Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Zamki, twierdze » Zamki, twierdze - Świętokrzyskie

Autor Wiadomość
 Tytuł: Kurozwęki
 Post Napisane: 18 sty 2010, o 18:16 

Imię: Paweł
http://www.bizony.com/ więcej info

a tu daje kilka fotek z wakacji są słabej jakości ale te lepsze ujęcia się gdzieś straciły z mojego dysku;(

(...)

Ostatnio edytowano 9 gru 2016, o 14:54 przez Aga, łącznie edytowano 1 raz
Wycięto niedziałające zdjęcia

Tytuł: Re: Kurozwęki
 Post Napisane: 18 sty 2010, o 18:27 

Imię: Tatiana
to ja dodam pare lepszej jakości :)

Załączniki:
k1.jpg
k1.jpg [ 71.83 KiB | Przeglądane 1581 razy ]
k2.jpg
k2.jpg [ 71.48 KiB | Przeglądane 1581 razy ]
k3.jpg
k3.jpg [ 59.54 KiB | Przeglądane 1581 razy ]
Komentarz: to też w Kurozwękach :)
k.jpg
k.jpg [ 59.57 KiB | Przeglądane 1581 razy ]

Post Napisane: 18 sty 2010, o 18:54 
Administrator

Imię: Jarek
Piękne miejsce :D
A macie może jakieś zdjęcia z dziedzińca ?
Pozwoliłem sobie przenieść ten wątek z poprzedniego działu, bo jakby nie było, to jednak zamek :mrgreen:

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 18 sty 2010, o 19:09 

Z tego co pamiętam to ta fotka z paniami przy stoliczku to dziedziniec ;) W chwili obecnej jest tam bodajże pizzeria ;p ojj mnie to przypomina kompleks pałacowy i trafiłem tam przypadkiem podczas wakacyjnych podbojów, więc historii tego miejsca dokładniej nie znam ;) A przewodnik w czasie wycieczki był bardziej zachwycony właścicielem obiektu i jego rodziną niż tym co tak naprawdę reprezentuje ten pałac/zamek.

Post Napisane: 18 sty 2010, o 19:23 
Administrator

Imię: Jarek
Faktycznie, wygląda na dziedziniec (wzrok już nie ten) :D
A co do przewodnika, no cóż ... czasem trudno o fachową obsługę, ale sądzę, że oprowadzał Was po zamku :mrgreen:

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 18 sty 2010, o 19:58 

Ogólnie wygląda na to, że bogaty obcokrajowiec kupił ten obiekt by się dowartościować, że niby wszyscy będą piali z zachwytu nad jego dobrodusznością że dał im rozrywkę ;) No ale cóż bynajmniej dzięki niemu nie niszczeje ten obiekt jak wiele innych ;) Ogólnie województwo świętokrzyskie jest naszpikowane ciekawymi obiektami ;) Niech no przyjdzie wiosna to znów się wybiorę w tamte okolice ;)

Post Napisane: 18 sty 2010, o 22:17 

Imię: Tatiana
Ja byłam pewna, że to pałac :). Więcej fotek mam zwierzątek, które zyją obok pałacu. Podczas mojej wizyty w Kurozwękach akurat odbywał się jarmark/targ.. generalnie zniechęcajace wydarzenie do zwiedzania i dokładnego ogladania owego zespołu pałacowego tudzież zamku. Widać, że właściciel niezłą kasę na tym robi, ale z drugiej strony sporo pieniędzy trzeba mieć, żeby taki obiekt utrzymać.

Post Napisane: 19 sty 2010, o 07:58 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Hilw napisał(a):
Ogólnie wygląda na to, że bogaty obcokrajowiec kupił ten obiekt by się dowartościować, że niby wszyscy będą piali z zachwytu nad jego dobrodusznością że dał im rozrywkę ;) No ale cóż bynajmniej dzięki niemu nie niszczeje ten obiekt jak wiele innych ;)

Kupił i owszem, bo nie miał wyjścia. Ale spadkobierca, a czy aż taki bogaty to nie wiem. Widziałam Kurozwęki w latach 90-tych. Tragedia :placze: Teraz to perełka na szczęście.
No i to zamek na 100%.

Post Napisane: 19 sty 2010, o 18:50 
Przyjaciel

Znalazłam zdjęcie z sierpnia 1997 roku. Nooo, może trochę przesadziłam z tą tragedią, ale dobrze też nie było.

Załączniki:
1.jpg
1.jpg [ 42.62 KiB | Przeglądane 797 razy ]

Ostatnio edytowano 23 lut 2015, o 19:59 przez _hipcia, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 19 sty 2010, o 18:57 

hmmm w tym stanie też miał swój urok;d

Post Napisane: 19 sty 2010, o 19:07 
Przyjaciel

Pamiętam, że żarły wtedy (w 1997) komary makabrycznie i po prostu nie dało się tam zbyt długo przebywać.

W 2005 r. widziałam już prawie taki sam stan, jak na Waszych zdjęciach powyżej.

Załączniki:
2.jpg
2.jpg [ 57.61 KiB | Przeglądane 796 razy ]

Ostatnio edytowano 23 lut 2015, o 19:59 przez _hipcia, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 13 lut 2011, o 22:16 
Przyjaciel

W Kurozwękach byłam niegdyś bardzo częstym gościem i ganiałam jeszcze po smetnych ruinach tak że i ja wtrącę swoje trzy grosze :)
Zamek faktycznie trafił w ręce spadkobiercy, bardzo się cieszę, że dba o niego i go remontuje (choć ten róż... mnie jednak ciągnie chyba do ruin ;) )... Co do przewodników to faktycznie najpierw muszą wygłosić opowieść o spadkobiercy a potem nieco o zamku i to jednym tchem :) Ale warto go zwiedzić. Miejsce jest piękne, można zwiedzać podziemia, które w bardzo ciekawy sposób zostały urządzone. Jest tam nawet wystawa ubrań żołnierzy różnych formacji z okresu drugiej wojny światowej. Niestety aparat odmówił posłuszeństwa, więc pod ziemią zdjęć już nie mam :( Byłam tam w ubiegłym roku 2010 tak że zdjęcia jak najbardziej aktualne.

Obrazek

Wielką atrakcją całego kompleksu są oczywiście Bizony. Jest też mini zoo, kukurydziany labirynt (oczywiście o odpowiedniej porze roku) kawiarnia, stragany itp.
Mini zoo moim zdaniem pozostawia wiele do życzenia, ale reszta robi wrażenie :) Podoba mi się, że tak wielu ludzi z okolicy dostało pracę, że Świętokrzyskie się rozwija :)
Na terenie zamku odbywa się wiele imprez okolicznościowych a jesienią Dożynki, które zawsze hucznie się tu obchodzi.
Przed zamkiem jest plac, na którym odbywają się pokazy rycerskie i inne występy.
W tak zwanej oranżerii można wypić kawę:

Obrazek

A tu mały pałacyk, który na razie nie pełni żadnej roli poza wyglądem :)

Obrazek

Ale to co lubię najbardziej to ruiny... więc zamek warto również obejrzeć z tyłu :)

Obrazek

Obrazek

Warto spojrzeć również w stronę domku, w którym mieszkają właściciele, a raczej dworku, skromny, śliczny i bardzo wiejski, oczywiście zdjęć nie robiłam szanując prywatność i tak mocno naruszaną przez wszędobylskich :)

Post Napisane: 23 paź 2011, o 10:43 
Przyjaciel

Imię: Renata
Parę słów o historii zamku w Kurozwękach.
Został wybudowany w połowie XIV w. przez rycerską rodzinę Kurozwęckich herbu Poraj, wg niektórych heraldyków wywodzącą się z Czech i spokrewnioną ze św. Wojciechem.
Zamek był wielokrotnie przebudowywany w XVII, XVIII i XIX wieku, zgodnie ze zmieniającymi się modami.
O członkach rodu Kurozwęskich było niegdyś głośno w kontekstach zarówno politycznych jak i obyczajowych.
Dobiesław z Kurozwęk witał na granicy wjeżdżającą do Polski królową Jadwigę i popierał Jagiełłę jako odpowiedniego kandydata do jej ręki i polskiego tronu, zamykając bramy Wawelu przed Wilhelmem Habsburgiem.
Z kolei jego syn – Zawisza, został biskupem krakowskim. Nie zasłynął jednak pobożnością, albowiem lubił „wino, kobiety i śpiew”. Zginął ponoć marnie, wspinając się w Wiślicy po stogu siana do śpiącej tam, upatrzonej przez niego dziewczyny. Nie przewidział jednego – dziewczyna była pilnowana przez ojca, który strącił go ze stogu. Zawisza skręcił kark. Było to w roku 1382.

Powyższe informacje pochodzą z książki Tomasza Jurasza „Znane i nieznane zamki, pałace i kościoły Polski Południowo-Wschodniej” Rzeszowskie Wydawnictwo Prasowe

Nasze spotkanie z zamkiem zakończyło się zanim się zaczęło. W sierpniu tego roku trafiliśmy bowiem na jakąś imprezę indiańsko – kowbojską. Całe Kurozwęki stały się jednym wielkim parkingiem, a przez bramy płynęły tłumy ludzi. W takich warunkach odechciało nam się eksploracji :placze:

Post Napisane: 23 paź 2011, o 18:35 
Przyjaciel

Kumari napisał(a):
Nasze spotkanie z zamkiem zakończyło się zanim się zaczęło. W sierpniu tego roku trafiliśmy bowiem na jakąś imprezę indiańsko – kowbojską. Całe Kurozwęki stały się jednym wielkim parkingiem, a przez bramy płynęły tłumy ludzi. W takich warunkach odechciało nam się eksploracji :placze:

No to mieliście pecha. Mnie w tym roku udało się jeść na zamku, choć przyznam, że nie był to jakiś wyjątkowo wykwintny posiłek :rotfl3: Standardowa kuchnia dla mas i to w wydaniu "zimno, niedoprawione, szybko jeść, szybko spadać".

Załączniki:
1.jpg
1.jpg [ 40.25 KiB | Przeglądane 796 razy ]
2.jpg
2.jpg [ 39.76 KiB | Przeglądane 796 razy ]
3.jpg
3.jpg [ 37.86 KiB | Przeglądane 796 razy ]

Post Napisane: 25 lis 2018, o 16:38 

Imię: Grażyna
Moja kolekcja zdjęć z pobytu w maju 2018. Zamek ma się coraz lepiej. Ale jeszcze sporo prac zostało. Elewacja tylna, boczna i dziedziniec wewnętrzny czekają na swoją kolej ;).

Załączniki:
Kurozweki zamek widok ogolny.JPG
Kurozweki zamek widok ogolny.JPG [ 180.59 KiB | Przeglądane 260 razy ]
Kurozweki zamek panorama.JPG
Kurozweki zamek panorama.JPG [ 158.68 KiB | Przeglądane 260 razy ]
Kurozweki zamek widok od strony parku.JPG
Kurozweki zamek widok od strony parku.JPG [ 228.09 KiB | Przeglądane 260 razy ]
Kurozweki zamek fasada.JPG
Kurozweki zamek fasada.JPG [ 189.67 KiB | Przeglądane 260 razy ]
Kurozweki zamek szczyt fasady z herbami.JPG
Kurozweki zamek szczyt fasady z herbami.JPG [ 122.26 KiB | Przeglądane 260 razy ]
Kurozweki zamek taras.JPG
Kurozweki zamek taras.JPG [ 176.89 KiB | Przeglądane 260 razy ]
Kurozweki zamek elewacja tylna.JPG
Kurozweki zamek elewacja tylna.JPG [ 225.53 KiB | Przeglądane 260 razy ]
Kurozweki zamek widok na dziedziniec wewn.jpg
Kurozweki zamek widok na dziedziniec wewn.jpg [ 173.8 KiB | Przeglądane 260 razy ]
Kurozweki zamek klatka schodowa.jpg
Kurozweki zamek klatka schodowa.jpg [ 87.9 KiB | Przeglądane 260 razy ]
Kurozweki zamek sala balowa.jpg
Kurozweki zamek sala balowa.jpg [ 135.61 KiB | Przeglądane 260 razy ]
Kurozweki zamek drzwi sali balowej.jpg
Kurozweki zamek drzwi sali balowej.jpg [ 98.42 KiB | Przeglądane 260 razy ]
Kurozweki zamek korytarz.jpg
Kurozweki zamek korytarz.jpg [ 115.52 KiB | Przeglądane 260 razy ]
Kurozweki zamek kaplica.jpg
Kurozweki zamek kaplica.jpg [ 116.77 KiB | Przeglądane 260 razy ]
Kurozweki zamek kruzganki.JPG
Kurozweki zamek kruzganki.JPG [ 153.04 KiB | Przeglądane 260 razy ]
Kurozweki zamek oficyna front.JPG
Kurozweki zamek oficyna front.JPG [ 168.15 KiB | Przeglądane 260 razy ]
Kurozweki zamek budynek stajni cugowej.JPG
Kurozweki zamek budynek stajni cugowej.JPG [ 133.48 KiB | Przeglądane 260 razy ]
Kurozweki zamek brama wjazdowa.JPG
Kurozweki zamek brama wjazdowa.JPG [ 223.61 KiB | Przeglądane 260 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Zamki, twierdze » Zamki, twierdze - Świętokrzyskie