Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Cmentarze I WŚ » Cmentarze I WŚ - Małopolskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 1 gru 2011, o 21:36 

Pochwały: 1
Imię: Karolina
Na cmentarzu komunalnym św. Rozalii w Bochni, położonym przy ulicy Windakiewicza, znajduje się kwatera wojenna z okresu I Wojny Światowej i walk o niepodległość Bochni.

Stanowi ją niewielki, pozbawiony mogił ziemnych i porośnięty ozdobnymi krzewami obszar, odgrodzony od reszty cmentarza niskim metalowym płotem. Głównym elementem założenia jest betonowy obelisk z umieszczonym na frontowej ścianie krzyżem łacińskim. Skromny ten pomnik, wzniesiony w latach 20-tych XX wieku, pozbawiony jest inskrypcji.
W obrębie kwatery znajduje się także murowany grobowiec, przykryty płytą z wizerunkiem łacińskiego krzyża. Zaopatrzono go w skromną tabliczkę z napisem:

„TU SPOCZYWA MIKOŁAJ MRÓZ PODPOR. W.P. † 14/6 1919. CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI”.

Cytuj:
Według informacji przesłanych przez Urząd Miasta Bochnia oprócz podporucznika Mikołaja Mroza w obrębie kwatery pochowani są żołnierze z I wojny światowej.

Źródło: http://www.malopolska.uw.gov.p

Załączniki:
Kwatera.jpg
Kwatera.jpg [ 88.18 KiB | Przeglądane 648 razy ]
Brak wyodrębnionych mogił ziemnych.jpg
Brak wyodrębnionych mogił ziemnych.jpg [ 89.24 KiB | Przeglądane 648 razy ]
Obelisk.jpg
Obelisk.jpg [ 76.18 KiB | Przeglądane 648 razy ]
Grób pana podporucznika.jpg
Grób pana podporucznika.jpg [ 71.74 KiB | Przeglądane 648 razy ]
Mikołaj Mróz.jpg
Mikołaj Mróz.jpg [ 50.34 KiB | Przeglądane 648 razy ]

Post Napisane: 1 gru 2011, o 22:14 

Imię: Tomek
:shock:

Niezła wieść, choć osobiście raczej bym obstawiał, że cmentarz pochodzi z okresu "walk o niepodległość" a nie "I wojny światowej". Na "oficjalnym" pierwszowojennym cmentarzu nr 314 miejsca raczej by nie brakło dla jeszcze kilku ludzi, a ostatni pochówek na nim to
bodaj wrzesień 1918r. Ale odkrycie fajne!

PS. Szkieletku, że tak pozwolę sobie na OT - w połowie października w Łąkcie oczywiście kukurydza nadal stała, choć nie z wszystkich stron :mrgreen:

Post Napisane: 1 gru 2011, o 22:33 

Trotta napisał(a):
osobiście raczej bym obstawiał, że cmentarz pochodzi z okresu "walk o niepodległość", a nie "I wojny światowej". Na "oficjalnym" pierwszowojennym cmentarzu nr 314 miejsca raczej by nie brakło dla jeszcze kilku ludzi, a ostatni pochówek na nim to bodaj wrzesień 1918r.

Także byłam zaskoczona takim opisem tego miejsca. Powołałam się na stronę Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, chociaż mam świadomość, że nawet tam mogą się mylić.
Na razie miejsce to pozostaje - przynajmniej dla mnie - swoistą zagadką.

P.S. Jeszcze w zeszły weekend pomarańczowe kombajny siały popłoch na podkrakowskich drogach.
Żniwa kukurydziane dopiero teraz dobiegają końca.

Post Napisane: 1 gru 2011, o 22:35 

szkieletek napisał(a):
Także byłam zaskoczona takim opisem tego miejsca. Powołałam się na stronę Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, chociaż mam świadomość, że nawet tam mogą się mylić.
Na razie miejsce to pozostaje - przynajmniej dla mnie - swoistą zagadką.

A ja bym bardziej upatrywał kwatery pierwszowojennej tam, gdzie są żeliwne krzyże, które opisałaś w wątku cmentarzy z II W.Św. - tam już napisałem, dlaczego.

Post Napisane: 1 gru 2011, o 22:38 

A może przeniesiono krzyże z jednej kwatery na drugą? Czyli z opisywanej powyżej mogiły zbiorowej, podejrzanie pozbawionej krzyży, na: viewtopic.php?f=87&t=12206&p=64700#p64700?

W Bochni już się z podobnym przypadkiem spotkałam: viewtopic.php?f=87&t=11328&hilit=bochnia

Post Napisane: 1 gru 2011, o 22:47 

szkieletek napisał(a):
A może przeniesiono krzyże z jednej kwatery na drugą? Czyli z opisywanej powyżej mogiły zbiorowej, podejrzanie pozbawionej krzyży, na: viewtopic.php?f=87&t=12206&p=64700#p64700?

Póki krzyże wędrują w obrębie jednego cmentarza, to jeszcze mojego zdumienia nie budzi. Tak było, jest i będzie :evil:

Ale zdarzają im się jeszcze dłuższe wycieczki. Np. pewien Niemiec po śmierci podniósł się i przemaszerował z Szymbarku do Stróżówki:
viewtopic.php?f=171&t=9889
niby dystans nie powala, ale jednak w tym wypadku jest to pewien wyczyn :twisted:

Post Napisane: 4 gru 2011, o 00:09 

Cóż, popytałem znajomych i jeden z nich - zainteresowany cmentarzami mieszkaniec Bochni, znający temat dobrze, napisał mi tak:

"Moje przypuszczenia to, że jest to kwatera żołnierzy poległych w walkach 1919-1920, a dokładniej są to zmarli w bocheńskim szpitalu ranni. Niestety brak jest na ten temat jakichkolwiek źródeł."

Post Napisane: 5 lip 2014, o 22:40 
Bratnia dusza

Imię: Piotr
Natrafiłem niedawno w bocheńskim archiwum na ciekawy dokument.
Jest to kwestionariusz z 22 XI 1945r. który dotyczy cmentarza wojskowego przy ul.Krakowskie Przedmieście. (obecnie Zaułek Franciszka Mollo)
Zawiera między innymi następujące informacje:
- powierzchnia cmentarza komunalnego wynosi 2ha 48a 18 m2 ,z tego wojskowa kwatera wynosi 550m2.
- ilość grobów żołnierzy polskich: 4 wspólne mogiły (105 ludzi) osobno 2 polaków z desantu rozstrzelanych :shock: ,rosyjskich 3, francuz 1, ofiar cywilnych 150 żydów.
- rok założenia cmentarza 1914.
Jest jeszcze informacja, że znajduje się na nim tylko nagrobek w formie płyty o wymiarach 4x4m z kamienia z 4 słupami z osadzonemi rurami żelaznemi jako barierą, oraz krzyżem żelaznym na środku.
I jeszcze potrzeby cmentarza na tamten okres: uzupełnić ogrodzenie żywopłotowe, naprawa i podsypanie żwirem ścieżek, ekshumacja zwłok rozstrzelanych w czasie okupacji 150 żydów pogrzebanych gdzie popadło.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 17 maja 2018, o 18:58 

Poniżej planik z 1924 r. przedstawiający 3 rzędy mogił (po 21 w rzędzie):
https://szukajwarchiwach.pl/29/275/0/-/ ... /#tabSkany

Zachował się projekt urządzenia kwatery wojennej na cmentarzu św. Rozalii z czerwca 1926 r.

Plan z zaznaczonymi 4 grobami na cmentarzu przy ul. Orackiej, położonymi poza kwaterą wojenną nr 314

W aktach Wojskowego Urzędu Opieki nad Grobami Wojennymi Okręgu Korpusu V zachowały się fragmenty spisu żołnierzy zmarłych w Bochni (tzn. poległych w walce z durem, tyfusem, zapaleniem płuc, influenzą i koniem...), który kończy się na 57 pozycji. Najwcześniejszy odnotowany zgon pochodzi z 3.11.1918. Dla większości odnotowanych wskazano przynależność polską, w pojedynczych przypadkach można spotkać austriacką lub nawet rosyjską.

Wykaz jest sporządzony w kolejności alfabetycznej, świadczy to, że ma charakter wtórny, tzn. nazwiska odpisano najpewniej z innych dokumentów.

Poniżej ostatnia strona tego planu z intrygującą adnotacją, która objawia nam:

- nazwiska pochowanych w grobach nr 1-4 na cmentarzu przy Orackiej (określonym jako stary cmentarz)

- nazwiska 6 żołnierzy pochowanych na cmentarzu św. Rozalii (określonym jako nowy cmentarz), których numery grobów udało się ustalić.
- adnotacje "Miejsce pochowania pozostałych wykazem tych objętych nie można było stwierdzić dla braku tabliczek grobowych i dla braku zapisek u zarządcy cmentarza".
- informację o tym, że mjr lekarz Emeryk de Kostyal (były ddca szpitali twierdzy Kraków) pochowany został w grobowcu rodzinnym Gattych
- informacja o szeregowcu pochowanym na cmentarzu żydowskim.

A tu wykaz 4 grobów na Orackiej położonych poza kwaterą:

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Cmentarze I WŚ » Cmentarze I WŚ - Małopolskie