Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Małopolskie

Autor Wiadomość
 Tytuł: Dwór w Łazach
 Post Napisane: 24 sty 2010, o 11:44 
Administrator

Imię: Jarek
Dwór w Łazach (woj. małopolskie, pow. oświecimski) nie ma za sobą wielkich dziejów i z pewnością nie jest perłą architektury, ale jest jednym z wielu zwyczajnych miejsc, które od pokoleń kształtowały historię tej ziemi i które bezpowrotnie odchodzą dzisiaj w niepamięć.
Dwór został zbudowany w XX wieku (nie znalazłem dokładnej daty) przez rodzinę Radziwiłłów, którzy nabyli Łazy jak i sąsiedni Grojec około 1905 roku.
W okresie międzywojennym majątek za długi przejął żyd Samuel Plessner, który władał nim aż do wybuchu II wojny światowej.
Po zakończeniu wojny majątek został rozparcelowany, a dwór przejęła Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Grojcu. Popadający w ruinę dwór znajduje się obecnie w posiadaniu Agencji Własności Rolnej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wejście na strych, którego już dawno nie ma

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dla odmiany piwnica

Obrazek

Obrazek

Zmrożona część ekipy w oczekiwaniu na odwrót

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 13 cze 2011, o 16:30 

Imię: TERESA
Witam,przypadkowo natknęlam się na tekst dotyczacy tego dworku i mam pytanie ,czy ktoś pomóglby mi ustalic ,albo podać mi materiały z jakich moglabym się dowiedzieć o rodzinie Plessner ,ktora zamieszkiwala w Lazach od 1900r do 1939r. i byla naprawdopodobniej wlascicielami tego dworku. a zwlaszcza pana ktory napisal o nim.pozdrawiam

Post Napisane: 19 mar 2012, o 19:00 

Zdjęcia z 17.03.2012r.
Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 12 cze 2014, o 20:19 

Imię: Andrzej
Witam,

Dwór nabył mieszkaniec Grojca wraz z okolicznymi terenami, w tym stodołą (chyba powojenną) i spichlerzem (przedwojennym?). Niestety był to zakup ziemi a nie budynków stąd stodoła i spichlerz zostały już rozebrane.
Zarówno stodoła jak i spichlerz miały oznaczenia zabytków.

Mieszkańcy Łaz twierdzą, że stodoła dobrze się trzymała więc właściciel podczas jednej z większych burz pomógł sprzętem rolniczym w uszkodzeniu jednej ze ścian i dostał zgodę na rozbiórkę.
Spichlerz zawalił się sam - pamiętam go z dzieciństwa - był caluteńki z drewna, oprócz betonowej dachówki.

Dwór 'ledwie' stoi - jest bardzo zarośnięty i częściowo zawalony. Na 100% będzie rozebrany.

pzdr,
ap2

Post Napisane: 5 mar 2015, o 22:07 
Bratnia dusza

Imię: kuba
Na dzień 05.03.2015 obiekt jeszcze stoi. Jest mocno zaniedbane , ale okolica jest posprzątana i wycięte są wszystkie krzaki.

Załączniki:
Obraz 042.jpg
Obraz 042.jpg [ 99.15 KiB | Przeglądane 1599 razy ]

Post Napisane: 31 maja 2015, o 22:14 

Imię: Arek
Witam,

Mam kilka pytań odnośnie tego dworku.

1) Czy wie ktoś czy na terenie ruiny można wykonywać zdjęcia (w środku na zewnątrz itp.)
2) Czy właściciel dworu nie ma nic przeciwko zwiedzającym budynek?
3) Czy mógłby ktoś zaznaczyć obiekt dokładnie na mapach google albo podać jego adres po którym znajdę mapę dojazdu do obiektu.

Z góry dziękuję za odpowiedzi :)

Post Napisane: 1 cze 2015, o 14:46 

Imię: tom
Ad1.
Teren nie jest ogrodzony i nie tabliczek .Do środka wchodzić jest ryzyko.Ledwo ten dach stoi,wisi.Nie widać gorszej strony dworku.
Sporo chodze po takich obiektach i powiem ze miałem tam pietra ze sie to na mnie zawali.W środku kompletnie nic nie ma.
Ad2 .
Dworek jest na uboczu.Byłem tam kilka razy i nikt nic nie mówił,zwracał uwagi.
Ad3.
Grojec --> Łazy okolice Oświęcimia.
Jechać tam kilkadziesiat kilometrów nie ma raczej sensu .Ale to tylko moja opinia.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Małopolskie