Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 476 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 31 gru 2015, o 17:19 
Moderator

Imię: Franz
Kumulacja.
Udanych wypraw, szczęśliwych powrotów i ciekawych postów.

Post Napisane: 31 gru 2015, o 17:43 
Bratnia dusza

Imię: Paweł
dorzucę do tego jeszcze pasji, pasji i jeszcze raz pasji, by chciało się chcieć.
Najlepszego ;)

Post Napisane: 31 gru 2015, o 20:54 
Moderator

Imię: Sławek
Najlepszego na rok 2016 dla Was wszystkich Panie i Panowie :winko: :jump2:

odeśpij trudy swej podróży....

Post Napisane: 5 sty 2016, o 23:35 
Moderator

sklsk napisał(a):
dorzucę do tego jeszcze pasji, pasji i jeszcze raz pasji, by chciało się chcieć.
Najlepszego ;)

Umiesz podkręcać "śrubę", co wcale nie oznacza mojego negatywnego stosunku dla Twoich życzeń. Na forum zaistnieli już eksploratorzy obdarzeni pasją. Zwróć uwagę na dział fortyfikacji czechosłowackich :D Dział baterii przeciwlotniczych jest coraz ciekawszy. Forty :thumright: Cenię sobie eksploratorów obdarzonych pasją.

Post Napisane: 6 sty 2016, o 17:48 
Bratnia dusza

Imię: Marek
Ją chciałbym zwrócić uwagę na dział Fortyfikacje Linii Mołotowa. Już tylko rosyjskojezyczne fora są większe od naszego działu. Myślę, że pod wzgledem technicznym też jest nie jest tak źle :jupi: Auf, czy jako moderator masz podgląd, kto przegląda nasz dział? Czy odwiedzają nas Rosjanie lub Ukraińcy?

Post Napisane: 6 sty 2016, o 18:14 
Moderator

Cytuj:
Ją chciałbym zwrócić uwagę na dział Fortyfikacje Linii Mołotowa.

Używamy nieformalnej nazwy umocnień radzieckich z okresu 1940-1941, która nigdy nie była stosowana przez strategów, projektantów i budowniczych.

Cytuj:
Auf, czy jako moderator masz podgląd, kto przegląda nasz dział? Czy odwiedzają nas Rosjanie lub Ukraińcy?
Nie mam poglądu uczestników odwiedzających nasz dział. Jest to funkcja zastrzeżona dla administratorów forum.
Dział odwiedzają koledzy z Ukrainy, gdyż na ich forum pojawiło się zdjęcie Mate o czy pojawiła się informacja na w tym wątku.

Post Napisane: 6 sty 2016, o 18:19 
Bratnia dusza

Franz Aufmann napisał(a):
Cytuj:
Ją chciałbym zwrócić uwagę na dział Fortyfikacje Linii Mołotowa.

Używamy nieformalnej nazwy umocnień radzieckich z okresu 1940-1941, która nigdy nie była stosowana przez strategów, projektantów i budowniczych.

Nazwę działu możemy chyba zmienić?

Na innych forach są takie moduły, które pokazują ilość odwiedzających z uwzględnieniem kraju?

Post Napisane: 6 sty 2016, o 19:08 
Bratnia dusza

Imię: Mateusz
Cytuj:
Nazwę działu możemy chyba zmienić?

Nazwę zawsze możemy zmienić. Zastanów się dobrze, kto będzie wiedział o co chodzi, gdy dział będzie się nazywał "Rejony umocnione na nowej granicy państwowej"?

Post Napisane: 6 sty 2016, o 19:34 
Bratnia dusza

Na marginesie nie jest to jedyna błędna nazwa działu na naszym forum. Słyszałeś coś na temat Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego ? Jak ma się nazwa rejonu umocnionego (jak na mołotkach :rotfl3: ) do niemieckiego Festungsfront? Zupełnie inne założenia przyjęli sowieccy i niemieccy stratedzy.

Post Napisane: 6 sty 2016, o 22:01 
Bratnia dusza

Można dać nazwę jaką sugerowałem na samym początku, czyli taka jak inne w dziale fortyfikacji, mamy fortyfikacje polskie, niemieckie, to czemu nie sowieckie. Jeśli w trakcie pojawi się coś ze starszej linii Stalina, to nazwa nie będzie błędna.

Cytuj:
...temat Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego ? Jak ma się nazwa rejonu umocnionego (jak na mołotkach :rotfl3: ) do niemieckiego Festungsfront?

ostatnio trafiłem na taką nazwę i zostało tak wydrukowane w przewodniku po Polsce "Niemiecka linia Maginota"

Post Napisane: 6 sty 2016, o 22:19 
Bratnia dusza

Cytuj:
. Zwróć uwagę na dział fortyfikacji czechosłowackich :D

Znalazłem dział Fortyfikacje czeskie.

Cytuj:
. mamy fortyfikacje polskie, niemieckie

Opisane fortyfikacje jako niemieckie tak naprawdę są fortyfikacjami III Rzeszy. Niemiec wtedy nie było.

Post Napisane: 6 sty 2016, o 23:02 
Moderator

Dziękuję serdecznie za uwagi dotyczące nazewnictwa.

Linia Mołotowa - Sam wywołałem problem związany z Linią Mołotowa - rejonami umocnionymi na nowej granicy państwowej, gdyż zależało mi ze względów formalnych aby poprawna nazwa znalazła się na forum przynajmniej w jednym poście.

Inne przypadki, wskazane przez Kolegów dotyczą:

- Fortyfikacje niemieckie,
- Międzyrzecki Rejon Umocniony,
- Fortyfikacje czeskie,
- Fortyfikacje Linii Mołotowa.

Bardzo proszę o sugestie rozwiązania problemu lub podtrzymania istniejącego nazewnictwa.

Post Napisane: 6 sty 2016, o 23:24 
Bratnia dusza

Moje propozycję do dyskusji:

- Fortyfikacje niemieckie - nie mam pomysłu.
- "Międzyrzecki Rejon Umocniony - FFOWB" - jak w innych niemieckich fortyfikacjach,
- Fortyfikacje czechosłowackie - bo tak brzmi oficjalna nazwa kraju, który je budował.
- Fortyfikacje ZSRR - bo tak brzmi oficjalna nazwa kraju, który je budował.

Post Napisane: 7 sty 2016, o 08:17 
Bratnia dusza

Od samego początku byłem zdania by dzielić fortyfikacje na konkretne państwa, wewnątrz działu, jeśli wymaga tego sytuacja dzielić na mniejsze (w zależności od sytuacji linie, typy, rejony). Nazwa nazwa fortyfikacje ZSRR, brzmią tak jakoś sztywno, raczej będę używał sowieckie.

Cytuj:
... kto przegląda nasz dział? Czy odwiedzają nas Rosjanie lub Ukraińcy?

Podejrzewam że tak. U siebie na blogu mam od kilku do kilkunastu wizyt dziennie z bloku wschodniego, głównie przeglądają mołotki i cerkwie, cerkwiska. Jakiś czas temu sprawdzałem i w tym samym czasie był również kliknięcia na wlepkę eksploratorów, która jest umieszczona na blogu.
Dość dużo wejść było z forum relicfinder.info

Post Napisane: 7 sty 2016, o 16:17 
Bratnia dusza

Master napisał(a):
Moje propozycję do dyskusji:

- Fortyfikacje niemieckie - nie mam pomysłu.
- "Międzyrzecki Rejon Umocniony - FFOWB" - jak w innych niemieckich fortyfikacjach,
- Fortyfikacje czechosłowackie - bo tak brzmi oficjalna nazwa kraju, który je budował.
- Fortyfikacje ZSRR - bo tak brzmi oficjalna nazwa kraju, który je budował.

Jak ma być urzędowo, to dla fortyfikacji na terenach Polski:

- Fortyfikacje III Rzeszy,
- Fortyfikacje Czechosłowacji,
- Fortyfikacje ZSRR,
- Fortyfikacje II Rzeczypospolitej Polskiej.
- Fortyfikacje Francji,

Co zrobić z Falkturmami III Rzeszy w Austrii i bunkrami III Rzeszy w Niemczech ?? ??

Post Napisane: 7 sty 2016, o 16:31 
Bratnia dusza

Imię: Piotr
Mate napisał(a):
Jak ma być urzędowo, to dla fortyfikacji na terenach Polski
- Fortyfikacje Francji,

A tak dokładniej gdzie to jest ;)

Post Napisane: 7 sty 2016, o 18:02 
Bratnia dusza

@Mate
Formalnie i zgodnie z historią:

- Fortyfikacje II Rzeczypospolitej Polskiej,
- Fortyfikacje III Rzeszy,
- Fortyfikacje ZSRR,

i zagraniczne:
- Fortyfikacje Czechosłowacji,
- Fortyfikacje Francji.

Mniej formalnie, ale również poprawnie:

- Fortyfikacje polskie do...
- Fortyfikacje niemieckie do....
- Fortyfikacje radzieckie

i zagraniczne:
- Fortyfikacje czechoslowackie
- Fortyfikacje francuskie.

Zaproponowalem "Fortyfikacje radzieckie"' gdyż w moim odczuciu słowo "sowieci" ma negatywne zabarwienie. Sprawdziłem, jak to wygląda w sieci.

Wikipedia:

Cytuj:
Słowo „Sowieci” zastąpiło używane wcześniej i równie popularne w Polsce określenie „Moskale”, które nie odnosiło się do ideologii komunistycznej. Analogicznie sprawa się miała z pejoratywnym odczuciem wywoływanym przez oba wyrażenia. Narody zagrożone imperializmem najpierw Rosji carskiej, a następnie ZSRR nabrały w sposób naturalny dystansu do agresywnego sąsiada, a same słowa, notabene mające etymologię rosyjską i o pierwotnym neutralnym emocjonalnie charakterze, zyskały negatywne znaczenie ocenne.

Post Napisane: 7 sty 2016, o 23:55 
Moderator

Dzięki za propozycje. Na decyzję musimy jednak jeszcze poczekać. Zależy mi aby nasze wątki były łatwo odnajdywane przez wyszukiwarki.

Z ciekawości przejrzałem niemieckie określenia umocnień w omawianych krajach. Jest Denkschrift o polskich umocnieniach, ale w przypadku naszych wschodnich sąsiadów (przedwojennych) pełna nazwa opracowania brzmi: Denkschrift über die russische Landesbefestigung (Berlin, Reichsdruckerei, 1942 Jahr), czyli o rosyjskich fortyfikacjach. Ciekawe ........

Post Napisane: 8 sty 2016, o 09:07 
Bratnia dusza

Nie rozdzielałbym tak jak sugeruje Master, na zagraniczne i... no właśnie, w granicach Polski.
Najsensowniejszym jest chyba podział narodowościowy kto umocnienia stawiał, dostosowany do czasu powstawania umocnień. Przy konkretnym kraju w dziale można włożyć wątki z różnych epok i nie będzie to błędem.
Problem pojawia się wtedy kiedy już dany kraj nie istnieje, ale w takim przypadku zawsze jest jakaś kontynuacja.
Nie mamy Prus, ale kontynuacją są Niemcy. To samo tyczy się umocnień sowieckich, do czynienia mamy z umocnieniami z okresu II WŚ - radzieckimi, nie rosyjskimi a po drodze mamy jeszcze Rosję Radziecką ale kontynuacja państwowa to Rosja wiec powinno być według mnie umocnienia rosyjskie. Fortyfikacje rosyjskie to też umocnienia, twierdze I wojny światowej, takowe też mamy na naszych ziemiach i podział może być z czasem wymagany. Podobna sytuacja była by z austro-węgrami, kraj nie istnieje, kontynuacją w tej części Europy to Austria, a fortyfikacje na naszych ziemiach jak najbardziej istnieją.
Oczywiście rozdzielenie tych dwóch wojen musiało by nastąpić w zależności od koncepcji, dla każdego kraju w dziale jego dziale fortyfikacji lub od razu w w głównym dziale fortyfikacje i obiekty militarne, tak to się u nas nazywa i skłaniałbym się ku tej opcji.

Post Napisane: 8 sty 2016, o 19:13 
Bratnia dusza

Cytuj:
Nie rozdzielałbym tak jak sugeruje Master, na zagraniczne i... no właśnie, w granicach Polski.
Najsensowniejszym jest chyba podział narodowościowy kto umocnienia stawiał, dostosowany do czasu powstawania umocnień. Przy konkretnym kraju w dziale można włożyć wątki z różnych epok i nie będzie to błędem.

Mi pasuje taki podział fortyfikacji. Wypadłby jeden dział fortyfikacji zagranicznych, ale zostały by fortyfikacje czechosłowackie i francuskie. Ze względu na epokę powstania mamy już podział na te wcześniejsze do 1914 roku i te późniejsze.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 476 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne