Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Opolskie

Autor Wiadomość
 Tytuł: Błażejowice
 Post Napisane: 7 mar 2011, o 00:48 
Muszkieter

Pochwały: 1
Błażejowice (woj. opolskie, pow. kędzierzyńsko-kozielski, gm. Cisek)
niem. Blaseowitz, Altweiler (od 1935r.)

Błażejowice wzmiankowane w roku 1440 jako Von Blazegowitz. Od 1563 roku właścicielem był Nikolaus Lassota. Później należały do hrabiów von Opperasdorf.

Pozwolę sobie zaryzykować stwierdzenie, że opisywany obiekt to miejscowy dwór. Długo szukałem jakichkolwiek informacji, niestety nie znalazłem niczego konkretnego. Do niedawna nawet nie miałem zdjęć, bo jakoś nigdy nie byłem przekonany, że ten budynek ma jakąś wartość historyczną, tym bardziej przy swoim dzisiejszym wyglądzie. Ale poskładałem kilka faktów...

Budynek stoi w Błażejowicach, przy drodze do Ponięcic. Po przeciwnej stronie drogi, kilkadziesiąt metrów dalej, stoją budynki gospodarcze - miejsce oznaczone na starych mapach jako dwór. Jest to obszar zabudowany z czterech stron - nie ma tam pustego miejsca po jakimś zburzonym dworze itp. Sam opisywany budynek opisany jest na mapach topograficznych jako "zamek". Całkiem możliwe, że tworzyło to kiedyś całość.
W internecie, na allegro natknąłem się na rachunek szkółki drzewnej w Błażejowicach z lata 1939 roku, opisany jako "Marken - Baumschule Rittergut Blaseowitz in Altweiler über Ratibor".
Istnieje też informacja, że Błażejowice otrzymała jedna z córek panującego na sąsiednich Łanach barona Reibnitza.
Na cmentarzu rodzinnym w Błażejowicach spoczywa ponoć Johannes Hubertus Freiherr von Reibnitz - syn barona, którego zwłoki sprowadzono tu po śmierci.
Cmentarz znajduje się bardzo blisko opisywanego dworu, w lesie na wzgórzu.
Tak sobie myślę, że dziwne by było, posiadanie cmentarza rodzinnego w miejscowości, w której nie było żadnej siedziby.
Dlatego ten budynek jako dawny dwór jak najbardziej mi pasuje.
Tylko ten wygląd - nie sądzę, żeby był to efekt niedawnej przebudowy, tak samo mało prawdopodobne żeby powstał w tej formie, raczej jest to efekt przebudowy dawnego budynku w stylu nielubianego przeze mnie modernizmu :echh:

Sporo forumowiczów zna to miejsce - miałem tam okazję pierwszy raz wszystkich spotkać.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
wejście:
Obrazek

Obrazek
piętro:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
poddasze:
Obrazek Obrazek

Może jakieś informacje o wiosce będą posiadać "Pałace Śląska"?

Post Napisane: 7 mar 2011, o 10:55 

Imię: Karolina i Damian
Piotrze poruszyłeś w tym wątku ciekawy problem. Trudno mi jednoznacznie się wypowiedzieć, ale szczerze mówiąc wątpię by ten budynek był kiedyś rezydencją rodziny von Reibnitz. Przypuszczam, że prędzej mogła to być siedziba zarządcy majątku w Błażejowicach (podobna sytuacja np. w Borucinie, należącym do majoratu Chuchelna). Jak na razie mam dostęp do niemieckich ksiąg adresowych z lat 1905-1937. Majątek w Błażejowicach nie występuje w nich jako osobna posiadłość.
Informacje z 1905 r.: Rittergut Łany, właściciel Freiherr Artur von Reibnitz, własność rodziny od 1875 r. Majątek o powierzchni 617 ha składał się z trzech części: 1. Schloss Lohnau, 2. Blazeowitz, 3. Eichhof. Sytuacja nie uległa zmianie do 1921 r., kiedy to wielkość dóbr Reibnitzów z Łanów spadła do 567 ha. Następnie Artur von Reibnitz nabył majątek w Dziergowicach i w 1930 r. jego posiadłości liczyły 791,14 ha. Wreszcie ostatnia księga adresowa z 1937 r., chyba z najdziwniejszą informacją... W tym czasie właścicielem dóbr był Johannes von Reibnitz, syn Artura. Powierzchnia majątku wynosiła 565,75 ha i składał się on z następujących części: Schloss Lohnau i Eichhof. W księdze adresowej z 1937 r. po raz pierwszy Błażejowice nie pojawiają się w składzie dóbr Łany, lecz jako osobny wpis pod nr 3534. Niestety wpis jest następujący: "Blazeowitz jetz Altweiler, Bw. besteht nich mehr". (nie ma nic wokół ?). Nie brzmi to zbyt zachęcająco. Nie mam pojęcia dlaczego w tym miejscu miał zostać pochowany Johannes Hubertus Freiherr von Reibnitz. Być może było to prywatne życzenie. Obszar ten na pewno należał do jego rodziny kiedy był dzieckiem. Może miał do niego jakiś szczególny sentyment. Są pytania na które dzisiaj niestety nie da się odpowiedzieć.

Pozdrawiam
Damian

Post Napisane: 31 mar 2013, o 18:25 

Temat tego budynku poruszany był ponad dwa lata temu, jednak zamierzam wrzucić jego najnowsze zdjęcia na swojego bloga... i nie wiem, czy ten budynek to faktycznie dwór - tak jak pisał Piotr. Może ktoś z Was posiada jakieś nowe informacje na jego temat?

Post Napisane: 6 lis 2014, o 00:03 

Imię: Karolina i Damian
Lata mijają i ciągle trudno dowiedzieć się czegoś pewnego. W sprawdzonych przeze mnie źródłach z 1830 i 1845 roku nie wzmiankowano dworu w Błażejowicach. Podczas ostatniej wizyty w miejscowości rozmawiałem za to z kilkoma mieszkańcami Błażejowic i według nich w wiosce była jednak rezydencja. Została spalona pod koniec wojny przez żołnierzy Armii Czerwonej. Funkcjonujący w Polsce Ludowej zakład rolny odbudował budynek w istniejącej do dziś formie. Niestety ta wersja nie jest poparta żadnym dokumentem, zdjęciem itp.

PS. krzyż na cmentarzu nadal stoi, swoją drogą pierwszy raz nie tak łatwo znaleźć ten cmentarz, jak się jednak zapamięta charakterystyczne punkty to nie ma problemu :)

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Opolskie