Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Wieże ciśnień i inne » Wieże - Śląskie
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 28 maja 2009, o 13:20 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 7477
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Z końca XIX wieku, jeśli mnie pamięć nie myli. Niszczejąca jak wszystkie wieże kolejowe :(
Choć kiedy rozmawiałem z człowiekiem z PKP Nieruchomości (czy jak się ta spółka nazywa), usłyszałem, ze są ponoć jacyś chętni do wynajęcia i zrobienia ścianki wspinaczkowej. Wprawdzie to może zniszczyć wieżę do końca, ale może tez zapewnić jej jeszcze długi byt (nawet, jeśli miałaby to być trwała ruina).

Zdjęcia z listopada 2007 roku.

Widok od strony Łaz:
Obrazek

Widok od strony Zawiercia:
Obrazek

Widok z tyłu:
Obrazek

Głowica:
Obrazek

_________________
Jeśli gdzieś nie wyświetlają się moje zdjęcia, proszę o PM.

— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 28 maja 2009, o 13:21 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 7477
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
W 2008 roku media się nią zainteresowały.

Telewizja Katowice:
http://ww6.tvp.pl/6605,20080418699089.strona

Cytuj:
Dawna wieża ciśnień - dziś podnosi ciśnienie głównie kierowcom

Między Zawierciem a Łazami, tuż przy ruchliwej drodze, stoi rozsypujący się obiekt.
Kawałki cegieł spadają wprost na jezdnię.
Wieża, piękny budynek o ponad stuletniej historii, niszczeje, bo kolej od lat go nie remontuje.
Obiektem zainteresowane są władze samorządowe, ale w sprawie od lat brak konkretów.
A każdy kolejny rok dla wieży jest rokiem agonii.


Obrazek
Obrazek

Stoi tu od stu dziesięciu lat. Ale czy wytrzyma choćby jeden kolejny rok?
Agonia obiektu niepokoi także tych, którzy chodzą tędy pieszo.
Kolejowa wieża ciśnień w Łazach dawniej zasilała w wodę tutejszy tabor parowy.
To wyjątkowy architektonicznie obiekt. Jeszcze w latach osiemdziesiątych były tu mieszkania, ale wieża, która wciąż należy do polskich kolei, nigdy nie przeszła generalnego remontu.
W skuteczność zabezpieczeń trudno jednak uwierzyć. Wątpliwości wzbudza też rzekoma troska PKP o obiekt. Wieżę mogłaby przejąć gmina Łazy, ale cena, jakiej żąda kolej, jest za wysoka. W planach była galeria dla miejscowych twórców. Kolej twierdzi, że na rozmowy z władzami Łaz jest otwarta. Ale usytuowanie wieży, tuż przy ruchliwej drodze, uniemożliwia przekształcenie obiektu na przykład w obiekt gastronomiczny.
Póki co, wieża ciśnień podnosi ciśnienie tylko kierowcom.
Nie trzeba być ekspertem, żeby zauważyć, w jak fatalnym stanie jest wieża. Nie trzeba też być wróżką, żeby przewidzieć, jaki los czeka obiekt, jeśli kolej i władze samorządowe nie znajdą rozwiązania. Bo wieży nie szkodzą najbardziej erozja czy silne wiatry, ale brak porozumienia między tymi, którzy mogliby obiekt uratować.

Katarzyna Wrzalik
Aktualności TVP Katowice


Oraz "Polska - Dziennik Zachodni"
http://zawiercie.naszemiasto.pl/wydarzenia/842522.html

Cytuj:
Łazy: PKP zwleka z ekspertyzą wieży ciśnień, tymczasem budynek się po prostu rozsypuje
18.04.2008
Obrazek
Michał Brzozowski, nauczyciel wraz z grupą uczniów ogląda walący się zabytek. Fot. Monika Ziółkowska

Od kilku lat zabytkowa wieża ciśnień, która stoi tuż przy drodze z Łaz do Zawiercia niszczeje. Jej konstrukcja jest coraz słabsza, wieża zapada się i powoli obsypują się jej ściany. Staje się też zagrażaniem dla jeżdżących tą drogą samochodów, rowerzystów a także i pieszych. Niestety PKP, właściciel wieży nie chce podjąć się jej remontu. Zwleka z decyzją ewentualnej dzierżawy budynku, choć chętnych było wielu.

Wieżą zainteresowała się nasza młodzież już w 2003 roku. Był to jeden z etapów realizowanego przez nich programu "Śladami przeszłości - uczniowie adoptują zabytki" - wspomina Bogusław Piotrowski, dyrektor Zespołu Szkół im. prof. Romana Gostkowskiego w Łazach. - W ten sposób objęliśmy ją swoim patronem i zobowiązaliśmy się do jej opieki. Niestety nie mogliśmy nic więcej zrobić, gdyż budynek cały czas jest zamknięty. Nie mogliśmy także starać się o pieniądze na jego remont. Jednakże młodzież budynkiem się opiekowała, sprzątała wokół niego.

Młodzież swoim zapałem i chęcią uratowania zabytku zainteresowała lokalną społeczność. Wieżą zainteresowała się gmina, Stowarzyszenie "Perła Jury" i lokalni artyści. Pojawiła się chęć przejęcia od kolei budynku oraz pomysł zagospodarowania go.

- Robiliśmy wszystko co w naszej mocy, aby budynek stał się własnością gminy. Niestety koszty miesięcznej dzierżawy, jaką zaproponowało nam PKP są ogromne i gminy na to nie stać, dlatego też musieliśmy zrezygnować. Jednak, gdyby pojawiła się możliwość nieodpłatnego przejęcia budynku, na pewno zdecydowalibyśmy się na to, choćby po to, aby uchronić go przed dalszym niszczeniem - mówi Maciej Kaczyński, burmistrz Łaz.

Był także pomysł o utworzeniu w wieży galerii, w której swoje prace prezentowaliby lokalni artyści, a turyści mieliby tam bazę postojową.

- To byłoby wspaniałe miejsce na centrum turystyczne i galerię, ponieważ właśnie tu krzyżują się szlaki turystyczne, ścieżki rowerowe i samochodowe - opowiada Jarosław Supernak, artysta z Łaz. - Wieża ciśnień jest piękna architektonicznie i swoją obecnością oddaje dawny charakter miasta. Gdyby tylko udało nam się ją przejąć, byłaby niezwykłą atrakcją turystyczną a także miejscem kulturalnych spotkań. Wiem, że takie pomysły sprawdziły się w wielu innych miastach Polski. Niestety, jak na razie się nie udało i dziś budynek niszczeje, a szkoda, bo mamy tyle pomysłów.

Jeszcze przed rokiem zabytkowa i niszczejąca wieża ciśnień, mogła stać się atrakcją turystyczną oraz centrum artystycznym gminy. Niestety wieża nadal jest zamknięta, stoi pusta i odstrasza swoim widokiem.

- Zabezpieczyliśmy budynek, ponieważ wymagał tego od nas jego stan techniczny - mówi Tomasz Liszaj, rzecznik prasowy PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Katowicach. - Wieża ciśnień od kilkunastu lat nie jest eksploatowana i stoi pusta. Krótko mówiąc niszczeje, dlatego też zleciliśmy wykonanie ekspertyzy, która pozwoli nam na zagospodarowanie budynku w przyszłości. Nie możemy jednak przeprowadzić remontu, gdyż nie znamy przyszłości wieży. Możemy jednak zapewnić, że budynek nie zostanie rozebrany i nie grozi zawaleniem, a praca nad ekspertyzą nie wyklucza dalszego szukania inwestora lub dzierżawcy budynku.

Na techniczną ekspertyzę wieża czeka już rok. Czy PKP zdąży przed jej zawaleniem?

Ktoś powinien zadbać
Henryk Koryciński, mieszkaniec Łaz:
Wieża ciśnień chyba została wybudowana w 1923 roku i przez wiele lat zaopatrywała w wodę mieszkańców oraz parowozy. Później zamieszkiwało ją kilka rodzin, które się wyprowadziły i od tego czasu stoi pusta. A przecież to zabytek, więc ktoś powinien o nią zadbać. Skoro jednak nie ma chętnych, to kolej powinna ją rozebrać a nie czekać aż sam się zawali i doprowadzi do tragedii.

Oddać gminie
Marian Dolata, mieszkaniec Łaz:
Odkąd pamiętam wieża ciśnień zawsze służyła mieszkańcom. Teraz niestety tylko ich straszy a przecież mógłby z niej być jeszcze użytek. Można by ją oddać gminie a ta zapewne by ją odnowiła i jeszcze by na niej skorzystała. Budynek przecieka bo dachu już prawie nie ma, ściany się sypią i przechodzić koło niej jest naprawdę niebezpiecznie. Szkoda, że wcześniej o budynek nikt nie dbał. Teraz chyba będzie trudno ją odnowić.
Monika Ziółkowska - POLSKA Dziennik Zachodni


Jak widać, od czasu mojej bytności (grudzień 2007) dodali taśmy i znak ostrzegawczy :evil:

_________________
Jeśli gdzieś nie wyświetlają się moje zdjęcia, proszę o PM.

— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 21 cze 2009, o 14:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 cze 2009, o 18:32
Posty: 389
Lokalizacja: Bukowno - Zagłębie Dąbrowskie
Imię: Piotr
najdziwniejsze jest to że PKP ma ziemie za bezcen. A teraz żąda dużych sum za ten budynek.
Moze by wystarczyło dokładnie przejżeć jakie grunty ma PKP od miasta - troche ich postraszyć podwyżką i moze oddadzą tą wieżę. Już ktoś pisał o gruntach PKP które dzierżawi od miast za przysłowiowa złotówkę. Ale to jest kolejny przykład chorego prawa jakie u nas obowiazuje.
A czy ten budynek nie powinien znaleść sie na liscie zabytków?


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 22 lip 2009, o 14:51 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 7477
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Dzisiaj podjechałem pod wieżę (parę zdjęć mam, wrzucę później) sprawdzić jej stan. Nie widać znaczących różnic na gorsze (bo że na lepsze nie ma, pisać chyba nie muszę), za to zauważyłem kilka niezwykle obiecujących okienek piwnicznych - bez problemu dałoby się wejść do środka, tyle, że trzeba by mieć ubranie na zmarnowanie (albo kombinezon a la safnat), latarkę i drugą osobę do asekuracji. Ktoś chętny?

Właściwie jest jedna zmiana na lepsze (w porównaniu z listopadem 2007) - pojawiła się całkiem szczegółowa tablica informacyjna. Zdjęcia również mam i wkleję linki do nich (zmniejszanie spowodowałoby nieczytelność).

Garść informacji stamtąd:
Wieża wybudowana w 1898 roku wraz ze stacją rozrządową (wcześniej był tylko mały przystanek DŻWW). Posiada dwa stalowe zbiorniki po 250 m³, woda była pobierana z rzeki Mitręgi (która przepływa spory kawałek dalej) i pompowana pompami parowymi.
W trzonie wieży były pomieszczenia mieszkalne, wykorzystywane tak długo, jak wieża - czyli do połowy lat 90. XX wieku.

Stan techniczny - fundamenty, mury nośne trzonu, strop międzykondygnacyjny, pomosty robocze, zbiorniki i głowica w stanie dobrym, uszkodzone poszycie dachowe (przedostająca się przez nie woda niszczy stopniowo zbiorniki i strop).

Zbiorniki mają średnicę 6,3 m, wysokość 4,1. Podstawa wieży - 15,32 m x 7,7m (prostokąt ze ściętymi narożnikami). Kubatura 1900 m³, powierzchnia użytkowa 446,2 m². Wysokość wieży 24,20 m. Trzon trzykondygnacyjny, podpiwniczony.

_________________
Jeśli gdzieś nie wyświetlają się moje zdjęcia, proszę o PM.

— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 29 wrz 2009, o 14:30 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 7477
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Obiecane zdjęcia, o których całkowicie zapomniałem :mrgreen:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
Jeśli gdzieś nie wyświetlają się moje zdjęcia, proszę o PM.

— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 14 kwi 2019, o 09:22 
Offline
Bratnia dusza

Dołączył(a): 15 gru 2013, o 22:47
Posty: 505
Lokalizacja: Regenau
Imię: Jarek
kilka moich fotek


Załączniki:
aaabDSC05775.jpg
aaabDSC05775.jpg [ 166.79 KiB | Przeglądane 357 razy ]
aaabDSC05776.jpg
aaabDSC05776.jpg [ 164.13 KiB | Przeglądane 357 razy ]
aaabDSC05777.jpg
aaabDSC05777.jpg [ 159.87 KiB | Przeglądane 357 razy ]
aaabDSC05778.jpg
aaabDSC05778.jpg [ 162.95 KiB | Przeglądane 357 razy ]
aaabDSC05779.jpg
aaabDSC05779.jpg [ 175.95 KiB | Przeglądane 357 razy ]
aaabDSC05780.jpg
aaabDSC05780.jpg [ 160.92 KiB | Przeglądane 357 razy ]
aaabDSC05782.jpg
aaabDSC05782.jpg [ 175.9 KiB | Przeglądane 357 razy ]

_________________
...kto nie ryzykuje nie pije szampana...
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 14 kwi 2019, o 10:08 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 maja 2009, o 21:36
Posty: 6382
Lokalizacja: Chorzów/Hajduki
Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Bez zmian.

_________________
"Jestem śląskie dziecko i Ślązakiem zginę.Kocham śląską ziemię i śląską krainę....."
Juliusz Ligoń.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 14 kwi 2019, o 10:54 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 7477
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
A ja wrzucając lata temu zdjęcia obiecałem tablicę w dobrej rozdzielczości i zapomniałem :oops:
Nadrabiam niniejszym.

Obrazek

Obrazek

_________________
Jeśli gdzieś nie wyświetlają się moje zdjęcia, proszę o PM.

— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strona główna forum » Eksploracja » Wieże ciśnień i inne » Wieże - Śląskie


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.278s | 17 Queries | GZIP : Off ]