Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Inne » Inne - Śląskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 20 paź 2011, o 17:53 

Pochwały: 1
Imię: Marek
Witam serdecznie wszystkich użytkowników, jako że jest to mój pierwszy topic na forum. Chciałbym zainteresować Was pewnym tematem który nurtuje mnie od dłuższego czasu. Otóż w widłach rzek Białej i Białej Przemszy znajdował się niegdyś majątek rodu Dobieckich. O dawnej świetności tego miejsca przypominają obecnie dwie wiekowe lipy, stanowiące również pomnik przyrody:
Obrazek
Nieopodal tego miejsca stoi stara kapliczka:
Obrazek
Grubość jej murów wskazuje na wiekowe pochodzenie. I to w zasadzie wszystko co możemy wyczytać w Internecie na ten temat. Dopiero spojrzenie na starą mapę daje Nam wyobrażenie jak to miejsce wyglądało przed wojną:
Obrazek
Porównując ten widok ze współczesną mapą nasuwa się pytanie gdzie podziały się te wszystkie budynki i czy pozostało po nich coś więcej?
Obrazek
Znak topograficzny oznaczający ruiny nie dawał mi spokoju i musiałem wybrać się w teren. W miejscu wskazanym przez mapę znalazłem resztki fundamentów, co skłoniło mnie do przebadania wszystkich okolicznych krzaków. I tak natrafiłem na pozostałości piwniczki:
Obrazek
Niestety śmieci utrudniają wejście do środka, po obejściu obiektu dookoła znalazłem więc alternatywę:
Obrazek
Piwniczka jest niewielka, do połowy niestety zasypana śmieciami:
Obrazek
Składa się z dwóch pomieszczeń, na pierwszym planie ostatniego zdjęcia widać ściankę działową.
Porównując ortofotomapę z Zumi z mapą WIG zauważyć możemy obrys dawnego folwarku:
Obrazek
Zdjęcia są dosyć stare, bo z marca, ale jakoś wcześniej nie miałem okazji żeby zabrać się za pisanie na forum.
Mam do Was pytanie: czy ma ktoś może jakieś informacje na temat tego miejsca? Byłbym wdzięczny za podanie literatury. Pozdrawiam.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 12 sty 2013, o 01:34 

Imię: Karolina
Stan kapliczki jesienią 2012 roku:

Załączniki:
Kapliczka.jpg
Kapliczka.jpg [ 85.06 KiB | Przeglądane 921 razy ]
Kapliczka (1).jpg
Kapliczka (1).jpg [ 81.92 KiB | Przeglądane 921 razy ]
Kapliczka (2).jpg
Kapliczka (2).jpg [ 113.7 KiB | Przeglądane 921 razy ]
Kapliczka (3).jpg
Kapliczka (3).jpg [ 58.59 KiB | Przeglądane 921 razy ]
Kapliczka (4).jpg
Kapliczka (4).jpg [ 53.48 KiB | Przeglądane 921 razy ]
Kapliczka (5).jpg
Kapliczka (5).jpg [ 70.62 KiB | Przeglądane 921 razy ]
Kapliczka (6).jpg
Kapliczka (6).jpg [ 61.47 KiB | Przeglądane 921 razy ]

Post Napisane: 12 sty 2013, o 12:39 

Nie byłem tam tak dawno, że nawet nie wiedziałem że dobudowano do niej daszek. Osobiście średnio mi się podoba. Według strony p. Dariusza Nowaka dach kapliczki wyglądał nieco inaczej:
Cytuj:
Jeszcze w połowie lat 50-tych XX wieku można było zobaczyć prawdopodobnie pierwotny dach tej kapliczki w postaci drewnianej kopuły pokrytej blachą.

:arrow: http://www.dabrowa.pl/dg_religia_kaplice_rudy.htm
No ale cieszę się że cokolwiek z nią zrobiono i ktoś o nią dba.
Teraz już wiem dlaczego nie widziałem z tyłu kapliczki żadnego obrazu, wtedy go jeszcze nie było :)
Jako uzupełnienie dodam że właściciel tego folwarku, Leon Dobiecki, zmarł w 1901 roku. Jego nagrobek znajduje się na starym cmentarzu w Bolesławiu. Jak się w końcu tam wybiorę to dołączę zdjęcie.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 5 sie 2017, o 22:24 

Imię: Rafi
Super zdjęcia. Z tego co dziadek mi opowiadał po śmierci Leona Dobieckiego majątek przejęła jego córka, która mieszkała tam aż do końca II wojny światowej. Co się stało jednak z majątkiem po wojnie nie mam pojęcia. Tzn to że został znacjonalizowany to oczywista sprawa, ale dlaczego w tak szybkim czasie znikły zabudowania że nie ma po nich śladu (oprócz piwniczki) to ciężko mi jakoś racjonalnie wytłumaczyć. Jeszcze jak byłem w tym miejscu z babcią w latach 80 tych to w niedalekiej odległości od kapliczki (ok 100 m) przy drodze w kierunku Błędowa znajdował się drewniany domek, który już wówczas stał pusty ale był jeszcze w miarę dobrym stanie. Ponoć później został podpalony. Domek ten jednak nie należał zapewne do zabudowań dworskich był bardzo skromny na moje oko wybudowany gdzieś mniej więcej w latach 30 tych XX wieku. Obecnie też nie ma po nim śladu. Jak byłem tam jeszcze 4 lata temu z nieżyjącym już niestety moim dziadkiem to pokazywał mi że po lewej stronie drogi do Błędowa (tam gdzie zaznaczyłeś fundamenty) znajdowały się zabudowania gospodarskie (chlewy, stodoła, stajnia) natomiast zabudowa mieszkalna dworu była po prawej stronie drogi (po tej co piwniczka i rzeka Biała) Jakieś 3 lata temu byłem tam nawet z wykrywaczem ale oprócz kapsli i paru monet z epoki PRL nic ciekawego nie znalazłem :)

Post Napisane: 13 maja 2018, o 21:55 

Imię: Jaroslaw
Folwark ten byl kiedys na sredniowiecznym trakcie Olkusz-Siewierz. Widac to na mapie Reymanna z 1797.Istnial prawdopodobnie przez setki lat. Po ostatnim rozbiorze powstala granica pomiędzy zaborami i folwark znalazl sie na samej granicy i podupadł. Jeszcze na mapie z 1804 jest do duży osrodek. Nazwa Kuzniczka wczesniej Kuznica powstala byc moze od kużni przy tym uczęszczanym i ważnym szlaku. Kiedys zastanawialem sie po co ktos poszedl na takie odludzie ale okazalo sie ze kiedyś to wcale nie było odludzie.
Ta piwniczka to prawdopodobnie fundamenty dworu. Moj tata opowiadal mi ze w latach 70-tych istnial jeszcze dwór pomalowany na biało i ktos tam jeszcze mieszkał. Panie Dobieckie, matak i córka, jeszcze po wojnie mieszkaly w tym miejscu. Jezdziły bryczka dwukonną. Pozdrowienia.

Ostatnio edytowano 27 maja 2018, o 18:49 przez jerrysikora, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 25 maja 2018, o 09:48 

Bardzo dziękuję za powyższe wpisy :) To fantastyczne informacje.
Faktycznie, na mapie Galicji Wschodniej z lat 1801-1804 widać sporo zabudowań, również te po południowej stronie drogi, w miejscu piwniczki.
http://mapire.eu/de/map/firstsurvey/?la ... .775029841
Załącznik:
Komentarz: Źródło: www.mapire.eu
kuzniczka nw.jpg
kuzniczka nw.jpg [ 98.59 KiB | Przeglądane 144 razy ]

Nazwa Kuźniczka nowa pochodzi najprawdopodobniej od kuźnicy (zakładu przetwarzającego wytopione z rudy metale).
Co ciekawe, tuż przy rzece, na północ od opisanych w tym temacie zabudowań, znajdują się dwa niewielkie stawy. Jeden z nich ma regularny, prostokątny kształt. Być może to pozostałości wspomnianej kuźnicy.

Dodam jeszcze opis Kuźniczki Nowej ze Słownika Geograficznego Królestwa Polskiego:
Załącznik:
kuzniczka SGKP.jpg
kuzniczka SGKP.jpg [ 17.94 KiB | Przeglądane 144 razy ]

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 27 maja 2018, o 20:04 

Imię: Jaroslaw
Poprawiłem datę mapy Reymanna która powinna być 1798. Mapa jeszcze pokazuje ważny, prawdopodobnie bardzo stary trakt z Olkusza do Siewierza, biegnący właśnie przez Kużniczkę wtedy Kużnicę.Czyli tuż po rozbiorze Polski który przekreslił prosperitę tego miejsca. Gen.Szulman był carskim oficerem który musial dostać ten majątek po Powstaniu Styczniowym, kiedy wiele polskich majątków zostalo skonfiskowanych w ramach represji za pomoc udzielaną powstańcom przez właścicieli i dzierżawców a oficerowie carscy dostawali je za gorliwość w zwalczaniu powstania, skoro był jego wlaścicielem pod koniec XIXw. Swoja drogą miejsce to mogło byc idealną bazą dla powstańców, tam też niedaleko stoczyli oni slynną bitwę pod Krzykawką. Niestety nie znamy na razie nazwiska tego zacnego Polaka patrioty który utracił ten majątek na rzecz carskiego oficera. Wiemy natomiast że folwark ten wystawiony był na licytację dzierżawy w roku 1849 przez wydział skarbowy guberni radomskiej.
Z powyższych informacji może wynikać,że Pan Dobiecki wszedł w posiadanie tego folwarku być może dopiero po 1918 roku, kiedy to rząd polski zabierał zagrabione posiadłosci carskim generałom.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Inne » Inne - Śląskie