Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne » Fortyfikacje "Linii Mołotowa"

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 29 cze 2015, o 08:08 
Bratnia dusza

Imię: Paweł
Część postów z tematu viewtopic.php?f=426&t=25352&p=146385#p146385 znalazła swoje miejsce tym wątku.

o bardzo podobnym rozkładzie ale bardziej owalnym kształcie jest PDOT z Hrebcianki, Jest też schemat Pana Małysza, szkic obu kondygnacji. Występuje tam dodatkowo podział izby bojowej nr 2 ze schematu Andrzeja. Jak by był pomocny, po południu jestem w stanie go podrzucić, ale nie chce zaśmiecać też wątku ODOT

Edit.
jeśli nie przyda się to post można usunąć by nie zaśmiecać wątku.
szkic pochodzi z rocznika lubaczowskiego 2000.
Fortyfikacje ZSRR Batalionowego węzła obrony "Brusno" Punkt oporu Wzgórze 330 " Hrebcianka"
Andrzej Małysz str 100

Załączniki:
ppk brusno.jpg
ppk brusno.jpg [ 160.55 KiB | Przeglądane 1120 razy ]

Post Napisane: 29 cze 2015, o 22:06 
Bratnia dusza

Imię: Marek
Cytuj:

Ja jestem za tym aby każdy schron, który omawiamy miał swój szkic. Może być nawet odręczny. Po takim rysunku można kreślić lub nanosić poprawki. Potem wystarczy narysować go w programie graficznym, tak jak to robi Franz. Nie będzie żadnych błędów i poprawek a my będziemy wiedzieli o czym mówimy. :D

Nie sądzę aby się nie przydał. Franz zaczął omawiać schrony do ognia czołowego, więc i na ten przyjdzie czas. Jest wątek z rysunkami. Mate mógłby tylko podzielić te rysunki na grupy aby w jednym poście nie było półkaponier artyleryjski i PDOTów. W tym wątku powinny znaleźć się rysunki wszystkich typów schronów.

Post Napisane: 30 cze 2015, o 10:04 
Bratnia dusza

Imię: Mateusz
Cytuj:
Ja jestem za tym aby każdy schron, który omawiamy miał swój szkic. Może być nawet odręczny. Po takim rysunku można kreślić lub nanosić poprawki. Potem wystarczy narysować go w programie graficznym, tak jak to robi Franz. Nie będzie żadnych błędów i poprawek a my będziemy wiedzieli o czym mówimy. :D
.... Jest wątek z rysunkami. Mate mógłby tylko podzielić te rysunki na grupy aby w jednym poście nie było półkaponier artyleryjski i PDOTów. W tym wątku powinny znaleźć się rysunki wszystkich typów schronów.

Ponieważ propozycja jest rozsądna, podzieliłem schematy na grupy.

Post Napisane: 1 lip 2015, o 00:15 
Moderator

Imię: Franz
Wykonanie szkicu w programie graficznym wymaga wcześniejszych pomiarów (~4 h dla wieloizbowego dwukondygnacyjnego obiektu ), dokumentacji fotograficznej (~ 1 h) i pracy na komputerze (~ 3 h dla 2D i ~ 4 h dla 3D). Szkice odręczne wykonuje się podczas inwentaryzacji. Jeżeli są czytelne, można je prezentować na forum. Są bardzo pomocne przy omawianiu schronu. Wiem, że Mate zaczął budować bazę rysunków. Dobrze by było posiadać w wątku pt."Schematy schronów" ( viewtopic.php?f=388&t=20438 ) szkice wszystkich typów schronów. Wykonane rysunki prezentuję na forum, co jest jednak radykalnie ograniczone czasem przeznaczonym na hobby. Wstrzymałem chwilowo dyskusję na temat PPK ( viewtopic.php?f=407&t=25253&start=40 ) z kopułą obserwacyjną z 1936 roku z Mostów Małych, gdyż mam zbyt mało czasu na wykonanie szkicu dolnej kondygnacji (należy wykonywać w jednym podejściu, gdyż podczas etapowej pracy traci się zbyt dużo czasu).

sklsk napisał(a):

Rysunek PDOTa jest dla mnie wartościowy. Posiada wiele szczegółów wartych omówienia. Na rysunku został zaznaczony przekrój pionowy obiektu A-A. Czy został zamieszczony w publikacji?

Jak zauważył to Master:

Cytuj:
Franz zaczął omawiać schrony do ognia czołowego, więc i na ten przyjdzie czas

Schron z Hrebcianki warty jest wycieczki. Do końca lata pojawi się wątek przeznaczony konstrukcji tego obiektu. Wątek można już teraz otworzyć. Ja muszę zgromadzić odpowiednią dokumentacje fotograficzną. Schron już oglądałem, ale zdjęciami ..... nie dysponuję.

Proponuję tymczasem przerzucić wszystkie posty dotyczące rysunków do wątku pt. "Schematy schronów" i budować bazę rysunków. Nie jestem zwolennikiem usuwania ciekawych postów i rysunków, nawet jeżeli odbiegają tematycznie od zasadniczego wątku.

Auf...

Post Napisane: 1 lip 2015, o 09:17 
Bratnia dusza

Franz Aufmann napisał(a):
sklsk napisał(a):

Rysunek PDOTa jest dla mnie wartościowy. Posiada wiele szczegółów wartych omówienia. Na rysunku został zaznaczony przekrój pionowy obiektu A-A. Czy został zamieszczony w publikacji?
Auf...

Podałem powyżej autora i publikację,
rocznik lubaczowski 2000.
Fortyfikacje ZSRR Batalionowego węzła obrony "Brusno" Punkt oporu Wzgórze 330 " Hrebcianka"
Andrzej Małysz str 100

rysunek ten znalazł się jeszcze w kolejnym numerze wydawnictwa przy omawianiu dokładnie tego schronu. publikacja została wzbogacona jeszcze o inne rysunki.
po południu postaram się to podrzucić.

Kilka zdjęć jak pamiętam robiłeś z tego schronu, przyglądałeś się głównie rozprowadzeniu powietrza z czerpni do dolnej kondygnacji.

edycja
dołączam do tematu jeszcze 2 szkice, wszystkie 3 szkice znalazły się w publikacji "Rocznik Lubaczowski 2001-2003" strona 48-50
Artykuł Andrzeja Małysza "Schron dla trzech karabinów maszynowych do ognia czołowego w systemie Rawsko-Ruskiego Rejonu Umocnionego".
Przy szkicach jest załączona adnotacja dotycząca rysunków.
"Wszystkie rysunki są autorstwa Roberta Jurgi, wykonanymi na podstawie prac inwentaryzacyjnych przeprowadzonych w latach 1985-2001 na terenie Rawsko-Ruskiego Rejonu Umocnionego przez A. Małysza, R. Jarugę, I. Radkowca".

Załączniki:
Schowek02.jpg
Schowek02.jpg [ 123.48 KiB | Przeglądane 1019 razy ]
Schowek01.jpg
Schowek01.jpg [ 106.89 KiB | Przeglądane 1019 razy ]
Schowek03.jpg
Schowek03.jpg [ 181.44 KiB | Przeglądane 1019 razy ]

Ostatnio edytowano 1 lip 2015, o 16:59 przez sklsk, łącznie edytowano 2 razy

Post Napisane: 1 lip 2015, o 19:44 
Bratnia dusza

Auf, o tym rysunku już kiedyś rozmawialiśmy.
Pierwszy raz pokazał się w "Architectura Militaris". Opis pomieszczeń, który wstawił sklsk jest inny niż w oryginale i w ten sposób wypadło trochę błędów. Najbardziej istotnym problemem grupy, która dokonywała inwentaryzacji, jest całkowity brak zrozumienia zasad wentylacji w radzieckiej fortyfikacji stałej :idea: . Przewód wentylacyjny (m) do odprowadzania powietrza ze schronu został na rysunku oznaczony jako rura kominowa (m) :!: . W dolnej kondygnacji dorysowano do rury piec - niegazoszczelną kozę :?: . W ten sposób w pomieszczeniu, które wymagało intensywnej wentylacji jest koza, dodatkowy zjadacz powietrza a zabrakło rury odprowadzającej powietrze. Fajne nie :face:

Post Napisane: 1 lip 2015, o 21:10 
Moderator

Mate napisał(a):

Auf, o tym rysunku już kiedyś rozmawialiśmy.
Pierwszy raz pokazał się w "Architectura Militaris". Opis pomieszczeń, który wstawił sklsk jest inny niż w oryginale i w ten sposób wypadło trochę błędów. Najbardziej istotnym problemem grupy, która dokonywała inwentaryzacji, jest całkowity brak zrozumienia zasad wentylacji w radzieckiej fortyfikacji stałej :idea: . Przewód wentylacyjny (m) do odprowadzania powietrza ze schronu został na rysunku oznaczony jako rura kominowa (m) :!: . W dolnej kondygnacji dorysowano do rury piec - niegazoszczelną kozę :?: . W ten sposób w pomieszczeniu, które wymagało intensywnej wentylacji jest koza, dodatkowy zjadacz powietrza a zabrakło rury odprowadzającej powietrze. Fajne nie :face:

Nadal uważam, że zamieszczony rysunek jest wartościowy mimo kilku nieścisłości. Chciałem zwrócić nieśmiało uwagą, że omówienie rysunku nie polega jedynie na wskazaniu i zaakcentowaniu ewentualnych różnic w interpretacji zachowanego wyposażenia obiektu.

Podczas z wizyty z Pawłem na Hrebciance miałem okazję zobaczyć schron. Rzeczywiście interesowałem się problemem wentylacji w schronie. Wentylacja w dwukondygnacyjnych obiektach rozwiązana jest zgodnie z jednolitymi zasadami stosowanymi w sowieckiej fortyfikacji stałej. W schronie funkcjonował układ oczyszczania powietrza i układ napowietrzania izb. Stosowany był układ do usuwania zużytego powietrze ze schronu oraz oddzielne dla spalin i gazów prochowych.

Nadal uważam, że schron z Hrebcianki warty jest wycieczki. Tak jak już wcześniej pisałem, do końca lata pojawi się wątek omawiający konstrukcję tego obiektu.

Post Napisane: 3 lip 2015, o 09:35 
Bratnia dusza

Jakby ktoś szukał Roczników Lubaczowskich i artykułów:

http://e-biblioteka.rzeszow.pl/pl-PL/e- ... ubaczowski

Post Napisane: 3 lip 2015, o 09:52 
Bratnia dusza

Informacje na temat Linii Mołotowa w Rocznikach Lubaczowskich:
1998 - kawałek pasa przesłaniania (Nowe Sioło - Oleszyce)
2000 - Hrebcianka - punkt oporu Strare Brusno
2001-2003 - opis schronu pdot z Hrebcianki.
(o ile dobrze pamiętam, zweryfikuję to po południu)

Zamurowywanie schronów p.o. Brusno Nowe

Wspomniałem już o tym w wątku p.o. Brusno Nowe.
Ze zdjęć Buby wynika że akcja zamurowywania schronów, (tych najłatwiej dostępnych) trwa nadal.
Wiec możemy przy wizycie w tym punkcie oporu napotkać tylko mury zewnętrzne. Nie wiem jaki obszar obejmuje obecna akcja.

Post Napisane: 3 lip 2015, o 16:47 
Bratnia dusza

Mate napisał(a):

Ja nie wiem czy tekst coś wniesie do naszych rozważań o tym jak zbudowany jest schron. Ja przeczytałem artykuł z rocznika 2001-2003 o PDOT z Hrebcianki. Jest parę błędów a niektóre posty na forum wnoszą więcej informacji.

Post Napisane: 3 lip 2015, o 18:33 
Bratnia dusza

Master napisał(a):
Mate napisał(a):

Ja nie wiem czy tekst coś wniesie do naszych rozważań o tym jak zbudowany jest schron. Ja przeczytałem artykuł z rocznika 2001-2003 o PDOT z Hrebcianki. Jest parę błędów a niektóre posty na forum wnoszą więcej informacji.

Wniesie zdecydowanie więcej niż ci się wydaje. Daje to czego nie dostrzegasz - podstawową wiedzę z którą wchodzisz do lasu by oglądnać obiekt. bez niej tak naprawdę nie wiedziałbyś czy wchodzisz do kurnika czy sraczyka. Daje możliwość poznania w tym czasie bieżącej wiedzy na ten temat. Nie ma ogólnego szerokiego spojrzenia na zagadnienie jeśli nie poznaje się całokształtu i założeń i późniejszego analizowania i poznawania go. Cieszyć się trzeba że mamy możliwość przy czytaniu stwierdzenia że autor minął się z prawdą, lub się myli. To świadczy tylko o rozwoju tego kierunku i tej myśli.
Zwróć uprzejmie uwagę na czas powstawania tych tekstów (jak pamiętam 1995-2001), ile ty w tym czasie wiedziałeś na temat tych obiektów.
W trakcie badań przez tyle lat, część informacji się zdezaktualizowało, przez pojawienie się nowych teorii, czy dokumentów. Nasze dywagacje też mogą być za kilka lat wręcz śmieszne.
Jak chcesz się dowiedzieć czegoś o dochodzeniu samodzielnie do wniosków, bez możliwości bazowania na internecie, innych pracach, (nawet tych z błędami) to zapytaj się Franza jaki był dostęp do jakichkolwiek opracowań czy dokumentów jak np zaczął analizować polskie kopuły, jak często człowiek się myli w swoich założeniach.

Idealnym przykładem jest niemiecki denks... wszyscy się na nim opierają, jak na bazie a ile ta praca ma tak naprawdę błędów a mieli najlepsze możliwości i materiały jak do tej pory. Nikt nie neguje tego dzieła pomimo tak oczywistych i prostych do rozwiązania błędów jak np uzbrojenie, wystarczyło tylko zmierzyć otwór.

Post Napisane: 11 lip 2015, o 23:51 
Bratnia dusza

Cytuj:
Nadal uważam, że schron z Hrebcianki warty jest wycieczki. Tak jak już wcześniej pisałem, do końca lata pojawi się wątek omawiający konstrukcję tego obiektu.

Ja też postaram się do końca lata eksplorować PDOT z Hrebcianki. Chciałbym zarezerwować dla siebie wątek i opisać schron w kilkunastu postach i wstawić odpowiednie zdjęcia. Mogę mieć problem z wykonaniem własnego rysunku. Nie mam odpowiedniego programu graficznego. W razie czego, Franz może wstawić swój rysunek.

Co do nieścisłości w artykule. Można było je ominąć nie wspominając o nich. :face:

Post Napisane: 29 gru 2015, o 09:19 
Bratnia dusza

Jako że luźny wątek to i luźne pytanie mam. Wiemy wszyscy że oprócz betonu i stali były wykorzystywane umocnienia ziemne, w 99% poza rowami przeciwczołgowymi i nielicznymi śladami okopów nic się nie zachowało.

Co jakiś czas spotykam w lasach formę ziemną, najczęściej w zbliżonych wymiarach. Ze względu na formę zakładałem że jest to pozostałość po pracach leśnych.
Kilka dni temu podczas spacerku w terenie leśnym w linii przygranicznej z 1941 roku zwróciłem uwagę właśnie na 2 takie wykopy, oba "czoła" były skierowane wzdłuż linii nasypu terenu w kierunku pasa granicznego, dodatkowo z jednego odchodził prosty wykop do prawdopodobnie naturalnie powstałego jaru. (jary takie, tylko ze głębsze zostały wykorzystane na p.o. Goraje jako rowy przeciwczołgowe).
Forma ziemna to wykop w kształcie kwadratowego C, obecne głębokości wykopu to minimum 50-80 cm. Z ziemi wybranej z wykopów usypany jest na środku dość duży kopiec. Miejscu gdzie jest brak wykopu łączącego ramiona C, ta strona jest zawsze zaniżona i tworzy jedną powierzchnię z powstałym kopcem.
Spotkaliście coś takiego.
Postaram się w trakcie dnia wyskrobać jakiś rysunek, bo ze zdjęć to i tak nic nie wynika

Załączniki:
C.JPG
C.JPG [ 7.3 KiB | Przeglądane 668 razy ]

Post Napisane: 30 gru 2015, o 16:51 
Bratnia dusza

W sieci są kolejne wydania radzieckich fortyfikacji polowych. Jakie są wymiary ramion ? Może da się coś logicznie podpasować?

Post Napisane: 30 gru 2015, o 20:51 
Bratnia dusza

długości boków wykopów to około 7 metrów

Post Napisane: 16 lut 2016, o 00:00 
Moderator

Czasami napotykamy na problemy, które wymagają przemyśleń i dyskusji. Poniżej kilka zdjęć z dwukondygnacyjnego schronu do ognia bocznego ze stanowiskiem NPS-3 w orylonie (OPPK). Zostały wykonane w dolnej kondygnacji.

Z maszynowni możemy dostać się do izby w orylonie. Znajduje się ona dokładnie pod izbą dla ckm. Jak można zauważyć pomieszczenie jest niższe niż izba filtrów i maszynownia.

Załącznik:
Izba w orylonie - dolna kondygnacja   (2).JPG
Izba w orylonie - dolna kondygnacja (2).JPG [ 212.88 KiB | Przeglądane 639 razy ]

Wejście posiadało drzwi gazoszczelne. W pomieszczeniu cylindryczny otwór w fundamencie.

Załącznik:
Izba w orylonie - dolna kondygnacja   (1).JPG
Izba w orylonie - dolna kondygnacja (1).JPG [ 193.86 KiB | Przeglądane 639 razy ]

Schron OPPK o identycznej konfiguracji znajduje w Łuczycach pod Przemyślem. Poniżej zamieszczę zdjęcie z tego schronu (Jest zlokalizowany na zboczu wzniesienia). Po prawej stronie na ścianie kotwy dla pompy wodnej (dużej). Czy umiemy wyjaśnić zastosowanie widocznej na zdjęciu rury?

Obrazek

Post Napisane: 16 lut 2016, o 09:17 
Bratnia dusza

W nawiązaniu do rury. Ja nie do końca zwracam na takie "szczegóły" uwagę.
Udało ci się Franz zidentyfikować zbiornik wody pitnej lub studnię w tym schronie?
Już kiedyś na forum rozmawialiśmy na temat tej rury, padło pytanie czy jest ona czytelna na stropie schronu, jak pamiętam to nie.
Jeśli nie określono zbiornika wody pitnej/studni, to postawiłbym taka tezę że w podwyższeniu jest zbiornik na wodę a rura jest wyprowadzeniem ze zbiornika, która miała być ucięta i wspawana miała być flansza przyłączeniowa. Łatwiej było zrobić dziurę w szalunku stropu niż wyciąć rurę. Spotkałem się już z podobną prowizorką (zaspawana rura czerpni powietrza).

Druga wersja miała by sens kiedy woda pitna była by dość głęboko, niezależnie od wód gruntowych. Była by to rura osłonowa do studni głębinowej.

Skłaniałbym się do pierwszej wersji. w podwyższeniu znajduje się zbiornik na wodę, podobne rozwiązanie spotkałem w PDOT - podwyższenie i już wspawana flansza, tym bardziej ze na zamieszczonym zdjęciu bez rury jest otwór w podłodze a brak go w stropie pomiędzy kondygnacjami co wskazywało by ma "tymczasowe" istnienie rury.

dołączam fotką dla zobrazowania jak to mogło wyglądać później

Załączniki:
IMG_5556.JPG
IMG_5556.JPG [ 63.89 KiB | Przeglądane 599 razy ]

Post Napisane: 17 lut 2016, o 18:13 
Bratnia dusza

sklsk napisał(a):
Skłaniałbym się do pierwszej wersji. w podwyższeniu znajduje się zbiornik na wodę, podobne rozwiązanie spotkałem w PDOT - podwyższenie i już wspawana flansza, tym bardziej ze na zamieszczonym zdjęciu bez rury jest otwór w podłodze a brak go w stropie pomiędzy kondygnacjami co wskazywało by ma "tymczasowe" istnienie rury.

Ja jeszcze nie umiem znaleźć sensownej odpowiedzi ale mam dwa pytania.
:arrow: Czy możesz określić typ schronu lub lepiej podać jego oznaczenie zgodnie z Kriepost?
:arrow: Do czego służyły dwa prostokątne otwory w podłodze przed domniemany zbiornikiem?

PS
Proponuję użyć słowa "domniemany", gdyż ja nie mam jeszcze pewności co do jego istnienia. Nie wykluczam, że mogły występować wariantowe rozwiązania. Jedno z tych rozwiązań może być zgodne z opisem Sklsk. Propozycja nie jest pozbawiona sensu.

Post Napisane: 17 lut 2016, o 18:58 
Bratnia dusza

Cytuj:
:arrow: Czy możesz określić typ schronu lub lepiej podać jego oznaczenie zgodnie z Kriepost?

Mogę. To jest ten typ PDOTa jaki jest na Hrebciance. Dwupiętrowy z 3x NPS -3.

Pierwszy otwór od "fotografa" to studnia

Post Napisane: 17 lut 2016, o 19:21 
Bratnia dusza

Zdjęcie pochodziło z PDOT 3xNPS-3, z dodatkową strzelnicą rkm nie obejmującą ogniem wejścia do schronu jest to najbardziej wysunięty schron na południowy zachód za wsią Dęby 06-DB-05. Jak na ten punkt oporu schron jest w bardzo dobrym stanie i w miarę czysty, odstrzelone jedno opancerzenie. W dolnej kondygnacji nie wykonano ścianek działowych, jest tylko jedna główna ściana nośna wzdłuż całego schronu dzieląca "górę" na cześć bojową ze ścianami wyłożonymi blachami, zbiornikami na łuski i część "gospodarczą. Jak dobrze pamiętam to wewnątrz znajduje się w części gospodarczej ścianka pod przelotnią, za nią znajduje się między innymi kibelek itp. To co widzimy na zdjęciu to po prawej ścianka pod przelotnią, po lewej główna ściana dzieląca dolną kondygnację.

Trzeba dodać jeszcze że podwyższenie to ciągnie się w poprzek całego schronu pod częścią bojową w tym podwyższeniu znajduje się zbiornik na łuski.

dwa zbiorniki widoczne na zdjęciu, - nie sprawdzone ze względu na utrudniony dostęp przy zwiedzaniu w pojedynkę. Posiadają klamry zejściowe i są w znacznym stopniu zasypane gruzem. Nie zauważyłem w nich blach. Jak teraz myślę nad tym schronem to zastanawiam się czy pokazane na zdjęciu dole wejście nie jest kanałem wyjściowym do wyjścia awaryjnego. Nie wiem gdzie była awaryjka.
kilka zdjęć z tego schronu w tym z kondygnacji dolnej w wątku p.o. Dęby - viewtopic.php?p=116170#p116170

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne » Fortyfikacje "Linii Mołotowa"