Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 265 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 7 wrz 2019, o 21:08 

Imię: Marek
Dziś wybrałem się ponownie w okolice szybu wentylacyjnego Bujaków II, gdyż o godzinie dziewiątej miałem sprawę do załatwienia. Postanowiłem wyruszyć wcześniej i ekstra czas spędzić na poszukiwaniu grzybów i kamieni z pola Zink (uprzednio pominąłem kilka lokalizacji). Po dotarciu do pierwszej lokalizacji szybko udało mi się wypatrzeć znajomy kształt.
Załącznik:
Kamienie.JPG
Kamienie.JPG [ 251.23 KiB | Przeglądane 207 razy ]

Niestety nie każdy kamień, który wygląda jak górniczy takim kamieniem jest (przypomina te znad Orzesza).
Załącznik:
Graniczny-33.JPG
Graniczny-33.JPG [ 251.68 KiB | Przeglądane 207 razy ]

Pokręciłem się jeszcze w nadziei, że uda mi się odnaleźć kamień pola Zink, po czym ruszyłem dalej gdyż czas płynął nieubłaganie. Początek w kolejnej lokalizacji był analogiczny. Zasadniczo już decydowałem się by wracać w stronę szybu, gdy szczęśliwym trafem w zagłębieniu terenu udało mi się wypatrzeć znajomy kształt.
Załącznik:
ZG-1840-3.JPG
ZG-1840-3.JPG [ 249.23 KiB | Przeglądane 207 razy ]

Tym razem nie było pudła. Kamień z pola Zink w stanie bardzo dobrym.
Załącznik:
ZG-1840-3-AR.JPG
ZG-1840-3-AR.JPG [ 250.47 KiB | Przeglądane 207 razy ]

Jako, że pula lokalizacji do sprawdzenia wyczerpała się pozostał mi powrót. Kierując się w stronę punktu startowego udało mi się wypatrzeć kolejny kamień graniczny (klasyczny, ale starszy sądząc po kształcie krzyża na górze).
Załącznik:
Graniczny.JPG
Graniczny.JPG [ 249.79 KiB | Przeglądane 207 razy ]

Gdy przecinałem już w teorii zweryfikowaną ze skutkiem negatywnym lokalizację czekała mnie miła niespodzianka. Kolejny kamień 'ninja' wyznaczający oczywiście pole Zink.
Załącznik:
ZG-1840-2.JPG
ZG-1840-2.JPG [ 254.08 KiB | Przeglądane 207 razy ]

Na spotkanie dotarłęm punktualnie, załatwiłęm co mialem załatwić i wróciłem do domu reanimować zegarek 'Elektornika 1'. Grzybów niestety w przeciwieństwie do kamieni nie udało się zaobserwować.

Post Napisane: 15 wrz 2019, o 18:44 

Dziś wycieczka objazdowa po Łaziskach. Po pierwsze chciałem zrobić ostrą fotkę kamienia Zink przy drzewie.
Załącznik:
Zink-1840.JPG
Zink-1840.JPG [ 254.53 KiB | Przeglądane 165 razy ]

Wyszło jak wyszło - moja małpka zdecydowanie ma problemy przy zbyt małej/dużej ilości słońca. Chciałem również zwymiarować leżące kamienie pól Fortuna Franziska i Albertine. Tu problemów nie było, posty zaktualizowane. Następnie postanowiłem sprawdzić jeszcze jedną lokalizację dla pola Bujakow - choć na orsip nie ma tam kółka to postępując zgodnie z wytycznymi z początku wątku kamień jak najbardziej powinien w tamtym miejscu stać. I stał.
Załącznik:
Buy-1844.JPG
Buy-1844.JPG [ 251.7 KiB | Przeglądane 165 razy ]

Po zbliżeniu okazało się, że to siódmy kamień tego pola.
Załącznik:
Buy-1844-7-A.JPG
Buy-1844-7-A.JPG [ 252.42 KiB | Przeglądane 165 razy ]

Co ciekawe ta siódemka jest czysto teoretyczna. Tyle kamieni należałoby postawić gdyby inne pola nie były już wyznaczone. Fizycznie wydaje mi się, że użyto trzech kamieni by wyznaczyć to pole. Znamienne jest również to, że część granicy leci po Kreisgrenze (na mapie to zbiór łuków a nie odcinków łamanych). Wracając do samochodu przypadkiem udało mi się znaleźć pozostałości po, o ile się nie mylę, kolejce wąskotorowej z kopalni Brada do kopalni Bujaków.
Załącznik:
Wąskotorówka.JPG
Wąskotorówka.JPG [ 255.32 KiB | Przeglądane 165 razy ]

Kolejny przystanek to ulica Bukowa w Łaziskach Dolnych. Chciałem sprawdzić czy w tam w zdegenerowanych lasach przetrwały jakieś kamienie wyznaczające pola górnicze. Niestety niczego nie udało mi się znaleźć, przy czym najbardziej obiecującej lokalizacji nie mogłem sprawdzić bo złomiarze urządzili sobie tam letnią bazę. Zamiast kamieni będą więc fotki z hałdy przy kopalni KWK Bolesław Śmiały (widoczność dzisiaj była całkiem dobra).
Załącznik:
KWK Bolesław Śmiały.JPG
KWK Bolesław Śmiały.JPG [ 244.38 KiB | Przeglądane 165 razy ]

Widok na kopalnię.
Załącznik:
Wieża ciśnień.JPG
Wieża ciśnień.JPG [ 246.52 KiB | Przeglądane 165 razy ]

Oraz widok na górującą nad okolicą wieżę ciśnień. Ostatnim punktem wycieczki było sprawdzenie jeszcze dwóch lokalizacji z pola Burghardt. Jak w przypadku Łazisk Dolnych nic nie znalazłem. Znalazłem natomiast dowód na to, że łażąc po terenach leśnych, pokopalnianych lepiej uważać na swoje kroki.
Załącznik:
Sztolnia.JPG
Sztolnia.JPG [ 253.65 KiB | Przeglądane 165 razy ]

Wydaje mi się, że to nie sprawa zwierząt a raczej jakiś relikt złotej ery górnictwa węglowego (wyglądało to tak jakby dół biedaszybu się zapadł).

Post Napisane: 23 wrz 2019, o 20:58 

Kopalniane grzybobranie w okolicach Ramży. Jeśli chodzi o grzyby to tak sobie. Trasę wyznaczały miejsca, w których są lub mogły być kamienie. W jednym udało się wypatrzeć, znajomy, leżący i lekko bity kształt.
Załącznik:
Grzybek.JPG
Grzybek.JPG [ 249.17 KiB | Przeglądane 123 razy ]

Kolejny kamień z pola Ludwig.
Załącznik:
LG-1832.JPG
LG-1832.JPG [ 248.43 KiB | Przeglądane 123 razy ]

Wykopany, więc można go było zmierzyć. Wymiary: wysokość: 91cm (48cm nad ziemią), szerokość 33cm, głębokość 12cm.

Post Napisane: 28 wrz 2019, o 13:41 

Ponownie grzybobranie w okolicy Dębieńska Wielkiego. Jak i poprzednio, poza grzybami udało mi się wypatrzeć znajomy kształt.
Załącznik:
LG.JPG
LG.JPG [ 251.54 KiB | Przeglądane 91 razy ]

Mocno uszkodzony ale, jak sądzę, to kamień pola Leopold z roku 1826.
Załącznik:
LG-1826.JPG
LG-1826.JPG [ 249.99 KiB | Przeglądane 91 razy ]

Zdjęcie bonusowe PGNiGe szuka metanu w okolicy KWK Budryk.
Załącznik:
Odwiert w poszukiwaniu metanu.JPG
Odwiert w poszukiwaniu metanu.JPG [ 251.66 KiB | Przeglądane 91 razy ]

Post Napisane: 6 paź 2019, o 13:30 

Dziś wybrałem się ponownie do lasów między Dębieńskiem Wielkim a Orzeszem. Jednym z celów było zwymiarowanie leżących kamieni. Kamień pola Leopold i Klausa został uzupełniony o wymiary. Jeśli chodzi o piko kostkę to musi wystarczyć zdjęcie, które kiedyś zrobiłem. Obecnie miejsce wygląda tak:
Załącznik:
Znajdź jedną różnicę.JPG
Znajdź jedną różnicę.JPG [ 255.01 KiB | Przeglądane 50 razy ]

Jak mawiają umarł król - niech żyje król.
Załącznik:
PWG.JPG
PWG.JPG [ 249.2 KiB | Przeglądane 50 razy ]

Ciekawe, wygląda jakby ktoś go wykopał a potem wkopał.
Załącznik:
PWG-1841.JPG
PWG-1841.JPG [ 251.7 KiB | Przeglądane 50 razy ]

Jako, że szukałem również grzybów udało mi się jeszcze wypatrzeć kolejny kamień pola Wilhemswunsch.
Załącznik:
WWG-1839.JPG
WWG-1839.JPG [ 252.59 KiB | Przeglądane 50 razy ]

Oraz standardowy bonus - wylot sztolni jak sądzę.
Załącznik:
Sztolnia.JPG
Sztolnia.JPG [ 250.74 KiB | Przeglądane 50 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 265 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli