Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Zamki, twierdze » Zamki, twierdze - Małopolskie » Twierdza Kraków

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 5 paź 2010, o 20:32 
Muszkieter

Imię: Marek
Typowy,międzypolowy mały fort pancerny, zbudowany w latach 1896-1902. Jego zadaniem było panowanie, obok pobliskiego fortu artyleryjskiego Borek nad Traktem Wiedeńskim, czyli dzisiejszą Zakopianką.
Główne jego uzbrojenie stanowiły cztery wieże pancerne z armatami 8 cm M94, posiadał również wieżyczkę obserwacyjną. Bliską obronę zapewniały stanowiska ogniowe piechoty usytuowane na metalowej galerii strzeleckiej nadwieszonej nad koszarami oraz kaponiera szyjowa przylegająca do bloku koszar. Wstępu na dziedziniec fortu bronił murowany ostróg bramny.
Mimo że pod względem budowlanym zachowany nieźle, stanowi "wzorcowy" przykład na to, jak można zdewastować obiekt nie licząc się z jego zabytkowym charakterem. W latach powojennych "zagospodarowany" przez wytwórnię wód gazowanych. A jak gospodarzyła, pisał w 1986 roku Jan Piwowoński:
" ...Do kaponiery wjazdowej dobudowano szpetną wiatę portierni. Na bloku koszar, oczywiście już bez wież pancernych, zamontowano osiem ogromnych bębnów, metalowych zbiorników. Nad galerią strzelecką wzniesiono przedziwną w swej szpetocie metalową nadbudowę. Front bloku koszar oblepiony barakami-składami, mur mocno obtłuczony i poszczerbiony, wilgoć i zacieki; a na wale z lewej strony rozpiera się budynek administracyjny i magazyn opakowań."

Czasy się zmieniły, owa wytwórnia już zdaje się nie istnieje, podobnie jak jak cała metalowa infrastruktura opisana powyżej, ale szpetne ruiny straszą nadal.
Obecnymi użytkownikami są ekipy paintballowców, na jedną z nich trafiłem będąc tam w ostatnią niedzielę. Chłopaki zrobili sobie małą przerwę, dzięki czemu udało mi się uciąć z nimi miłą pogawędkę nie zarabiając kulki :D . Okazało się że jeden z nich pochodzi z Bielska, i bywa na Kozubniku. Jak to miło mieć wspólne tematy. :)

Z góry przepraszam za jakość zdjęć, ale tradycyjnie dzień skończył mi się jakoś podejrzanie szybko, i korzystałem z ostatnich resztek światła.

Ostróg bramny broniący dostępu na dziedziniec fortu.
Obrazek

Blok koszarowy w pełnej okazałości
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po owej wytwórni pozostały ruiny budynków, i brak wież pancernych...
Obrazek

Obrazek

Na szczęście zniknęły opisywane w cytacie metalowe zbiorniki ze stropu i metalowa konstrukcja z galerii strzeleckiej.
Obrazek

Jednak szkaradne ruiny "ozdabiają" otoczenie fortu nadal
Obrazek

Obrazek

Obrazek

I czas na wnętrza. Na dolnej kondygnacji następne "pamiątki" po wspomnianej wytwórni
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jest tam bardzo niebezpieczne miejsce, głęboka, na oko co najmniej 20-metrowa studnia tuż przy jednym wejść na dolną kondygnację. A chłopaki jej nie zauważyli :shock: .
Obrazek

No i czas na kondygnację górną. Tutaj nieco lepiej.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Smutny widok, tutaj niegdyś znajdowały wieże z doskonałymi armatami 8 cm
Obrazek

Żałosne resztki po nich. Przegrały z palnikiem...
Obrazek

Następny "panel" artyleryjski. Wieże były zgrupowane po dwie, każda para miała wspólną klatkę schodową.
Obrazek

Obrazek

Prawdopodobnie jakiś kanał technologiczny. Przypuszczalnie "dzieło" późniejszych gospodarzy fortu. Prowadzi w kierunku ciągu budynków nadbudowanych na wale.
Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 26 paź 2010, o 20:58 
Moderator

Pochwały: 3
Imię: Asia
Super sprawa i zdjęcia. Byłam ciekawa jak wygląda ta studnia, bo jadąc do Łapianki bardzo się jej obawiałam, czytając o niej wcześniej. W samym forcie cyknęłam dwie fotki, ponieważ akurat biegali tam paintballowcy i nie było sposobu spokojnie zwiedzić obiektu.

Post Napisane: 3 cze 2011, o 13:28 
Przyjaciel

Imię: paulina
Fort „Łapianka”

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

wiecej
https://picasaweb.google.com/czeburiek/ ... dzyKrakow#

na wiecznych wagarach od życia...

Post Napisane: 4 maja 2016, o 10:54 
Moderator

Pochwały: 1
W forcie nastąpiły ogromne zmiany…
(archiwalne już fotki, z którymi zestawiłam aktualną, pochodzą z 2012 i 2013 roku).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I jeszcze trzy z 2012 roku

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 4 maja 2016, o 16:50 
Moderator

Pochwały: 3
Imię: Asia
Czy coś tam się szykuje, że takie zmiany nastąpiły?

Post Napisane: 4 maja 2016, o 20:33 
Moderator

Pochwały: 1
Wiki podaje, że ma się tam mieścić Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego w Krakowie. Na miejscu nie było kogo zapytać.

Swoją drogą przeżyliśmy wczoraj niezły szok jak tam zajechaliśmy :)

Zobacz profil GG  

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Zamki, twierdze » Zamki, twierdze - Małopolskie » Twierdza Kraków