016, o 15:32 
Muszkieter

Będąc na święta u rodziny podskoczyłem te sto metrów zobaczyć jak bluszcz rośnie.

Obrazek Obrazek

Chwilę przede mną musiał ktoś odwiedzić to miejsce, bo zastałem ledwo co zapalone znicze.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Śląskie