Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Śląskie

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Mysłowice
 Post Napisane: 13 lut 2013, o 21:45 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Dawno nie pisałam w tym wątku, ale chcę byście wiedzieli, że nie porzuciłam tej sprawy.

Myślę, że uda nam się ten cmentarz wysprzątać wspólnymi siłami urzędowymi, żydowskimi, ochotniczymi i z work-campów :jupi: Pani rzecznik UM jest ze mną w stałym kontakcie i jest coraz bardziej przychylnie nastawiona :jupi:

Post Napisane: 5 lip 2013, o 20:26 

http://myslowice.naszemiasto.pl/artykul ... ,id,t.html

Post Napisane: 5 lip 2013, o 21:44 
Przyjaciel

Imię: Tymoteusz
Srażnicy :)

Post Napisane: 8 lip 2013, o 16:15 
Przyjaciel

Wasze wpisy przypomniały mi o tym smutnym miejscu. Napisałam do pani rzecznik UM w Mysłowicach i dostałam odpowiedź, iż w maju sprzątała tam młodzież z gimnazjum obok :shock:

Zawsze coś, choć sądzę, że nie dało to zbyt dużych wizualnych efektów.

Chyba czas znowu na jakieś poruszenie w tej sprawie ;-)

Post Napisane: 21 lip 2013, o 12:28 
Przyjaciel

RUSZYŁO!!! :jupi: :jupi: :jupi:

Cytuj:
W piątkowe popołudnie na mysłowickim Cmentarzu Żydowskim spotkali się przedstawiciele władz samorządowych z członkiem Wojewódzkiej Rady ds. Ochrony Zabytków przy Śląskim WKZ. Radni miejscy – Wiesław Tomanek, Antoni Zazakowny, Dariusz Wójtowicz, Komendant Straży Miejskiej Ginter Płaza i Dariusz Walerjański chcą przy pomocy wolontariuszy przywrócić ład i porządek na Cmentarzu, który od lat jest pozbawiony nadzoru i opieki.

W ostatnich latach uczniowie mysłowickich szkół starali się wywozić śmieci i karczować zarastającą chaszczami nekropolię. Teraz pomoc ma dotrzeć ze strony radnych i Władz Miasta.

:arrow: http://myslowice.net/aktualnosci/wydarz ... icy-piasek

Zdanie o czyszczeniu cmentarza przez uczniów ciut trąci cygaństwem, ale bądźmy kompromisowi i cieszmy się, że się zaczęło dziać :brawa:

Post Napisane: 31 lip 2013, o 22:17 
Administrator

Imię: Leszek
Cytuj:
Mieszkańcy urządzili śmietnik na cmentarzu. Coś z tym trzeba zrobić
Michalina Bednarek|31.07.2013 , aktualizacja: 31.07.2013 19:31

Worki ze śmieciami, poprzewracane i pomalowane farbą płyty - tak dziś wygląda kirkut w Mysłowicach. Obrońcy zabytków przekonali urzędników, że trzeba coś z tym zrobić

Kirkut przy ul. Gwarków jest jedną z dwóch takich nekropolii w mieście. Pierwsza została założona w XVIII wieku, ale zrównano ją z ziemią i na jej miejscu zbudowano drogę i skwer. - Prawdopodobnie ciała zmarłych wciąż znajdują się w tym miejscu - mówi Dariusz Walerjański, historyk, który od lat 90. zajmuje się opieką nad żydowskimi cmentarzami w województwie śląskim.

Drugi cmentarz założono w 1864 roku. Mimo że ogrodzony i zamykany, ludzie i tak urządzili tu sobie wysypisko. - Mieszkańcy wyrzucają nawet stare meble i inny sprzęt - mówi Walerjański.

Macewy oblane farbą

Większość macew została połamana, część oblano farbą. - Na płytach ktoś namalował satanistyczne symbole. Naprawdę nie potrafię zrozumieć, skąd ludzie biorą takie pomysły - mówi historyk.

Walerjański spotkał się na cmentarzu z radnymi, komendantem straży miejskiej i lokalnymi miłośnikami zabytków. Ustalili, że po pierwsze, trzeba usunąć wszystkie chwasty, które kompletnie zarosły cmentarz. - W końcu będzie można zobaczyć, ile naprawdę jest nagrobków. Szacuję, że znajdzie się około 90 poprzewracanych, a obecnie widać może z 10 - mówi Walerjański.

Sprzątanie rozpocznie się 1 sierpnia. Potem społecznicy sporządzą plan cmentarza i będzie można odnowić nagrobki. - W trakcie wędrówki po cmentarzu znalazłem nagrobki nawet z 1867 roku. Na wielu płytach można wciąż odczytać nazwiska. Warto się tym zająć. Zresztą dzięki temu miasto może zyskać - dodaje historyk. Jego zdaniem odnowienie cmentarza może nawet zachęcić inwestorów z Izraela, którzy na własne oczy zobaczą dobrą wolę urzędników. Przede wszystkim jednak miejsce będzie można wykorzystywać jako atrakcję turystyczną.

W porządkach pomogą więźniowie

- Może w przyszłości miasto skusi się do zrobienia w tym miejscu muzeum. W końcu Mysłowice mają bogatą historię związaną ze społecznością żydowską. Dopiero Holokaust zakończył ponad 200-letnie dzieje Żydów mysłowickich. Mało kto wie, że jeden z członków gminy żydowskiej napisał nawet pierwszą monografię miasta - wyjaśnia Walerjański.

Urzędnicy zgadzają się, że miejsce wymaga uporządkowania. - Faktycznie, włączymy się w prace, młodzież z pobliskiego gimnazjum już zaczęła pierwsze porządki, które będziemy wspomagać - dodaje Kamila Szal, rzeczniczka Urzędu Miasta w Mysłowicach.

Głównymi pracami zajmą się więźniowie w ramach rządowego programu resocjalizacji.

źródło

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 10 sie 2013, o 19:01 

Imię: Erwin
_hipcia napisał(a):
Zdanie o czyszczeniu cmentarza przez uczniów ciut trąci cygaństwem, ale bądźmy kompromisowi i cieszmy się, że się zaczęło dziać :brawa:

Witam.
Od lat mieszkam w Mysłowicach, na osiedlu Piasek. Ładnych parę lat temu byłem uczniem tej szkoły, i w ciągu roku wiele razy sprzątaliśmy ten cmentarz, w późniejszych latach jakoś to ucichło. Pamiętam, że została założona kłódka na bramę główną, a w szkole nie były już urządzane akcje sprzątania. Jako dziecko, młodzieniec często chodziliśmy z kolegami w to miejsce, te malowidła z odwróconymi krzyżami, i innymi napisami były tam od "zawsze". Pod koniec lat 90tych te kolumny z czarnego marmuru stały na swoim miejscu i tworzyły dość efektowny "pomnik" (nie znam się na tym). Pamiętam również, jak Żydzi dość często przyjeżdżali na cmentarz i porządkowali nagrobki, w kolejnych latach chyba im się znudziło lub zapomniało. Żadnego domu pogrzebowego przy bramie nie pamiętam

Pozdrawiam.

Post Napisane: 13 sie 2013, o 10:32 
Przyjaciel

Na cmentarzu w sierpniu pracowały dwie (tak wyczytałam) osoby i miejsce to już wygląda o wiele, wiele lepiej.

:brawa: :brawa: :brawa:

Post Napisane: 17 sie 2013, o 15:10 

Imię: Erwin
Coś tam porobili, ale dużych efektów nie ma..Ważne, że coś tam działają..
Jak dla mnie, to tak jak zawsze..- Znajdzie się grupa zapaleńców ( i chwała im za to!!!), troszkę się posprząta, ale za rok, dwa znów będzie jeden wielki hasiok.
Jeśli nie zainteresują się osoby "związane" z tym miejscem, to moim skromnym zdaniem, nic się tu nie zdziała.

Pozdrawiam.

Post Napisane: 17 sie 2013, o 16:16 
Przyjaciel

dede00 napisał(a):
Coś tam porobili, ale dużych efektów nie ma..Ważne, że coś tam działają..
Jak dla mnie, to tak jak zawsze..- Znajdzie się grupa zapaleńców ( i chwała im za to!!!), troszkę się posprząta, ale za rok, dwa znów będzie jeden wielki hasiok.
Jeśli nie zainteresują się osoby "związane" z tym miejscem, to moim skromnym zdaniem, nic się tu nie zdziała.

Pozdrawiam.

Hej, nic nie stoi na przeszkodzie byś tym zapaleńcom pomógł :D

Post Napisane: 7 wrz 2013, o 11:56 
Przyjaciel

:arrow: http://myslowice.naszemiasto.pl/artykul ... t,zid.html

Cytuj:
Cmentarz żydowski w Mysłowicach. Uzbrojeni tylko w worki, sekatory i grabie ochotnicy sprzątają stary cmentarz żydowski na Piasku. Spod wyrąbanych krzewów co rusz wyłaniają się kolejne macewy. Niestety, mocno zniszczone, przewrócone, niektóre nawet oblane farbą. Ale społecznicy postawili sobie za punkt honoru przywrócić ich stan z czasów świetności. Podnieść, wyczyścić i ustawić z powrotem, jak stały. - Chronologicznie, od muru w kierunku bramy - wyjaśnia Bogusław Polak, jeden z inicjatorów sprzątania nekropolii i pasjonat historii miasta.

O tym, że cmentarz żydowski przy ulicy Stawowej zmienił się w zarośnięte, dzikie wysypisko i miejsce libacji okolicznych rzezimieszków, pisaliśmy jako pierwsi rok temu. Wszędzie leżały stare butelki i puszki, pod murem zalegały kopce starych liści, a nikt nie poczuwał się do odpowiedzialności posprzątania mogiły. W styczniu na stan kirkutu zwróciła uwagę też Małgorzata Płoszaj, badaczka judaików Śląska współpracująca z portalem "Wirtualny Sztetl". Rozesłała wtedy do mediów, urzędników i instytucji dramatyczne mejle z prośbą o interwencję.

- W międzyczasie odbyliśmy cztery spotkania - dwa na cmentarzu i dwa w Urzędzie Miasta - opowiada Wiesław Tomanek, radny klubu "Wspólnie dla Mysłowic, który zaangażował się w sprawę. Zapowiada też, że będzie wnioskował o zabezpieczenie pieniędzy na kirkut w przy-szłorocznym budżecie. Ma nadzieję, że jak miasto doprowadzi go do porządku, pieczę nad nim przejmie gmina żydowska lub jedna z żydowskich fundacji.

Społecznicy - Darek Strzoda i Bogusław Polak - sprzątają kirkut już blisko miesiąc. Wycinają chwasty, a Zakład Oczyszczania Miasta je odbiera. We wrześniu w pracę włączą się także więźniowie Aresztu Śledczego w Mysłowicach i uczniowie szkół. Nadal bowiem zalegają tu śmieci. Potem społecznicy sporządzą plan kirkutu i będzie można odnowić nagrobki.

- Chcemy podnieść macewy i je oczyścić. Tak, aby dało się przeczytać napisy na tablicach. Być może też przetłumaczyć - wyjaśnia pan Bogusław. Na odrestaurowanie nekropolii daje sobie dwa lata. Właściciel warsztatu sąsiadującego z cmentarzem, Ireneusz Skwirowski, już zapowiedział, że zbuduje społecznikom podnośnik do macew i oczyści bramę.

Nad przebiegiem prac pieczę sprawuje Dariusz Walerjański, badacz historii Żydów na Górnym Śląsku. W trakcie spaceru po mysłowickim kirkucie znalazł nagrobki nawet z 1867 roku. Na wielu można odczytać jeszcze nazwiska.

Cmentarz przy Stawowej liczy 148 lat. To druga nekropolia żydowska w mieście. Po pierwszej - po drugiej stronie ulicy - nie ma już śladu. Społecznicy są przekonani, że na "nowym" cmentarzu pochowany został Loebel Danziger, jeden z założycieli kopalni "Mysłowice". - Szukamy jego nagrobku, jeśli nie znajdziemy, będzie oznaczać, że już wcześniej został zniszczony - mówi Polak.

Niewykluczone, że spoczywają tu też Max Weichmann, szef stacji emigracyjnej do Ameryki i Jacob Lustig, autor pierwszej monografii Mysłowic. - Ten cmentarz może okazać się prawdziwą perełką. Lekcją historii dla potomnych - podkreśla Darek Strzoda.

:brawa: :brawa: :brawa: :brawa: :brawa:

Dało się !!

Post Napisane: 14 paź 2013, o 07:55 

Imię: boguslaw
CMENTARZ ŻYDOWSKI W MYSŁOWICACH – INDYWIDUALNY HARMONOGRAM DZIAŁAŃ

Miejsce Mysłowice / dawniej Myslowitz /
Lokalizacja ul. Stawowa. / dawniej przedłużenie Teichstr./
Krajobraz miejski
Datacja / rok założenia 1864 r.
Data zamknięcia cmentarza 1963 zamknięty do celów grzebalnych
Własność Skarb Państwa
Stan zachowania cmentarza nieczynny, zaniedbany, zły, dewastacja cmentarza bardzo duża, zachowane pojedyncze stojące nagrobki, reszta pomników poprzewracana lub uszkodzona, połamane, oblane farbą, zasypane ziemią i licznymi odpadami. Teren cmentarza ogrodzony kamienno ceglanym murem, bardzo zarośnięty samosiejkami i młodymi drzewami.
Status cmentarza nie wpisany do rejestru zabytków

ZASADY GENERALNE
Wszelkie prace na nekropoli nie mogą być prowadzone w sobotę oraz święta żydowskie wynikające z kalendarza żydowskiego. Zasada generalna o której należy zawsze pamiętać, według zasad religii mojżeszowej cmentarz jest miejscem świętym, nienaruszalnym, gdzie najważniejsze jest to, co kryje ziemia. Z tego względu niema większego znaczenia czy cokolwiek zachowało się na jego powierzchni. Nie można naruszać spokoju pochowanych osób. Nagrobek jest tylko znakiem, który wskazuje, gdzie złożono zwłoki, czyli gdzie jest uświęcone miejsce.(cyt. Jan Jagielski, ŻIH). Należy pamiętać, że cmentarz składa się z trzech podstawowych komponentów: przestrzeni grzebalnej, szaty roślinnej oraz obiektów naziemnych, (kaplice, kostnice, ogrodzenie, bramy, dzwonnice, układ komunikacyjny). Każdy z nich wpływa na kompozycję i społeczny odbiór cmentarza, w związku z czym żaden z nich nie powinien być pomijany przy opracowywaniu programów ochrony lub opieki nad nekropolami. Również warto pamiętać, że cmentarz jest pewną formą ogrodu przeznaczonego nie tylko dla zmarłych, ale także dla żywych mieszkańców społeczności lokalnej. Przystępując do prac porządkowych na zabytkowej nekropolii należy poszczególne prace podzielić na etapy.

ETAP WSTĘPNY
Przeprowadzić kwerendę (archiwalną, biblioteczną) w celu zgromadzenia wszelkich istotnych informacji, dokumentów archiwalnych, map kartograficznych opisujących miejsce, którym mamy się zająć. Zgromadzony materiał pozwoli nam lepiej poznać i sformułować kierunki naszych działań na rzecz renowacji nekropolii oraz spojrzeć na cmentarz w ujęciu historycznym, społecznym oraz krajobrazowym. Do opisy cmentarza można posłużyć się standardowym formularzem badania cmentarza. (patrz załącznik nr. 2 )

I ETAP
Ujęcie układu i struktury nekropoli, podział cmentarza na cztery sektory.
Ustalić harmonogram prac grup lub grupy porządkującej cmentarz.
Wybrać osobę przeszkoloną nadzorującą wszystkie prace na cmentarzu zgodnie z przyjętymi przez Komisję Rabiniczną wytycznymi w sprawie porządkowania cmentarzy żydowskich (parz. Załącznik nr 1)
Przeszkolić pracującą grupę porządkującą z zasad zachowania się na cmentarzu żydowskim, aby wszelkie wykonywane prace oraz zachowania nienaruszany zasad religii żydowskiej oraz były prowadzone w poszanowaniem miejsca spoczynku pochowanych tu osób.
Przystąpić do wycinania samosiejek tylko na podstawie uzyskania zgody na usunięcie drzew lub krzewów z terenów nieruchomości na podstawie zezwolenia wydanego przez prezydenta na wniosek posiadacza nieruchomości. Ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody DzU. Z 2004, nr 92, poz. 800.
Sukcesywnie wywozić zebrane śmiecie oraz wycięte samosiejki.

II ETAP
Po oczyszczeniu nekropolii, sporządzić plan sytuacyjny cmentarza z naniesieniem znajdujących się grobów
Ustawić napisami do góry poprzewracane nagrobki, aby byłą możliwa ich identyfikacja do celów dokumentacyjnych. Ciężkie fragmenty, elementy konstrukcyjne nagrobków można podnosić przy pomocy specjalnego podnośnika (trójnogu).
Wskazać najstarsze i najcenniejsze z punktu widzenia wartości historycznych, artystycznych nagrobki, które powinny zostać w pierwszej kolejności poddane zabiegom konserwatorskim.
Stworzenie wewnętrznej infrastruktury umożliwiającej zwiedzanie, alejek, tablic informacyjnych.

III ETAP
Przy konsultacjach z Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, ustalić sposób stałego zamocowania poprzewracanych lub połamanych nagrobków .
Rozpoczęcie starań o wpisanie nekropolii do rejestru zabytków Województwa Śląskiego.
Zorganizować dla mieszkańców miasta, dzielnicy dnia otwartego dla poznania z przewodnikiem zabytkowej nekropolii. Opcjonalnie powiadomienie lokalnych mediów o zakończeniu prac dokumentacyjno porządkowych na cmentarzu.

ETAP I, II, III
Opracowanie dokumentacji wykonanych prac Informacja, przygotowanie dokumentacji fotograficznej w trakcie realizacji prac. Stałe informowanie o postępach prac Przewodniczącego Gminy Wyznania Mojżeszowego w Katowicach.

Post Napisane: 14 paź 2013, o 07:59 

Imię: boguslaw
tutaj macie więcej na temat cmentarza https://www.facebook.com/groups/myslowi ... ie.minelo/

Post Napisane: 5 gru 2013, o 09:16 
Przyjaciel

Po pół roku zaiwaniania przez chłopaków na cmentarzu (chłopaków pod wodzą Bogusława Polaka - piszącego i u nas) to miejsce odwiedziły władze miasta ;)
http://myslowice.naszemiasto.pl/artykul ... ml#galeria

Myślę, że Dziennik Zachodni (tu portal http://www.myslowice.naszemiasto.pl) nie obrazi się na mnie za wklejenie ichniego zdjęcia, które jest niezwykłe.
Na żydowskim cmentarzu w polskich obecnie Mysłowicach (kiedyś tam dawno niemieckich), stoi śląski rabin, który jest Amerykaninem, obok niego stoi emerytowany śląski górnik w stroju galowym (to Barbórka), który jest radnym Mysłowic (bardzo, bardzo wspierającym osoby rewitalizujące cmentarz) i razem dumają nad grobem niemieckiego Żyda, który wreszcie może "spać w spokoju" jak to napisano z tyłu pomnika.
A na to wsio medale z komuny - i ten misz-masz jest niezwykły i piękny.

Załącznik:
Mysłowice Rabin i górnik DZ.JPG
Mysłowice Rabin i górnik DZ.JPG [ 88.2 KiB | Przeglądane 708 razy ]

Post Napisane: 1 sty 2014, o 18:15 
Przyjaciel

Rok temu pojechałam do Mysłowic, gdyż miałam je po drodze do Nunataku (a raczej wracając z tej najlepszej firmy informatycznej na Śląsku i Zagłębiu). No i trafił mnie... (nie przez Nunatak ;-), a przez stan cmentarza żydowskiego). Wyrżnęłam wtedy list-apel do różnych instytucji i tyle - resztę poczytajcie w tym wątku.

Dokładnie po roku pojechałam znowu do Mysłowic, by zamknąć 2013 i... i dziś napisałam do tych samych + innych instytucki taki list:

Cytuj:
Szanowni Państwo,

Dokładnie rok temu wysłałam do Was list rozpaczy, bowiem po wizycie na cmentarzu żydowskim w Mysłowicach jedyne, co mogłam zrobić to wykrzyczeć światu, licząc na odzew ze strony tych, którzy są z tego miasta oraz tych, którzy mogą w jakikolwiek sposób pomóc (list dla przypomnienia podaję na dole).

To moje wołanie na puszczy dotarło do wielu osób i instytucji, początkowy odzew był naprawdę wyjątkowy. O sprawie napisał Wirtualny Sztetl, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Gazeta Wyborcza, lokalny dodatek do Dziennika Zachodniego, mówiono o tym w radiu. Bardzo dziękuję tym, którzy przyczynili się do poruszenia sprawy w mediach, gdyż prawdopodobnie to uzmysłowiło mysłowiczanom, co mają na tzw. „Piosku”.

Nie przełożyło się to jednak na poprawę stanu tego miejsca tak od razu, gdyż do tego zawsze potrzebni są ludzie realni, a nie wirtualni. Tacy z krwi i kości i to jeszcze, jak to mówią na Śląsku, robotni. Mysłowice miały i mają to szczęście, że latem na cmentarzu na Piosku pojawił się pan Bogusław Polak – realny, robotny, zaangażowany i chcący. Od końca lipca śledziłam na Facebooku (i nie tylko) ten wykluwający się cud cmentarny i wiedziałam, że Boguś (dziś, gdy o nim piszę to mnie ściska w gardle) da radę, bo przez internet wyczuwałam, że przywraca mysłowicki cmentarz życiu, gdyż uważa, iż tak trzeba. Potrafił przyciągnąć do siebie ludzi, którzy razem z nim pracowali na cmentarzu przez kilka miesięcy, bo też wiedzieli, że tak trzeba. Stosowali się do wskazówek pana Dariusza Walerjańskiego, który nadzorował ich działania, szanowali pochowanych tam ludzi i zwyczaje żydowskie, znaleźli radnego – pana Wiesława Tomanka, który ich wspomagał osobiście i jako samorządowiec, poszukali sponsorów i darczyńców, przyciągnęli tłumy zwiedzających na początku listopada, a przede wszystkim ciężko pracowali. Gdy patrzałam na zdjęcia stawianych nagrobków, to się zastanawiałam: Skąd oni je biorą? Toż 30 grudnia 2012 roku tam były tylko tony śmieci, liści, i chaszcze. Tam była istna stajnia Augiasza, a nie cmentarz. Rok temu na cmentarzu żydowskim w Mysłowicach nie było macew. A przynajmniej nie dało się ich zobaczyć.

30 grudnia 2013 roku, czyli dokładnie rok po swej pierwszej wizycie w Mysłowicach pojechałam tam ponownie. Wiedziałam co zastanę, gdyż aktualny obraz cmentarza znałam ze zdjęć, cuda jednak trzeba oglądać osobiście, a nie na monitorze. I ten cud ujrzałam przedwczoraj. Nie przesadzam w określeniach. Naprawdę, tam mieszkańcy Mysłowic dokonali rzeczy, która rok temu wydawała się niemożliwa. Ta grupa zapaleńców „odzyskała” dla świata cmentarz żydowski. Na cmentarzu nie ma chaszczy, nie ma flaszek i puszek z browarów całego świata, nie ma gruzu, nie ma śmieci . Na cmentarzu widać macewy, stele, widać alejki, fundamenty domu przedpogrzebowego, nagrobki mają złocenia! Chodziłam po nekropolii, bez obaw, że nogi mi potną butelki i patrzałam na pana Bogusława z podziwem i zachwytem. Gdy widziałam, z jakim pietyzmem gładzi postawione nagrobki, z jaką pasją opowiada o pochowanych tam mysłowiczanach, jak zależy mu na kontynuowaniu prac, to uznałam, że ponownie muszę do świata napisać i przekazać ważną rzecz. Otóż mysłowicki cmentarz żydowski ma już swojego „Strażnika”, a nawet wielu strażników, którzy będą o to miejsce dbać.

Nie chcę zanudzać, więc powiem jeszcze na koniec, iż moje życzenie z ubiegłego roku, by stan cmentarza w 2013 choćby trochę się poprawił, spełniło się aż nadto!

Jeszcze raz dziękuję wszystkim zaangażowanym w ratowanie tego miejsca, ale najbardziej dziękuję Bogusiowi Polakowi, panu Irkowi Skwirowskiemu, panu Darkowi Strzodzie, oraz panu Wiesławowi Tomankowi – radnemu Mysłowic. Ehh, dobrze się wchodzi w Nowy Rok z takimi wiadomościami i obrazami pod powiekami! Śląsk już się nie musi wstydzić ;-)

Wszystkim Wam życzę, by w 2014 roku robotnych i realnych ludzi, zaangażowanych w ratowanie dziedzictwa żydowskiego, było jak najwięcej. Dobrego Roku 2014!

Małgorzata Płoszaj (współpracownik portalu Wirtualny Sztetl)

Rybnik

P.S. Boguś! Jesteś GOŚCIU!

Ludziska! Tam faktycznie doszło do cudu, choć wszyscy mi mówili, że w Mysłowicach to jest niemożliwe. A jednak im się udało :brawa: :brawa: :brawa:

Załącznik:
cmentarz żydowski Mysłowice 30.12.2013.jpg
cmentarz żydowski Mysłowice 30.12.2013.jpg [ 162.75 KiB | Przeglądane 646 razy ]

Załącznik:
cmentarz żydowski Mysłowice 30.12.2013 (1).jpg
cmentarz żydowski Mysłowice 30.12.2013 (1).jpg [ 159.78 KiB | Przeglądane 646 razy ]

Załącznik:
cmentarz żydowski Mysłowice 30.12.2013 (2).jpg
cmentarz żydowski Mysłowice 30.12.2013 (2).jpg [ 183.22 KiB | Przeglądane 646 razy ]

Załącznik:
cmentarz żydowski Mysłowice 30.12.2013 (3).jpg
cmentarz żydowski Mysłowice 30.12.2013 (3).jpg [ 164.61 KiB | Przeglądane 646 razy ]

Załącznik:
cmentarz żydowski Mysłowice 30.12.2013 (4).jpg
cmentarz żydowski Mysłowice 30.12.2013 (4).jpg [ 189.16 KiB | Przeglądane 646 razy ]

Załącznik:
cmentarz żydowski Mysłowice 30.12.2013 (5).jpg
cmentarz żydowski Mysłowice 30.12.2013 (5).jpg [ 230.73 KiB | Przeglądane 646 razy ]

Załącznik:
cmentarz żydowski Mysłowice 30.12.2013 (6).jpg
cmentarz żydowski Mysłowice 30.12.2013 (6).jpg [ 252.15 KiB | Przeglądane 646 razy ]

Załącznik:
cmentarz żydowski Mysłowice 30.12.2013 (7).jpg
cmentarz żydowski Mysłowice 30.12.2013 (7).jpg [ 209.68 KiB | Przeglądane 646 razy ]

Załącznik:
cmentarz żydowski Mysłowice 30.12.2013 (8).jpg
cmentarz żydowski Mysłowice 30.12.2013 (8).jpg [ 173.53 KiB | Przeglądane 646 razy ]

Załącznik:
cmentarz żydowski Mysłowice 30.12.2013 (9).jpg
cmentarz żydowski Mysłowice 30.12.2013 (9).jpg [ 193 KiB | Przeglądane 646 razy ]

Post Napisane: 1 sty 2014, o 18:21 
Przyjaciel

Załącznik:
cmentarz żydowski Mysłowice 30.12.2013 (10).jpg
cmentarz żydowski Mysłowice 30.12.2013 (10).jpg [ 193.86 KiB | Przeglądane 645 razy ]

Załącznik:
cmentarz żydowski Mysłowice 30.12.2013 (11).jpg
cmentarz żydowski Mysłowice 30.12.2013 (11).jpg [ 208.91 KiB | Przeglądane 645 razy ]

Załącznik:
cmentarz żydowski Mysłowice 30.12.2013 (12).jpg
cmentarz żydowski Mysłowice 30.12.2013 (12).jpg [ 205.41 KiB | Przeglądane 645 razy ]

Załącznik:
cmentarz żydowski Mysłowice 30.12.2013 (13).jpg
cmentarz żydowski Mysłowice 30.12.2013 (13).jpg [ 254.92 KiB | Przeglądane 645 razy ]

Załącznik:
cmentarz żydowski Mysłowice 30.12.2013 (14).jpg
cmentarz żydowski Mysłowice 30.12.2013 (14).jpg [ 228.12 KiB | Przeglądane 645 razy ]

Załącznik:
cmentarz żydowski Mysłowice 30.12.2013 (15).jpg
cmentarz żydowski Mysłowice 30.12.2013 (15).jpg [ 241.5 KiB | Przeglądane 645 razy ]

Załącznik:
cmentarz żydowski Mysłowice 30.12.2013 (18).jpg
cmentarz żydowski Mysłowice 30.12.2013 (18).jpg [ 225.66 KiB | Przeglądane 645 razy ]

Załącznik:
cmentarz żydowski Mysłowice 30.12.2013 (20).jpg
cmentarz żydowski Mysłowice 30.12.2013 (20).jpg [ 228.33 KiB | Przeglądane 645 razy ]

Załącznik:
Komentarz: Strażnik - pan Bogusław Polak
cmentarz żydowski Mysłowice 30.12.2013 (23).jpg
cmentarz żydowski Mysłowice 30.12.2013 (23).jpg [ 211.83 KiB | Przeglądane 645 razy ]

Załącznik:
cmentarz żydowski Mysłowice 30.12.2013 (22).jpg
cmentarz żydowski Mysłowice 30.12.2013 (22).jpg [ 244.59 KiB | Przeglądane 645 razy ]

Post Napisane: 15 lut 2014, o 18:29 

http://myslowice.naszemiasto.pl/artykul ... 86a9,1,3,5

Post Napisane: 15 lut 2014, o 18:39 
Przyjaciel

Imię: Henryk.
No proszę jakby nie akcja sprzątania to zawsze by myślano że pochowany w Gliwicach.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 8 mar 2014, o 20:43 

http://myslowice.naszemiasto.pl/artykul ... 2c5,1,3,10

Post Napisane: 27 kwi 2014, o 15:58 

Z dziś...

Załączniki:
p4270514-Resizer-800.jpg
p4270514-Resizer-800.jpg [ 139.05 KiB | Przeglądane 575 razy ]
p4270515-Resizer-800.jpg
p4270515-Resizer-800.jpg [ 217.19 KiB | Przeglądane 575 razy ]
p4270516-Resizer-800.jpg
p4270516-Resizer-800.jpg [ 229.4 KiB | Przeglądane 575 razy ]
p4270517-Resizer-800.jpg
p4270517-Resizer-800.jpg [ 201.79 KiB | Przeglądane 575 razy ]
p4270518-Resizer-800.jpg
p4270518-Resizer-800.jpg [ 206.19 KiB | Przeglądane 575 razy ]
p4270519-Resizer-800.jpg
p4270519-Resizer-800.jpg [ 178.47 KiB | Przeglądane 575 razy ]
p4270520-Resizer-800.jpg
p4270520-Resizer-800.jpg [ 143.23 KiB | Przeglądane 575 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Śląskie