Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Różności » Biblioteka

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 17 wrz 2017, o 20:15 

Imię: Waldemar
3-tomowe wydanie kieszonkowych przewodników po wybranych okręgach cmentarnych na terenie Galicji wydawane kolejno w latach: 1995, 1997, 1998. Jak na tamte czasy zupełna nowość na rynku. Przewodniki zawierały podstawowe informacje o cmentarzach tj. liczbę poległych, krótki opis budowli, inskrypcję, rysunek-szkic fragmentu nekropolii oraz co było zupełną nowością - mini mapkę z naniesioną lokalizacją cmentarza. Pozycje obecnie mocno archiwalne, choć spotykane na aukcjach po dość wysokich cenach.

Załączniki:
Bez_tytułu_1.jpg
Bez_tytułu_1.jpg [ 60.34 KiB | Przeglądane 204 razy ]

Post Napisane: 18 wrz 2017, o 11:00 
Moderator

Pochwały: 1
morganghost napisał(a):
Pozycje obecnie mocno archiwalne, choć spotykane na aukcjach po dość wysokich cenach.

I nie tak łatwo na nie trafić.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 14 lis 2017, o 20:01 

Imię: Jerzy
Ja właśnie trafiłem:) Tom trzeci kupiłem kilka lat temu, a ostatnio dokupiłem Tom I i II - tanio nie było, ale chyba warto bo to ważna pozycja jeśli chodzi o cmentarze wojenne. Może na dzień dzisiejszy są lepsze źródła informacyjne, ale choć wkład Frodymy w "ratowanie od zapomnienia" jest naprawdę duży, więc choćby z tego powodu warto je mieć u siebie:)

Post Napisane: 14 lis 2017, o 20:21 
Moderator

Pochwały: 3
Imię: Asia
My swego czasu bez powodzenia ich szukaliśmy. W końcu kupiliśmy "Cmentarze z I Wojny Światowej w Beskidzie Niskim i na Pogórzu" Jana Majewskiego. Liczymy na to, że może ukażą się kiedyś kolejne wydania z pozostałymi okręgami, których brakuje w tym wydaniu, bo książka-album jest rewelacyjna. Szkoda, że nie udało się kupić tamtych tomów, bo są malutkie i poręczne w podróży.

Post Napisane: 16 lis 2017, o 15:01 

Taki był zamysł ich tworzenia, miały pomagać w poszukiwaniach terenowych cmentarzy wojennych i pewnie taką rolę mogą spełniać do dziś. Choć oczywiście wiedza w nich zawarta już aktualna nie jest. Tego albumu Pana Majewskiego niestety nie mam, akurat przegapiłem tą pozycję, a teraz już chyba nie jest dostępna. Oglądałem stronę autora i wydaję się być ciekawą pozycją.

Post Napisane: 16 lis 2017, o 18:13 

jasonj napisał(a):
Choć oczywiście wiedza w nich zawarta już aktualna nie jest.

A to niby dlaczego? Cmentarze przeniesiono w inne miejsca? Dołożono tam grobów? Zmieniono diametralnie wygląd? Nic nadzwyczajnego się nie zmieniło, poza miejscami, które poddano remontowi lub miejscami, które uległy głębszej dewastacji. Cała reszta opisów bez zmian.
jasonj napisał(a):
Tego albumu Pana Majewskiego niestety nie mam, akurat przegapiłem tą pozycję, a teraz już chyba nie jest dostępna. Oglądałem stronę autora i wydaję się być ciekawą pozycją.

Cały czas można nabyć np. na Allegro, ale i znam księgarnię internetową, gdzie cena jest taka sama jak w dniu premiery.

Post Napisane: 16 lis 2017, o 21:32 
Moderator

Zgodzę się częściowo z jasonj, że dane są nieaktualne i sądzę, że chyba chodziło mu nie o położenie cmentarzy, a o opisy dojazdu. Wielokrotnie korzystaliśmy właśnie z opisów pana R. Frodymy, gdyż na stronach internetowych są powielane, kopiowane właśnie z tych książek, a obecna zabudowa wielu wiosek powoduje, że opis diametralnie wręcz różni się od rzeczywistości. Kilka razy trafiliśmy na oryginalny austriacki słup stojący obecnie w szczerym polu czy na łące, a wg opisu powinien stać przy wiejskiej drodze. Drogi poprowadzono zupełnie inaczej, wioski się rozbudowały, powstały domy i czasem naprawdę się natrudziliśmy. Jednego cmentarza do tej pory nie znaleźliśmy i nawet ksiądz z lokalnej parafii nam nie potrafił pomóc.

Post Napisane: 16 lis 2017, o 21:56 

Opis opisem, ale posiłkować się można załączonymi mapami, korygując położenie z własną mapą terenową. Może wynika to z faktu, iż ja nigdy nie wybierałem się na poszukiwania cmentarzy bez mapy, oraz jako zwolennik podróżowania na przełaj, rzadko korzystałem z udogodnień słupów czy wytyczonych ścieżek. Po prostu patrzyłem gdzie na mapie zaznaczony jest obiekt i jazda na krechę :D

Post Napisane: 16 lis 2017, o 23:00 
Moderator

Tak jak piszesz, porządna, aktualna mapa jest nieodzowna. Ja zaczęłam robić tak po pierwszym naszym wyjeździe ze zwykłą mapką kupioną w księgarni, o dosyć mało czytelnej skali i opisach szukanych właśnie w internecie. Zmarnowaliśmy mnóstwo czasu na poszukiwania obiektów, w końcu zniechęceni brakiem dokładnych danych, odwiedzaliśmy tylko te przy samej drodze. Kolejne wyjazdy zatem wiążą się z tym, iż siedzę przez kilka tygodni przygotowując mapy z Geoportalem i Wikimapią, sprawia mi to przy okazji wielką frajdę.

Post Napisane: 19 lis 2017, o 16:24 

morganghost napisał(a):
jasonj napisał(a):
Choć oczywiście wiedza w nich zawarta już aktualna nie jest.

A to niby dlaczego? Cmentarze przeniesiono w inne miejsca? Dołożono tam grobów? Zmieniono diametralnie wygląd? Nic nadzwyczajnego się nie zmieniło, poza miejscami, które poddano remontowi lub miejscami, które uległy głębszej dewastacji. Cała reszta opisów bez zmian.
jasonj napisał(a):
Tego albumu Pana Majewskiego niestety nie mam, akurat przegapiłem tą pozycję, a teraz już chyba nie jest dostępna. Oglądałem stronę autora i wydaję się być ciekawą pozycją.

Cały czas można nabyć np. na Allegro, ale i znam księgarnię internetową, gdzie cena jest taka sama jak w dniu premiery.

Co do stanu wiedzy u Frodymy, nie chodziło mi oczywiście o położenie obiektów, tylko o ich opisy. Spora część cmentarzy była od tego czasu remontowana, niektóre zostały odtworzone na podstawie dokumentacji historycznej - zmieniono często układ grobów, czasem ich ilość i wygląd. Tylko na terenie mojej gminy przeprowadzono dwie takie operacje w 2010 na cmentarzu 327 i 2016 na cmentarzu 325. Poza tym informacje o liczbie pochowanych i datach śmierci żołnierzy zostały mocno uaktualnione przez Drogomira. W swoich nowych książkach Frodymy już korzysta z danych Drogomira.

Co do szukania cmentarzy obecnie, to dość dokładne są mapy Compassu i są na nich poznaczone cmentarze wojenne, na moim terenie się sprawdziły w poszukiwaniach (okolice Bochni, Brzeska, Krakowa i Limanowej).

Chętnie poznam adres internetowy księgarni w której można kupić album Pana Majewskiego?

Post Napisane: 19 lis 2017, o 16:46 
Moderator

My zakupiliśmy tutaj:
http://ksiegarniamieszko.pl/pl/searchqu ... zie,niskim

Jest to Księgarnia Mieszko w Gorlicach. Prowadzą też sprzedaż wysyłkową.

Post Napisane: 19 lis 2017, o 18:30 

Dzięki za namiar - kupiłem:)

Post Napisane: 19 lis 2017, o 23:41 

Dokładnie ta, ostatnia ostoja przyzwoitej ceny za ten album.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Różności » Biblioteka