Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Dolnośląskie

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 14 gru 2012, o 13:58 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Małgosia
W niedzielę jadę na parę godzin do Kudowy.
Mam taki wewnętrzny mus, by po drodze - w Dusznikach odszukać cmentarz żydowski. Oczywiście taki beznagrobkowy. Od godziny patrzę w mapę z 1928 (bodajże) i nie widzę zaznaczonego "L". Już mi w oczach dioptrie skaczą :rotfl2: Mapa z 1939/40 mi się nie otwiera.

Czy może jest tu jakiś mądry kartograf, który znajdzie mi ślad po tym cmentarzu (ponoć był przy dzisiejszej ul.Słowackiego, gdzieś na tyłach dworca) ;-)

Ostatnio edytowano 17 gru 2012, o 22:56 przez _hipcia, łącznie edytowano 2 razy

Post Napisane: 14 gru 2012, o 21:46 

Z tyłu za dworcem kolejowym jest stroma skarpa z podciętym sztucznie urwiskiem.
Natomiast idąc od rynku ul. Słowackiego, mijamy po prawej ów dworzec. Za dworcem, na końcu ulicy, po drugiej stronie potoku jest pozostałość po dawnym cmentarzu, który na przedwojennych, niemieckich mapach - arkusz 5564 Bad Reinerz – zaznaczony został +++ , a nie LLL. (na mapach z 1928; 1940; 1952 nie znalazłem w Dusznikach terenu z LLL ) Dziś w zadrzewionym miejscu po tym cmentarzu mieści się "Camping" (turyści śpią na nieboszczykach – zupełnie podobnie jak „Pod Dębowcem” w Bielsku Białej) viewtopic.php?f=86&t=624
Może ten cmentarz jest poszukiwanym przez Ciebie kirkutem? Może ktoś z miejscowych pionierów będzie mógł to potwierdzić?
Informacji o dawnym żydowskim cmentarzu w Dusznikach Zdrój jest bardzo mało. Znalazłem tylko, że kirkut w Bad Reinerz położony był gdzieś przy obecnej ul. Słowackiego, za dworcem PKP.
Po wojnie - po emigracji Niemców i imigracji Polaków – stopniowo został rozebrany i nie pozostał po nim żaden ślad.

Załączniki:
Duszniki Zdr. 4.JPG
Duszniki Zdr. 4.JPG [ 105.32 KiB | Przeglądane 2050 razy ]
Duszniki Zdr. 6.JPG
Duszniki Zdr. 6.JPG [ 71.26 KiB | Przeglądane 2050 razy ]

Post Napisane: 14 gru 2012, o 22:31 
Przyjaciel

Dzięki Franku. Wątpię, czy ten cmentarz oznaczony krzyżykami to żydowski. Niemcy byli dokładni i raczej aż tak by się nie pomylili.

Na miejscu raczej niczego się nie dowiem, bo autochtonów tam już nie ma. Ale... będę próbować i pytać :-)

Post Napisane: 14 gru 2012, o 22:52 
Bratnia dusza

Imię: Norbert
Cytuj:
hipcia"]Dzięki Franku. Wątpię, czy ten cmentarz oznaczony krzyżykami to żydowski. Niemcy byli dokładni i raczej aż tak by się nie pomylili.

Niekoniecznie Hipciu.....w moim przypadku poszukiwań Cmentarza Żydowskiego w Jarocinie..podszedł do mnie leśniczy mieszkający w pobliżu on pokazał mi lokalizacje cmentarza i....niemiecka mapę z 1905 roku na której ten cmentarz był zaznaczony.. Myślę ze nie ważne jaki cmentarz jest na mapie tylko ze tam jest jako np miejsce szczególne ..charakterystyczne ..tak jak np wiatraki wieże itd.

Post Napisane: 15 gru 2012, o 00:13 
Przyjaciel

W bezpośredniej bliskości dworca to raczej nie było.

http://kolejziemiklodzkiej.w8w.pl/231/d ... _plan.html

Post Napisane: 15 gru 2012, o 01:22 

Imię: Marek
Ja niestety również nie znalazłem na żadnej mapie zaznaczonego kirkutu, ale oznaczenia na mapach faktycznie mogą być mylące.
Tutaj dla przykładu mysłowicki kirkut, widać że na mapie oznaczone krzyżykami :arrow: viewtopic.php?f=114&t=106
Co do Dusznik, to doszedłem do tych samych wniosków co Franek D. Na mapie 1:50 000 z Geoportalu możemy dojrzeć jeszcze jeden cmentarz:
Obrazek
W tym przypadku również nie ma po nim śladów na współczesnych mapach.
Obrazek
Niestety ciężko powiedzieć czy któryś z tych cmentarzy był kirkutem, czy też poniemieckim cmentarzem zdewastowanym po wojnie.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 15 gru 2012, o 10:37 

Przyznaję, że Niemcy byli bardzo dokładni i na swoich mapach topograficznych wyraźnie nanosili innymi sygnaturami +++ cmentarze chrześcijańskie, a innymi kirkuty LLL. Potwierdza to zamieszczona na mapach legenda.
Arkusz Bad Reinerz (Duszniki Zdr.) http://amzpbig.com/maps/5564_Bad_Reinerz_1940.jpg nie obejmuje całego miasta. Na sąsiadującym od S arkuszu Grunwald (Zieleniec) http://amzpbig.com/maps/5664_Grunwald_1936.jpg jest część uzdrowiskowa miasta Bad Reinerz. Ja niestety na obu mapach nie odnalazłem miejsca z sygnaturami LLL.
Może moje dioptrie (-7) mnie zawodzą? Zapraszam do poszukiwań…

Załączniki:
Komentarz: 5564 Bad Reinerz - okolice dworca kolejowego
1940.JPG
1940.JPG [ 111.94 KiB | Przeglądane 1951 razy ]

Post Napisane: 15 gru 2012, o 11:56 
Przyjaciel

Imię: Tomek
W 211 numerze "Ziemi Kłodzkiej" z 2012 r. znalazłem informację, że w Dusznikach było 8 cmentarzy. Napisał o tym Ryszard Grzelakowski w artykule Przyczynki do dziejów i tajemnic Dusznickich cmentarzy (cz. I).
Cytuj:
Wiele informacji związanych z tematem uzyskałem z kolejnej monografii opracowanej przez następcę Paula Denglera, burmistrza dr Josefa Goebla (1910-1933). Z latami doszły do tego przekazy ustne dawnych mieszkańców Reinerz oraz moja dokumentacja fotograficzna, jaką prowadziłem od początku lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. To w tamtych czasach dowiedziałem się o ośmiu cmentarzach, sześciu kościołach, dwu kaplicach i domu modlitwy wyznawców religii mojżeszowej.

To jest fragment z tego artykułu. Kolejnego numeru (212) nie znalazłem na stronie http://ziemia.klodzka.com a być może tam znajduje się druga część artykułu w której R. Grzelakowski napisał coś więcej o cmentarzu żydowskim. Na mapie może go po prostu nie być.

Obrazek

Post Napisane: 15 gru 2012, o 12:40 
Przyjaciel

Cmentarz musiał być maciupeńki. W 1894 w Bad Reinerz było 6 Żydów, a w 1895 o dwie głowy więcej.
Takiej miniaturowej społeczności własny cmentarz się nie kalkulował, a jeśli już to wyjątkowo mały. Nie mówiąc o tym, że do 1933 ileż tam ludzi mogło być pochowanych? 20? 30 góra.

Mam taki trop, że jest to takie mini mini puste miejsce na mapie z 1928 dokładnie naprzeciw dworca. Czyli ta pusta przestrzeń na mapie z 1940, którą Franek wkleił. W 1940 już cmentarza z wiadomych względów nie zaznaczono. Na mapie z 1928 (mam tylko druk przed sobą) ta "pustość" jest mniejsza.
I dlatego może się na tej pustości "L" nie zmieściło.

Na razie staram się być perfekcyjną panią domu i odkurzam kurze z całego roku na książkach.

Bardzo Wam dziękuję za zainteresowanie i pomoc :jupi:

Post Napisane: 15 gru 2012, o 20:23 
Przyjaciel

Wklejam mój typ - czyli maleńkie puste miejsce naprzeciw budynku dworca.

Załącznik:
Domniemamy.JPG
Domniemamy.JPG [ 35.25 KiB | Przeglądane 1912 razy ]

Post Napisane: 15 gru 2012, o 20:26 

Masz rację! Teraz dopiero widzę swoje błędne rozumowanie.
Przód dworca jest od strony peronu i torów kolejowych, natomiast za dworcem (z tyłu) faktycznie jest miejsce, które odpowiada opisowi.
Na starych widokówkach (mających już ponad 100 lat) coś widać – może to ten szukany „kirkucik”?

Załączniki:
Pusty plac za dworcem w Dusznikach.JPG
Pusty plac za dworcem w Dusznikach.JPG [ 116.48 KiB | Przeglądane 1909 razy ]
Za dworcem kolejowym w Dusznikach 1905 r..JPG
Za dworcem kolejowym w Dusznikach 1905 r..JPG [ 56.08 KiB | Przeglądane 1909 razy ]

Post Napisane: 15 gru 2012, o 21:22 
Przyjaciel

Na Fotopolsce są jeszcze dwa plany Badu, ale nie widać na nich niczego interesującego ;-)

http://fotopolska.eu/Duszniki-Zdroj/b83 ... plany.html

Aaa, zapomniałam dodać, iż posłałam wczoraj mejlem zapytania i do Muzeum Papiernictwa w Dusznikach i do biura Informacji Turystycznej. Odpowiedzi nie dostałam :|

Post Napisane: 16 gru 2012, o 07:58 
Przyjaciel

Jeszcze raz wszystkim dziękuję za pomoc :)

Za chwilę wyjeżdżamy. Mój tata dziś kończy 79 lat :jupi: , a że jest w sanatorium w Kudowie, to robimy mu niespodziankę i jedziemy z życzeniami - wiecie trzeba się spieszyć kochać, jak mawiał wielki poeta.
Nikłą mam nadzieję na odnalezienie miejsca pochówku Żydów z Bad Reinerz. Ale próbować będę. Trzymajcie kciuki, by był na miejscu ktoś, kto coś będzie wiedzieć, ewentualnie coś co zaświadczy, że to był cmentarz.

Pasuje mi to tam na drugim planie z czarno-białej pocztówki Franka. Ale... mapy i pocztówki to jedno, a teren to zawsze inna bajka ;)

Post Napisane: 16 gru 2012, o 13:58 
Przyjaciel

Znalazlam!!! Pisze z Domu Zdrojowego w Kudowie wiec za duzo nie wytlumacze. Kirkut jest na mapie1928 ale znalazlam go za 5 zl.

Post Napisane: 16 gru 2012, o 14:08 

rozumię że te 5zł to "napiwek"

Post Napisane: 16 gru 2012, o 17:00 

A tej nocy - coś mi się śniło, że to może być na końcu ulicy - za torami kolejowymi.
Ciekawe, czy to był proroczy sen?

Załączniki:
Komentarz: 1928 r.
Za torami kolejowymi.JPG
Za torami kolejowymi.JPG [ 81.42 KiB | Przeglądane 1797 razy ]

Post Napisane: 16 gru 2012, o 17:21 
Przyjaciel

Bingo! na razie wracamy i zle mi sie pisze na komorce wiec tylko powiem ze Franek zgadl.

Post Napisane: 16 gru 2012, o 20:22 
Przyjaciel

Imię: Renata
Małgosiu, przekaż proszę swojemu Tacie serdeczne życzenia także od nas. No i czekamy na opowieść o Twoim odkryciu :)

Post Napisane: 16 gru 2012, o 21:30 
Przyjaciel

Tacie przekazałam Wasze życzenia już tylko telefonicznie. Dziękuję w jego imieniu.

Jutro opiszę poszukiwania, bo dziś już padam ;-)

Post Napisane: 17 gru 2012, o 09:09 
Przyjaciel

Nasze poszukiwania cmentarza żydowskiego zaczęliśmy oczywiście od wizyty na dworcu. Niestety pogoda się akurat zepsuła na same Duszniki i waliło z nieba deszczem, że hej ;-)
Dworzec, jak wszystkie dworce na trasach "niedochodowych" (wrrrr) zamknięty. A pociągi przestały tamtędy jeździć 9 grudnia 2012 r., czyli tydzień temu. Kuracjusze widać wszyscy muszą mieć auta :bad:

Wiedziałam, że z map już niczego nie wyczytam (a jakże się myliłam), więc po obejściu dworca, po spojrzeniu w przepaście od strony miasta, po przeanalizowaniu skał od drugiej strony dworca, zaczęłam wypatrywać tubylców, bo wiedziałam, że przy samym dworcu to nie mogło być.

Załącznik:
Duszniki 16.12.2012.jpg
Duszniki 16.12.2012.jpg [ 69.03 KiB | Przeglądane 1238 razy ]

Załącznik:
Duszniki 16.12.2012 (2).jpg
Duszniki 16.12.2012 (2).jpg [ 118.92 KiB | Przeglądane 1238 razy ]

Dwie tubylczynie wyszły z domków pokolejowych przy samym dworcu (po prawej stronie zdjęcia poniżej).

Załącznik:
Duszniki 16.12.2012 (20).jpg
Duszniki 16.12.2012 (20).jpg [ 105.76 KiB | Przeglądane 1238 razy ]

Grzecznie, jak w takich okolicznościach, wręcz nadwymiar grzecznie pytam o dawny, niemiecki cmentarz żydowski.
Oczywiście, panie wiedzą, tak, tam gdzie teraz jest camping :rotfl3: Pytam ponownie, bo czują pod skórą, że to nie jest ten teren. Nie chcąc kogoś urazić i wprost mu powiedzieć: "Nie znasz się człowieku", pytam jeszcze raz, że nie chodzi mi o ewangelicki, ale o żydowski i robię mini wykład. Oczywiście, panie wiedzą kim byli i są Żydzi i na 110% to tam gdzie camping.
I taka szkoda, że na cmentarzu ogniska się pali i namioty rozstawia... Fakt. To wstyd.
Wracam do auta i jedziemy pod camping, choć ja wiem, że to nie jest to miejsce. Ale sprawdzić trzeba.
Na zdjęciu poniżej camping z oddali (zielony domek i przyległości).

Załącznik:
Duszniki 16.12.2012 (22).jpg
Duszniki 16.12.2012 (22).jpg [ 93.88 KiB | Przeglądane 1238 razy ]

Załącznik:
Duszniki 16.12.2012 (25).jpg
Duszniki 16.12.2012 (25).jpg [ 97.4 KiB | Przeglądane 1238 razy ]

Moi współpasażerowie, czyli hipcio i dziewczyna dziadka zostali w aucie (u nich mus odnalezienia jakoś nie występował) a ja poszłam na ten deszcz i w te ciaplyty śniegowe robić obchód po campingu.
Obeszłam cały ten teren, pukałam do różnych budek, na których były i reklamy i telefony, sprawdziłam murki oporowe i ogrodzeniowe i nie znalazłam żadnych śladów na to, że tam mogli być Żydzi chowani. Znalazłam dowód na to, że były aleja cmentarna ze starych drzew. Żadnego żywego ducha też nie zastałam, by spytać, choć teren był otwarty.

Załącznik:
Duszniki 16.12.2012 (34).jpg
Duszniki 16.12.2012 (34).jpg [ 116.04 KiB | Przeglądane 1238 razy ]

Załącznik:
Duszniki 16.12.2012 (37).jpg
Duszniki 16.12.2012 (37).jpg [ 93.26 KiB | Przeglądane 1238 razy ]

Wróciłam do auta mokra jak szczur z nogami przemoczonymi po kolana ;-) I powiedziałam moim, że to NIE JEST TO!
Trza szukać innych miejscowych. Choć wiecie... w takich miastach z przerwanym kodem genetycznym ciężko znaleźć kogoś kto wie. A w deszczu i przy takiej pogodzie to już w ogóle ciężko kogoś zastać na ulicy. Zaczynamy objazd ulic Słowackiego, Dworcowej.
Załącznik:
Duszniki 16.12.2012 (45).jpg
Duszniki 16.12.2012 (45).jpg [ 61.5 KiB | Przeglądane 1238 razy ]

Wsio tam zwarte i kompaktowe i blisko. Przy Słowackiego jeden teren był mi "podejrzany". Pusta przestrzeń nad rzeczką, a ta pustota była mniej więcej naprzeciw dworca (choć o wiele niżej, czego na mapie nie widać), przylegała do Dworcowej i do Słowackiego, więc... może to to :?:

Załącznik:
Duszniki 16.12.2012 (46).jpg
Duszniki 16.12.2012 (46).jpg [ 119.26 KiB | Przeglądane 1238 razy ]

Hipcio optował za tym miejscem, ale ja uważałam, że trza dalej pytać. Wiem, że moja kompania chciała już gdzieś siąść i napić się kawy, a ja marudziłam, by dalej objeżdżać. Wywiązała się mini rodzinna sprzeczunia :rotfl2: , w której nie uczestniczyła dziewczyna dziadka. Szedł bowiem pan z typu "wykluczonych" i 3 razy mówiłam, by mi hipcio stanął, bym się mogła zapytać. Ale gdzie tam, nie stanie, bo co taki chłop może wiedzieć. No zabić takiego (nie wykluczonego oczywiście, tylko hipcia) to mało !!
W końcu jak ryknęłam, to stanął, a "pan wykluczony" zdążył w międzyczasie dojść do Biedronki, która była w pobliżu. :rotfl3:
Lecę wielkimi skokami do pana i ponownie grzecznie przepraszam i pytam, czy wie, gdzie tu w okolicy był cmentarz żydowski... Otwiera się buzia, przy której jeden z naszych adminów, by miał roboty na dobrych parę miesięcy :gafa: i słyszę odpowiedź: (...)

cdn. (jadę do roboty) :nuts:

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Dolnośląskie