Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty przemysłowe » Obiekty przemysłowe - Dolnośląskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 18 lip 2013, o 21:11 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Historia Huty Szkła Kryształowego Julia:

Cytuj:
W roku 1889 wybudowano w Piechowicach hutę Fritza Heckerta, która zatrudniała wielu fachowców z czeskiej strony Karkonoszy. Byli to dmuchacze szkła, szlifierze i malarze szkła.

Dobrze prosperująca huta Heckerta z czasem dorównała świetnością hucie Josephine hrabiego Schaffgotcha w Szklarskiej Porębie, prowadzonej przez Franza Pohla, czego konsekwencją było połączenie się obu firm.

W roku 1923 huta Fritza Heckerta w Piechowicach łączy się z hutą JOSEPHINE w Szklarskiej Porębie oraz zakładem Kynast Kristal Neumann & Staebe w Sobieszowie, zawiązując spółkę akcyjną pod nazwą Jo-He-Ky AG i marką handlową JOSEPHINE. Od tej pory dwie największe karkonoskie huty reprezentowane są pod jedną marką Josephine i wspólnie z powodzeniem zdobywają światowe rynki.

Po II Wojnie Światowej, kiedy to Śląsk przechodzi w ręce Polski, Josephine z hutami w Szklarskiej Porębie i Piechowicach kontynuuje produkcję. Polscy hutnicy i zdobnicy uczą się od swoich niemieckich mistrzów.

W roku 1958, huta szkła kryształowego Josephine, przyjmuje polską nazwę JULIA, która do dziś promowana jest w Polsce i na rynkach całego świata. W roku 2000 zamknięty zostaje zakład w Szklarskiej Porębie, a dzisiejsza JULIA w Piechowicach pozostaje jedynym żywym pomnikiem huty Josephine w starych murach huty Fritza Heckerta.

http://www.crystaljulia.com/pl/dla-turystow/historia

Huta została na początku tego wieku przejęta przez polską rodzinę (Amerykanie doprowadzili do jej upadłości), od tego czasu oddział w Piechowicach funkcjonuje, a wyroby huty są znane na całym świecie. Zakład (a raczej jego niewielką, obecnie czynną część) można zwiedzać z przewodnikiem za drobną opłatą. Można zobaczyć pracę hutników wytapiających szkło, nadającym mu najróżniejsze kształty bądź z chirurgiczną precyzją szlifującymi różne formy. Na mnie to zrobiło ogromne wrażenie. Od kiedy zobaczyłem proces produkcyjny szkła jestem zgodny z moją mamą: to prawdziwa sztuka ;)

Bezpośrednio przy ulicy stoją budynki administracyjne:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obecnie znajduje się w nich m.in. sklep firmowy:

Obrazek

Dalej znajdują się starsze budynki huty, w większości już nieużytkowane tak jak kiedyś:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ten budynek to najprawdopodobniej dawna hala produkcyjna, jeszcze z piecami na węgiel - niestety jej nie zwiedzaliśmy.

Obrazek

Obecnie cała produkcja ma miejsce w tym małym budynku, oczywiście piece są elektryczne.

Obrazek

Na początek dmuchanie szkła, tylko nie mam pojęcia co miało z tego powstać :lol:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A przy piecu obok - wyrabianie słonika :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kolejne stanowisko, czyli szlifowanie. Tutaj ogólne.

Obrazek

Obrazek

A tutaj szczegółowy szlif, żłobienie wzorów, itp. To nie praca dla roztrzepanych ;)

Obrazek

Rysowanie flamastrem wzorów, potem wzdłuż linii będą one wyrabiane:

Obrazek

Przechodzimy do sedna:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie pamiętam jak to się nazywało, ale szlifuje się tym krawędzie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A tym cudem nadaje się szkłu połysk: jest to koło z włosów wielbłąda :)

Obrazek

A tutaj trzy produkty zrobione na zamówienie, gotowe do wysyłki. Dzban po lewej to, jak dobrze pamiętam, nagroda dla najładniejszej krowy Szkocji :nuts:

Obrazek

Po drodze mijaliśmy jeszcze dział kontroli jakości, po czym doszliśmy do magazynu gotowych produktów:

Obrazek

Na tym zwiedzanie się skończyło, wszystko to znajduje się w jednym budynku. Huta Julia ma jeszcze drugi, opuszczony oddział w Szklarskiej Porębie. Wątek o niej wkrótce...

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty przemysłowe » Obiekty przemysłowe - Dolnośląskie