Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty sakralne » Obiekty sakralne - Śląskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 31 sie 2009, o 21:14 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
O tym pierwszy raz przeczytałem w 2001 roku.
To siedziba jedynej w Polsce parafii obrządku ormiańsko-katolickiej,a jednocześnie miejsce gdzie eksponowany jest przywieziony do Gliwic przez Kresowian spod Stanisławowa XVII-wieczny cudowny Obraz Matki Boskiej Łysieckiej z Dzieciątkiem.
W tym kościółku ponad 10 lat temu odbyła się pierwsza od ....1550 roku uroczysta liturgia pontyfikalna z udziałem katolickiego patriarchy katolickiego.
Tak pisano osiem lat wstecz w czerwcu.Poszukałem papier przed rajzą do Gliwic w sprawie rzezb Kalidego.
Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 91.06 KiB | Przeglądane 522 razy ]

wyszły tylko dwie sztuki,odbicia z szyby,słońce,refleksy itp.
Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 70.75 KiB | Przeglądane 522 razy ]

ale widoczny obraz,jego historię też diabli wzięli
Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 60.18 KiB | Przeglądane 522 razy ]

Załącznik:
4.jpg
4.jpg [ 87.56 KiB | Przeglądane 522 razy ]

Załącznik:
5.jpg
5.jpg [ 94.73 KiB | Przeglądane 522 razy ]

Załącznik:
6.jpg
6.jpg [ 73.47 KiB | Przeglądane 522 razy ]

Ale tu na tej stronie jest dokładnie opisana historia ciut skomplikowana tego kościółka jak i świetne zdjęcia,archiwalne też.
http://www.gliwiczanie.pl/Reportaz/mnie ... sci_05.htm

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Ostatnio edytowano 22 paź 2013, o 15:32 przez Heniek, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 29 wrz 2010, o 14:05 
Przyjaciel

Imię: Joanna
Skoro jestem nieco przeziębiona i żadnego cennego pożytku ze mnie nie ma ;) to jeśli pozwoli Heniek to słów kilka dodam od siebie do poruszonego tematu. Kilka lat temu będąc na Dniach Ormiańskich w Toruniu wysłuchałam wykładu o Cudownym Wizerunku Matki Boskiej Łysieckiej, a dokładniej o jego koronacji w roku 1989 w Gliwicach.

Nazwa cudownego wizerunku pochodzi od małego miasteczka Łysiec, leżącego niedaleko Stanisławowa. Obraz powstał pod koniec XVIw. jako kopia cudownego obrazu Matki Boskiej z Katedry w Kamieńcu Podolskim. Według tradycji obraz Łysiecki namalował kapłan Kolumb z ormiańskiego kościoła w Łyścu, pragnął bowiem posiadać w swoim domu wizerunek Matki Boskiej. Również po jego śmierci jego następca przechowywał w swoim domu obraz, aż do czasu, gdy otrzymał polecenie od Matki Boskiej, żeby go przenieść do kościoła. Kapłan jednak niechętnie chciał rozstać się z tym Obrazem i wtedy zatrzęsła się ziemia. Po tym jakże wymownym znaku z niebios postanowił przenieść Wizerunek do kościoła. Po umieszczeniu obrazu w ołtarzu kościoła łysieckiego, miały miejsce pierwsze cuda.

Obraz kilkakrotnie ratowano z płonącego kościoła, od zawieruchy wojennej, przenoszono go z Łyśca do Stanisławowa. Również często był okradany z ozdabiających obraz sukienek i koron. W 1945r. ostatni proboszcz ormiański w Łyścu zabrał ze sobą Wizerunek Matki Boskiej i dotarł do Starych Budkowic pod Opolem, gdzie przechowywano go do 1949r. Następnie został przeniesiono do Czarnowąs, a dnia 1 października 1950r. duszpasterz ormiański w Gliwicach ks. K. Roszko przeniósł Wizerunek do Gliwic - umieszczając go w ołtarzu głównym ormiańskiego kościoła św. Trójcy, gdzie znajduje się do dziś.

Jakiś czas później rozpoczęto starania o przeprowadzenie koronacji cudownego Obrazu. Ojciec święty Jan Paweł II - podczas swojej drugiej pielgrzymki do Ojczyzny w 1987r. w czasie Apelu na Jasnej Górze dokonał poświęcenia nowych koron na obraz Matki Boskiej Łysieckiej. Koronacja Obrazu odbyła się 3 września 1989r. w Gliwicach na placu obok ormiańskiego kościoła. Uroczystą Mszę św. koronacyjną w obrządku ormiańskim odprawił Patriarcha - Katolikos Ormian Katolików, Howannes Bedros XVIII Gasparian. Obecnym proboszczem gliwickiej parafii jest ksiądz Tadeusz Isakowicz – Zaleski.

Oprócz Gliwic, parafie ormiańskie znajdują się w Gdańsku (kościół p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła) i Warszawie (kościół rektorski Res Sacra Miser) dzieląc między siebie obszar całego kraju.

W liturgii Kościoła ormiańskiego używany jest język staroormiański zwany grabar (język nowoormiański to aszcharabar). Twórcą alfabetu ormiańskiego był mnich Mesrop Mesztoc; a stało się to około 400 roku, na polecenie króla ormiańskiego Wramszapuha. Przedtem, od początku IV w., kiedy to chrześcijaństwo stało się religią państwową Armenii, w kościołach ormiańskich nabożeństwa odprawiano po grecku lub po syryjsku. Własne pismo odgrywa u Ormian szczególnie ważną rolę jako bardzo istotny czynnik świadomości narodowej :D

Post Napisane: 30 wrz 2010, o 16:44 

Imię: Łukasz
Aż dziw, że ten obraz przetrwał te wydarzenia. Super foty i ciekawy materiał.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 1 paź 2010, o 11:46 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Jeszcze dołożę jedno z tych fatalnych

Załączniki:
S7308168.JPG
S7308168.JPG [ 119.73 KiB | Przeglądane 626 razy ]

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 7 gru 2015, o 21:05 

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty sakralne » Obiekty sakralne - Śląskie