Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Śląskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 4 sie 2011, o 10:40 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Jak byłem w Cieszowej zobaczyć kirkut połaziłem po Cieszowej i w oko wpadł mi budynek,nawet dwa.
Pierwszy z nich
Załącznik:
S7308526_wm.jpg
S7308526_wm.jpg [ 80.26 KiB | Przeglądane 1255 razy ]

Załącznik:
S7308508_wm.jpg
S7308508_wm.jpg [ 82.97 KiB | Przeglądane 1255 razy ]

Załącznik:
S7308525_wm.jpg
S7308525_wm.jpg [ 85.55 KiB | Przeglądane 1255 razy ]

na chwilę tylko zajrzałem do wnętrza i w domu szukając w sieci żałowałem że nie poświęciłem mu należytej uwagi.
Załącznik:
S7308512_wm.jpg
S7308512_wm.jpg [ 93.16 KiB | Przeglądane 1255 razy ]

Załącznik:
S7308514_wm.jpg
S7308514_wm.jpg [ 58.99 KiB | Przeglądane 1255 razy ]

zajrzałem do piwnicy
Załącznik:
S7308517_wm.jpg
S7308517_wm.jpg [ 90.9 KiB | Przeglądane 1255 razy ]

Załącznik:
S7308523_wm.jpg
S7308523_wm.jpg [ 78.56 KiB | Przeglądane 1255 razy ]

znalazłem dawny piec,a piwnica przestronna z dużą ilością pomieszczeń
Załącznik:
S7308518_wm.jpg
S7308518_wm.jpg [ 81.17 KiB | Przeglądane 1255 razy ]

Załącznik:
S7308520_wm.jpg
S7308520_wm.jpg [ 82.19 KiB | Przeglądane 1255 razy ]

Załącznik:
S7308524_wm.jpg
S7308524_wm.jpg [ 84.69 KiB | Przeglądane 1255 razy ]

Doszukałem się na stronie http://www.google.pl/#hl=pl&q=pa%C5%82a ... 80&bih=527 którą przytoczę w całości,że to dwór zwany rządcówką.

piątek, 18 września 2009
Dwór w miejscowości Cieszowa - świadek wiekowej historii
Przez wieki ziemiański dwór wpisał się w krajobraz najpiękniejszej dzisiaj na Śląsku wsi Cieszowa, będącej wówczas własnością książęcych i hrabiowskich rodów. Obecnie zabytek, można powiedzieć wołający o ostatni ratunek, przeznaczony jest do rozbiórki. Najpiękniejsza na Śląsku wieś Cieszowa – tytuł ten uzyskała biorąc udział w konkursie organizowanym przez Wydział Terenów Wiejskich Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach w 2006 roku. Zgłoszenie do konkursu zainicjowała Dorota Strzoda, sołtys wsi Cieszowa za pośrednictwem i aprobatą Wójta Gminy Koszęcin, któremu obecnie terytorialnie wieś podlega. W nagrodę, Cieszowa otrzymała 8 tysięcy złotych na dalszą działalność w tym utrzymywania zabytków, które „milowymi krokami” chylą się ku upadkowi. Remontu szczególnie wymaga wiekowy dwór zwany „rządcówką”, będący w minionym czasie dominującym akcentem malowniczym miejscowości i poniekąd źródłem egzystencji mieszkańców.

Do dworu wjeżdżało się z główniej drogi wsi przez drewnianą, umocowaną do szerokich murowanych stojących po bokach słupów bramę. Droga wiodła lekko pod górkę po utwardzonej drodze aż na dziedziniec dworski, który był otoczony zabudowaniami gospodarskimi i budynkami mieszkalnymi zwanymi czworakami. Z okien od strony północnej dworu obserwowano na dziedzińcu każdy ruch, żyjących tam i pracujących ludzi i zwierząt.

Naprzeciwko okien i wejścia do dworu, pomiędzy kasztanami obsadzonymi w półkolu usytuowana była studnia. W cieniu drzew można się było schronić przed żarzącym słońcem i zaczerpnąć łyk źródlanej wody prosto ze studni.

Cieszowa należy do najstarszych wiosek Ziemi Śląskiej. Jednak w zapisach „Księgi uposażeń Biskupstwa Wrocławskiego” wzmianka o jej istnieniu datuje się na rok 1305 czyli XIII – XIV wieku. Można wnioskować, że już wówczas należała do jednej z najpiękniejszych miejscowości, które były prywatną własnością panów zakładających ziemiańskie dwory i pałace.

Cieszowa również od zarania miała swojego Pana i dwór, który jeszcze do dziś stoi w ruinie, a który na przestrzeni wieków zmieniał swoich właścicieli. W zapisach historycznych można odnaleźć, że właścicielami były rody książęce, hrabiowskie niejednokrotnie zasłużeni dla swojej ojczyzny, np. książę piastowski Albert Wielkostrzelecki 1358 – 1422 r. Książę Niemodliński, Marbo Świętopełek rycerz pochodzący z rodu Cieszowskich (wspólny herb – Lis). Najdłużej panującymi rodami w Cieszowej ponad 100 lat kilka pokoleń byli hrabiowie Cieszowcy w latach 1524 – 1628, następnie hrabiowski ród Strachwitzów od 1673 -1780, do czasu, kiedy spłonął w pożarze w 1778 r. pałac w południowej części Cieszowy. Zakupili wówczas posiadłość od hr. Zofii von Larisch w Kamieniu Śląskim i tam byli do 1945 r. Od 1780 r. właścicielami Koszecina i Cieszowej jest hrabia Karol Henryk II Sobek do 1788 r. Zanim właścicielem zostanie ród książęcy Hohenlohe od 1804 r. pojawiają się dzierżawcy Cieszowej jest to ród kilku pokoleń Chrystiana Schindlera do roku 1892. Ostatnim dzierżawcą w dobrach księcia Hohenlohego od 1932 r. był Herman Burgund odbierając dwór od Inspektora Riedela, który zajmował to stanowisko od 10.03.1920 r. Dzierżawa została zawarta na 16 lat tj. do końca 1948 roku. Jednak Herman Burgund zachorował na gruźlicę i zmarł 06.06.1934 r. w Cieszowej, gdzie został pochowany po prawej stronie cmentarza, grób do dziś jest pielęgnowany.

Po śmierci Hermana Burgunda majątek cieszowski dzierżawi nadal jego żona Elżbieta Burgund ze swoją siostrą Anną Jarosz, mając jedynego syna Egina. Aż do wybuchu II wojny światowej, kiedy to rodzina w upokorzeniu musiała opuścić majątek. Byli to ostatni prywatni dzierżawcy pochodzenia szlacheckiego minionego okresu. Ten sam los spotkał także właściciela księcia Karola Gotfryda Hohenlohego von Ingenfingen z Koszęcina. W tym przejściowym czasie majątkiem w Cieszowej zajmowali się pozostający na posterunku pracownicy tzw. szafarze Augustyn Pyka i Piotr Pasieka nie mając wpływu na jego rozgrabianie, jakie w tym czasie wojennym miało miejsce przez stacjonujące wojsko sowieckie.

W budynku dworskim mieściła się Komenda Wojskowa doprowadzając do całkowitej likwidacji i dewastacji inwentarza żywego i pozostałych zapasów magazynowych płodów rolnych i co się tylko dało wywieźć. Po opuszczeniu dworu przez Komendę Wojskową majątek przechodzi pod nową organizację państwową Zarząd Nieruchomości Ziemskich w Opolu i częściowo zostaje rozparcelowany zgodnie z reformą rolną na rzecz miejscowych gospodarstw chłopskich. Przedstawicielem Zarządu był porucznik WP 74 GPP z Lublińca Roman Sobieszczański, który do opustoszałego dworu w pierwszej kolejności gromadzi poniemieckie bydło i zapasy płodów rolnych i żywności. Pod koniec roku 1945 na stanowisko kierownika – zarządcy majątku zostaje skierowany Władysław Długosz a por. Sobieszczański obejmuje stanowisko księgowego.

Władysław Długosz (ur. 13.04.1916 r. zmarł 02.04.1998 r.) pochodził z Woźnik syn Norberta Właściciela posiadłości Śliwa. Praktykował zarządzanie gospodarstwami i pracował w dworach księcia Hohenlohego von Ingenfingen w Koszęcinie. Zamieszkuje w budynku dworu „rządcówce” jako pierwszy powołany na stanowisko zarządcy kierownika Państwowego Gospodarstwa Rolnego w Cieszowej.Cztero pokojowe mieszkanie z prawej strony, lewej, biuro i pokoje, zajmuje por. Sobieszczański zatrudniony na stanowisku księgowego gospodarstwa.

Do dworu wchodziło się przez sień od północnej strony od podwórza. Z drugiej, południowej strony sieni wchodziło się do werandy, z której przez szerokie drzwi drewniane, dwuskrzydłowe wchodziło się na balonik i szerokimi schodami do gustownie ukwieconego, malowniczego ogrodu, po którym majestatycznie stąpały kolorowe dumne pawie pozostałe z czasów tzw. „panieńskich” (na tym frontowym miejscu stoi obecnie przeniesiony z sąsiedniego ogrodu spichlerz).

Można powiedzieć, że tak jak w dawnych czasach to i w tych nowych, ośrodkiem życia każdego dworu było mieszkanie zarządcy. Wchodziło się przez kuchnię z piecem węglowym umieszczonym w lewym rogu. Do pokoju stołowego prowadziły drzwi z kuchni i dalej do pokoju wypoczynkowego i sypialni przez sień do dalszych pomieszczeń na druga lewą stronę dworu. Mieszkanie było urządzone w kunsztowne meble dębowe zdobione dekoracyjną stolarką. Podłoga z szerokich desek malowane na kolor bordowy olejną farbą zaścielone perskimi wzorzystymi dywanami. Piece w każdym rogu pokoju kaflowe z ozdobnych kafli. Wszelkiego rodzaju drobny sprzęt zaspakajał potrzeby użytkowe i estetyczne zwłaszcza przechowywane pamiętniki lub rozwieszane na ścianach obrazy i kilimy.

Dwór jest podpiwniczony na całej powierzchni. Piwnice były wykorzystywanego do przechowywania zapasów żywności a szczególnie część służyła jako chłodnia do przechowywania w konwiach dojnego mleka codziennie zanim zostało odwiezione do mleczarni do Lublińca przez dworskich wozaków. Konwie umieszczano w betonowym zbiorniku, do którego wkładano lód zwożony zimą z okolicznych stawów. Od wczesnego rana do późnego wieczora można powiedzieć, że dwór żył jak dobrze zorganizowany organizm. Stale się coś działo w gospodarskich budynkach. Pracownicy byli odpowiedzialni za przydzielony im pod opiekę inwentarz żywy i całe gospodarstwo wymagające całodobowego nadzoru i opieki. Każdy miał swoje miejsce i wiedział, co do niego należy. Praca była zorganizowana przez szafarzy o godzinie rozpoczęcia pracy nawoływał dzwon umieszczony na ścianie budynku dworskiego. Wówczas to z domów wychodzili pracownicy i przyjmowali wyznaczoną pracę przez swoich zwierzchników. Tak było przez wieki, ale i w czasie kiedy już majątek został upaństwowiony. Praca była kontrolowana przez zarządcę, który codziennie wizytował w polu na koniu lub dwukołówką. Natomiast Państwo właściciele lub zarządcy zasiadali na bryczkę zaprzężoną w parę koni, wyjeżdżając ze stangretem do miasta lub na przejażdżkę z gośćmi.

Zarządca Władysław Długosz jako kierownik gospodarstwa w majątku państwowym w Cieszowej pracował do 1951 r. i został przeniesiony do dworu w Koszęcinie. Wówczas to była reorganizacja administracyjna i przekazanie gospodarstw pod Zarząd Ośrodka Hodowli Zarodowej Kraków. Kierownikiem Cieszowej zostaje na krótko Leon Szempliński z Puław a następnie Wrzecionkowski ziemianin z Poznania. Byli to zarządcy z rodu szlacheckiego co było nie na rękę ówczesnej władzy, która kształciła swoich nowych kierowników. W 1954 r. na dłuższy okres zostaje zatrudniony Edwin Łukiewski i inni do czasu całkowitej likwidacji PGR i sprzedaży pozostałości prywatnym gospodarzom. Zaś dwór pustoszeje, są wybudowane nowe bloki dla pozostałych pracowników.

Zabudowania dworskie nie remontowane popadają w ruinę i przeznacza się je do rozbiórki. Jak gdyby celowo chciałoby się zrównać z ziemią przeszłość.

Tragiczny los powojennej polskiej rzeczywistości spotkał dwory, które były wzorem organizacji pracy i życia na wsi, w których pielęgnowano tradycje i obyczaje, wychowywano młode pokolenia w duchu miłości ojczyzny i przekazywano wartości duchowe z pokolenia na pokolenie.

Wieś, która posiadała dwór rozwijała się, ludzie mieli pracę i stabilność poprzez stałe miejsce zamieszkania i edukację także rodzinne zaplecze i ludzie wiedzieli gdzie są ich korzenie.

Choć to już historia a rozparcelowany i zlikwidowany majątek ziemski nigdy nie powróci do tej świetności i działalności z przed lat to sam budynek dworski odrestaurowany mógłby posłużyć mieszkańcom jako miejsce kultury i edukacji na co dzień, by jak przed laty cieszyć oczy blaskiem swej niepowtarzalnej historii jako symbol szlacheckiego domu rodzinnego i wskazówką na życie.

Można by zadać pytanie co zrobić, aby ocalić od rozbiórki fizycznej XVI skromny dwór w Cieszowej i przeznaczyć jako obiekt użyteczności publicznej dla miejscowej społeczności i ruchu turystycznego w Gminie Koszęcin, zwłaszcza pamięci rodów, które niejednokrotnie swoją postawą i przywiązaniem do społeczności Cieszowej, okazały swoją dobroć np. Biskup Jan Moritz hrabia Strachwitz urodzony w Cieszowej w 1720 r. umiera w 1781r. we Wrocławiu, pamięta o swoich ojczystych stronach i przeznacza dla kościoła w Cieszowej i dla rodzin ubogich i chorych mieszkańców wsi pokaźną sumę pieniężną prosząc o pamięć o nim we mszy świętej i modlitwie za jego duszę. Bardzo to szlachetne i wzruszające.

Także książe Karol Gottfried von Hohenlohe ostatni właściciel opuścić musiał swoje ziemie w 1945 r. co roku w Boże Narodzenie przyjeżdżał do Cieszowej jako święty Mikołaj i obdarowuje sowicie mieszkańców, a szczególnie dzieci interesujące się ich zdrowiem i losem. Także i innych nie sposób wymienić ich dobra i zrozumienia ludzi, z którymi byli związani przez wieki.

Opracowano na podstawie wspomnień oraz materiałów źródłowych:
Józef Wysocki – Cieszowa, gmina i Wieś. Rys Historyczny.
"Echo gminy Koszęcin"

Kazimiera M. Pyka
Sekretarz Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych w Koszęcinie

http://www.cieszowa.za.pl/index_pliki/Page348.htm#200
Autor: Kazimiera Pyka o 19:58

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 4 sie 2011, o 11:00 
Przyjaciel

Byłem niedawno jeszcze raz się temu przyjrzeć,porównać z opisem ale o penetracji nie mogło być mowy.
Załącznik:
S7300632_wm.jpg
S7300632_wm.jpg [ 76.58 KiB | Przeglądane 1252 razy ]

Ogrodzenie jest delikatne ale szczelne,bez uszkodzenia nie dałoby się wejść więc zrezygnowałem
Załącznik:
S7300633_wm.jpg
S7300633_wm.jpg [ 84.46 KiB | Przeglądane 1252 razy ]

Załącznik:
S7300635_wm.jpg
S7300635_wm.jpg [ 77.87 KiB | Przeglądane 1252 razy ]

próbowałem zajrzeć w krzaki przy wejściu
Załącznik:
S7300634_wm.jpg
S7300634_wm.jpg [ 86.05 KiB | Przeglądane 1252 razy ]

ale tylko dostrzegłem informację
Załącznik:
S7300643_wm.jpg
S7300643_wm.jpg [ 82.96 KiB | Przeglądane 1252 razy ]

jeden czworak
zabudowania gospodarcze na szybko i zaczęło lać aż do wieczora
Załącznik:
S7300636_wm.jpg
S7300636_wm.jpg [ 83.6 KiB | Przeglądane 1252 razy ]

Załącznik:
S7300641_wm.jpg
S7300641_wm.jpg [ 76.97 KiB | Przeglądane 1252 razy ]

Załączniki:
S7308511_wm.jpg
S7308511_wm.jpg [ 109.04 KiB | Przeglądane 1252 razy ]
S7300631_wm.jpg
S7300631_wm.jpg [ 74.69 KiB | Przeglądane 1252 razy ]
S7300638_wm.jpg
S7300638_wm.jpg [ 90.15 KiB | Przeglądane 1252 razy ]

Post Napisane: 5 sie 2011, o 23:29 
Przyjaciel

Imię: Joanna
To ja jeszcze dodam link do opracowania tego założenia folwarcznego http://spotkaniezzabytkiem.pl/cieszowa_calosc.pdf

Post Napisane: 6 sie 2011, o 21:40 
Przyjaciel

Dzięki Joasiu na to jakoś nie natrafiłem.

Post Napisane: 6 sie 2011, o 23:50 
Przyjaciel

Imię: Joanna
Nie ma za co :). Czytając ten temat przypomniało mi się, że jest monografia na ten temat.

Post Napisane: 27 paź 2013, o 22:21 
Przyjaciel

Jakoś mnie to ciekawiło więc zajrzałem,chyba ostatni raz bo do wyburzenia jest
Załącznik:
1.JPG
1.JPG [ 234.9 KiB | Przeglądane 885 razy ]

Załącznik:
2.JPG
2.JPG [ 245.73 KiB | Przeglądane 885 razy ]

Załącznik:
3.JPG
3.JPG [ 216.74 KiB | Przeglądane 885 razy ]

Załącznik:
4.JPG
4.JPG [ 242.82 KiB | Przeglądane 885 razy ]

z tym że,podłoga spadła co już groziło od mojej pierwszej bytności
Załącznik:
5.JPG
5.JPG [ 226.75 KiB | Przeglądane 885 razy ]

Załącznik:
6.JPG
6.JPG [ 254.87 KiB | Przeglądane 885 razy ]

Kto może niech zajrzy,nie wiadomo kiedy zniknie.O kirkucie cieszowskim chyba nie muszę wspominać,niedaleczko.

Post Napisane: 27 paź 2013, o 22:28 
Przyjaciel

Drugi mam nadzieję że ocaleje,nic ponadto

Załączniki:
1.JPG
1.JPG [ 238.64 KiB | Przeglądane 885 razy ]
2.JPG
2.JPG [ 241.81 KiB | Przeglądane 885 razy ]
3.JPG
3.JPG [ 227.3 KiB | Przeglądane 885 razy ]
4.JPG
4.JPG [ 253.26 KiB | Przeglądane 885 razy ]
5.JPG
5.JPG [ 248.89 KiB | Przeglądane 885 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Śląskie