Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Judaika - Śląskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 30 gru 2012, o 14:12 

Imię: Cezar
Podczas drugiej wojny światowej w ówczesnej jednowioskowej gminie Grodziec (od 1975 r. dzielnica Będzina) Niemcy doprowadzili do powstania gminy żydowskiej. W okresie dwudziestolecia międzywojennego grodzieccy Żydzi podlegali gminie w Będzinie. W Grodźcu, podczas okupacji niemieckiej zaczęło także funkcjonować getto (taki zapis pojawił się chociażby w grodzieckiej kronice gminnej, która znajduje się w zbiorach Muzeum Zagłębia w Będzinie). Wówczas przebywało tu 182 starozakonnych. Getto miało się mieścić "w domach Mandata" przy ówczesnej ulicy, która przed wybuchem wojny nosiła nazwę 1-go Maja a obecnie Kempy. Mieszkańcy getta z czasem zostali przetransportowani do innych obozów by na koniec trafić do KL Auschwitz. W Izraelu jest miejsce gdzie na kamiennych tablicach są wypisane nazwy zagłębiowskich miejscowości w języku polskim i hebrajskim. Niestety nie ma tam Grodźca. Mam nadzieję, że w przyszłości się to zmieni. W Zagłębiu także nie kojarzę miejsca gdzie upamiętniono by tą niewielką społeczność. Bo tak naprawdę pamięć o grodzieckich Żydach ginie gdzieś i jest zdominowana przez dzieje starozakonnych z Będzina. To jeden ze skutków przyłączenia Grodźca do Będzina w okresie PRL-u. Ja nie zamierzam o nich zapomnieć.

Post Napisane: 1 sty 2013, o 23:16 

Ostatniego dnia grudnia 2012 r. złożyłem pismo do Starostwa Powiatowego w Będzinie z prośbą o upamiętnienie grodzieckich Żydów.

Post Napisane: 1 sty 2013, o 23:17 

Pochwały: 1
Imię: Karolina
Trzymam kciuki za powodzenie Twoich działań!

Post Napisane: 1 sty 2013, o 23:55 

Dziękuję Szkieletku. W Będzinie jest sporo miejsc pamięci poświęconych Żydom ale żadne z nich nie uwzględnia grodzieckich starozakonnych. Ja postanowiłem się o nich upomnieć. Nie chodzi mi tu od razu o tablicę pamiątkową ale chociaż o uchwałę. Ci ludzie nie mogą już zabrać głosu w swojej sprawie. Chcę im pomóc.

Post Napisane: 19 sie 2014, o 10:27 

Oto zdjęcie (Fot. Jerzy Sz. Wieczorek) ocalałego do naszych czasów budynku w Grodźcu (obecnej dzielnicy Będzina), w którym w czasie drugiej wojny światowej zostali przymusowo umieszczeni przez nazistów Żydzi. Wcześniej pozbawiono ich mienia i pierwotnego miejsca zamieszkania. Odebrano im wszystko…. W Grodźcu w okresie zaborów i dwudziestolecia międzywojennego żyła niewielka, kilkusetosobowa grupa Starozakonnych. Przynależeli do gminy żydowskiej w Będzinie. W Grodźcu mieli domy i mieszkania, tu prowadzili swoje interesy. Nierzadko towarzyszyły im ich rodziny, bliscy. Tu także uczęszczali do tzw. domów modlitwy. Według dr Aleksandry Namysło w czasie drugiej wojny światowej Niemcy doprowadzili do stworzenia w Grodźcu osobnej gminy żydowskiej. Powołali też do życia getto w pobliżu osiedla robotniczego (znajdującego się przy. ul. Marii Konopnickiej), a także przy ul. Kempy. Niedługo potem grodzieccy starozakonni udali się w podróż, której punktem docelowym był nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz, gdzie zostali bestialsko zamordowani. Nie zapomnijmy o nich, nie dajmy im zginąć w bezkresnym określeniu „będzińscy Żydzi”. To byli Żydzi z Grodźca. Osobna społeczność. Inny świat niż ten, znajdujący się kilka kilometrów od nich, w „Jerozolimie Zagłębia Dąbrowskiego”. Choć było ich niewielu to nie kładźmy nacisku na statystkę, na liczby, na słupki wypełnione obojętnymi na uczucia i emocje cyframi. Skupmy się na człowieczeństwie, na losach tej grupy, która pomimo przeciwności losu, starała się za wszelką cenę radzić z prozą codzienności i być lojalnym wobec państwa polskiego. Może kiedyś uda się upamiętnić Starozakonnych z Grodźca. Może kiedyś wróci tu Tora. Może…. Zależy mi na upamiętnieniu grodzieckich Żydów, ponieważ kolejne pokolenia grodźczan nie wiedzą, że była tu taka społeczność i stanowiła ważną część tego miejsca, tego skupiska ludności. Nie wolno zapominać nam o obowiązku edukacji ludzi, niezależnie od wieku. Pamięć bardzo łatwo zaciera się w umysłach ludzi, gaśnie niczym topiąca się świeca. Dlatego trzeba systematycznie przypominać o przeszłości i ludziach, którzy byli jej częścią.... Przypominać w sposób inteligentny i umiejętny. Tak aby słowo trafiło do pamięci i wyobraźni słuchacza.

Załączniki:
64.jpg
64.jpg [ 193.88 KiB | Przeglądane 896 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Judaika - Śląskie