Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty przemysłowe » Obiekty przemysłowe - Dolnośląskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 8 cze 2011, o 19:59 
Przyjaciel

Imię: paulina
Cytuj:
Pomysł budowy elektrowni szczytowo pompowej we wsi Młoty koło Bystrzycy Kłodzkiej powstał w 1968r. Wtedy to inżynier Krzysztof Januszewicz dostał polecenie aby na terenie Sudetów znaleźć miejsce pod budowę tego typu obiektu, o lokalizacji zdecydowało ukształtowanie terenu okolic Młotów. W tym momencie ruszyły prace nad projektem, zakładano moc 750 megawatów, była by to największą tego typu elektrownia w Polsce. Dolinę Bystrzycy miała przeciąć tama o wysokości 80m i rozpiętości w koronie 240m, w ten sposób powstałby dolny zbiornik elektrowni o pojemności prawie 12 milionów
metrów sześciennych. Górny zbiornik miał powstać na szczycie Zamkowej Kopy (784 m.n.p.m), w tym celu planowano ściąć wierzchołek góry o około 30m. Oba zbiorniki miały łączyć trzy podziemne derywacje o długości 800m każda a różnica poziomów pomiędzy wlotem wylotem każdego z tuneli wyniosłaby 260m. Pierwsze prace zaczęły się w 1972 roku, rozpoczęto budowę zaplecza technicznego dla budowy i drążenie pierwszych sztolni badawczych. Tego typu prace przygotowawcze z przerwami ślimaczyły się aż do 1979 roku, kiedy to w lutym rada ministrów podjęła decyzje o zintensyfikowaniu robót. Od tej chwili budowa ruszyła z kopyta, rozpoczęto drążenie sztolni technicznej łączącej ze sobą wszystkie wyrobiska w jedną całość a także drążenie trzech nitek derywacyjnych. Jednak ożywienie nie trwało zbyt długo, bo już w 1981 roku w wyniku załamania się polskiej gospodarki prace na budowie elektrowni stanęły. Do tego czasu gotowa była już sztolnia techniczna a także sztolnia pierścieniowa, prace przy drążeniu derywacji były ukończone w około 60%. Gotowy i już wykończony był też tunel obiegowy o długości około 500m wydrążony na przeciwnym zboczu doliny, którym planowano skierować wody Bystrzycy podczas budowy tamy. Jak pokazały kolejne lata nie był to tylko kolejny chwilowy przestój, budowę przerwano na dobre...

Elektrownie tego typu to bardzo osobliwe urządzenia, bo w bilansie swojego działania tak naprawdę pochłaniają energie a nie ją produkują. Elektrownia szczytowo-pompowa składa się z dwóch zbiorników położonych jeden wyżej drugiego. Połączonych ze sobą tzw. derywacjami, są to rurociągi o dużej średnicy za pomocą których zespoły potężnych pomp wpompowują miliony metrów sześciennych wody z dolnego zbiornika do górnego. Następnie woda wraca z powrotem do dolnego zbiornika przepływając po drodze przez zespoły turbinowe gdzie wytwarzany jest prąd. Niestety ten proces generuje dosyć znaczne straty, ponieważ w wyniku spuszczania wody odzyskuje się zaledwie 70% energii, którą była potrzebna do jej pompowania. Można by więc uznać że pomysł budowy takich obiektów jest niedorzeczny, nic bardziej mylnego. Otóż elektrownie szczytowo-pompowe są bardzo skutecznymi akumulatorami o ogromnej pojemności i działają w połączeniu z elektrowniami które mają okresowe nadwyżki mocy (zwłaszcza elektrownie cieplne). Nadwyżka mocy, przepadłaby bezpowrotnie, gdyby nie została zmagazynowana przez elektrownie szczytowo-pompową. Energia gromadzona jest w nocy, ponieważ właśnie wtedy z racji mniejszego zapotrzebowania na energie elektryczną powstają tego typu nadwyżki, a uwalniana w dzień zmniejszając dodatkowo przeciążenie sieci.

Wg strony:
http://www.podziemia.eu/mloty.html
na tej stronce takze plan elektrowni oraz zdjecia i wspomnienia grupy ktora przeszla caly podziemny system.

Nam na razie sie udalo zobaczyc tylko kawalek:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

na wiecznych wagarach od życia...

Post Napisane: 8 cze 2011, o 20:17 
Moderator

Pochwały: 1
Niesamowite miejsce :thumright:

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 9 cze 2011, o 09:14 
Stalker

Imię: Klamra
Co za miejscę :shock: Czy wejście tam nie jest niczym utrudnione?

Post Napisane: 9 cze 2011, o 10:05 
Przyjaciel

Yossarian napisał(a):
Co za miejscę :shock: Czy wejście tam nie jest niczym utrudnione?

Wejscie do tunelu, tego typu "betonowa rura" , ktorego jest najwiecej na zdjeciach (wszystkie oprocz szesciu ostatnich fotek) nie jest niczym utrudnione. Jest zasiatkowane, ale siatka jest rozcieta. Nikt nie pilnuje.

Wejscie do glownego systemu korytarzy juz utrudnione jest. Siedzi bowiem straznik na ktorego mozna wpasc. Wejscie jest zakratowane ale krata jest obluzowana. Mysmy mieli pecha na tego straznika wlezc, ale tylko przez nasza glupote bo zamiast wlazic od razu po sprawdzeniu ze sie da to zesmy sie krecili po okolicy, wracali do auta przebrac buty i takie inne :( Mozna tak trafic ze akurat straznika nie ma i wtedy droga wolna (o ile kraty nie przyspawaja do tego czasu..
1, 2 i 3 zdjecie od konca to wlasnie ten tunel odchodzacy od placu po ktorym sie czesto kreci straznik.

Te dwa wejscia sa blisko asfaltowej drogi- jakies 100-300m od niej i nie sposob je przeoczyc (plytowka odchodzaca od drogi a wlot do rury to widac z drogi nawet)

Na zboczu gory jest jeszcze wejscie sztolnia upadowa- zamurowane ale wybita dziura. Niepilnowane. Ale spad kolo 45 stopni w dol, bloto, lejaca sie woda i strop taki nie do konca pewny, troche kamykow sie posypalo jak probowalismy tam isc. Bezpieczniej bym sie czula w kasku. Wiekszosc ekip eksploracyjnych wchodzi tamtedy. Jak ktos chodzi po kopalniach to pewnie dla niego to pikuś ale mysmy sie troche bali ze nas tam zasypie , albo ze potem nie damy rady wrocic podchodzac po takim spadzie po wodzie i blocie. 4, 5 i 6 zdjecie od konca to ta sztolnia upadowa.

Aha! Bedac we wsi chyba lepiej zaparkowac auto gdzies na uboczu, nie przy domach i nie opowiadac miejscowym gdzie sie idzie. Jak spytaja to na grzyby ;) Na pewno nie wszyscy, ale pier***** konfidentow tez tam troche wsrod miejscowych jest..

Dlatego przymierzamy sie raczej do tego glownego wejscia- moze nastepnym razem nie wleziemy na straznika. Chetnie bym sie tam jeszcze raz wybrala, najlepiej z kaskiem i w wiekszej grupie bo weselej

Post Napisane: 26 lip 2011, o 18:23 

Mnie się udało wejść choć faktycznie ochrona czuwa. Miejsce ma klimat zupełnie niepowtarzalny. Zarówno wizualnie jak i audio ;) Choć nawet audio bardziej!
Po ostatnich opadach poziom wody w najgłębszych miejscach równał się łydkom więc strachu nie ma. Na tę eksplorację szczególnie polecam latarkę halogenową. Światło skupione nie do końca się sprawdza.
W najbliższej wolnej chwili wrzucę kilka fot. Nie wiem jak Wami ale mną to miejsce bardzo zawładnęło.

Post Napisane: 29 lip 2011, o 14:52 
Przyjaciel

eMBe napisał(a):
Nie wiem jak Wami ale mną to miejsce bardzo zawładnęło.

mna tez...zwlaszcza ze dwa razy bylam taka bliska zwiedzenia tej glownej czesci tzn juz bylam w srodku a sie w koncu nie udalo.. szlag trafia i ciagnie by jednak tam wrocic i w koncu dotrzec gdzie trzeba

eMBe napisał(a):
Mnie się udało wejść choć faktycznie ochrona czuwa. .

tzn rozumiem ze wchodziles tym glownym wejsciem, czyli krata jest nadal obluzowana i udalo ci sie nie wpasc na pilnowacza? :)

Post Napisane: 22 sty 2012, o 19:12 

Dotarło do mnie takie zdjęcie:
Obrazek

Najprawdopodobniej wszystkie wejścia do tej elektrowni zostały zamurowane.

Proszę o ewentualne potwierdzenie tej informacji... Planowałem tam powrót (marzec/kwiecień). Teraz nie wiem czy ma to sens :(

Post Napisane: 3 lut 2012, o 11:39 

Imię: Patrycja
Byłam tam tydzień temu. Wszystko zostało zamurowane. Do kominów wentylacyjnych wsadzono rury żeby przypadkiem ktoś się tamtędy nie dostał. Przynajmniej mnie nie udało się znaleźć drogi wejścia...
A może ktoś ma inne informacje?

Post Napisane: 3 lut 2012, o 17:56 

Dzięki za potwierdzenie moich informacji. :)
Niestety doszły mnie też słuchy, że prace przy tej elektrowni mają zostać wznowione. Kto wie? Może już nigdy nie będzie nam dane wejść do środka :(((
Pozdrawiam Atin!

Post Napisane: 4 lut 2012, o 16:45 

Imię: Karol
o wznowieniu prac mówi się co roku

Zobacz profil GG  

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty przemysłowe » Obiekty przemysłowe - Dolnośląskie