Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Lubelskie

Autor Wiadomość
 Tytuł: Markuszów
 Post Napisane: 24 mar 2010, o 15:54 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Tomek
Pierwszy, stary kirkut w Markuszowie powstał w XVII w. Nie ma dziś po nim śladu. W XIX w. powstał nowy cmentarz i używany był do 1942 roku. Z otaczającego cmentarz betonowego parkanu pozostały tylko części wschodnia i południowa - graniczące z polami uprawnymi. Cały teren porośnięty jest topolami i krzewami. Gdy usiłowałem wejść na teren cmentarza latem powstrzymały mnie pokrzywy i krzaki - naturalna ochrona. Inaczej wyglądało to jesienią. Istnieje co prawda "najkrótsza droga" ale została zamknięta przez mieszkających w pobliżu niej ludzi. Przyczyny nie znam ale w ten sposób zakończyła swój żywot ścieżka przez cmentarz. Wg informacji ŻIH na terenie cmentarza znajduje się ok 30 macew. Z innych źródeł można dowiedzieć się że jest ich 7. Jak sądzę ta druga informacja wynika z niedokładnego czytania. Cyfra 7 pojawia się bowiem w informacjach ŻIH jako liczba zachowanych bogato zdobionych macew stojących. Jednak i te informacje nie muszą zawierać "pełnej prawdy". Na cmentarzu bowiem znajdują się i stojące macewy i poprzewracane. Te drugie często pokryte są grubą warstwą liści opadających z drzew. Usunięcie liści odkrywa jeszcze dobrze zachowane inskrypcje.

Obok macew kamiennych znajdują się tu i wykonane z betonu. Poza tym teren jest zaniedbany i rzadko odwiedzany.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

O wyjątkowości cmentarza niech świadczy to, że w najbliższej okolicy nie ma innego tak dobrze zachowanego kirkutu.

W Puławach były dwa kirkuty. Na terenie starego (we Włostowicach) znajduje się obecnie tartak. Nowy przy ulicy Piaskowej to obecnie plac zajezdni autobusowej. Jedynie kamień z tablica na cmentarzu wojennym (obok zajezdni) przypomina o istnieniu cmentarza żydowskiego (tablica była co najmniej raz kradziona). Fragmenty macew odnaleziono w podmurówce rozbieranego garażu gdzieś w mieście.

W Końskowoli zdewastowany cmentarz jest zupełnie przemilczany w informacjach regionalnych. Teren zarastają drzewa i nie ma żadnych macew.

W Kurowie lokalizację cmentarza zaznaczono na planie Kurowa umieszczonym na tablicy w centrum miejscowości. Teren cmentarza to "łąka" przecięta ścieżką i nic więcej.

W Kazimierzu Dolnym istniały dwa kirkuty. Na miejscu starego jest obecnie boisko szkolne. By zachować pamięć o dawnym przeznaczeniu tego miejsca w murze przy boisku umieszczono fragmenty macew z inskrypcjami. Nowy cmentarz zdewastowany z kilkoma macewami stojącymi na swoich miejscach. Reszta tablic tworzy lapidarium.

W Bobrownikach cmentarz żydowski znalazł "prywatnego sponsora". Syn pochowanej tu kobiety przy współpracy jednej z organizacji żydowskich wystawił pomnik. Teren ogrodzony. Nieliczne fragmenty zachowanych macew.

W Baranowie teren cmentarza upamiętniony tablicą. Brak macew.

W Janowcu istnieje na razie tylko plan upamiętnienia miejscowego kirkutu. Towarzystwo Przyjaciół Janowca odzyskuje ocalałe fragmenty macew w celu wykorzystania ich przy budowie pomnika lub lapidarium.

Z powyższych powodów podejście władz lokalnych w Markuszowie do posiadanego cmentarza jest co najmniej dziwne. W pobliskim Garbowie włączono do tras turystycznych stary, zaniedbany do niedawna cmentarz katolicki. A tu nic się nie dzieje, tylko rosną drzewa, krzewy i trawa.

Obrazek

Post Napisane: 24 mar 2010, o 20:00 
Przyjaciel

Imię: Małgosia
Każdy cmentarz, który wymieniłeś zasługuje na osobny wątek :) Bez względu na to, czy na nim są macewy, czy nie, to cmentarz żydowski pozostanie cmentarzem "do zawsze".

"Pełną prawdę" odnośnie ilości macew powinieneś znać Ty :) Jak nagrobków jest mało, to je zawsze liczę, jak jest już ponad 50 to nie liczę :rotfl3:

Dzięki za temat. Lubelskie to na razie u nas "biała plama".

Post Napisane: 24 mar 2010, o 20:12 
Przyjaciel

Gdy wszedłem na teren cmentarza zacząłem liczyć. Dwie macewy w części pn.-zach., potem 3 w pd.-zach. Ale te rachunki przestały mieć znaczenie gdy odkryłem, że twarde podłoże na którym czasem stawałem to też macewy, tylko przewrócone i pokryte suchymi liśćmi. Do wielu miejsc nie mogłem dojść ze względu na rosnące tam gęsto krzewy. Ile bym nie naliczył na pewno bym nie znał liczby prawdziwej.

Jeżeli chodzi o wszystkie wymienione to są to kirkuty z najbliższej okolicy Puław. Jeszcze zastanawiałem się czy nie dodać kirkutu w Rykach (co niniejszym czynię) który jest teraz tylko wzniesieniem na brzegu stawu po którym czasami jeżdżą quady (podobnie jest w Warce ale to inne województwo i dalej).

Obrazek

Post Napisane: 24 mar 2010, o 20:22 
Przyjaciel

Imię: Małgosia
trobal napisał(a):
Ale te rachunki przestały mieć znaczenie gdy odkryłem, że twarde podłoże na którym czasem stawałem to też macewy, tylko przewrócone i pokryte suchymi liśćmi. Do wielu miejsc nie mogłem dojść ze względu na rosnące tam gęsto krzewy. Ile bym nie naliczył na pewno bym nie znał liczby prawdziwej.

W sumie, nawet jak się je odliczy, to za jakiś czas natura znowu coś zabierze i liczba będzie inna.

Post Napisane: 2 maja 2011, o 21:50 
Przyjaciel

Po raz wtóry odwiedziłem cmentarz. Minął ponad rok i zmiany choć są to niewielkie. Nadal warto patrzeć pod nogi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek

Południowo-wschodni narożnik został częściowo oczyszczony z krzewów. Jeszcze leżą powycinane gałęzie ale już znalazłem coś nowego, czego wcześniej to nie dostrzegłem - leżącą, uszkodzoną macewę.

Obrazek

Brak na niej śladów długiego przebywania na dworze. Została odkopana? Przyniesiona? A może tylko jej poprzednio nie zauważyłem? Nie wiem.

Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tytuł: Re: Markuszów
 Post Napisane: 12 wrz 2015, o 19:23 

Imię: Urbex
Ktoś "pożycza" twoje zdjęcia. Wiesz o tym? Link do strony która to robi:
https://www.facebook.com/opuszczone.lub ... 0169659462

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Lubelskie