Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Różności » Linkownia
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 16 lut 2016, o 10:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 sie 2014, o 13:56
Posty: 12
Lokalizacja: Jaszczów, lubelskie
Imię: Grzegorz
Zapraszam na krótki film:

https://youtu.be/_FNGrJw_Z9w

a tutaj rzut z góry:

https://youtu.be/VeZVKp1d6wk

i trochę zdjęć:

https://goo.gl/photos/aYUa6EzUsvuU9LJc7

https://goo.gl/photos/UB4AGFMSibZQCSkH6

https://goo.gl/photos/bXQEGiZmJ42BkbzP6


Trochę historii zaciągniętej z książki Lucjana Świetlickiego:

"W 1862 roku Brzezice Wielkie i Małe (Brzeziczki) były własnością Ludwiki Zembrzuskiej z Ligowskich, ale już w roku następnym otrzymał je w spadku Jan Zembrzuski. W 1875 roku znów zmienił się właściciel klucza brzezickiego, a został nim Władysław Zembrzuski, brat Jana. Wówczas to (1885) dobra Brzezice obejmowały 727 morgów 201 prętów oraz 363 morgów 200 prętów uprawianych przez chłopów ze wsi w zamian za prawo do korzystania z serwitutów.
Dobra Brzezice przy końcu XIX wieku (1891) przeszły w ręce Władysława Morchonowicza, syna Józefa, i jego żony, Zofii z Lemańskich, córki Józefa Kalasantego Lemańskiego, właściciela majątku w Gardzienicach, które niedługo potem przypadły jako wiano ich córce Marii i jej mężowi, hrabiemu Edmundowi Scipio del Campo.
Hrabia Edmund (16 XI 1859 — IV 1923) żył z małżonką (1861 — 18 IX 1939 r.) w dobrach brzezickich przez długie lata. Rozumnym gospodarowaniem i wielką zapobiegliwością doprowadzili majątek do pełnego rozkwitu gospodarczego i to mimo trudnych lat wrzenia rewolucyjnego (1905), działań wojennych (1914—1915), buntu służby folwarcznej (1917) i rodzenia się niepodległości Polski. Nastąpiła więc rozbudowa zaplecza gospodarczego na folwarkach w Brzezicach i Brzeziczkach. Pobudowano kuchnię dworską (1902), rozbudowano i unowocześniono oranżerię, wybudowano kuźnię dworską (1902), młyn (obsługujący z czasem potrzeby dworu i sąsiednich wsi), wzniesiono stajnie, obory dworskie i folwarczne (1924), magazyny i spichlerze oraz ogrodzenie parku (l900). Wysadzono lipami szeroką aleję od szosy do dworu w parku.
Dwór istniejący w Brzezicach wzniesiono zapewne wcześniej, jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku, na miejscu jeszcze starszego dworu z okresu odrodzenia i ruchu reformacyjnego. Obiekt ten, istniejący do dzisiaj, był adaptowany, rozbudowywany i zmieniany przez kolejnych właścicieli, Zembrzuskich i Scypionów, już w XIX wieku, a potem wielokrotnie w XX wieku. Frontem zwrócony jest ku wschodowi. Parterowy z mieszkalnym poddaszem i piętrowym nieznacznym rezalitem na osi od frontu. Budynek zbudowany jest z kamienia i ma kształt prostokąta. Od tyłu dworu, na przełomie XIX i XX wieku, dobudowano prostopadle skrzydło. Dach kryty gontem i blachą. Wokół dworu stosunkowo dobrze zachowany pierwotny park krajobrazowy z XIX wieku (z reliktami nasadzeń regularnych z XVIII wieku) z widocznym śladem po gazonie kwiatowym przy wejściu do budynku od strony północnej.
Wspomniane wyżej zaplecze gospodarcze położone jest w pewnym oddaleniu, w północno-zachodniej stronie dworu, wzdłuż linii zabytkowej alei wiekowych lip, prowadzącej do bielejącego pośród drzew parku dworu Scipionów.

Po śmierci hrabiego Edmunda majątkiem w Brzezicach i Brzeziczkach włada jego syn. hrabia Włodzimierz Scipio dcl Campo (1885—1959), który w 1920 roku ożenił się z Wandą Świderską, wdową po Stanisławie Szczeniowskim, poległym w początkach wojny w 1914 roku koło Krynicy. W 1922 roku urodził się im syn Henryk, który miał dwóch przyrodnich braci, Olgierda (ur. 1911) i Władysława (ur. 1914), z pierwszego małżeństwa matki.
Hrabia Włodzimierz, podobnie jak rodzice, był dobrym gospodarzem i majątek jego dawał sąsiadom przykład gospodarności. Do czasu wybuchu II wojny światowej dobra brzezickie, łącznie z folwarkiem w Brzeziczkach i Ludwikowie, posiadały około 1000 morgów, w tym w samych Brzezicach było około 500 morgów użytków rolnych.
W 1938 roku wydzielono z dóbr trzy kolonie. Część ziemi zyskała nowych właścicieli, jednak większość majątku została w ręku hrabiego Włodzimierza i jego dorastającego syna, Henryka, któremu przypadły Brzeziczki.
Podczas okupacji hitlerowskiej hrabia Włodzimierz pozostał z rodziną w swoim majątku szanowany przez władze okupacyjne jako Włoch z pochodzenia, znany działacz cukrownictwa i dobry gospodarz, znający język niemiecki. Hrabia Włodzimierz, znający doskonale język niemiecki (studiował w Lipsku), niejednokrotnie był skutecznym, o dużym autorytecie, mediatorem między władzami okupacyjnymi a ludnością z dworu i wsi; bronił jej przed aresztowaniem czy wysłaniem na przymusowe roboty do III Rzeszy.
Na skutek zbliżania się frontu już 15 lipca 1944 roku rodzina Scypionów wyjechała do Warszawy. We wrześniu 1944 roku majątek w Brzezicach i Brzeziczkach obejmował 343,85 ha ziemi, które rozparcelowano na mocy dekretu PKWN z 6 września między służbę rolną i małorolnych chłopów z tych wsi.
Zabytkowy dwór z parkiem przekazano władzom oświatowym na szkolę podstawową, która mieściła się tam do roku 2006 r.; budynki gospodarcze i część ziemi uprawnej i łąk przejęła w 1947 roku Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Brzezicach."


Góra 
 Zobacz profil  
 
Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strona główna forum » Różności » Linkownia


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.539s | 18 Queries | GZIP : Off ]