Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Świętokrzyskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 31 sty 2012, o 20:52 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Renata
Pisałam już o Wiśniowej w woj. małopolskim i o Wiśniowej w woj. podkarpackim. Teraz pora na tą świętokrzyską :D

Pałac w Wiśniowej (woj. świętokrzyskie, pow. staszowski) pochodzi z I połowy XVIII wieku. Wieś należała kolejno do Jana Rytwiańskiego (w XV w.), Jana Dymitrowskiego (w XVI w.), rodziny Tarłów (XVII –XVIII w.) i Kołłątajów (XVIII -XIX w.).
Rafał Kołłątaj wszedł w posiadanie tej miejscowości żeniąc się z kasztelanką sanocką Grabowską, pochodzącą z rodziny Tarłów. Jego brat - Hugo Kołłątaj - współtwórca Konstytucji 3 Maja był bardzo związany z tą miejscowością. Podobno to on zaprojektował pałacowy ogród i zgromadził bogaty księgozbiór. Zażyczył sobie, aby jego serce spoczęło w pobliskim kościele.
Rafał Kołłątaj wspierał działania brata. Był darczyńcą Akademii Krakowskiej.
Pałac wybudowano za czasów Tarłów. Od strony ogrodu posiada sześć kolumn i oszkloną klatkę schodową. Przez szyby dostrzegliśmy drewniane schody wiodące na piętro.
W pałacu mieści się szkoła i biblioteka. W otaczające go kamienne stare mury wbudowana była kiedyś altanka. Naprzeciwko pałacu znajduje się niemal całkowicie zasypana piwnica. Podobno kiedyś wchodziło się poprzez nią do systemu piwnic, połączonym z wcześniejszym dworem lub drewnianym zamkiem, który został zniszczony podczas „potopu szwedzkiego”.

Załącznik:
IMG_0885.JPG
IMG_0885.JPG [ 121.16 KiB | Przeglądane 816 razy ]

Załącznik:
IMG_0889.JPG
IMG_0889.JPG [ 122.71 KiB | Przeglądane 816 razy ]

Prawdopodobnie wspomniana wyżej altanka

Załącznik:
IMG_0888.JPG
IMG_0888.JPG [ 121.04 KiB | Przeglądane 816 razy ]

Załącznik:
IMG_0890.JPG
IMG_0890.JPG [ 122.78 KiB | Przeglądane 816 razy ]

Załącznik:
IMG_0891.JPG
IMG_0891.JPG [ 121.84 KiB | Przeglądane 816 razy ]

Wejście do piwniczki

Załącznik:
IMG_0892.JPG
IMG_0892.JPG [ 115.2 KiB | Przeglądane 816 razy ]

No i na koniec trochę wspomnień. Parkując zauważyliśmy pusty samochód o swojsko kojarzących się tablicach rejestracyjnych. Właścicieli napotkaliśmy w pałacowym obejściu. I jak to zwykle na szlaku – radość z napotkania „ziomali”. Oni wracali do Żor, my dopiero zaczynaliśmy wakacje. Przystanęliśmy na małą wymianę wrażeń i planów :)

Ostatnio edytowano 10 gru 2015, o 19:29 przez Kumari, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 1 lut 2012, o 16:56 
Przyjaciel

Zastanawiałam się kiedy ktoś opisze Wiśniową :)

Aż wstyd przyznać,że nie mam stamtąd ani jednego zdjęcia a w murach tej szkoły spędziłam kilka ładnych lat, choć było to dawno.
Pozwolę sobie zabrać więc głos w sprawie tego wspaniałego zabytku.

Zacznę od wejścia na posesję. Po wejściu bramą po prawej stronie znajdują się podłużne budynki które służą szkole oraz przedszkolu ( też się tam teraz znajduje ) za składzik, sa to jednak dawne psiarnie. Piwniczka faktycznie jest bardzo ciekawa. Nigdy nie wolno nam było tam wchodzić, ale jak się czegoś zakazuje dzieciom...więc zamknęli na amen ;)
Schody o których pisała Kumari nie są drewniane. Są to bardzo stare marmurowe schody,z zaokrąglonymi stopniami ( oj dość twardo się z nich spadało ;)) pewnie zabrudzone albo czymś przykryte. Bo mam nadzieję, że ich na drewniane nie wymienili...Poza tym czystość okien zawsze pozostawiała dużo do życzenia. Jest tam bardzo duża klatka schodowa która rozchodzi się na dwie strony. Po lewej za mojej bytności w tym uroczym budynku stały ogromne yukki i inne przerośnięte kwiaty w tym Agawy oraz trzymano kozła gimnastycznego :) a po prawej wchodziło się na pietro gdzie leżał parkiet ( cudownie skrzypiał ) było tam (i pewnie nadal jest)wiekszość sal.
Jednak co najważniejsze na pietrze jest Izba pamieci ! znajdują się tam fantastyczne pamiatki po mieszkańcach pałacu, dokumenty po współtwórcy Konstytucji 3 maja.Można ją zwiedzać po uprzednim uzgodnieniu. Serce Hugo faktycznie jest w tym kościele o którym wspominała Kumari, mozna zobaczyć płytę za która się znajduje, po lewej stronie przy ołtarzu.Sam kościół jest warty zobaczenia jak kogoś interesuje.
Te rejony sa w ogóle przepiękne, a wracając do Pałacu, Co do samego ogrodu, kiedyś ( gdy jeszcze nie było boiska szkolnego ) rosło tam wiecej kwiatów a naprzeciwko był ogród warzywny gospodyni dyrektora, który w szkole mieszkał o ile dobrze pamietam.
Na lewym boku budynku można zauważyć zamurowane okno. Oczywiście ma to swe legendarne wytłumaczenie. Mianowicie została tam zamurowana za karę córka któregoś z bogatych mieszkańców tego pałacu. Spotykała się ona bowiem z uporem maniaka z chłopcem który opiekował się psiarnią...a że nie trafiały do niej ni prośby ni groźby... trafiła do pokoiku i została zamurowana. Do dziś po pałacu marmurowymi schodami schodzi nocami biała dama. Podobno Dyrektor widział ją nie raz. Gdy ja chodziłam do szkoły salą z zamurowanym oknem była sala chemiczna. Zastanawiałam się czy okno to zostanie zlikwidowane po remoncie, ale okazało się, że jest tam nadal.
W ogrodzie faktycznie była altanka, za mojej bytności były to juz ruiny, nieszczone w dodatku przez dzieciaki. Robiliśmy tam też ogniska szkolne i inne imprezy.
Warto zobaczyć:)

Post Napisane: 1 lut 2012, o 20:20 
Przyjaciel

Masz rację, schody chyba nadal są marmurowe :) W dodatku pięknie wypolerowane i w kremowym kolorze, dlatego wzięłam je za drewniane (teraz przybliżyłam sobie zdjęcie zrobione przez okno). Przez szybę widać było też wspaniale wypielęgnowane paprocie. Czy to co na zdjęciu nazwałam pozostałością altanki to właśnie ona? Równie dobrze mogłaby to być ruina jakiejś kapliczki :D Sympatyczne wrażenie zrobiło nam mnie maleńkie, otoczone murami podwórko z ławkami i trzepakiem. Może tam przesiadywaliście w czasie przerw. Bardzo się cieszę Mewen, że obudziłam w Tobie wspomnienia. Wygląda na to, że miłe :D

Post Napisane: 1 lut 2012, o 20:48 
Przyjaciel

Oj tak wspomnienia obudziłaś cudowne i taki powrót do dzieciństwa. Uff cieszę sie,że schody nadal orginalne bo są piekne :) zawsze robiły na mnie duże wrażenie nawet jak byłam juz troche strasza ;)...Co do altanki to wydaje mi sie, że to ona, podobno była też pergola, musiało to pięknie wygladać. Co do malutkiego podwórka to wydaje mi się, że było zamkniete jak ja się tam uczyłam, bo go za bardzo nie pamietam. A gdzie sie ono znajduje ?Ale teren ogólnie był bardzo sympatyczny do zabaw i poszukiwania przygód na przerwach, uczenie sie w takim miejscu pobudzało wyobraźnię :)

Post Napisane: 17 lut 2012, o 18:49 
Przyjaciel

Przepraszam, jakoś przegapiłam Twoje pytanie. Podwórko znajduje się po prawej stronie, tuż przy pałacu (jeśli stoimy twarzą do głównego wejścia) :)

Post Napisane: 17 lut 2012, o 19:38 

Imię: Grzesiek
Ja ze swej strony dodam ciekawostkę (być może mewen wie coś więcej) że po przeciwnej stronie pałacu na znajdującym się tam wzniesieniu zwanym Winnicą znajdują się ciekawe lochy. Mało kto o nich wie. Ludzie mi mówili ze w czasie okupacji hitlerowcy mieli tam jakąś bazę czy coś. Zainteresowałem się tym obiektem i postanowiłem go odnaleźć. Uff co ja się nałaziłem po tych lessowych wąwozach i ścieżkach. Opłaciło się jednak i z pomocą kuzyna tam mieszkającego odnalazłem wejście do korytarza. Ludzie mawiali ze lochy były wysokie i szerokie ze Niemcy wjeżdżali tam ciężarówkami, ja zastałem ostrołukowe wejście w większości zasypane osuwającym się lessem, szerokie może na metr. Wślizgnąłem się tam niemal czołgając się. W środku korytarz jest już znacznie wyższy bo tam less się nie dostał w takiej ilości jak przy wejściu. Znalazłem się w długim na jakieś 10 do 15 metrów (nie za bardzo pamiętam bo to z 5 lat temu było) korytarzu którego koniec zagruzowano. na całej długości korytarza, zarówno po prawej jak i po lewej znajdowały się co kilka metrów zaślepione wejścia podobne do tego którym wszedłem. Ponoć jest tam jeszcze jeden taki tunel z wejściem w innym miejscu ale tego już nie znalazłem. Pisze o tym tutaj dlatego że ponoć to tu własnie stał pierwszy dwór obronny w Wiśniowej, a być może znajdowała się tam pałacowa winnica skąd nazwę zaczerpnęła owa góra.

Post Napisane: 18 lut 2012, o 18:02 
Przyjaciel

Niestety nie mam żadnych konkretnych wiadomości. Jakieś 15 lat temu bywałam na tamtej górze dość często, byłam też w tych korytarzach, nie wiedząc czym są lub czym być mogły :)... szkoda, że bywam w tamtych rejonach tak rzadko bo możnaby porozmawiać z miejscowymi straszymi ludźmi. Jednak zawsze takie opowieści trzeba brać nie do końca na serio bo historia lubi sie rozrastać ;) Całe tamto miejsce jest piekne, tajemnicze, a lessowe wawozy wygladają wspaniale zimą ale i najpiekniej chyba jesienią :)

Post Napisane: 29 lis 2017, o 11:38 

Imię: Paulina
Witam wszystkich, to mój pierwszy post.
Tak się składa, że moja mama pochodzi ze Sztomberg- wsi obok Wiśniowej i jest również właścicielką pola pod lasem (w którym znajdują się lochy). Wieś pod lasem po drugiej stronie rzeki nazywana jest Łepki. Wciąż mieszka tam moja dalsza rodzina i znajomi rodziców. spróbuję się dowiedzieć czegoś wiecej na temat lochów i tego miejsca jak tylko będę tam na jakiś weekend. Na ten moment jedyne co udało mi się ustalić, to że miejscowi niewiele wiedzieli o tych lochach, niektórzy twierdzą, że były połączone podziemnymi przejściami z Pałacem - w co nie bardzo mi się chce wierzyć gdyż musiałyby przechodzić pod rzeką.
Miejsce bardzo urokliwe, jako dziecko bałam się go, aby dotrzeć do domów pod lasem, należało przejechać obok młyna, mostem przez rzekę. Droga te 30lat temu była gruntowa, błotnista, do tej pory jest otoczona wierzbami. Dziadek mnie straszył, ze tam mieszkają diabły ;). spróbuję załączyć równiez zdjęcia obecnego stanu wejscia do piwnicy oraz miejsca z altaną.

Post Napisane: 29 lis 2017, o 21:45 
Przyjaciel

Witaj Paulino na naszym forum :) Jak to miło napotkać ludzi, którzy spędzili dzieciństwo w różnych ciekawych miejscach, do których trafiliśmy czasem zupełnie przypadkiem.

Post Napisane: 7 gru 2017, o 14:37 

Imię: Paulina
przesylam zdjęcia z tegorocznych wakacji - coś się zadziało niedobrego z wejściem do piwnicy...

Post Napisane: 7 gru 2017, o 21:46 
Moderator

Pochwały: 3
Imię: Asia
A gdzie te zdjęcia?

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Świętokrzyskie