Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Zamki, twierdze » Zamki, twierdze - Dolnośląskie

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 10 lip 2009, o 18:25 

Wikipedia napisał(a):
Twierdzę Srebrnogórską zbudowano w XVIII w. według projektu włoskiego inżyniera Ludwika Wilhelma Regelera, zmodyfikowanego przez samego króla Fryderyka Wielkiego, w celu ochrony zdobytego przez Prusy (w 1740 r.) Śląska. Pod budowę fortyfikacji wybrano dwa górujące nad Przełęczą Srebrną (586 m n.p.m.) wzniesienia: Forteczną (Warowną) Górę (686 m n.p.m.) oraz Ostróg (627 m n.p.m.). Twierdza składa się z sześciu fortów. Budowa całego kompleksu trwała 12 lat (1765-1777), jej koszt wyniósł 1 668 000 talarów (w tym 70 000 przekazane jako "ofiara" Ślązaków).

Lata świetności Twierdzy trwały do 1800 roku, kiedy to zmarł Fryderyk Wilhelm II, jeden z największych jej zwolenników. W tym samym roku fortyfikacje odwiedził ówczesny ambasador USA w Berlinie, John Quincy Adams (prezydent Stanów Zjednoczonych w latach 1825–1829).

Pierwszym, i jak dotąd jedynym sprawdzianem dla obronności fortyfikacji było oblężenie przez wojska napoleońskie podczas wojny Prus z Francją (1806-1807). 28 czerwca 1807 r. Bawarczycy i Wirtemberczycy szturmem zdobyli Srebrną Górę. Twierdza nie została jednak zajęta, gdyż 9 lipca 1807 podpisano pokój w Tylży.

W latach 1830-1848 Twierdzę Srebrnogórską wykorzystywano jako więzienie dla działaczy ruchu "Młodych Niemców". Internowano tu m.in. Wilhelma Wolfa oraz Fryderyka Reutera. 1 stycznia 1860 roku wydano rozkaz likwidacji przestarzałej już twierdzy. Ostatni żołnierze opuścili ją w 1867 r., przez kilka następnych lat fortyfikacje posłużyły wojskom pruskim jako poligon doświadczalny do prób z artylerią i materiałami wybuchowymi.

W II poł XIX w. zaczęto dostrzegać korzyści płynące z turystyki i rekreacji. Władze pruskie nakazały zaprzestać niszczenia twierdzy i uczynić z niej atrakcję dla przyjezdnych. Na początku XX w. dojazd do znajdującej się między fortami Przełęczy Srebrnej umożliwiła zębata kolej sowiogórska. Po I wojnie światowej główny fort odremontowano i urządzono w jego wnętrzu restaurację "Donjon".

Dynamiczny rozwój srebrnogórskiej turystyki przerwała II wojna światowa. Na fortach Ostróg (Spitzberg) i Wysoka Skała (Hohenstein) utworzono karny obóz jeniecki, Oflag VIII "b" (15 grudnia 1939 – 1 września 1941) dla polskich oficerów. Więziono tu łącznie ponad 300 osób, w tym m.in. dowódcę Obrony Wybrzeża z 1939 r. – kontradmirała Józefa Unruga oraz komandora Stefana Frankowskiego.

Lata powojenne przyniosły postępującą dewastację twierdzy złupionej wcześniej przez wojska radzieckie. Dopiero w 1965 roku PTTK i Komenda Dolnośląskiej Chorągwi ZHP podpisała porozumienie, na mocy którego uprzątnięto II Fort Rogowy i nadano mu nazwę "Harcerz". Fort Ostróg uprzątnięto przy pomocy ówczesnego (1969) ministerstwa Górnictwa i przemianowano na Fort "Górnik". W dniu 28 czerwca 1974 na terenie Fortu Donżon otwarto muzeum ciężkiej broni palnej.

Twierdza Srebrnogórska została uznana za Pomnik historii rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 14 kwietnia 2004 roku.

Ostatnio edytowano 10 cze 2013, o 13:38 przez Petrus, łącznie edytowano 2 razy
Wyciąłem niedziałające zdjęcia.

Post Napisane: 17 lip 2009, o 12:37 
Muszkieter

Imię: Marek
No to ja się dołączę do tematu.
Większość zwiedzających twierdzę nie zadaje sobie trudu podejścia do fortu Ostróg leżącego po drugiej stronie Przełęczy Srebrnej. Ta nieźle zachowana budowla jest jedyną częścią twierdzy leżącą po stronie Gór Bardzkich. Miała ona zabezpieczać rdzeń twierdzy od strony południowej. Dysponował 27 działami, 8 oficerami, i 350 żołnierzami. W czasie II wojny światowej pełnił on rolę obozu jenieckiego dla polskich oficerów wziętych do niewoli w kampanii wrześniowej (oflag VIIIb). był to obóz o zaostrzonym rygorze dla osób wykazujących się zdecydowaną postawą patriotyczną lub mających za sobą próbę ucieczki. Jako ciekawostkę podam, że przebywali w nim m. in. gen. Tadeusz Piskor i kontradmirał Józef Unrug. Po wojnie pełnił rolę bazy harcerskiej.

Obrazek
Obrazek

Tablica ilustrująca dzieje fortu.
Obrazek

Widok na dziedziniec, niestety przez kratę broniącą wejścia.
Obrazek
Obrazek

Ale za to można obejść fort dookoła.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Podziwiając przepyszne górskie pejzaże
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A działobitnie z których już dawno zniknęły paszcze dział patrzą w dal pustym wzrokiem.
Obrazek
Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 24 lis 2009, o 23:11 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Kilka zdjęć jesiennych

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Te armaty tu pasują jak pięść do oka, no ale trudno ;)

Obrazek

Donżon jest obecnie remontowany, ponoć pochłonął już spory milion PLN-ów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Duch donżonu wraz z czarnym strażnikiem twierdzy

Obrazek

Studnia

Obrazek

Mini muzeum

Obrazek

Obrazek

Ostatni pruski dowódca twierdzy :)

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 25 lis 2009, o 13:46 
Muszkieter

A strzelali w tym muzeum? Bywszy tam jakieś dwa lata temu trafiłem na wycieczkę co to sobie zażyczyła demonstrację ładowania i strzału z muszkietu. I wszystko w kazamacie gdzie jest muzeum. Po takim "dup!!" w zamkniętej przestrzeni przez dwie godziny dzwoniło mi w uszach. A potem jeszcze strzelali z armaty, na dziedzińcu co prawda, ale zamkniętym ze wszystkich stron. I też było traumatycznie :D

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 25 lis 2009, o 15:04 
Przyjaciel

Imię: Małgosia
I owszem strzelali tam gdzie muzeum ;) Ale ostatni pruski dowódca ;) kazał uszy zatkać, co za wiele nie pomogło.

Post Napisane: 3 wrz 2010, o 12:23 
Bratnia dusza

Lokalizacja: Niederschlesein-Breslau.Klein Heidau.Heidauer Strasse,Weg zum Busch
Imię: Rafał
Strzał był rzeczywiście głośny.
Trafiłem na kiepską pogodę.Mgła jak mleko.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 27 wrz 2010, o 20:40 

Imię: Grzegorz
Parę fotek z twierdzy :)

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 13 maja 2012, o 21:08 
Przyjaciel

Nie zauważyłem na zdjęciach tego krzyża, czyżby stał od niedawna?
Załącznik:
47335da14f8f31ed.jpg
47335da14f8f31ed.jpg [ 375.04 KiB | Przeglądane 323 razy ]

Załącznik:
9411c92ef2ed90d0.jpg
9411c92ef2ed90d0.jpg [ 187 KiB | Przeglądane 323 razy ]

Załącznik:
d3607d9af83a90d9.jpg
d3607d9af83a90d9.jpg [ 174.85 KiB | Przeglądane 323 razy ]

Udostępniane są nowe miejsca noclegowe :)
Załącznik:
bdbcfcd0665697d7.jpg
bdbcfcd0665697d7.jpg [ 201.59 KiB | Przeglądane 323 razy ]

Post Napisane: 13 maja 2012, o 21:20 
Muszkieter

Mam go na zdjęciach sprzed 3 lat, nie był wtedy odmalowany, ale pewnie stoi tam dłużej.

Post Napisane: 13 maja 2012, o 21:33 
Przyjaciel

Pewnie masz rację, byłem tam wcześniej w 1978r, ale jakoś go nie kojarzę.

Post Napisane: 15 maja 2012, o 00:13 
Muszkieter

Pokażę wam ptaka :)

Obrazek
"Bericht des Provinzial- Konservators der Kunstdenkmäler der Provinz Schlesien über die Tätigkeit vom 1. Januar 1911 bis 31. Dezember 1912"
Obrazek
W źródle znalazłem informację, że z inicjatywy jego wysokości Fryderyka Wilhelma nad wejściem umieszczono orła odzyskanego po zburzeniu Bramy Ząbkowickiej w Kłodzku (ponoć 1890r.), a który to orzeł miał wg przekazów z twierdzy srebrnogórskiej pochodzić. Ktoś wie więcej na ten temat?

Post Napisane: 31 lip 2012, o 22:51 
Przyjaciel

Imię: paulina
fort Chochoł Mały (fort Kleszczowy) fosa wokół fortu

Obrazek

Obrazek

Obrazek

dziedziniec fortu

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

wnętrza

Obrazek

Obrazek

Obrazek

studnia

Obrazek

Obrazek

tu mozna dobrze wódke schłodzic nawet w upalny dzien :)

Obrazek

w jednej z komór spotkalismy cos co wyglada na satanistyczny ołtarz ;)

Obrazek

wiec musza byc i ofiary :twisted:

Obrazek

nasze bardzo sympatyczne miejsce noclegowe

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

na wiecznych wagarach od życia...

Post Napisane: 31 lip 2012, o 23:05 
Przyjaciel

fort Donżon

Na plakacie i makiecie

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na trasie "udostepnionej turystycznie"

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

trwaja prace remontowe, wykladaja wszytsko blyszczacymi cegielkami- fort sie nie sypie, klimat szlag trafia itp.. ;)

Obrazek

Obrazek

Na trasie wycieczki

Obrazek

Obrazek

Na takim czyms sadzano ponoc zolnierzy za kare- na 12 godzin i bez schodkow do oparcia nóg ;)

Obrazek

Widoczki ze szczytu fortu:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na trasie "nieturystycznej" ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 31 lip 2012, o 23:12 
Przyjaciel

fort Wysoka Skała (Rogowy Harcerz)

Ponoc nieudostepniony do zwiedzania i zamkniety- we władaniu harcerzy.

Obrazek

Ja akurat zastalam drzwi otwarte i wlazlam na dziedziniec. Faktycznie stojacy na murze harcerze cos do mnie pokrzykiwali- ale oni byli na gorze a ja na dole :mrgreen:
Zeby przyjsc do mnie musieli biegnac naokolo albo skakać. Wiec mialam sporo czasu na spokojnie obejrzenie obiektu, przynajmniej z zewnatrz.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 24 wrz 2012, o 19:29 
Muszkieter

Niestety, wieści z Slberbergu nie są najlepsze... Zaczyna robić się coraz bardziej deptakowo i odpustowo. Pojawiły się przy drodze prowadzącej do Donjonu latarnie. Ciekawe po co, skoro nocą zwiedzania nie ma?
No ale zawsze pozostają ukryte w dzikich chaszczach niczym zaginione miasta Majów w dżungli potężne umocnienia Chochołów i dumnie piętrzący się Rogowy.

Załączniki:
DSCF0792.JPG
DSCF0792.JPG [ 48.53 KiB | Przeglądane 1741 razy ]

Post Napisane: 25 wrz 2012, o 14:00 
Przyjaciel

Jest coś, co łączy Fort z Raciborzem, ale pewnie rzecz to powszechnie znana? :mrgreen:

Post Napisane: 2 paź 2012, o 03:03 
Muszkieter

Markus napisał(a):
Jest coś, co łączy Fort z Raciborzem, ale pewnie rzecz to powszechnie znana? :mrgreen:

Chyba nie do końca powszechnie :)

A tymczasem parę obrazków z fortu na Chochole Małym. Fort niestety zrujnowany, za to w znacznej części świetnie zachowana przepaścista fosa, do tego potężne mury, a całość w dzikim gąszczu. Po prostu palce lizać :)

Załączniki:
DSCF0800.JPG
DSCF0800.JPG [ 107.82 KiB | Przeglądane 1677 razy ]
DSCF0810.JPG
DSCF0810.JPG [ 100.22 KiB | Przeglądane 1677 razy ]
DSCF0812.JPG
DSCF0812.JPG [ 124.94 KiB | Przeglądane 1677 razy ]
Komentarz: Pośród leśnej dziczy takie kwiatki. Od razu widać że to nie z naszych...
DSCF0803.JPG
DSCF0803.JPG [ 103.84 KiB | Przeglądane 1677 razy ]
Komentarz: W 1807 roku Chochoł przetrwał artyleryjskie kanonady i szturmy piechoty. Wkrótce odejdzie w niebyt jak jego dzielni obrońcy
DSCF0829.JPG
DSCF0829.JPG [ 61.44 KiB | Przeglądane 1677 razy ]
Komentarz: Deszcze wypłukały zaprawę, kamienie trzymają się nie wiadomo na czym. Ale można przynajmniej zobaczyć "jak to jest zrobione"
DSCF0831.JPG
DSCF0831.JPG [ 76.51 KiB | Przeglądane 1677 razy ]

Post Napisane: 2 paź 2012, o 05:56 
Przyjaciel

Marku, owym spoiwem jest raciborskie piwo "Twierdzowe" sprzedawane w forcie. :mrgreen:

Post Napisane: 3 paź 2012, o 02:38 
Muszkieter

Aaa, o to chodzi, nie skojarzyłem :) Jakoś za piwskiem się nie rozglądałem, więc rzecz jasna zauważyć nie mogłem. Kombinowałem nawet, czy to nie aby jakieś układy "byznesowe" mogły łączyć Racibórz i Srebrną Górę. Bo dość niepokojące są literki "z.o.o" następujące po nazwie twierdzowej instytucji. I jeszcze tajemniczy Prezes :)

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 17 paź 2012, o 20:21 
Muszkieter

Po zakończeniu budowy rdzenia twierdzy oraz fortów wspomagających rozpoczęto prace fortyfikacyjne na Chochołach mające na celu zabezpieczenie rdzenia przed ostrzałem nieprzyjacielskim z wierzchołków bezpośrednio sąsiadujących z Górą Warowną, a także wspomóc obronę Przełęczy Srebrnej.

Schron Mostu Lisiego
Do dziś przetrwały tylko jego resztki, chronił drogę krytą łączącą umocnienia na Chochołach z rdzeniem twierdzy.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Bateria Tarasowa
Usytuowane na Chochole Średnim dzieło wykonane w formie ziemnych tarasów wzmocnionych konstrukcjami kamiennymi miało zapewniać daleką obronę oraz blokować ogniem Przełęcz Srebrną
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przejście w wale Baterii w ciągu krytej drogi biegnącej wzdłuż wierzchołków Chochołów
Obrazek

Bateria Kazamatowa
Umocnienie stałe zachowane częściowo w całkiem niezłym stanie, opasane całym systemem fos, stoków bojowych i małych redut broniących dojścia do głównego dzieła
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Reduta Skrzydłowa
Ostatnie umocnienie w całym ciągu fortyfikacji Chochołów, nieduża reduta zamykająca cały system obronny.
Surowa skalna ściana fosy robi w gęstej roślinności niesamowite wrażenie
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zachowane elementy systemu odwodnienia
Obrazek

I "jak to jest zrobione"
Obrazek

Kolejna mała reduta broniąca dostępu do głównych dzieł obronnych od tyłu
Obrazek

Nie można też zapomnieć o systemie potężnych fos ciągnących się wzdłuż całego łańcucha Chochołów i robiących na wędrowcu wrażenie nie mniejsze niż sam Donjon, zwłaszcza kiedy wędruje się samą krawędzią kilkunastometrowej skalnej ściany
Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Zamki, twierdze » Zamki, twierdze - Dolnośląskie