Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Śląskie

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Bytom
 Post Napisane: 14 sie 2009, o 09:47 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
http://www.zyciebytomskie.pl/artykul.ph ... 6&glowny=0

Tajemniczy ogród śmierci

Spacer po cmentarzu żydowskim. Ze wszystkich bytomskich cmentarzy ten wydaje się najbardziej tajemniczy. Pewnie dlatego, że nie jest dostępny do swobodnego zwiedzania, a wieść gminna niesie o dwóch olbrzymich psach spuszczanych przez dozorców wolno, by odstraszały intruzów.
Równocześnie cmentarz żydowski przy ul. Piekarskiej to najlepiej zachowana w Bytomiu nekropolia pod względem nienaruszenia „tkanki” historycznej. Tam czas jakby stanął w miejscu.
Wśród wielu osobliwości naszego miasta mało kto zwraca uwagę, iż mamy swoją własną „dzielnicę za Styksem” – dawne przedmieście piekarskie. Trudno mi wskazać większe nagromadzenie cmentarzy w jednej okolicy; być może jest to nawet europejski rekord, podobnie jak kursująca po ulicy Piekarskiej najkrótsza linia tramwajowa na naszym kontynencie. Wymieńmy: cztery cmentarze katolickie (Mater Dolorosa I i II, oraz przy ul. Powstańców Śląskich i Kraszewskiego), a ponadto cztery kolejne: cmentarz żydowski, ewangelicki, komunalny i jeszcze znajdujący się w granicach tego ostatniego – cmentarz wojenny żołnierzy sowieckich. Tylko na jednym cała substancja materialna przetrwała w takim wymiarze liczonym w setkach historycznych nagrobków (najstarsza macewa pochodzi z roku 1868) – na cmentarzu żydowskim; notabene jednym z zaledwie trzech czynnych cmentarzy żydowskich w województwie śląskim.
Stary kirkut znajdował się w Bytomiu przy dzisiejszej ul. Piastów Bytomskich – dziś to miejsce znaczy jedynie tablica pamiątkowa umieszczona na ścianie jednego z budynków. Jeszcze w końcu lat 50. minionego wieku dzieci okolicznych z kamienic wychodząc na podwórku bawiły się w krajobrazie śmierci – wśród resztek nagrobków i macew. W latach 60. wieziono je na cmentarz komunalny, a teren starego kirkutu zrównano. Tak umierają cmentarze, pozostają może jedynie cienie. Na starym cmentarzu ostatni pochówek odbył się w 1897 roku, na nowym przy ul. Piekarskiej grzebanie zmarłych rozpoczęto się 1868 roku. Do dziś zachowało się tam około (autorzy różnych opracowań podają inne liczby) 800-1200 historycznych nagrobków – nawiązujących do tradycyjnej macewy, a także tych w formie obelisku oraz okazałych grobowców o formach wywiedzionych z klasycyzmu i modernizmu, co stanowi świadectwo kulturowej asymilacji bytomskich Żydów. Wykonane z piaskowca i – w większej części – z granitu, oplecione bluszczem zielonym nawet w zimie. Prawie na każdym znajdują się litery TNCBH. Ten hebrajski skrót słów zaczerpniętych z Pierwszej Księgi Samuela oznacza: Niech dusza jego spleciona będzie węzełkiem życia. Tutaj znajdują się grobowce rodzinne znanych niegdyś bytomskich rodów: Friedländerów, Lőwich, Rosenthalów, Proskauerów – przemysłowców, rzemieślników i kupców, obywateli Bytomia. Jest też grób zasłużonego rabina Maxa Kopfsteina – autora dziejów bytomskiej diaspory żydowskiej.
W 1991 roku ocalałe macewy ze starego kirkutu przy dzisiejszej ulicy Piastów Bytomskich przewieziono z cmentarza komunalnego do magazynów Muzeum Górnośląskiego. Z ich szczątków, z rozbitych tablic architekt Marek Miodoński z rzeźbiarzem Stanisławem Pietrusą wykonali na cmentarzu żydowskim swoiste lapidarium – „Ścianę pamięci” usytuowaną pod murem nekropolii od strony ul. Prusa. Przynajmniej kamienie powróciły na kirkut – może wraz z nimi przywędrowały tu również duchy? Dzisiaj na cmentarzu żydowskim wciąż odbywają się pochówki, jednak ta nekropolia to przede wszystkim królestwo – a także świadectwo – historii. Historii, która zakończona, a właściwie przerwana została w sposób dramatyczny i tragiczny – bytomską synagogę w stylu mauretańskim strawiły płomienie w czasie „nocy kryształowej”, zaś rzesza bytomskim Żydów trafiła do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Tutaj pozostał tajemniczy ogród śmierci za wysokim murem, w środku miasta, wśród mieszkalnych kamienic. Kogo interesuje historia Bytomia – musi tam się wybrać; wejście na cmentarz i zwiedzenie go jest utrudnione, ale nie niemożliwe.
Załącznik:
1.JPG
1.JPG [ 238.63 KiB | Przeglądane 84 razy ]

Załącznik:
2.JPG
2.JPG [ 245.54 KiB | Przeglądane 84 razy ]

Załącznik:
3.JPG
3.JPG [ 240.86 KiB | Przeglądane 84 razy ]

Załącznik:
4.JPG
4.JPG [ 232.07 KiB | Przeglądane 84 razy ]

Załącznik:
5.JPG
5.JPG [ 253.49 KiB | Przeglądane 84 razy ]

z http://bytom.naszemiasto.pl/kontakty_ad ... l?opinie=1

parę lat temu, staraniem bytomskich samorządowców i tamtejszych środowisk kulturalnych, utworzono tu osobliwą "Ścianę pamięci". Zbudował ją miejscowy rzeźbiarz, Stanisław Pietrusa.
"Ściana pamięci" to kompozycja złożona z porzuconych, często bardzo zniszczonych macew (czyli kamiennych nagrobków z hebrajskimi inskrypcjami). Przypomina o dawnych mieszkańcach Bytomia, wyznawcach judaizmu, których sporo w tym mieście mieszkało, zwłaszcza za niemieckich czasów. Zresztą większość z nich zasymilowało się z językiem i kulturą niemiecką.
Zgodnie z tradycją judaistyczną groby nie powinny być przekopywane czy w jakikolwiek inny sposób naruszane. Utworzenie "Ściany pamięci" nie naruszyło tej tradycji, gdyż nie łączyło się ingerencją w samą strukturę bytomskiego kirkutu. Wprost przeciwnie - w ten sposób oddano hołd pamięci tym, których wśród nas już od dawna nie ma.
Załącznik:
13.JPG
13.JPG [ 249.42 KiB | Przeglądane 84 razy ]

Załącznik:
16.JPG
16.JPG [ 247.43 KiB | Przeglądane 84 razy ]

Załącznik:
17.JPG
17.JPG [ 254.92 KiB | Przeglądane 84 razy ]

Załącznik:
18.JPG
18.JPG [ 247.29 KiB | Przeglądane 84 razy ]

Załącznik:
12.JPG
12.JPG [ 231.95 KiB | Przeglądane 83 razy ]

Załącznik:
11.JPG
11.JPG [ 233.33 KiB | Przeglądane 83 razy ]

Pomnik wystawiony przez królestwo Holandii swoim obywatelom
Załącznik:
7.JPG
7.JPG [ 218.29 KiB | Przeglądane 83 razy ]

Załącznik:
9.JPG
9.JPG [ 182.45 KiB | Przeglądane 83 razy ]

na pierwszym planie groby rodziny Fiedler,na drugim pod drzewem
RABBINATSKANDIDAT
Bernhard Gries
Załącznik:
15.JPG
15.JPG [ 247.11 KiB | Przeglądane 81 razy ]

to powinny być groby poległych uczestników I W.Ś.
Załącznik:
16.JPG
16.JPG [ 255.75 KiB | Przeglądane 81 razy ]

kilka ujęć z głównej alejki
Załącznik:
17.JPG
17.JPG [ 212.21 KiB | Przeglądane 81 razy ]

Załącznik:
18.JPG
18.JPG [ 250.69 KiB | Przeglądane 81 razy ]

Załącznik:
19.JPG
19.JPG [ 250.89 KiB | Przeglądane 81 razy ]

Załącznik:
20.JPG
20.JPG [ 234.55 KiB | Przeglądane 81 razy ]

Załącznik:
35.JPG
35.JPG [ 242.93 KiB | Przeglądane 81 razy ]

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Ostatnio edytowano 7 maja 2018, o 17:32 przez Heniek, łącznie edytowano 3 razy

Post Napisane: 11 wrz 2009, o 18:52 
Przyjaciel

Imię: Małgosia
Stary bytomski kirkut przed wojną (dokładniej w 1932 roku) był przy Kaiserstraße.
Wykopałam jego zdjęcie na Śl.Biblio.Cyfrowej.

Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 34.21 KiB | Przeglądane 1119 razy ]

Źródło (zdjęcie jest na ostatniej stronie):
http://www.sbc.org.pl/dlibra/doccontent?id=7628

Ostatnio edytowano 14 lut 2015, o 18:26 przez _hipcia, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 12 wrz 2009, o 07:04 
Przyjaciel

hm. nie widziałem tam aż tak wielkiego stoku

Post Napisane: 12 wrz 2009, o 07:42 
Przyjaciel

Według Sztetla stary cmentarz był na wałach miejskich, więc może te zbocze to wały :?:

Post Napisane: 12 wrz 2009, o 10:02 
Przyjaciel

_hipcia napisał(a):
Według Sztetla stary cmentarz był na wałach miejskich, więc może te zbocze to wały :?:

Stary cmentarz żydowski w Bytomiu założono w 1720 r. Był on ustytuowany na wałach miejskich w pobliżu Bramy Gliwickiej (w okolicy dzisiejszej ul. Piastów Bytomskich)[1.1]. Już w drugiej połowie XVIII w. jego teren został całkowicie zapełniony i podjęto decyzję o założeniu nowego cmentarza przy ul. Piekarskiej.

fotka jest ze starego cmentarza,teraz jest jasność.Ten na Piekarskiej jest płaski.

Post Napisane: 5 lis 2009, o 21:43 
Przyjaciel

W jaki sposób można się tam dostać? Trzeba się z kimś umawiać? Czy też są jakieś dziury w płocie?

Post Napisane: 7 lis 2009, o 14:08 
Przyjaciel

_hipcia napisał(a):
W jaki sposób można się tam dostać? Trzeba się z kimś umawiać? Czy też są jakieś dziury w płocie?

Dziur nie ma.Wystarczy podejść do bramy zadzwonić i pogadać,Z fotkami możesz mieć mały problemik,ale i to powinnaś pokonać jako i mnie się udało.

Post Napisane: 7 lis 2009, o 14:22 
Przyjaciel

Nooo, wsio zrobiłam jak napisałeś (choć z rana), ale niestety dziś szabat i pan nas nie wpuścił (mam wrażenie, że to był tylko pretekst). Czułam, że tak będzie, ale jechałam do Bytomia tak, czy inaczej, więc spróbowałam. Nie wyszło, kiedyś jeszcze spróbuję.

Post Napisane: 7 lis 2009, o 15:41 
Przyjaciel

Co do górek i dolin w Bytomiu to weźcie pod uwagę, że Bytom w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, na skutek szkód górniczych, zapadł się o kilka metrów. Na dodatek to zapadanie nie jest równomierne.

Post Napisane: 2 sie 2010, o 21:11 
Przyjaciel

Heniek napisał(a):
Z fotkami możesz mieć mały problemik,ale i to powinnaś pokonać jako i mnie się udało.

Byłam wczoraj i z fotkami miałam problem. Przyznam, że opiekunowie cmentarza nie należą do milaczków :| Nie wiem dlaczego tamtejsza gmina prowadzi politykę "zamkniętej twierdzy"... Miałam wrażenie, że byłam intruzem, który był śledzony i upominany za fotografowanie. Uwagę zwróciła mi również pani, która przyszła na czyjś grób. Na szczęście ta pani była jeszcze w miarę miła i nie za bardzo potrafiła mi wytłumaczyć dlaczego np. w Krakowie, we Wrocławiu, czy na setkach innych kirkutów można zdjęcia robić, a w Bytomiu nie :echh: Dała więc za wygraną i udawała, że nie widzi jak robię zdjęcia.
Dlatego też, by nie obrażać niczyich uczuć nie dam zdjęć grobów repatriantów żydowskich, czyli grobów powojennych, a jedynie uzupełnię o kilka przedwojennych, których Heniek tu nie dał.

Załączniki:
1.jpg
1.jpg [ 56.58 KiB | Przeglądane 1119 razy ]
2.jpg
2.jpg [ 70.63 KiB | Przeglądane 1119 razy ]
3.jpg
3.jpg [ 57.63 KiB | Przeglądane 1119 razy ]
4.jpg
4.jpg [ 77.2 KiB | Przeglądane 1119 razy ]
5.jpg
5.jpg [ 64.72 KiB | Przeglądane 1119 razy ]
6.jpg
6.jpg [ 72.12 KiB | Przeglądane 1119 razy ]
7.jpg
7.jpg [ 72.89 KiB | Przeglądane 1119 razy ]
8.jpg
8.jpg [ 59.11 KiB | Przeglądane 1119 razy ]
9.jpg
9.jpg [ 73.44 KiB | Przeglądane 1119 razy ]
10.jpg
10.jpg [ 69.75 KiB | Przeglądane 1119 razy ]

Ostatnio edytowano 14 lut 2015, o 18:29 przez _hipcia, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 8 sie 2010, o 13:05 
Przyjaciel

Zdjęcia ze starego cmentarza w Bytomiu, o którym była mowa powyżej.
Tablica upamiętniająca to miejsce jest na murze bloku przy ul.Piastów Bytomskich 3-5.
Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 67.01 KiB | Przeglądane 1119 razy ]

Należy wejść w tą bramę

Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 38.26 KiB | Przeglądane 1119 razy ]

Udać się za te garaże

Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 50.51 KiB | Przeglądane 1119 razy ]

A tam już stary cmentarz :) Gdyby porównać zdjęcie ze Śl.Biblio (patrzy posty powyżej) to widać, że za dużo się nie zmieniło w ukształtowaniu terenu.
Załącznik:
4.jpg
4.jpg [ 74.81 KiB | Przeglądane 1119 razy ]

Macewy, które się zachowały zostały przeniesione na cmentarz przy Piekarskiej, ale to już Heniek opisał :)

Załączniki:
5.jpg
5.jpg [ 87.31 KiB | Przeglądane 1119 razy ]
6.jpg
6.jpg [ 67.66 KiB | Przeglądane 1119 razy ]

Ostatnio edytowano 14 lut 2015, o 18:31 przez _hipcia, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 14 lut 2011, o 18:59 
Przyjaciel

Decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach kirkut został wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego.

Post Napisane: 14 lut 2011, o 19:12 
Przyjaciel

Imię: Ewa.
Heniek napisał(a):
Decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach kirkut został wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego.

Takie wiadomości cieszą. :brawa:

Antoine de Saint-Exupéry

Post Napisane: 10 paź 2011, o 09:51 
Bratnia dusza

Imię: Tomasz
Cytuj:

Chyba jednak nie do końca.
Cytuj:
Po uchyleniu decyzji o wpisie cmentarza żydowskiego w Bytomiu do rejestru zabytków, wojewódzki konserwator w Katowicach ponownie wszczął procedurę w tej sprawie. Oprócz samej nekropolii ochroną objęte mają zostać także dwa obiekty cmentarne.
Po licznej niegdyś w Bytomiu społeczności żydowskiej nie zachowało się wiele. W miejscach spalonej podczas Nocy Kryształowej synagogi przy pl. Grunwaldzkim i starego cmentarza żydowskiego przy ul. Piastów Bytomskich widnieją pamiątkowe tablice. Namacalnym dowodem przedwojennej wielokulturowości naszego miasta jest obecnie dobrze zachowany cmentarz żydowski. Założony w 1870 r., mieści ponad 2 tysiące macew, często o wysokiej wartości artystycznej.
Najstarsze z nich pochodzą z 1867 r. Jak czytamy w decyzji Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków: cmentarz stanowi ważny element w układzie urbanistycznym miasta, rozpoczyna bowiem ciągnący się w kierunku północnym i zachodnim zespół cmentarzy różnych wyznań, usytuowanych przy Piekarskiej. Ze względu na ilość zachowanych w całości lub w części macew zalicza się do jednych z największych cmentarzy żydowskich na Śląsku.
W pobliżu wejścia znajduje się grób wybitnego rabina Maxa Kopfsteina, autora historii bytomskich Żydów. Wśród reszty kunsztem wykonania wyróżniają się również stele nagrobne: rodziny Manneirmerów, Rawacków, Rosenthalów czy Kaiserów.
Do rejestru zabytków wpisane mają być też znajdujące się w południowo – zachodniej części nekropolii budynki: Bractwa Pogrzebowego (z częścią mieszkalną i dwiema dobudówkami gospodarczymi) i Domu Pogrzebowego. Obiekty wzniesione zostały w drugiej połowie XIX wieku w stylu szkoły berlińskiej (uproszczony gotyk).
Przy ogrodzeniu od strony północnej architekt Marek Miodoński i bytomski rzeźbiarz Stanisław Pietrusa wznieśli "Ścianę Pamięci", złożoną z macew uratowanych ze starego cmentarza (który mieścił się przy ul. Piastów Bytomskich). W pobliżu umieszczono pomnik Żydów holenderskich, ofiar pracy przymusowej na Śląsku w czasie II wojny światowej.

Info ze strony: http://www.bytom.pl/pl/10/1317980750/4

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 19 gru 2011, o 23:55 

Imię: Bogusz
Zasadniczo można kirkut odwiedzić w godzinach wyszczególnionych na tabliczce (niestety nie zapamiętałem jakich), jednak na fotografowanie krzywo się patrzą, co nie znaczy, że nie da się zrobić zdjęć ;]

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 6 lut 2012, o 13:43 
Bratnia dusza

Imię: Tomasz
Cmentarz żydowski w Bytomiu w końcu zabytkiem.

Cytuj:
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru zabytków województwa śląskiego cmentarz żydowski przy ul. Piekarskiej w Bytomiu.
Wpis do rejestru zabytków obejmuje teren cmentarza, układ kwater i alei, budynek bractwa pogrzebowego z przybudówkami gospodarczymi, dom pogrzebowy z dawną wozownią, bramy w ogrodzeniu oraz ogrodzenie od strony zachodniej i południowej.

Źródło: http://www.bytom.pl/pl/10/1328276473/4

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 4 mar 2014, o 17:02 

Imię: Anna
Coś mało popularny jest wątek bytomskiego kirkutu na tym forum, a przynajmniej w mało fot obfituje. Dorzucam kilka swoich, z czerwca i sierpnia 2013 r.
Bytomski kirkut jest dla mnie miejscem niezwykłym, a wszystkich zainteresowanych jego historią zachęcam do odwiedzin. Pani, która opiekuje się nekropolią dużo zyskuje przy bliższym poznaniu :) a do tego jest prawdziwą skarbnicą wiedzy na temat swojego
"podopiecznego". Z foceniem problemu nie było żadnego - przynajmniej w moim wypadku wystarczyło podpisanie stosownego papierka, wylegitymowanie się i w bonusie dostałam jeszcze garść ciekawostek dotyczących kirkutu.
Dla zainteresowanych jeszcze trochę fotek http://okruchycodziennoci.blogspot.com/2012/09/cmentarz-zydowski-w-bytomiu.html

Załączniki:
AAP1290173.jpg
AAP1290173.jpg [ 245.25 KiB | Przeglądane 1610 razy ]
AAP1290253.jpg
AAP1290253.jpg [ 137.53 KiB | Przeglądane 1610 razy ]
AAP1290264.jpg
AAP1290264.jpg [ 215.66 KiB | Przeglądane 1610 razy ]
zanurzone w zieleni.jpg
zanurzone w zieleni.jpg [ 228.55 KiB | Przeglądane 1610 razy ]
AIMG_2185.JPG
AIMG_2185.JPG [ 241.37 KiB | Przeglądane 1610 razy ]
AP1290010.jpg
AP1290010.jpg [ 232.01 KiB | Przeglądane 1610 razy ]
P1290151.JPG
P1290151.JPG [ 236.34 KiB | Przeglądane 1610 razy ]

Post Napisane: 4 mar 2014, o 17:43 
Moderator

aza_zel napisał(a):
Z foceniem problemu nie było żadnego - przynajmniej w moim wypadku wystarczyło podpisanie stosownego papierka, wylegitymowanie się

Pierwsze słyszę, że aby zrobić parę fotek na cmentarzu trzeba się wylegitymować :shock:

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 4 mar 2014, o 18:23 

Imię: Anna
widać co nekropolia to obyczaj :) też się z tym nigdzie indziej nie spotkałam, może zadziałał element zaskoczenia :lol:

Post Napisane: 5 mar 2014, o 10:03 
Przyjaciel

Aga napisał(a):
aza_zel napisał(a):
Z foceniem problemu nie było żadnego - przynajmniej w moim wypadku wystarczyło podpisanie stosownego papierka, wylegitymowanie się

Pierwsze słyszę, że aby zrobić parę fotek na cmentarzu trzeba się wylegitymować :shock:

To i tak idzie, a raczej przyszło nowe. Mnie zakazano robienia zdjęć.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Śląskie