Eksploratorzy
http://eksploratorzy.com.pl/

Zamek w Grodźcu Śląskim
http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=98&t=1320
Strona 1 z 1

Autor:  zuraw1965 [ 25 lip 2009, o 20:03 ]
Tytuł:  Zamek w Grodźcu Śląskim

Prapoczątki zamku w Grodźcu Śląskim (woj. śląskie, pow. bielski) sięgają prawdopodobnie końca XIV wieku, kiedy to w miejscu drewnianej warowni został wybudowany murowany zamek (znalazłem również źródło, według którego jest to dwór obronny, ale moim zdaniem ktoś musiał się pomylić).
Na początku XVI wieku Grodziec nabył Maciej Grodecki (Grodziecki) z Brodów herbu Radwan, kasztelan cieszyński.
W 1850 roku zamek został przebudowany w stylu renesansowym przez Henryka Grodeckiego, a w połowie XVII wieku w stulu barokowym, przez następnych właścicieli, Marklowskich.
W wynku kolejnych zmian zamek został wzbogacony o kolejne wieże (ma ich do dzisiaj siedem) oraz taras z potężnymi schodami prowadzącymi do rozległego parku.
Do dzisiaj w zamkowych wnętrzach zachowały się murowane piwnice, kamienne schody, sklepione sienie, posadzki i boazerie - niestety nie było nam dane niczego obejrzeć, bo zamek był zamknięty.
Ostatnim, przedwojennym właścicielem zamku był doktor Ernest Habicht, dyrektor departamentu polskiego MSZ.
W czasie okupacji grodzieckie dobra zostały skonfiskowane przez Niemców (w zamku mieścił się między innymi szpital polowy), a po wojnie znacjonalizowane przez komunistyczne władze - do 2004 roku zamek był własnością Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki PAN.
Od tego czasu jego właścicielem jest prywatny przedsiębiorca, który próbuje mu przywrócić dawną świetność.
Nie wiem jaki ma pomysł na zagospodarowanie zamku jego obecny właściciel, ale obiekt nie wygląda na zaniedbany.
Mogę potwierdzić, że na zewnątrz prowadzone są prace remontowe.
Pozostaje mieć tylko nadzieję, że "Zespół Zamkowo - Parkowy Grodziec", bo pod takim szyldem występuje obecny właściciel, będzie widomym przykładem, że sprzedaż majątku będącego dziedzictwem narodowym nie musi być jednoznaczne z jego degradacją i ruiną.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I na koniec drobne ogłoszenie

Obrazek

Autor:  zuraw1965 [ 3 sie 2009, o 19:38 ]
Tytuł:  Re: Zamek w Grodźcu Śląskim

Trafiliśmy do zamku w Grodźcu kilka dni później i okazało się, że tym razem mamy dużo więcej szczęścia - dzięki uprzejmości Pana Mariusza udało nam się obejrzeć tzw. Salę Rycerską urządzona w jednym z pomieszczeń, a także zamkowe piwnice.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Potem udaliśmy się w poszukiwaniu tzw. Zoblówki, czyli kaplicy grobowej baronów Zoblów, jednych z właścicieli grodzieckiego zamku.
W kaplicy spoczęły szczątki Zofii (1807-1863), żony Henryka barona Zobel von Giebelstadt zu Darstadt, która odziedziczyła zamek po swojej matce Karolinie baronównie von Kalisch, szczątki starszego brata Henryka, feldmarszałka-porucznika c.k. armii Tomasza Fryderyka von Zobel, który zmarł w Grodźcu 12.07.1869 roku, aż w reszcie doczesne szczątki samego barona Henryka, który zmarł 11.10.1875 roku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niestety podziemna krypta jest dzisiaj pusta, a sama kaplica zamknięta na cztery spusty, dlatego wrzucam (trochę niewyraźne) zdjęcia robione przez dziurkę od klucza.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Autor:  Nata [ 4 sie 2009, o 06:46 ]
Tytuł:  Re: Zamek w Grodźcu Śląskim

Ciekawe zdjęcia, zwłaszcza to zrobione przez dziurkę od klucza.

Autor:  kropkaaga [ 1 lut 2017, o 19:17 ]
Tytuł:  Re: Zamek w Grodźcu Śląskim

Ja byłam w tamtym roku. Dzięki uprzejmości pani pilnującej zamku, mogłam wejść do środka. Niestety nie otrzymałam zgody na robienie zdjęć wnętrz :( Mogę tylko zapewnić, że mnóstwo tam wspaniałych eksponatów. Właściciel cały czas gromadzi. Nie tylko z Polski ale i ze świata. Sporo ciekawych eksponatów udało się odnaleźć podczas prac melioracyjnych wokół zamku. Mam nadzieję, że właściciel udostępni wszystko do zwiedzania. Wiem od pani, która pilnuje obiektu, że są plany odtworzenia parku, a także ogrodu różanego. Trzymam kciuki :)
Nie widzę zdjęć ruin kościoła parafialnego z XVI w. stojącego tuż przy zamku, więc tylko uzupełnię. Warto rzucić okiem gdy już tam się wybierzemy :)

Załączniki:
dsc-0099_3.jpg
dsc-0099_3.jpg [ 157.68 KiB | Przeglądane 966 razy ]
dsc-0102_5.jpg
dsc-0102_5.jpg [ 121.57 KiB | Przeglądane 966 razy ]
dsc-0103_6.jpg
dsc-0103_6.jpg [ 128.3 KiB | Przeglądane 966 razy ]
dsc-0104_4.jpg
dsc-0104_4.jpg [ 212.64 KiB | Przeglądane 966 razy ]

Autor:  daniel3ttt [ 1 lut 2017, o 22:22 ]
Tytuł:  Re: Zamek w Grodźcu Śląskim

Temat kościoła jest tutaj viewtopic.php?f=154&t=5398

Autor:  kropkaaga [ 1 lut 2017, o 23:42 ]
Tytuł:  Re: Zamek w Grodźcu Śląskim

Ok. Rozumiem. Myślałam, że można jako ciekawostkę do obiektu. Szczerze przyznam, że gdy tam jechałam nie miałam pojęcia o tych ruinach. Gdyby mi pani z zamku nie powiedziała, odjechałabym nie zobaczywszy ich. Stąd tylko moje uzupełnienie :)

Autor:  le_szek [ 21 maja 2020, o 19:25 ]
Tytuł:  Re: Zamek w Grodźcu Śląskim

Dwa stare zdjęcia z Narodowego Archiwum Cyfrowego

Obrazek

Obrazek

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/