Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Cmentarze I WŚ » Cmentarze I WŚ - Małopolskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 12 paź 2011, o 00:50 
Muszkieter

Imię: Marek
Wyjeżdżając z Gromnika w stronę Tarnowa tuż za miastem zobaczymy wznoszące się za rzeką Białą wyniosłe wzgórze Golanka opadające stromymi zboczami w dolinę rzeki. W lesie na jego zboczu kryje się cmentarz wojenny, chyba jeden z najtrudniejszych do odnalezienia w tej części Galicji. Najpierw trzeba pokonać labirynt dróżek i uliczek, by wreszcie zacząć wspinać się całkiem znośną co prawda, ale bardzo wąską i stromą asfaltową dróżką. Mała rada dla tych, którzy chcieliby tam jechać: po deszczu, kiedy asfalt mokry trzeba jechać nieprzerwanie aż do samej góry, gdzie stoi kilka domków. Zatrzymanie się grozi tym, że nie da się już ruszyć z miejsca. Ja nieopatrznie zatrzymałem się wypatrując oznak cmentarza, a potem był już tylko smród palonych opon, i zjeżdżanie tyłem z duszą na ramieniu na bardzo niepewną łączkę :)

Cmentarz, mimo że położony niedaleko wspomnianej drogi jest z niej całkowicie niewidoczny, nieco poniżej ostatnich domków odchodzi w lewo w dół zbocza błotnista leśna dróżka, cmentarz znajduje się przy niej, jakieś 100m od asfaltu. Dodatkowym utrudnieniem jest błędna lokalizacja na części map, podających jego położenie o wiele niżej niż jest w rzeczywistości.

Cmentarz projektu H. Scholza założony na specjalnie wykonanym w zboczu wzgórza tarasie ma kształt półkola z monumentalnym betonowym krzyżem centralnym. Spoczywa tu 74 żołnierzy armii austro-węgierskiej oraz 34 rosyjskiej. Większość dat śmierci to 2 maja 1915 roku i dotyczą niemal wyłącznie żołnierzy z 80 ck Regimentu Piechoty ze Złoczowa. Poza tym spoczywają tu żołnierze z różnych jednostek Landwery, Honvedu i Landszturmu, w kilku przypadkach wymienione są daty śmierci 28 grudnia 1914 roku.

Cmentarz, zwłaszcza w pochmurny dzień sprawia dość upiorne wrażenie, gęsty las wokół, omszałe nagrobki i poprzechylane w różne strony krzyże nagrobne. R. Frodyma pisze o remoncie przeprowadzonym w 1994 roku. Musiał to być raczej nikły remoncik, ograniczający się do usunięcia zarośli i ewentualnej naprawy krzyża centralnego. Poza słupkami między którymi znajdowała się niegdyś kuta bramka brak śladów ogrodzenia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A tak wyglądało to miejsce w 1918 roku
Obrazek
Zdjęcie z: Jerzy J. P. Drogomir, "Polegli w Galicji Zachodniej 1914-15

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 18 paź 2011, o 08:01 

Imię: Tomek
Faktycznie, na mapach najczęściej Golanka zaznaczona jest za nisko. Wyjątkiem (podaję za forum www.beskid-niski.pl) jest mapa "Park krajobrazowy pasma Brzanki". Swoją drogą - schodziłem ze 147 w stronę rzeki i zdziwiło mnie, że on wcale nie jest od niej tak daleko, jak myślałem...
Ja akurat z odnalezieniem Golanki nie miałem większych problemów. Trochę się pokręciłem po lesie i znalazłem. Natomiast koszmarem było dla mnie poszukiwanie bliźniaczego cmentarza 148 Chojnik - on również na mapie jest zaznaczony źle, dla odmiany- zbyt wysoko. Przeczesałem w deszczu cały pagór, gdzie on niby miał się znajdować - a potem już z drogi cudem zobaczyłem jeden z krzyży nagrobnych, bardzo blisko szosy i zupełnie gdzie indziej, niż wynikałoby z mapy. Na żadnej ze znanych mi map 148 nie jest zaznaczony poprawnie!

Post Napisane: 8 cze 2018, o 13:17 
Moderator

Pochwały: 3
Imię: Asia
Markov napisał(a):
...Najpierw trzeba pokonać labirynt dróżek i uliczek, by wreszcie zacząć wspinać się całkiem znośną co prawda, ale bardzo wąską i stromą asfaltową dróżką. Mała rada dla tych, którzy chcieliby tam jechać: po deszczu, kiedy asfalt mokry trzeba jechać nieprzerwanie aż do samej góry, gdzie stoi kilka domków. Zatrzymanie się grozi tym, że nie da się już ruszyć z miejsca. Ja nieopatrznie zatrzymałem się wypatrując oznak cmentarza, a potem był już tylko smród palonych opon, i zjeżdżanie tyłem z duszą na ramieniu na bardzo niepewną łączkę :)

Cmentarz, mimo że położony niedaleko wspomnianej drogi jest z niej całkowicie niewidoczny, nieco poniżej ostatnich domków odchodzi w lewo w dół zbocza błotnista leśna dróżka, cmentarz znajduje się przy niej, jakieś 100m od asfaltu. Dodatkowym utrudnieniem jest błędna lokalizacja na części map, podających jego położenie o wiele niżej niż jest w rzeczywistości.

Pytanko w sprawie dotarcia do tego cmentarza: czy zatem lepiej, jeśli będzie ładnie i sucho, dojechać ową asfaltową wąską drogą do tych górnych zabudowań i stamtąd podążyć tą ścieżką, a może zostawić auto na dole i iść piechotą? Tylko idąc od dołu jest tam jakaś ścieżka, czy trzeba pokonać asfalt i potem dopiero z góry zejść wspomnianą błotnistą ścieżką? Szukam bowiem dogodnego dotarcia tam, by nie błądzić.

Post Napisane: 8 cze 2018, o 14:54 
Muszkieter

Imię: Marek
Z dołu mimo wszystko kawał drogi, i to asfaltem. Chyba lepiej podjechać do domków. Zresztą Burzołaz spokojnie da radę.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 8 cze 2018, o 16:19 
Moderator

Pochwały: 3
Imię: Asia
Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Cmentarze I WŚ » Cmentarze I WŚ - Małopolskie