Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Śląskie

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 6 sie 2012, o 20:18 

Pochwały: 1
Imię: Karolina
Świńskie.
Kości świńskie i postępowanie osób, wyrzucających tam śmieci, też świńskie.

Post Napisane: 6 sie 2012, o 20:21 
Muszkieter

Powiedz to urzędnikom w UM - najpierw odpowiedzą, że robią wszystko co w ich mocy, potem zapewnią, że się mylisz, bo teren przecież jest regularnie sprzątany, a na koniec zrobią to co potrafią najlepiej - bezradnie rozłożą ręce!
Jutro idę do prezydenta w podobnej sprawie zza płota, jak nie zapomnę wspomnę i o tym miejscu.

Zobacz profil GG  

Tytuł: Re: Racibórz
 Post Napisane: 6 sie 2012, o 20:36 
Przyjaciel

Imię: Małgosia
Wspomnij Piotrek. Wiem, że to g... da, ale niech się choć ciut władza zawstydzi. I niech nie zwala na Żydów, bo potomków tych, którzy tam leżą raczej już nie ma.

Tam leżą raciborzanie i to powinno być ważne dla miasta i mieszkańców. :echh:

Post Napisane: 26 sie 2012, o 07:20 
Przyjaciel

Petrusie, a o tym wiesz?

Cytuj:
Część macew i nagrobków znalazła się na terenie ówczesnej spółdzielni wielobranżowej mieszczącej się przy ulicy Cegielnianej, gdzie wykorzystywano nagrobki czy macewy z tego cmentarza do różnego rodzaju prac remontowo budowlanych na terenie naszego miasta. Między innymi wykorzystano je do budowy infrastruktury nieistniejącego już basenu miejskiego przy ulicy Bema w Raciborzu, a konkretnie użyte zostały do budowy ścianek działowych wewnątrz budynków jak i do budowy zewnętrznych elewacji basenowych. Spółdzielnia wykorzystywała elementy pochodzące z cmentarza również do łatania tak zwanych plomb w murkach otaczających skwery i parki w mieście, a zatem wspomniane elementy cmentarne zostały pocięte oraz rozdrobnione na potrzeby ówczesnych prac budowlanych.

:arrow: http://www.raciborz.com.pl/art24349.html

Zdjęcia:
:arrow: http://www.raciborz.com.pl/fotorelacja2681.html

Post Napisane: 26 sie 2012, o 09:12 
Moderator

Na tych zdjęciach to jakby odciski po macewach.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 26 sie 2012, o 09:56 
Muszkieter

Tak, słyszałem i żałuję, że nie zdążyłem zajść na basen zanim go wyburzono! Zdjęcia wykonano pewnie podczas wyburzania - po zdjęciu fragmentów nagrobków pozostały odciski (nawet Kokesia widać). Pewnie nikt nie wydobywał ich stamtąd i trafiły do pozostałego gruzu.
U głowy miasta nawet nie wspominałem - zdenerwowany zapomniałem, a oceniając podejście do mojego problemu, nie było by nawet sensu poruszać tego tematu. To jest inny wymiar rozumowania :nuts:

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 26 sie 2012, o 11:12 
Przyjaciel

Petrus napisał(a):
po zdjęciu fragmentów nagrobków pozostały odciski (nawet Kokesia widać). Pewnie nikt nie wydobywał ich stamtąd i trafiły do pozostałego gruzu.

A kiedy to wyburzali? Kokesa szkoda :(

Cytuj:
To jest inny wymiar rozumowania

Niestety :evil: Opisałam ten cały syf w arkuszu dla Fundacji Lo Tishkah z Belgii i napisałam o tej makabrze do Sztetla. Niech idzie w świat, że takie syfiarstwo jest u nas. Może choć jakaś miejscowa władza spłonie rumieńcem. :sciana:

Post Napisane: 4 sty 2015, o 18:19 

Imię: Paweł
Zwiedzałem teren kirkutu w lutym i w listopadzie minionego roku i udało mi się odnaleźć tylko taką macewę - nie znalazłem jej zdjęcia w tym wątku, więc pozwalam sobie je wrzucić poniżej:

Załączniki:
macewa.JPG
macewa.JPG [ 185.75 KiB | Przeglądane 515 razy ]

Post Napisane: 4 sty 2015, o 21:25 
Przyjaciel

Takie cudo tam ujrzałeś?? Niesamowite! Ten cmentarz przeszłam kilka razy w różnych odstępach czasowych i przy różnej roślinności i nigdy takiej macewy nie widziałam. Rewelacja!

Post Napisane: 4 sty 2015, o 23:59 
Muszkieter

Też się na nią nie natknąłem, dawniej było sporo pozostałości, ale nie przypominam sobie tablic z napisami, a łaziłem tam aż za dużo razy przez kilkanaście lat :shock:

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 5 sty 2015, o 00:24 

To są tak naprawdę dwa fragmenty z dwóch różnych macew, znalazłem je pod koniec lutego leżące w gęstym bluszczu.
Podejrzewam, że ziemia na tym cmentarzu może jeszcze kryć kilka podobnych niespodzianek...
A tę tabliczkę widzieliście?

Załączniki:
kirkut.JPG
kirkut.JPG [ 228.1 KiB | Przeglądane 493 razy ]

Post Napisane: 5 sty 2015, o 10:40 
Przyjaciel

O tabliczce wiem. To z inicjatywy jednego potomka polskich Żydów (ale nie z Raciborza) , który ufundował takie tablice dla wielu miejsc.

Tam by chyba trzeba było zaprosić fundację Jonnego Danielsa:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Fundacja_From_The_Depths

Post Napisane: 18 sty 2015, o 12:32 
Przyjaciel

Hagedorn napisał(a):
To są tak naprawdę dwa fragmenty z dwóch różnych macew, znalazłem je pod koniec lutego leżące w gęstym bluszczu.

Czy możesz mi przybliżyć w której części cmentarza są te fragmenty. We wtorek jadę tam z jakimś potomkiem raciborskich Żydów i może uda mi się go odszukać. Na cmentarzu ma być kręcony reportaż dla brytyjskiego radia o tej rodzinie. Nie będę mieć za dużo czasu, więc pomogłaby mi jaka Twoja wskazówka, czy po prawej (wchodząc od dołu), czy po lewej stronie, czy na dole, czy na górze, itp.

Małgosia

Post Napisane: 18 sty 2015, o 19:48 

Sprawdź PM ;)

Post Napisane: 18 sty 2015, o 20:22 
Przyjaciel

Sprawdziłam i bardzo dziękuję. No a tak w ogóle to :brawa: :brawa: :brawa: za powieszenie tabliczki. Jako przybysz, mniemam bowiem, że nie jesteś rodowity raciborzanin, zawstydziłeś miejscowych :rotfl2:

Post Napisane: 20 sty 2015, o 15:55 
Przyjaciel

Paweł, bardzo dziękuję za wskazówki. Znalazłam to bez problemu.

Dziś na cmentarzu była ekipa BBC, której dziennikarz, czy też komentator ma korzenie raciborskie. Byłam na cmentarzu godzinę przed ich przybyciem i miałam czas do namysłu, czy pokazać im wsio, czy coś zataić. Pokazałam 80%. Nie chciałam ich dobijać widokiem tych zwierzęcych kości, bo i bez tego byli wystarczająco zaszokowani.

Resztę pokazałam jak leciało (sami by w te chaszcze nie poleźli), bo uznałam, że może taki reportaż w zagranicznym radiu, takie głośne zawołanie "W Raciborzu jest taki syf na kirkucie" może jakoś pomoże, wstrząśnie lokalsami, władzami. Sprawdziło się w Mysłowicach, to może i tu się uda. :?:
Jak to mówią po naszemu nahusowałam Anglika i mam nadzieję, że w trakcie późniejszych spotkań z miejscowymi historykami (takie miał umówione) przemówi jakoś do raciborzan i coś z tym miejscem zrobią.

Dobrze, że choć ta mała nowa tabliczka informacyjna tam była. Gość nie potrafił zrozumieć jak może nie być żadnej informacji przy głównej drodze gdzie jest cmentarz. I wielu innych rzeczy nie potrafił zrozumieć. Ale tak, jak to już napisałam na Fb, wzięłam na klatę wsio i przeprosiłam jako Polka i Ślązaczka za to, że być może na szczątkach jego prababci są sterty śmieci.

Symboliczne kamyczki, które gość chciał położyć na grobie swoich przodków położył na maluśkim grobie (oczywiście bez nagrobka) jakiegoś dziecka (tu był wstrząśnięty, bo obok syf kiła, no i mogiła) i kawałku macewy z hebrajskimi inskrypcjami (jeszcze jeden znalazłam).

Załącznik:
Raciborz 20.01.2015 (169).JPG
Raciborz 20.01.2015 (169).JPG [ 241.76 KiB | Przeglądane 407 razy ]

Załącznik:
Raciborz 20.01.2015 (179).JPG
Raciborz 20.01.2015 (179).JPG [ 239.17 KiB | Przeglądane 407 razy ]

Załącznik:
Raciborz 20.01.2015 (191).JPG
Raciborz 20.01.2015 (191).JPG [ 238.41 KiB | Przeglądane 407 razy ]

Załączniki:
Raciborz 20.01.2015 (185).JPG
Raciborz 20.01.2015 (185).JPG [ 246.99 KiB | Przeglądane 407 razy ]

Post Napisane: 20 sty 2015, o 17:38 

_hipcia napisał(a):
Znalazłam to bez problemu.

Nie miałem wątpliwości, że sobie poradzisz! :D

_hipcia napisał(a):
uznałam, że może taki reportaż w zagranicznym radiu, takie głośne zawołanie "W Raciborzu jest taki syf na kirkucie" może jakoś pomoże, wstrząśnie lokalsami, władzami. Sprawdziło się w Mysłowicach, to może i tu się uda. :?:

Będę za to trzymał kciuki...

_hipcia napisał(a):
mam nadzieję, że w trakcie późniejszych spotkań z miejscowymi historykami (takie miał umówione) przemówi jakoś do raciborzan i coś z tym miejscem zrobią.

Ja, w razie czego, jestem w każdej chwili gotowy na akcję pt. "sprzątamy kirkut". Dużo nie trzeba, kilku ludzi w rękawicach roboczych, parę worków na śmieci...
Z krzakami będzie już nieco gorzej - przydałaby się zgoda urzędu na ich wycinkę, piła spalinowa itd.
Sprawę komplikuje dodatkowo aspekt wyznaniowy - judaizm zasadniczo nie dopuszcza możliwości takich prac (wycinka, nie zbieranie śmieci!) na terenie miejsc pochówków...

_hipcia napisał(a):
Gość nie potrafił zrozumieć jak może nie być żadnej informacji przy głównej drodze gdzie jest cmentarz.

Sam tego nie mogę zrozumieć - ani tabliczki, ani oznakowania na żadnej z dostępnych mi współczesnych map, nic - czarna dziura...

_hipcia napisał(a):
kawałku macewy z hebrajskimi inskrypcjami (jeszcze jeden znalazłam).

Brawo! :brawa:
Wiedziałem, że coś tam jeszcze z pewnością uda się znaleźć!

Post Napisane: 20 sty 2015, o 18:11 
Muszkieter

Hagedorn napisał(a):
Z krzakami będzie już nieco gorzej - przydałaby się zgoda urzędu na ich wycinkę, piła spalinowa itd.
Sprawę komplikuje dodatkowo aspekt wyznaniowy - judaizm zasadniczo nie dopuszcza możliwości takich prac (wycinka, nie zbieranie śmieci!) na terenie miejsc pochówków...

A mimo wycinek, właśnie z powodu lokalizacji teren ten pozostanie już chyba wysypiskiem śmieci.
Właśnie dlatego częściej myślę o takiej akcji, ale na cmentarzu ewangelickim (tym bardziej, że leży tam moja prababka) - tam odkrzaczenie byłoby wizualnie bardziej efektowne, za krzakami jest jeszcze dużo ukrytych nagrobków. Pewnie i formalności byłoby mniej. I też na taką ewentualną akcję jestem gotowy, jakby co ;)

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 20 sty 2015, o 18:28 

Petrus napisał(a):
Właśnie dlatego częściej myślę o takiej akcji, ale na cmentarzu ewangelickim (tym bardziej, że leży tam moja prababka) - tam odkrzaczenie byłoby wizualnie bardziej efektowne, za krzakami jest jeszcze dużo ukrytych nagrobków. Pewnie i formalności byłoby mniej. I też na taką ewentualną akcję jestem gotowy, jakby co ;)

Petrus,
O cmentarzu ewangelickim też myślałem! Jakiś czas temu uczestniczyłem w akcji odkrzaczania i porządkowania małego, zupełnie zapomnianego i zarośniętego cmentarza mennonickiego na Żuławach:
http://www.marienburg.pl/viewtopic.php? ... c&start=50
Tam, oprócz grupy zapaleńców z lokalnego forum historycznego udało się zwerbować do pomocy silną grupę malborskich protestantów, a przecież w Raciborzu są, o ile się nie mylę, dwie wspólnoty?
Cmentarz zyskałby bardzo, bo tak jak piszesz, jest tam mnóstwo pięknych nagrobków...

Post Napisane: 21 sty 2015, o 17:30 

Media informują o wczorajszej wizycie:
http://www.naszraciborz.pl/site/art/1-a ... zydow.html

Komentarzy lepiej nie czytać...

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Śląskie