Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty nieprzemysłowe » Pozostałe zagraniczne obiekty nieprzemysłowe

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 9 sie 2011, o 00:33 
Administrator

Imię: Jarek
Primošten to miasteczko położone na niewielkim półwyspie wcinającym się malowniczo w wody Adriatyku, otoczonym siedmioma wyspami.
"Skarb Dalmacji" przyciąga nie tylko "szeregowych" turystów skoro, jak wieść niesie, wakacje spędza tu regularnie Georg W. Bush (znaczy się junior), a 75-te urodziny świętował Michaił Gorbaczow.
Mimo, że miasto jest piękne urzekł nas zdecydowanie bardziej opuszczony ośrodek wypoczynkowy, który mimo wielu różnic, ale ze względu na ogrom inwestycji nazwaliśmy od razu "chorwackim Kozubnikiem" :D
Nie udało mi się znaleźć żadnych informacji na temat tego miejsca (obiecuję szukać dalej) i szczerze powiedziawszy, za wyjątkiem kilku snujących się po nim, zaciekawionych Polaków, nie było kogo zapytać na miejscu, ale wygląda mi na to, że ośrodek powstał jeszcze za "świętej pamięci" Jugosławii i wziąwszy pod uwagę malownicze widoki jak również bliskość morza i plaży, ośrodek ten musiał być w czasach swojej świetności niesamowicie popularnym i "ludnym" miejscem.
Wydaje się również, że jego budowniczy musieli mieć za sobą niezłą praktykę w zakresie fortyfikacji lub wyraźnie nakreślone instrukcje, bo oglądając potężny system blokhausów poprzecinany nieprzebytym labiryntem korytarzy, miałem nieodparte wrażenie, że oglądam rodzaj fortalicjum, a nie rodzinny ośrodek wypoczynkowy ...
Cóż, może to tylko takie moje złudzenie, ale jedno trzeba powiedzieć, być w Primoštenie i nie zobaczyć tego ośrodka, to mniej więcej tak jakby zobaczyć Neapol i nie umrzeć :rotfl:

Zaczynamy od głównego wejścia

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widok z dachu zapiera pierś

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ujęcie z innej części dachu wydaje się nie mniej atrakcyjne

Obrazek

Primošten w całej okazałości

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Korytarze, korytarze i jeszcze raz korytarze ... nie wiem jaki był kiedyś system oznaczeń służący temu żeby ludzie się nie gubili, ale musiał być skuteczny ponieważ w innym przypadku wczasowicze rozpoczynający dwutygodniowy turnus kończyliby go pierwszym wyjściem na plażę :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak nie korytarz to schody, schody, schody

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak przystało na adriatycki ośrodek wypoczynkowy, łazienka zbliżona do koloru morza.

Obrazek

Dzisiaj kolor już nie ten, a i pensjonariusze jacyś dziwaczni ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W każdym razie nasi tu już byli

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Miejscami bywa jeszcze romantycznie

Obrazek

Ale na każdym kroku widać, że przyroda powoli, acz nieubłaganie opanowuje ośrodek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wygląda mi to na dawną dyskotekę albo jakiś klub

Obrazek

Jeszcze na chwilę zaglądamy ponownie na "pięterko"

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W sumie to tylko po to żeby przekonać się, że jedni mieli kiedyś więcej szczęścia (zwłaszcza widoki)

Obrazek

A inni mniej

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I choć dzisiaj ośrodek jest zupełnie pusty i zdewastowany momentami nadal sprawia wrażenie jakby czas się w nim zatrzymał ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 9 sie 2011, o 01:24 
Muszkieter

Imię: Marek
A pomyśleć, że większość ludzi jedzie do tej najcieplejszej prowincji habsburskiej Monarchii by smażyć się na plaży. Piękne miejsce. :)
Widać też, że tamtejsi złomiarze również nie próżnują.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 10 sie 2011, o 14:32 
Bratnia dusza

Czy ten ośrodek został zamknięty ze względu na zmieniające się standardy, czy był też świadkiem działań wojennych?

Zachęciłeś mnie do wrzucenia zdjęć ze zrujnowanego kompleksu hotelowego Kupari (okolice Dubrovnika).

Post Napisane: 10 sie 2011, o 19:14 
Administrator

Imię: Jarek
Matej_Zelezny napisał(a):
Czy ten ośrodek został zamknięty ze względu na zmieniające się standardy, czy był też świadkiem działań wojennych?

Świadkiem pewnie mógł być, podczas wojny serbsko-chorwackiej nieźle oberwało się niedaleko położonemu Šibenikowi, więc może i Primošten dostał się pod ostrzał, ale szczerze powiedziawszy nie widziałem ani wewnątrz ani na zewnątrz żadnych śladów wskazujących na dewastację inną niż ta zwyczajna, wynikająca z upływu czasu i zwykłego ludzkiego wandalizmu.
Zaryzykowałbym raczej stwierdzenie, że ośrodek "umarł" razem z rozpadającą się Jugosławią.
Wziąwszy pod uwagę ogrom tego kompleksu można przypuszczać, że był to ośrodek państwowy, a więc po rozpoczęciu wojny jego "centrala" mogła pozostać na przykład w Belgradzie ...
Poza tym nie sądzę aby w czasie wojny ośrodek ten był odwiedzany przez jakichkolwiek turystów, co musiało spowodować powolną degradację budowli - pomijam już tutaj oczywistą w takich sytuacjach działalność zwykłych rabusi, szabrowników, złomiarzy, czy też zwykłych amatorów bezsensownej demolki.
Kilka lat "bezczynności" to prawdziwa tragedia dla tego typu obiektów.
Tak więc sądzę, że ten ośrodek wypoczynkowy najzwyczajniej w świecie "umarł śmiercią naturalną", podobnie jak Kozubnik.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 13 maja 2015, o 21:51 
Przyjaciel

Imię: paulina
A tak prezentowal sie w roku 2015 , w wiosennej szacie!

https://picasaweb.google.com/krotochwil ... Primorsten

na wiecznych wagarach od życia...

Post Napisane: 14 maja 2015, o 21:13 
Muszkieter

Imię: Marek
Chylę czoła przed Skodusią, dała radę i do Chorwacji :brawa:

Tym bardziej że jak widać na jednym ze zdjęć w mocarnym terenowcu trzeba było grzebać w silniku :)

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 14 maja 2015, o 21:57 
Przyjaciel

Imię: paulina
Markov napisał(a):
Chylę czoła przed Skodusią, dała radę i do Chorwacji :brawa:

A dzielna byla tym razem! przejechala okolo 4500 km przez Polske, Slowacje, Wegry, Chorwacje, Czarnogore i Bosnie i sie ani raz nie zepsula! :shock:
Wiecej zdjec z innych chorwackich opuszczonych hoteli i tegowiosennych poczynan dzielnej skodusi:
https://picasaweb.google.com/krotochwilne.koniokrady

na wiecznych wagarach od życia...

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty nieprzemysłowe » Pozostałe zagraniczne obiekty nieprzemysłowe