Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Małopolskie

Autor Wiadomość
 Tytuł: Myślenice
 Post Napisane: 30 cze 2009, o 20:35 
Administrator

Imię: Jarek
Cmentarz żydowski w Myślenicach (woj. małopolskie, pow. myślenicki) został założony w 1874 roku, czyli kilkanaście lat po tym jak pierwsi Żydzi pojawili sie w mieście.
Zdewastowany w czasie II wojny światowej został, jeżeli można to tak nazwać, odbudowany w 1961 roku - większość odnalezionych macew lub ich fragmentów została wmurowana w kamienne ogrodzenie kirkutu (w zasadzie to we fragment ogrodzenia, bo większość stanowi zwykła siatka).
Na terenie cmentarza zachowało się nie więcej niż kilkanaście nagrobków, ale w ziemi można jeszcze zauważyć kamienne obramowania mogił i fragmenty przewróconych pomników.
Zaraz za bramą główną wzniesiono pomnik upamiętniający ofiary holocaustu z Myślenic, Sułkowic, Harbutowic, Dobczyc i innych miejscowości powiatu (na postumencie również fragmenty macew).
Dzisiaj kirkut wygląda na zaniedbany i chociaż leży przy drodze szybkiego ruchu (Kraków-Zakopane) nikt tam chyba nie zagląda...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mur z macew

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

P.S. Myślenice "zasłynęły" w okresie Polski międzywojennej tzw. najazdem Adama Doboszyńskiego (lidera krakowskiej,skrajnie prawicowej Partii Narodowej), który w czerwcu 1936 roku postanowił na swój sposób "rozwiązać kwestię" myślenickich żydów i po wcześniejszym sparaliżowaniu podstawowych instytucji takich jak poczta, policja, a nawet urząd miasta, rozpoczął akcję "oczyszczania" ... rabunki, pobicia, niszczenie mienia żydowskiego stały się mottem tych nocnych występów :evil:

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 1 lip 2009, o 15:40 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Nie tylko w 1936 roku. O ile mnie pamięć nie myli to parę lat temu też ONR-owcy tam zawitali znowu.

Post Napisane: 1 lip 2009, o 18:34 
Administrator

Zgadza się :cios:

:arrow: http://miasta.gazeta.pl/krakow/1,42699,2822486.html

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 3 lip 2009, o 18:35 
Bratnia dusza

Imię: Piotr
a ten mur to kto go postawił?
Czy go zbudowali z cześci macew nienadjacych sie do niczego, których już nie dało rady ustawić jako grobowców?

Już dawno słyszłem że pewien proboszcz pewnej parafii (nie pamietam jakiej)
zrobił sobie płot z takich płyt nagrobnych

Post Napisane: 3 lip 2009, o 21:59 
Administrator

Mogę sie mylić, ale wydaje mi sę, że mur powstał podczas odbudowy cmentarza w 1961 roku z funduszy Centralnej Żydowskiej Komisji Pomocy Społecznej.
W wielu miejscach w Polsce, gdzie niegdyś znajdowały sie cmentarze żydowskie, a po wojnie odnajdywano juz tylko ich pozostałości, decydowano się na rodzaj symbolicznego upamiętnienia tych miejsc.
Czasem budowano z fragmentów ocalałych macew pomniki, czasem ustawiano macewy w kręgi, a czasem stawiano je w zupełnie przypadkowych miejscach.
Tutaj uznano, że zdewastowane macewy mogą sie stać się fragmentem muru cmentarnego oraz pomnika ofiar.
Według mnie pomysł swoistego lapidarium w postaci muru cmentarnego jest ciekawy i zrobił na mnie duże wrażenie.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 4 lip 2009, o 08:01 
Bratnia dusza

Imię: Piotr
powiem ze na mnie też zrobił duze wrażenie.

Post Napisane: 10 sie 2011, o 07:06 
Przyjaciel

Powiedzcie mi, po której stronie (jadąc od Krk) jest cmentarz? I gdzie mam zjechać, stanąć?

Prawdopodobnie w poniedziałek pojedziemy do Młodej, by skontrolować te skorupy, które kopie pod Łąckiem :jupi: ale będziemy mieć ze sobą dwóch Anglików rodzinnych i nie chcę błądzić z nimi.

Post Napisane: 10 sie 2011, o 10:41 
Przyjaciel

Imię: Joanna
Oj, koniecznie trzeba skontrolować ;).

Dołączam mapkę. Mam nadzieję, że dobrze zaznaczyłam ;).

Obrazek

Źródło: Geoportal

Post Napisane: 16 paź 2011, o 17:51 
Przyjaciel

Niewiele mogę dołożyć od siebie.

zuraw1965 napisał(a):
Obrazek

Grób zmienił swój wygląd. Być może jakiś krewny zlecił jego odnowienie :?:
Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 47.25 KiB | Przeglądane 1023 razy ]

Sygnaturka kamieniarza w murze cmentarnym

Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 57.49 KiB | Przeglądane 1023 razy ]

Kiedyś był On lub Ona, potem był nagrobek, by była pamięć po Nim, czy po Niej. Teraz nie ma pamięci, został tylko rok śmierci "NN'a" :(

Załącznik:
4.jpg
4.jpg [ 60.03 KiB | Przeglądane 1023 razy ]

Ledwo widoczne reszki starego ogrodzenia na samym dole

Załączniki:
3.jpg
3.jpg [ 82.28 KiB | Przeglądane 1023 razy ]

Ostatnio edytowano 6 lut 2015, o 18:51 przez _hipcia, łącznie edytowano 2 razy

Post Napisane: 30 paź 2012, o 01:23 

Imię: Karolina
Cytuj:
Według mnie pomysł swoistego lapidarium w postaci muru cmentarnego jest ciekawy i zrobił na mnie duże wrażenie.

Mnie też się poprzedni stan cmentarza podobał.

Nic dziwnego, że na widok tego, co ostatnio na kirkucie zobaczyłam, klęłam jak przysłowiowy szewc, miotając piorunami dookoła. W ślepym gniewie zupełnie zapominałam o stosownym zachowaniu w miejscach tego typu. Ogarnął mnie święty gniew.
Ogrodzenie wygląda jak zrobione z marnej jakości pustaków. A za zniszczenie muru z ławeczkami to normalnie komuś bez mrugnięcia okiem *** obetnę!!!
Gdzie był nadzór konserwatorski, zdrowy rozsądek, trochę rozumu, COKOLWIEK, do Croma?!!!*

* I masz... Znowu się niezdrowo nakręcam...

Załączniki:
Brama - jeszcze nie jest źle.JPG
Brama - jeszcze nie jest źle.JPG [ 105.23 KiB | Przeglądane 1681 razy ]
Mur jak z kiepskiej jakości pustaków.JPG
Mur jak z kiepskiej jakości pustaków.JPG [ 105.01 KiB | Przeglądane 1681 razy ]
Mur jak z kiepskiej jakości pustaków (1).JPG
Mur jak z kiepskiej jakości pustaków (1).JPG [ 80.03 KiB | Przeglądane 1681 razy ]
Tak było.jpg
Tak było.jpg [ 68.93 KiB | Przeglądane 1681 razy ]
Tak zostało.JPG
Tak zostało.JPG [ 96.11 KiB | Przeglądane 1681 razy ]
Zniszczony zabytek.JPG
Zniszczony zabytek.JPG [ 101.21 KiB | Przeglądane 1681 razy ]
Tędy biegł stary mur.JPG
Tędy biegł stary mur.JPG [ 110.6 KiB | Przeglądane 1681 razy ]
Nieudolne naśladownictwo.JPG
Nieudolne naśladownictwo.JPG [ 77.13 KiB | Przeglądane 1681 razy ]
Nieudolne naśladownictwo (1).JPG
Nieudolne naśladownictwo (1).JPG [ 73.57 KiB | Przeglądane 1681 razy ]
Gratulacje... Teraz łatwiej te ułamki wywieźć, a i w głowę zachodzę, co się stało z pozostałymi - bo to chyba nie wszystkie....JPG
Gratulacje... Teraz łatwiej te ułamki wywieźć, a i w głowę zachodzę, co się stało z pozostałymi - bo to chyba nie wszystkie....JPG [ 73.64 KiB | Przeglądane 1681 razy ]

Post Napisane: 30 paź 2012, o 07:11 
Przyjaciel

Nie dziwię się Twemu oburzeniu. Brzydko to wygląda. Wnet brama zostanie zamknięta, a do tego czasu kawałki macew, leżące, czy stojące teraz luzem, zostaną podpie... one. :bad:
FODŻ zamyka najczęściej cmentarze :|

Post Napisane: 30 paź 2012, o 18:02 
Przyjaciel

Imię: Renata
Czegoś tu nie rozumiem... Zamieniono poprzednie ogrodzenie na "bardziej nowoczesne"? Przecież było w dobrym stanie. Po co więc? Gdyby to nowe ogrodzenie zastąpiło siatkę to jeszcze można byłoby to zrozumieć - lity mur lepiej oddziela cmentarz od świata żywych.

_hipcia napisał(a):
FODŻ zamyka najczęściej cmentarze :|

Igiełka będzie zachwycona. Szykują się nowe wyzwania :D

Post Napisane: 6 paź 2013, o 19:46 

Imię: manuel
this fighter of K.u.K. 3rd Landesschutzenregiment Innichen was buried in this cemetery in 05/12/1914
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Post Napisane: 7 paź 2013, o 09:25 

Manuel75, thank you very much for this interesting information.

This soldier was not Jewish, so he surely was not buried in Jewish cemetery No. 372. There were only two soldiers buried and they are known: Hensch Diller and Moses Mayer Rosen (Rosenmayer?).
But there was one more military cemetery in Myślenice: at the parish cemetery, today Niepodległości street, exactly here. There were 11 Austro-Hungarian and 3 Russian soldiers buried, as well as 2 other A-H in the other part of cemetery.
Gustav Ludwig, an architect of local military cemeteries, planned to organize a military quarter (cemetery) here in early 1916.

Obrazek

It was cheaper to build one larger cemetery than several smaller and the cemetery at Myślenice was never built.
Most probably they exhumed the bodies from Myślenice to nearby Droginia (cemetery No. 371), built in ca. 1917; unfortulately the original list of buried at Droginia is missing.
There are some Italian-like names at Droginia: Vi..nio Berlanda, Lorenzo Donati, Silvio Stachina (or rather Stanchina); all Ksch.R. II.

The main battle of Landesschützenregiment II and III here at 1-5 December 1914 was, as far I know, at the heights east of Łęki (including point 397).

Obrazek

Odpisałem po angielsku, trzeba streszczać?

Ostatnio edytowano 8 paź 2013, o 09:04 przez piters, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 7 paź 2013, o 18:22 
Przyjaciel

piters napisał(a):
Odpisałem po angielsku, trzeba streszczać?

Nie :) :brawa:

Tytuł: Re: Myślenice
 Post Napisane: 7 paź 2013, o 20:30 

Imię: manuel
the names you mentioned are in my county ....
we were the county to the south of the empire austro Hungarian

Tytuł: Re: Myślenice
 Post Napisane: 8 paź 2013, o 09:03 

The names of Berlanda and Stanchina cannot be found in J. Drogomir's book. He compiled his list from the original grave plates, so did I earlier (2000). When Drogomir was here, the plate with the name od Stanchina did not exist. He also could not read the name od Berlanda, which was partially destroyed in 2000, on the top of the plate including Cypris, Donati and others. Today only three or four grave plates still exist, while I found nine and copied all exact information in 2000.

Donati was surely from your region:
Donati Lorenzo, ErsResSch., k. k. KschR. Nr. II, 6. Komp., Tirol, Tione, Campo, 1885; tot (2./12.1914)

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Małopolskie