Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Dolnośląskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 8 lip 2013, o 14:12 

Witam, dzisiaj przejeżdżałem obok pałacu w Jałowcu i postanowiłem zrobić parę fotek. Niestety nie miałem aparatu i musiałem robić zdjęcia telefonem. Pałac jest położony przy drodze między Lubaniem, a Kościelnikiem. Tubylcy byli przyjaźnie nastawieni i pozwolili nam pooglądać zabytek. Za pałacem znajduje się zabudowa folwarczna, w której mieszkają i prowadzą gospodarstwo ludzie. Niestety do środka nie udało nam się wejść, lecz myślę, że za czteropak nie byłoby problemu i zamknięte drzwi nie stanowiły by przeszkody :).
A teraz trochę historii: Pałac został zbudowany w 1820 (niektóre źrodła mówią o 1828) roku przez Karla Christiana Lachmanna kupca z Gryfowa Śląskiego. Po wojnie założono w nim PGR, a obecnie znajduje się w zasobach AWRSP.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po drugiej stronie drogi możemy zobaczyć mauzoleum ostatniego męskiego potomka Lachmanów. Aby się dostać do środka mauzoleum musimy przejść przez łąkę do zaniedbanego parku. W mauzoleum jest nowy dach, lecz rzeźba przedstawiająca poległego żołnierza z aniołem jest zdewastowana, postaci nie posiadają głów i są pomazane farbą.

Historia rodu i mauzoleum:
Cytuj:
Od Weinera posiadłość nabywa w 1817 roku nestor kupców z Gryfowa, Lachmann, będący zresztą wówczas posiadaczem Olszyny Górnej. Syn Lachmana wprawdzie został posiadaczem majątku w Chróścinie, jednak zatrzymał również Jałowiec. W roku 1842 żeni się z Mathildą Theodorą, córką Roberta Panucefote z Preston. Z małżeństwa rodzą się dwie córki i syn. W 1864 roku Lachmann otrzymuje tytuł szlachecki barona. Syn jego, Karl, jedyny potomek w linii męskiej ginie 16 września 1870 roku, w wieku 23 lat w bitwie pod Mars la Tour, podczas wojny prusko-francuskiej, służąc w stopniu porucznika husarii pułku Schleswig-Holstein. Zatroskana rodzina wznosi mu wspaniały nagrobek w kaplicy grobowej Lachmannów, usytuowanej w przypałacowym parku.
http://zl.lubań24.pl/1,1295,1,item.html

Widok z drogi
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 15 lip 2013, o 11:36 

Kolejna porcja zdjęć:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Dolnośląskie