Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Zamki, twierdze » Zamki, twierdze - Małopolskie » Twierdza Kraków

Autor Wiadomość
 Tytuł: Fort 53 Bodzów
 Post Napisane: 24 wrz 2009, o 13:19 
Muszkieter

Imię: Marek
Tuż za doliną Wisły po jej południowej stronie naprzeciwko Lasu Wolskiego wznosi się masyw z jurajskich skał wapiennych zwany Górą Kostrzewską. Jego najwyższy i centralnie położony wierzchołek nosi nazwę Solnik i tworzy prawie płaską wierzchowinę. Widoczna stąd panorama Krakowa nie ma sobie równych. Oczywiście takie miejsce nie mogło zostać niewykorzystane wojskowo.
W 1884 roku powstał tu półstały artyleryjski fort ziemno-drewniany, jednak rozwój artylerii sprawił, że szybko stał się on przestarzały. W roku 1910 został on przebudowany na fort stały, murowany z cegieł z betonowym stropem. Przed nim znajdowały się stałe działobitnie dla ciężkich dział fortecznych ze schronami dla obsługi, dodatkowe działobitnie skierowane na południe, tradytor panujący nad drogą do Tyńca oraz rozbudowane umocnienia ziemne ze stanowiskami dla piechoty. W razie zagrożenia zakładano zasieki z drutu kolczastego oraz rozległe pola minowe. Fort panował swym ogniem nad doliną Wisły i całą rozległą okolicą.

A teraz coś o jego dalszych losach, bo to ciekawe. W latach międzywojennych mieściła się tu baza szybowników (trudno o lepsze miejsce). W czasie II wojny światowej odniósł niewielkie uszkodzenia, aż w 1955 roku...wysadzono go w powietrze!
Jak pisze H. Łukasik w swej pracy o Twierdzy Kraków: "W 1955 r. przeznaczono go do rozbiórki, w celu odzyskania cegieł. Jednak koszt rozbiórki okazał się wyższy niż wartość cegieł, stąd projekt ten porzucono. Wysadzając w powietrze budynki forteczne wykonano pracę całkowicie bezsensowną i nikomu niepotrzebną"
A cegły były potrzebne jak wiadomo w Warszawie. Aż się cisną na usta pewne dwa, treściwe acz niecenzuralne słowa...

Żałosne rozwaliska bloku koszar...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Resztki kaponiery bocznej mającej za zadanie uniemożliwienie dostępu do bloku koszar.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tu mieszkał bóg wojny. Resztki działobitni ciężkiej baterii oraz schronów dla obsługi dział.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Fragment Szlaku Twierdzy Kraków.
Obrazek
Obrazek

Wał piechoty przed stanowiskami artylerii
Obrazek
Obrazek

I garść widoków na okolicę.
W kierunku Lasku Wolskiego,
Obrazek

centrum Krakowa,
Obrazek

dolinę Wisły i klasztor Kamedułów na Bielanach,
Obrazek
Obrazek
Obrazek

oraz okolice Krakowa.
Obrazek
Obrazek

I na koniec takie tam...
Takimi oto terenowcami śmigają krakowscy eksploratorzy :D
Obrazek

A na koniec mam coś dla podziemiołazów :)
Otóż w rejonie fortu znajduje się cały system podziemnych kawern wykutych w skale wapiennej z przeznaczeniem dla kilkutysięcznego(!) zgrupowania piechoty. Niestety, byłem już tutaj wieczorem i chciałem wykorzystać ostatnie promyki światła na jakie takie zdjęcia. A łażenie po ciemku w zaroślach w terenie upstrzonym skałkami mogłoby się skończyć niewesoło, więc dałem sobie z tym spokój. Poza tym jeśliby się tu wybrać późniejszą jesienią odnalezienie wejść do nich byłoby łatwiejsze wśród chaszczy.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 25 wrz 2009, o 18:28 
Muszkieter

No to kiedy? :D :jump:

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 26 wrz 2009, o 01:00 
Muszkieter

Może jakiś październikowy weekend?

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 19 kwi 2010, o 01:14 
Muszkieter

Ostatnio przypomniałem sobie że trzeba przecież zajrzeć wreszcie pod ziemię :D Liczyłem, liczyłem, i naliczyłem tych kawern w okolicach fortu aż 7! Są większe, mniejsze, ale jedna jest ponoć hardcorowa, jedno z jej wyjść kończy się w urwisku kamieniołomu ;)
I najlepiej by tam zajrzeć jeszcze wiosną, kiedy jeszcze nie wszystko zarośnie.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 27 cze 2013, o 11:27 
Przyjaciel

Imię: paulina
Wracajac z innej wycieczki postanowilismy zajrzec na Fort Bodzów.

Marne resztki fortu polozone sa na sporym wzgorzu. Zostalo bardzo malo, nawet ciezko by sie bylo domyslic, trafiajac tu przypadkiem ze byl to fort...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wiemy ze atrakcja tego wzgorza i fortu sa wykute w skale kawerny, jednak nie udaje nam sie ich znalezc :( Chyba brakuje nam czasu i zapału.. No i toperz dostaje wscieklej kichawki po dwugodzinnym przedzieraniu sie przez takowe tereny

Obrazek

Ilosc zielonosci faktycznie nie sprzyja szukaniu skalnych dziur (zwlaszcza ze nie zadalismy sobie wczesniej trudu sprawdzenia gdzie ich szukac.. myslelismy ze "na czuja" sie uda.. Bo zwykle sie udaje.. Ale nie tym razem.. Trzeba bedzie wiec tu wrocic, moze latwiej pojdzie szukanie jakaś pozna jesienia/wczesna wiosna?

Brak kawern rekompensuja ładne widoczki na Kraków

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

na wiecznych wagarach od życia...

Post Napisane: 22 kwi 2014, o 11:25 

Imię: Dominik
Dodam od siebie, że kawerny krakowskie to mój konik od dzieciństwa :nuts: :D Gdyby ktoś miał kłopoty z lokalizacją to niech do mnie pisze-chętnie pomogę, a jeśli będę dysponował czasem to i z chęcią zaprowadzę :D Znam chyba wszystkie poznane-od dych kilkunastometrowych po kilkusetmetrowe. Niektóre dzikie, inne obetonowane, jedne chetnie zwiedzane inne zasypane smieciami. Ogólnie jest co zwiedzać-można z tego zrobić całodniową wycieczkę zakończoną ogniskiem w Bodzowie z fantastycznym widokiem na Kraków. A i dodam na koniec, ponieważ kilka postów wyżej padło stwierdzenie, że jedna jest hardcorowa bo kończy się w ścianie kamieniołomu-potwierdzam wychodzi się na małą półkę w pionowej ścianie, ale wg mnie bardziej hardcorowe są te zalane koło Fortu Winnica. Pływanie pontonem w ciasnych podziemiach-hmmm smakowe :jupi:

Post Napisane: 30 sty 2017, o 20:15 
Moderator

Pochwały: 1
Wracając do kwestii kawern – udało się nam w końcu zwiedzić wszystkie sześć, czy jak kto woli siedem ;) I muszę przyznać, że naprawdę robią wrażenie.
Nie wiem, czy to efekt pory roku, ale nie było trudno je znaleźć, a do wejścia kawerny położonej nieopodal fortu można nawet podjechać autem :mrgreen:

Obrazek

Znajduje się ona we wzgórzu Ławy tuż obok kamieniołomu i należy do tych większych – znajdziemy w niej dwie naprawdę sporych rozmiarów komory oraz kilka mniejszych. Od strony fortu znajdują się trzy wejścia (czwarte zostało „uszkodzone” prawdopodobnie podczas eksploatacji kamieniołomu), a po drugiej stronie wzgórza (od strony kamieniołomu) dwa, z tego jedno zasypane.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Komora przy wejściu

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kolejna tym razem sporych rozmiarów komora

Obrazek

I prowadzący z niej w kierunku „uszkodzonego” wyjścia korytarz

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To gdzieś tu:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wracamy do środka i idziemy w kierunku drugiej ogromnej komory zaglądając w różne zakamarki

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Korytarz prowadzący do zasypanego wejścia

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Korytarz prowadzący do jednego z trzech wejść/wyjść ;) po drugiej stronie wzgórza

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wracamy innym

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Drugą kawernę znajdziemy na południowy zachód od fortu w lasku nad drogą tyniecką – jako jedyna jest wewnątrz w całości „obetonowana”. Posiada dwa wejścia (jedno zasypane). Przy jednym z nich zachowała się tablica.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pomieszczenie z „piecem”. Oczywiście nie może zabraknąć opon…

Obrazek

Drugie wyjście

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kilkaset metrów dalej, w Kostrzu pod kapliczką, znajduje się trzecia kawerna – w necie znalazłam informację, że pełniła rolę schronu. Jedno z wejść jest zakratowane, a drugie – „trochę” poniżej poziomu gruntu – żeby się do niego dostać trzeba się trochę nagimnastykować ;) Niestety zostałam na zewnątrz, więc nie mam zdjęć ze środka, ale liczę, ze Jarek dorzuci swoje.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 30 sty 2017, o 20:31 
Moderator

Czwarta kawerna – największa – została wykuta we wzgórzu Wielkanoc w Kostrzu. Z jednej strony wzgórza prowadzą do niej trzy wejścia, a z drugiej jedno „podwójne”. W środku znajdziemy sporo komór i sporo korytarzy, w tym jeden prowadzący donikąd – niedokończone kolejne wyjście?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Korytarz prowadzący do „podwójnego’ wejścia po drugiej stronie wzgórza

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widok z zewnątrz

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Korytarz donikąd

Obrazek

Obrazek

I zmierzamy do wyjścia

Obrazek

Obrazek

Kolejne trzy kawerny znajdują się w Górze Pychowickiej w Pychowicach (po drugiej stronie drogi tynieckiej, na południowy wschód od fortu).
Do jednej, całkiem sporej – wielokomorowej – można dostać się dwoma wejściami wykutymi we wschodnim zboczu nad zabudowaniami Pychowic.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Natomiast dwie małe „jednokomorowe” kawerny mieszczą się na końcu rozwidlającego się wąwozu.

Obrazek

Obrazek

Pierwsza

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I druga

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 2 lut 2017, o 08:29 

Imię: Bartek
Pytanie do Agi. Bardzo ładnie wychodzą Ci zdjęcia w zamkniętych i ciemnych pomieszczeniach. Z jakiego aparatu korzystasz?

Post Napisane: 2 lut 2017, o 21:10 
Moderator

Dziękuję. Większość zdjęć Nikonem trzy tysiące coś tam, kilka telefonem ;)

Zobacz profil GG  

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Zamki, twierdze » Zamki, twierdze - Małopolskie » Twierdza Kraków