Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Synagogi » Synagogi - Podkarpackie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 14 sie 2012, o 13:22 

Imię: Kamil
Obecnie w synagodze jest prowadzona działalność handlowa. Więcej informacji: http://pl.wikipedia.org/wiki/Synagoga_w_D%C4%99bicy

Załączniki:
100_3415-zmniejszajka_pl.JPG
100_3415-zmniejszajka_pl.JPG [ 26.67 KiB | Przeglądane 1084 razy ]
100_3416-zmniejszajka_pl.JPG
100_3416-zmniejszajka_pl.JPG [ 21.07 KiB | Przeglądane 1084 razy ]
100_3444-zmniejszajka_pl.JPG
100_3444-zmniejszajka_pl.JPG [ 25.39 KiB | Przeglądane 1084 razy ]
100_3414-zmniejszajka_pl.JPG
100_3414-zmniejszajka_pl.JPG [ 22.29 KiB | Przeglądane 1084 razy ]
Komentarz: wejście
100_3413-zmniejszajka_pl.JPG
100_3413-zmniejszajka_pl.JPG [ 16.68 KiB | Przeglądane 1084 razy ]
100_3412-zmniejszajka_pl.JPG
100_3412-zmniejszajka_pl.JPG [ 26.73 KiB | Przeglądane 1084 razy ]

Post Napisane: 17 sie 2012, o 17:57 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Bardzo niemile wspominam synagogę w Dębicy :bad: Wręcz mnie wyproszono, gdy chciałam zrobić zdjęcia ścian. Nie miałam zamiaru fotografować badziewia, które jest tam sprzedawane, a jedynie to, co mogłoby świadczyć o dawnym przeznaczeniu tego budynku.

Ponoć pod tynkiem są cenne polichromie, ale nie miałam możliwości dokładniej przyjrzeć się ścianom, gdyż mi nie pozwolono.

Zacytuję za Wiki:

Cytuj:
W 1995 roku na mocy ustawy z 1997 roku o restytucji mienia żydowskiego synagogę odzyskała Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie, za zgodą której dalej prowadzona jest działalność handlowa w synagodze, co spowodowało wiele kontrowersji ze strony zagranicznych Żydów i władz miasta, które cały czas chcą urządzić w budynku muzeum i galerię sztuki.

Bez komentarza. A wyprosił mnie chyba dzierżawca... albo sprzedawca dzierżawcy. Tak czy inaczej niemiły pan.

Załączniki:
Dębica.JPG
Dębica.JPG [ 93.46 KiB | Przeglądane 1071 razy ]
Dębica (1).JPG
Dębica (1).JPG [ 74.08 KiB | Przeglądane 1071 razy ]
Dębica (2).JPG
Dębica (2).JPG [ 51.23 KiB | Przeglądane 1071 razy ]
Dębica (3).JPG
Dębica (3).JPG [ 57.17 KiB | Przeglądane 1071 razy ]
Dębica (4).JPG
Dębica (4).JPG [ 88.28 KiB | Przeglądane 1071 razy ]

Post Napisane: 17 wrz 2012, o 13:56 

Imię: Ireneusz
Cześć! Jestem nowy na tym forum. Znalazłem je przypadkowo, szukając nowin nt. dębickiej synagogi. Mieszkam w Dębicy i interesuję się tematyką żydowską. Znam sprawę synagogi bardzo dobrze. Jeśli chcecie o tym pogadać, to zapraszam. Nie zdziwiłem się, że _hipcia spotkała się z niemiłym przyjęciem ze strony najemcy. To, niestety, norma w tym miejscu. Bardzo dużo ludzi się interesuje tym obiektem, wiele wycieczek tam wstępuje. Sądzę, że tym handlarzom jest po prostu wstyd, ale jednocześnie nie rezygnują z tego obciachowego handlowania w bożnicy. Dziękuję za fajne zdjęcia :-) Pozdrawiam! Irek

Post Napisane: 17 wrz 2012, o 20:01 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Cześć Irku :) Na szczęście niemiłe wrażenie zatarł pan, którego spotkaliśmy przy cmentarzu. I to dzięki niemu nie wspominam Dębicy źle, a wręcz z wielką sympatią (oprócz synagogi) :)

Post Napisane: 18 wrz 2012, o 09:47 

Sprawa dębickiej synagogi i jej zaniedbania była już wielokrotnie poruszana przeze mnie na różnych forach, np. Forum Żydów Polskich. Pisałem w tej sprawie również do rożnych instytucji, w tym do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Rady Miejskiej Dębicy, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Dębickiej itp. Bez skutku. Budynek został oddany jeszcze w latach 90. Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie - tj. prawowitemu spadkobiercy przedwojennej gminy żydowskiej w Dębicy. Ale krakowscy Żydzi postanowili, że synagoga w Dębicy ma pozostać sklepem. Co kuriozalne, obiekt nie został nawet wpisany na listę zabytków województwa podkarpackiego. Tę sprawę również usiłuję wyjaśnić już od lat. Takiego nagromadzenia złej woli, niekompetencji i tumiwisizmu - z obu stron, tj. władz miasta oraz zarządu krakowskiej gminy żydowskiej - jeszcze nigdy i nigdzie nie spotkałem. W pobliskiej, o wiele mniejszej od Dębicy, Dąbrowie Tarnowskiej burmistrz potrafił się dogadać z Krakowem, zdobył środki unijne i obiekt piękne odrestaurował. Byłem, widziałem. Przesyłam odnośnik do artykułu na temat dębickiej synagogi, który ukazał się w ubiegłym roku w Tygodniku Przegląd. Jest nieco stronniczy (wybiela postawę władz miasta i zrzuca winę wyłącznie na stronę żydowską), ale nieźle prezentuje złożoność sytuacji. Czytajcie zatem cum grano salis:
http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/handelek-synagodze-0

Post Napisane: 18 wrz 2012, o 10:13 

A oto mój klip na temat dębickiej synagogi:
http://youtu.be/OxrnyeyAnyo

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Synagogi » Synagogi - Podkarpackie