Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Różności » Linkownia

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 9 lip 2012, o 18:38 

trobal napisał(a):
Nie zawsze groby są bogato udekorowane, a w tekście jest "zawsze są bogato udekorowane".

Tak, ich groby nie zawsze są bogato udekorowane. Poprawiłem to zdanie - dziękuję Panu za zwrócenie uwagi.

trobal napisał(a):
Moją uwagę przykuło stwierdzenie "nie chciałbym tutaj generalizować" w tekście zawierającym wiele odniesień do stereotypów przez co jest wewnętrznie sprzeczny.

Moja wypowiedź odnosząca się do generalizowania, dotyczyła tego jednego zdania:
"Cyganie z reguły są zadziorni i kłótliwi, choć nie chciałbym tutaj generalizować."
Nie dotyczyła ona całego wpisu. Użyłem w tym zdaniu celowo frazy "z reguły" (gdyż kolokwialnie używa się tego zwrotu nie chcąc właśnie w tym przypadku wrzucać wszystkich do jednego worka) oraz zmiękczyłem dodatkowo moje słowa intencją, że nie chcę generalizować. Sądzę, że lepiej Pan zrozumie mój tok rozumowania, gdybym użył zamiast powyższego: "Cyganie są zadziorni i kłótliwi".

trobal napisał(a):
tekście zawierającym wiele odniesień do stereotypów przez co jest wewnętrznie sprzeczny.

Nie wiem co Pan rozumie konkretnie pod liczebnikiem "wiele" a chciałbym się ustosunkować do Pana wypowiedzi. Proszę o wyjaśnienie, jakie stereotypy Pan miał na myśli w kontekście mojej wypowiedzi?

Post Napisane: 9 lip 2012, o 19:34 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Tomek
Skoro sięgamy tak głęboko...

1. Zdanie pozbawione kontekstu staje się obraźliwe.
Thjazi napisał(a):
Z Cyganem należy postępować jak z psem, choć nie chodzi mi tu bynajmniej o sprowadzenie Cygana do psa lecz o sposób postępowania.

2. Jeśli to nie jest stereotyp to ja już nie wiem co.
Thjazi napisał(a):
Kiedy Cygan wyczuje że się go boisz, wtedy zrobi z tobą co zechce. Kiedy wyczuje, że się go nie boisz - będzie żywił do ciebie szacunek i swoistą bojaźń.

3. Jak w punkcie 2.
Thjazi napisał(a):
Kiedy w dzieciństwie pobijesz się z Cyganem, nie raz, a razem z nim będziesz dorastał w jednej dzielnicy, to wiedz że będzie ci mówił "dzień dobry" do końca :)

4. To zdanie już chyba było omówione wyżej.
Thjazi napisał(a):
Cyganie z reguły są zadziorni i kłótliwi, choć nie chciałbym tutaj generalizować.

5. Zdanie nieprawdziwe. Zakłada istnienie jednolitej wspólnoty z urzędem naczelnika nazywanego królem. Tymczasem instytucja została zlikwidowana dawno temu, zaś Roman Kwiatkowski oficjalnie pełni funkcję prezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Romów w Polsce.
Thjazi napisał(a):
Aktualnie królem Cyganów jest niejaki pan Roman Kwiatkowski z Oświęcimia.

6. Drugie zdanie zawiera pejoratywnie rozumiane pojęcie "guru" oraz sugeruje zagrożenie przed którym potrzebna była ochrona.
Thjazi napisał(a):
Kiedy rodziło mu się dziecko, pod szpitalem koczowały tabory współplemieńców. Ot, tak dla ochrony czy też będac blisko swojego "guru".

7. Uogólnienie, którego prawdziwości nie mógłbym udowodnić u siebie na miejscu.
Thjazi napisał(a):
Pogrzeby u Cyganów są bardzo kolorowe i huczne. Nagrobki a czasami wręcz okazałe pomniki (im wyżej w kaście tym lepszy pomnik) są zdobne i zazwyczaj bogato udekorowane.

8. Jak w pkt. 7
Thjazi napisał(a):
Kiedy karetka zajeżdżała do dzielnicy cygańskiej, to tylko z obstawą policji. Bez policji sanitariusze po prostu nie wchodzili w ogóle do domu.

9. Jak w pkt. 2, 3, 7 i 8.
Thjazi napisał(a):
Jak widać, my mamy kopertówki, a Cyganie mają noże

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 9 lip 2012, o 22:10 

Thjazi przedstawił jak widzi Cyganów on czy jak są postrzegani/zapamietani w jego okolicy (jestem z tych samych stron i jak już wcześniej wspominałem na 100 opinii jedna się trafia pozytywna - co nie umniejsza moim zdaniem pewnemu romantyzmowi wędrówki, który staram się tu od początku podkreślić i którego poszukuję).
A jak jest Tomku u Ciebie na miejscu? Czy istnieje jakaś pamięć o czasach kiedy Cyganie jeszcze wędrowali?

Post Napisane: 9 lip 2012, o 22:44 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Tomek
Niestety nie spotkałem się ze wspomnieniami z czasów taborów. Ale znam tych ludzi głównie ze szkoły i z kontaktów jakie miałem poprzez pracę. Ludzie przeróżni, nie potrafiłbym ich scharakteryzować jako społeczność - widzę jednostki.

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 10 lip 2012, o 06:07 

U nas Tomku Cyganie byli cześcią pory roku jak czarny bez i jarzębina. Pojawiali sie zaraz po tym jak przejechały wozy zwożące zboże i ustało buczenie młockarni w letnie gorące noce z powietrzem pełnym kurzu i zapachu końskiego i ludzkiego potu. Przywozili emocje, kolory, przyszłość i patelnie. Zatrzymywali się u kowala (kolegowałem sie z jego synem, muszę go poszukać) a kowal był wielki jak siłacz z cyrku i silny jak "kowal z Palowic" wołał za nami "bo wom wbija gwoźdź do nogi" (napisze o tym może kiedyś jak buba założy wątek o kowalach) i kurde teraz już wiem dokąd jechali!!! Moja wioska to tylko kilkanaście kilometrów od Oświęcimia, który był pomimo tej bliskości daleko bo za mostem na Wiśle i za torami na których drewniany wiadukt był zawsze zepsuty i dlatego autobus 21 musiał zmienić kurs.. ale Cyganie nie jeździli wtedy autobusem jakoś przez te tory chyba przełazili z tymi wozami. Ciekawe Thjazi z jakich lat są te nagrobki? Idąc dalej za Twoimi informacjami znalazłem, że moi Cyganie mogą być teraz w Szwecji właśnie przez ten pogrom o którym piszesz. Wielce ciekawe rzeczy :thumright:

Post Napisane: 25 paź 2012, o 21:55 

Miałem okazję w lipcu tego roku spotkać tabor cygański w Tarnowie. Co roku grupa Romów wypożycza z muzeum etnograficznego wozy a z pobliskiej stadniny konie i poruszają się taborem przez kilka dni objeżdżając w okolicy mogiły zamordowanych podczas 2 wojny. Tabor zatrzymuje się na nocleg pod namiotami i jeden z wieczorów to koncert dla miejscowej ludności jako podziękowanie za opiekę nad mogiłami. Miałem okazję sporo porozmawiać i zrozumiałem, że dziś takich taborów już nie ma tak jak nikt juz dzisiaj nie młóci cepem albo nie orze końmi. Ludzie ci spotykają się aby powspominać dawne czasy ale też było tam sporo młodzieży. Z taborem można się zabrać, widziałem osoby które przez te kilka dni wędrowały z Cyganami... własciwie powinienem powiedzieć z Romami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ten gość w środku przyjecchał ze Szwecji, zaraz mi się przypomniała historia opowiedziana wyżej...
Obrazek

Obrazek

Ten pan po lewej to wójt taboru który rusza a ten pan po prawej był kiedyś wójtem największego taboru poruszającego się po pomorzu...
Obrazek

Orkiestra Alojza Pompy
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 7 wrz 2013, o 16:15 
Przyjaciel

Imię: paulina
Chcialabym kiedys spotkac wedrujacych Cyganow! Najlepiej to takich z patelniami jak wspomina Klimek ale to chyba dopiero jak wynajda podroze w czasie (ale wtedy zapewne juz do was nie wroce :twisted:
Ale jak sie nie da inaczej to bym chciala spotkac choc te sezonowe tabory pamieci z relacji Klimka i szkieletka! Musieli ladnie grac! (jak jest harmoszka to zawsze jest super!

trobal napisał(a):
5. Zdanie nieprawdziwe. Zakłada istnienie jednolitej wspólnoty z urzędem naczelnika nazywanego królem. Tymczasem instytucja została zlikwidowana dawno temu, zaś Roman Kwiatkowski oficjalnie pełni funkcję prezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Romów w Polsce.
Thjazi napisał(a):
Aktualnie królem Cyganów jest niejaki pan Roman Kwiatkowski z Oświęcimia.]

Jak zagadasz Cygana z Brzegu albo okolic to zaraz ci powie ze "królem" jest Kirył :D

Klimek napisał(a):
(napisze o tym może kiedyś jak buba założy wątek o kowalach):

buuuuuu... a ja nie znam zadnego kowala :( i nigdy nie znalam ...

na wiecznych wagarach od życia...

Post Napisane: 2 gru 2013, o 16:57 

Aktualnie w kinach można obejrzeć film Papusza, myslę, że warto chociaż smutny jak jesienny deszczowy dzień. :glupek:

Całkiem niedawno miałem też okazję przeczytać ksiażkę Psożercy ze Svini, również polecam chociaż jest już nieaktualna bo przez około 10 lat od jej napisania na Słowacji co nieco się zmieniło.

Jedna rzecz zastanawiająca - zarówno w filmie jak i w książce pada stwierdzenie, że "Cyganie nie mają pamięci" w kontekście, że żyją tylko dniem dzisiejszym, coś w tym chyba jest.

Klilka ujęć z muzeum etnograficznego w Tarnowie, film jest w takiej tonacji właśnie...

Załącznik:
muzeum1.jpg
muzeum1.jpg [ 69.62 KiB | Przeglądane 260 razy ]

Załącznik:
muzeum2.jpg
muzeum2.jpg [ 66.21 KiB | Przeglądane 260 razy ]

Załącznik:
muzeum3.jpg
muzeum3.jpg [ 71.4 KiB | Przeglądane 260 razy ]

Załącznik:
muzeum4.jpg
muzeum4.jpg [ 30.44 KiB | Przeglądane 260 razy ]

Post Napisane: 8 lut 2017, o 16:13 
Przyjaciel

Imię: paulina
Ciekawe reportaze o Cyganach z Bułgarii (dzielnica miasta Płowdiw)
http://macos.livejournal.com/1072438.html

I Ukrainy (Beregowo)
http://macos.livejournal.com/1242056.html

na wiecznych wagarach od życia...

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strona główna forum » Różności » Linkownia