Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Opolskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 21 sie 2013, o 02:04 

Pałac w Łączanach, wiosce tuż koło Namysłowa, to paskudna historia błyskawicznego upadku. Mam do niego szczególny stosunek, ponieważ pamiętam jeszcze, jak mieszkało tam moje wujostwo z trójką kuzynów - jeszcze kilkanaście lat temu pałac był podzielony na parę mieszkań, a park piękny i zadbany. Obecnie za każdym razem, kiedy go odwiedzam, z większym trudem przedzieram się przez krzaki nie krzaki, a wejście na wyższe piętra pałacu wiąże się z coraz większym ryzykiem zapadnięcia się pod ziemię i to nie ze wstydu spowodowanego wkroczeniem na teren prywatny, bo pałac od kilku lat jest wystawiony przez gminę na sprzedaż... Niestety, obecnie jest już tak zrujnowany, że jego remont kosztowałby bajońskie sumy.

Budowa pałacu rozpoczęła się w 1853. Ziemia należała wtedy od niedawna do rodziny Pförtner von der Hölle, wniesiona w wianie przez Helenę Fryderykę von Prittwitz. Został zbudowany w stylu neogotyckim, trochę z Tudorów, trochę z nie wiadomo czego, czyli ogólnie dziewiętnastowiecznej wyobraźni. Ceglany, na planie bryły, ze sterczynami, jedną wieżą. Otaczał go siedmiohektarowy park, w którym jeszcze dziś obejrzeć można miedzy innymi drzewami piękne platany, w tym co najmniej jeden pomnik przyrody (dowiem się, ile). Źródła głoszą, że park reprezentował sobą styl romantyczny, czyli musiał wyglądać imponująco... zanim nie zarósł doszczętnie.

Niemal nigdzie nie można znaleźć ciekawej informacji, do której udało mi się dokopać, mianowicie, w czasach wojny w pałacu w Łączanach przebywało około setki chłopców w wieku 10-16 lat, przysłanych w ramach akcji "Kinderlandverschickung" z Kolonii - według propagandy III Rzeszy, akcja ta miała na celu zapoznanie miejskich dzieci ze świeżym powietrzem i pracą na wsi, naprawdę była szeroko zakrojoną akcją ewakuacyjną z miast zagrożonych bombardowaniem. Udało mi się nawet w jednej z szaf znaleźć obdrapane naklejki z niemieckim orłem i podpisy ołówkiem - imiona nabazgrane dziecinnym pismem. Następnie, po wojnie, zamieszkało w nim kilka rodzin, w tym moja.

Po tym, jak pałac został sprzedany, nowy właściciel postanowił wyrzucić lokatorów i urządzić sobie w pałacu rezydencję, niestety, przeliczył się z kosztami - w końcu zaniedbany, niszczejący pałac został mu odebrany. Obecnie jest wystawiony na sprzedaż, ale systematycznie popada w ruinę. Na ścianach wyrastają imponujące grzyby, podłogi butwieją, dach prawie nie istnieje. Smutna sprawa - mam gdzieś tam jak przez mgłę wspomnienia, jak jako małe dziecko biegam po parku i korytarzach pałacu, a teraz, będąc tam, czuję, jakby czas został w oszałamiającym tempie pchnięty do przodu.
Trochę zdjęć, zrobionych przeze mnie jesienią 2012: (niektóre z nich mają ramki, są wrzucone wprost z konta na deviantarcie - konto jest moje ;) )

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Łączany, niem. Lankau (woj. opolskie, pow. i gm. Namysłów)

Post Napisane: 25 wrz 2014, o 21:57 

Imię: Łukasz
Niestety - degradacja pałacu w Łączanach postępuje w zastraszającym tempie - zdjęcia z dzisiaj (25.09.2014). Obiekt z 5 ha parkiem wystawiony na aukcji komorniczej za niecałe 300 tys. zł, jednak nie wróżę dobrze temu pałacowi... Może mimo wszystko znajdzie sie pasjonat z dużą kasą...

Załączniki:
IMG_2482_skompr.jpg
IMG_2482_skompr.jpg [ 248.17 KiB | Przeglądane 3197 razy ]
IMG_2491_skompr.jpg
IMG_2491_skompr.jpg [ 173.31 KiB | Przeglądane 3197 razy ]
IMG_2457_skompr.jpg
IMG_2457_skompr.jpg [ 251.31 KiB | Przeglądane 3197 razy ]
IMG_2463_skompr.jpg
IMG_2463_skompr.jpg [ 218.89 KiB | Przeglądane 3197 razy ]
IMG_2448_skompr.jpg
IMG_2448_skompr.jpg [ 248.8 KiB | Przeglądane 3197 razy ]
IMG_2473_skompr.jpg
IMG_2473_skompr.jpg [ 241.33 KiB | Przeglądane 3197 razy ]
IMG_2436_skompr.jpg
IMG_2436_skompr.jpg [ 234.28 KiB | Przeglądane 3197 razy ]
IMG_2479_skompr.jpg
IMG_2479_skompr.jpg [ 245.79 KiB | Przeglądane 3197 razy ]
IMG_2492_skompr.jpg
IMG_2492_skompr.jpg [ 243.2 KiB | Przeglądane 3197 razy ]

Post Napisane: 22 mar 2015, o 10:30 

Imię: Marcin
Witam , czy pałac nadal można zwiedzić bez większych problemów ?

Post Napisane: 13 kwi 2015, o 05:49 

Imię: Cezary
eLuc napisał(a):
Witam , czy pałac nadal można zwiedzić bez większych problemów ?

Byłem w nim 2 miesiące temu. Odradzam chodzenie samemu. Dlaczego?
1. Dotyczy to głównie stanu w jakim się znajduje - głównie piętro, drewno jest mocno spróchniałe, w wielu miejscach już brak sufitu...
2. Jak byłem tam zimową porą wydać było miejsca po ogniskach "lokalesów" oraz sporą ilość nie tylko butelek, ale i strzykawek... gumek, dziwnie powyginane łyżeczki... krótko mówiąc meta ćpunów.

Post Napisane: 4 lut 2017, o 17:13 
Przyjaciel

Imię: paulina
Palac polozony w centrum wsi za wysokim murem. Z zewnatrz wyglada calkiem porzadnie ale do srodka nie bardzo mialam odwage juz wchodzic bo wszystkie stropy lecialy na łeb. Wszystkie drzwi pootwierane na osciez wiec z wejsciem nie ma problemu. Palac otacza zarosniety park. Wszedzie wokol leza rozwloczone tasmy, ktorymi chyba chcieli palac ogrodzic zeby ludzie sie nie krecili wokol.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wnetrza

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

na wiecznych wagarach od życia...

Post Napisane: 15 lut 2017, o 19:58 

Imię: Klaudia
Dziś po nim delikatnie chodziłam ale strach był , że coś na głowę zleci z wielkim hukiem - Piękny upadły...

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Opolskie