Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 22 cze 2011, o 08:12 
Przyjaciel

Imię: darek
Obrazek

Uzdrowisko znajduje się ok. 20 km na południe od Opawy, 3 km od Krużberku. Źródła znane już w XVII w.
Za oficjalne rozpoczęcie działalności uzdrowiska uważa się rok 1812, kiedy właściciel Jan Tenczin z Melca wybudował pierwsze łaźnie. O rozkwit postarał się następny właściciel hrabia Camillo Rozumowsky.
W 1895 roku wyposażone w nowe urządzenia. Do 1940 roku utrzymywane w nienagannym stanie.
W czasie wojny Niemcy utworzyli tam obóz dla prominentnych jeńców (m.in. uciekł z niego dowódca armii francuskiej w Algierii, gen. Giraud). Po wojnie dom dziecka, następnie domy wczasowe. Po 1989 roku ruch w uzdrowisku powoli zamiera. Od 1994 roku z braku pieniędzy wszystkie budynki zamknięte.
W 2003 roku właścicielem kompleksu została prywatna firma Baneba Opava. W 2006 niemal wszystkie budynki wpisane na Centralnej Liście Dziedzictwa Kulturowego Republiki, a obecnie na liście najbardziej zagrożonych zabytków.
Byłem tam bodaj w 1996. Ostatnie dwa dni wakacji. Pan, który handlował w drewnianym domku nad brzegiem Morawicy powiedział że jutro (tj. 1 września) zwija interes na rok i wraca do Ostrawy. Był to zresztą jedyny punkt "usługowo-handlowy" w okolicy.
Już wtedy budynki uzdrowiska były zamknięte na głucho, ze śladami nieśmiałego remontu. Tak chyba zostało do dziś. Miejscowość ożywa tylko w okresie wakacyjnym. Na lewym brzegu Morawicy jest kilkadziesiąt domków letniskowych.
W piątkowe popołudnie nie było tam żywego ducha. N i k o g o!
Wszystko wygląda jak nasz beskidzki Kozubnik, tylko z XIX stulecia. Dzisiejszy wygląd pochodzi z 1895 r.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ostatnio edytowano 23 cze 2011, o 11:39 przez biały, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 22 cze 2011, o 11:09 
Przyjaciel

Domki ze źródłami wody : Paul i Mary
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Budynek restauracji
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ostatnio edytowano 22 cze 2011, o 11:49 przez biały, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 22 cze 2011, o 11:23 
Przyjaciel

Obok głównego budynku uzdrowiska stoją trzy szykowne wille.
Poniżej "Doctor Villa" i jej czechosłowackie wyposażenie. W tym budynku mieszkali lekarze uzdrowiska.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Dwa pozostałe budynki.
Obrazek

Obrazek
Proszę o przetłumaczenie. Może szkieletek? :jupi:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 22 cze 2011, o 11:38 
Przyjaciel

Na lewym brzegu Morawicy stoją jeszcze dwie wille
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Przy głównej drodze znajduje się jeszcze jeden duży budynek do którego udało się wejść.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 22 cze 2011, o 12:15 
Przyjaciel

Od razu po przyjeździe na miejsce zauważyłem "letko" uchylone drzwi. I już nie było takiej siły , która by mnie powstrzymała przed wejściem do środka, nawet szanowna małżonka szczególnie wyczulona na moje "wybryki" po przygodzie Jarka w Krakowie (słyszała o Jego ranach ciętych i stłuczonych żebrach). Eksplorację budynku zostawiłem sobie na koniec żeby nie psuć od razu żonie humoru. Kiedy już skończyłem i próbowałem wyjść, okazało się że drzwi są zamknięte. Niezbyt przyjaźnie nastawiony, wielki Czech z dużym brzuchem, jak to u Czechów bywa, delikatnie mnie wyprosił i kazał więcej nie włazić do środka.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 29 lip 2011, o 10:31 
Przyjaciel

Imię: paulina
niesamowite miejsce!!! :shock:

to sa zdjecia z tego roku?

na wiecznych wagarach od życia...

Post Napisane: 29 lip 2011, o 17:06 
Przyjaciel

Zdjęcia są z tego roku :)

Post Napisane: 9 sie 2011, o 00:16 
Muszkieter

Imię: Marek
Tak to blisko, a jednocześnie daleko. W oknach są szyby, drzwi na swoim miejscu, nawet szafka bezpieczników nie wypruta... W Polish Republic nie do pomyślenia. Ale co kraj to obyczaj...

Trzeba by tam kiedyś zajrzeć :)

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 11 sie 2011, o 16:03 

Pochwały: 1
Imię: Karolina
Cytuj:
Proszę o przetłumaczenie. Może szkieletek?

Na tej tablicy stoi mniej więcej, że budynek ten wzniesiono, by służył zdrowiu pacjentów, w pięćdziesiątą rocznicę panowania cesarza Franciszka Józefa I. Czy coś w tym podniosłym stylu. Data się zgadza: 1898 rok.

Post Napisane: 21 kwi 2012, o 20:58 

Imię: Ony
Byłem nie tak dawno tam i muszę przyznac że piękny obiekt, lekko przypomina Kozubnik w dobrym stanie (podobna okolica) i fajni ludzie z uśmiechem reagującym na polski język!
UWAGA: w remoncie główna droga także trzeba przez Opavę się troche pobłąkac na Otice ale polecam!

Obrazek
Obrazek

A teraz Ciekawostka:

Jadąc z Ostravy na Opavę mija się w miejscowości Hrabyne pomnik poległych z II Wojny Światowej i niezłe muzeum sprzętu z tamtego okresu.

Obrazek
Obrazek

Tu trochę o tym:

http://www.werttrew.fora.pl/bunkry-burz ... ,3926.html

Post Napisane: 21 kwi 2012, o 21:09 
Moderator

Pochwały: 3
Imię: Asia
Ooo mój stary temacik z warszawskiego forum... widzę, że nie wszystkie zdjęcia chcą się wyświetlać.

Post Napisane: 19 maja 2012, o 09:50 
Przyjaciel

Znalazłem jeszcze parę zdjęć strychu. Zazwyczaj na takich stryszkach można znaleźć coś ciekawego. Tutaj jednak wszystko zostało "wyczyszczone". :(
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty nieprzemysłowe » Pozostałe zagraniczne obiekty nieprzemysłowe » Pozostałe obiekty nieprzemysłowe - Czechy