Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Zamki, twierdze » Zamki, twierdze - Dolnośląskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 19 paź 2009, o 16:59 
Stalker

Imię: Klamra
Oto lekko przydługawa relacja z Zamku Kliczków.
Zamki i pałace to nie moja branża, dlatego nie rozumiem dlaczego ten obiekt jest zamkiem. Dla mnie to pałac bardziej tak samo jak pałacem dla mnie jest ten Pszczyński.
Ale to nie dla mnie rozkminka :)
Zamek został wybudowany przez Księcia Bolka I potem przechodził z rąk do rąk, a po wojnie, po dewastacji i rozgrabieniu przez braci ze wschodu, mieściły się liczne instytucje, min. była w nim nawet jednostka wojskowa.
Pod koniec naszego wieku, zamek kupiła prywatna firma i zrobiła z niego hotel. Gdyby ktoś chciał dowiedzieć się więcej może wejść na Zamki.net lub na nieśmiertelną Wikipedie

Stan z 2009r

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ostatnio edytowano 21 maja 2019, o 18:04 przez Yossarian, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 20 paź 2009, o 06:17 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Dobre porównanie z tym Lśnieniem - jak zrobią jeszcze na dworze labirynt z bukszpanu, to będzie już kapka w kapkę ;)

Post Napisane: 20 paź 2009, o 20:45 
Przyjaciel

Podczas wizyty na zamku kilka lat temu (niestety jedynie kilkunastominutowej) natknąłem się na kilkanaście miejsc gdzie były na ścianach napisy typu... Przodownikom pracy... itd.
Jeden z takich jest na Twoim zdjęciu.
Wiesz może skąd się one na zamku wzięły?

Post Napisane: 21 paź 2009, o 15:25 
Bratnia dusza

napisy na murach powstały w czasach kiedy Kliczków ( jednak zamek bo został założony przez Bolka I Surowego jako jedna z warowni obok zamków w Bolkowie, Bolesławcu, Książu i Grodnie), był pod panowaniem nadleśnictwa a później Ludowego Wojska Polskiego :) Jak służyłem w wojsku w 1982 r to obok zamku miałem poligon i co dzień przechodziłem obok niego na pocztę do miejscowości Osocznica. Te napisy już tam były..... :D

Załączniki:
tn_PICT0430.JPG
tn_PICT0430.JPG [ 46.54 KiB | Przeglądane 1545 razy ]
tn_PICT0431.JPG
tn_PICT0431.JPG [ 47.17 KiB | Przeglądane 1545 razy ]
tn_PICT0432.JPG
tn_PICT0432.JPG [ 50.03 KiB | Przeglądane 1545 razy ]
Komentarz: nagrobek konia Jonna na cmentarzu koni
tn_PICT0434.JPG
tn_PICT0434.JPG [ 86.38 KiB | Przeglądane 1545 razy ]

Post Napisane: 21 paź 2009, o 17:15 
Stalker

Imię: Klamra
Przed jednostką wojskową mieścił się tam jakiś urząd. Prawdopodobnie wtedy te napisy zostały namalowane. Właściciel hotelu nie usuną ich tylko poprawił, dla potomnych :P

Post Napisane: 8 kwi 2016, o 20:40 

Ciekawa historia wiąże się z ostatnim niemieckim właścicielem. Do 1944 roku był nim hrabia Henryk Christian zu Solms-Baruth, przeciwnik faszystowskiego reżimu. Z włościami hrabiego od północy graniczył poligon w Neuhammer (Świętoszów), na terenie którego znajdował się obóz dla rosyjskich jeńców wojennych. W lesie należącym do kliczkowskich dóbr bez zgody Solms-Barutha utworzono podobóz Stalagu 308.

Za przyzwoleniem hrabiego miejscowy leśnik i rzeźnik przerzucili przez druty kolczaste paczki z żywnością dla jeńców. Leśnik przeczuł, co się święci, i uciekł z Kliczkowa. Rzeźnik został, co skończyło się dla niego tragicznie - rozstrzelany przez SS, zginał przed własnym domem.

Oburzony hrabia udał się do siedziby NSDAP w Bunzlau (Bolesławcu), odgrażając się, że osobiście pojedzie do Berlina, żeby zaprotestować przed obliczem samego Himmlera. Od tej pory Solms-Baruth był inwigilowany. W końcu został zmuszony do opuszczenia Kliczkowa (alternatywą była kara śmierci) i przekazania majątku na własność Himmlerowi. Po pewnym czasie trafił do więzienia Gestapo w Poczdamie, w którym przebywał do końca wojny.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Zamki, twierdze » Zamki, twierdze - Dolnośląskie