Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Różności » Linkownia

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 24 kwi 2012, o 18:40 
Przyjaciel

Imię: paulina
Chyba kazdy kto bywał na Słowacji spotkal sie tam z Cyganami, w bardziej lub mniej sympatycznym sposob gdzies na nich wpadł ;)
Niedawno pojawił się ciekawy dokument o życiu Cyganów w tamtych okolicach właśnie. Moze ktos bedzie mial ochote sobie obejrzec

http://www.youtube.com/watch_popup?v=_K ... &vq=medium

na wiecznych wagarach od życia...

Ostatnio edytowano 11 cze 2012, o 20:07 przez buba, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 25 kwi 2012, o 12:52 

Cytuj:
U nas wiele i niewiele bo w sam raz
u nas czerwień, u nas zieleń, cień i blask
u nas błękit, u nas fiolet, u nas dole i niedole
ale zawsze kolorowo jest wśród nas

Przeraża mnie to co czasem widzi się w mediach, jakoś zostały w pamięci obrazy z dzieciństwa kiedy do mnie do wsi przyjeżdżały kilometrowe tabory, to była 1 połowa lat 70 ubiegłego wieku. Ale tak to chyba jest nawet jak odrzucić element sensacji za jakim podążają dziennikarze to nie wygląda to kolorowo.
Polecam książki Jerzego Ficowskiego (Cyganie na polskich drogach) który udokumentował chyba ostatni romantyczy wątek tego tematu. To była moja pierwsza inspiracja... by ruszyć gdzieś tam :nuts:

Istnieje też sporo wydawnictw tu http://www.romowie.com/modules.php?name ... ge&pid=138
Pamiętam też programy z pozytywnym wydźwiękiem jednak szczegóły zabyłem, jeszcze poszperam w pamięci.

:)

Post Napisane: 26 kwi 2012, o 12:27 
Przyjaciel

Klimek napisał(a):
[

jakoś zostały w pamięci obrazy z dzieciństwa kiedy do mnie do wsi przyjeżdżały kilometrowe tabory, to była 1 połowa lat 70 ubiegłego wieku.
:)

Musialo to miec klimat! az sie nie chce wierzyc ze tak niedawno jezdzily jeszcze po Polsce tabory...

Pamietam jak moja babcia opowiadala o przejazdach taborow przez beskidzkie wsie - jeszcze przed wojna. Jak ludzie sie zwiedzieli ze Cyganie jada to chowali w poplochu do domow inwentarz i dzieci. A moja babcia (tez schowana silą w domu) z nosem przyklejonym do szyby obserwowala przejezdzajacych.. A czasem pod lasem plonely ogniska i tylko najodwazniejsze dzieciaki z wioski podkradaly sie tam nocami by posluchac spiewo i skocznych melodii.. Tyle zostalo w pamieci dziecka z tamtych czasow...

Kiedys kolega bardzo chcial napisac ksiazke- reportaz o slowackich Cyganach.. ale dwa razy dostal wpier*** i jak na razie sobie odpuscil ;)

Nam sie udalo zrobic pare fotek osady cygańskiej we wsi Krajna Bystra na Słowacji, ale specjalna odwaga sie nie wykazalam- bo fotki z jadacej skodusi ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ciekawa tez jestem bardzo czemu slowaccy Cyganie nie ubieraja sie tak kolorowo jak ich pobratymcy z ukrainskiego Zakarpacia? moze ktos wie dlaczego tak jest? i ci slowaccy sa chyba bardziej agresywni- na ukrainskim Zakarpaciu robilam Cyganom fotki na bazarze, krecilam sie miedzy nimi sporo - i jakos nikt mnie nie zaczepil.. A na Slowacji to juz za skodusia prawie kamienie lecialy...

Ostatnio edytowano 11 cze 2012, o 20:08 przez buba, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 26 kwi 2012, o 21:07 

Cyganie pojawiali się u nas co roku z końcem lata (sierpień - wrzesień) na mojej ulicy był kowal i przyjeżdżali podkuć konie. Tabor ustawiał się od strony remizy przez trzy ulice w kierunku kuźni. Były to szerokie wozy domki z takim półokrągłym dachem. Kobiety rozchodziły się po wsi zaglądając do każdej zagrody, coś tam kupować, po wodę itp. powszechnie jednak uważało się, że chodziły kraść jajka, kury i właśnie małe dzieci :D albo tylko nas tak straszono :glupek:
Jako dzieci czekaliśmy na nich co roku powtarzając barwne historie "co się mojej ciotce przytrafiło w zeszłym roku jak byli Cyganie". Pamiętam tylko jak kobiety przychodziły na plac coś tam rozmawiały z dorosłymi i jakieś pyskówki pomiędzy nami dzieckami ze wsi a dziećmi cygańskimi. Potrafię podać w przybliżeniu kiedy byli po raz ostatni - w 1973 lub 1974 roku, to był największy tabor jaki kiedykolwiek widziałem.
Potem pojawiali się już tylko jako piesze grupki, zawsze kobiet chodzące od domu do domu. Pokazywali się coraz rzadziej, kiedyś już w latach 80 trafiłem na takie obozowisko cygańskie nad Przemszą ale był to raczej taki "kemping" jakieś samochody z pierzynami w bagażniku...
Zainteresowałem się Cyganami w drugiej połowie lat 80, trochę czytałem, zacząłem ich obserwować na ulicy, raz czy dwa zdarzyło mi się porozmawiać, spotykało się ich jeszcze u nas króciutko na początku lat 90.

Może poszperajmy w pamięci i zbierzmy tu zapamiętane obrazy :D może to będzie ciekawy wątek?
Postaram się też popytać tu i tam... fajny temat!

:D

Jakoś ciągle zawracam z tej Słowacji :mrgreen:

Post Napisane: 30 kwi 2012, o 08:56 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Klimek napisał(a):
Może poszperajmy w pamięci i zbierzmy tu zapamiętane obrazy :D może to będzie ciekawy wątek?
Postaram się też popytać tu i tam... fajny temat! :D

Jako szkrab chciałam być Cyganką, bo one miały szyfonowe spódnice, a dla małej dziewczynki taka kiecka to ochhh ;) . Tak jak Klimek, pamiętam, gdy Cyganki przychodziły do domów coś sprzedawać - końcówka lat 60-tych XX wieku. Taborów z tamtych lat nie pamiętam, ale może przez moją wieś nie przejeżdżały.

Za to współcześnie widziałam je na Bułgarii, blisko granicy z Turcją i to w terenach odludnych, więc nawet zdjęć nie zrobiłam.

Post Napisane: 30 kwi 2012, o 10:04 

Imię: Pat.
A mnie chcieli zabrać ze sobą. Nie mieli co prawda taborów, ale gdyby nie mama, która wyjrzała przez okno i w porę zareagowała - wybiegła po mnie, to kto wie...

Post Napisane: 30 kwi 2012, o 12:24 
Przyjaciel

Podczas robienia zdjęć w miejscowości Kastiel liczna tu młodzież cygańska coś do nas krzyczała i powolutku zmierzała w naszą stronę, wyczuliśmy brak sympatii i postanowiliśmy odjechać. Nasza większość spotkań z nimi na Słowacji wygląda niestety podobnie.

Post Napisane: 30 kwi 2012, o 22:22 

Trochę popytałem i na 100 negatywnych relacji o kurach, dzieciach itp... jedna była pozytywna dotyczyła patelni :nuts:
Tam gdzie mieszkał mój rozmówca Cyganie chodzili po domach i sprzedawali patelnie... ciekawe w tej relacji było to, że w całości dotyczyła zręczności w rzemiośle. Zrozumiałem, że chodziło o bielenie tych patelni czymś (?). Gdzieś w latach 50 bądź 60 raciborska fabryka zatrudniała brygadę Cyganów właśnie do takiej pracy, wg mojego rozmówcy robili tę robotę pod zamknięciem tak by nikt nie podejrzał techniki.
Wiem już też gdzie Cyganie zatrzymywali się w mojej miejscowości, dwa miejsca oba nad stawami, oraz z której strony przyjeżdżali i to jest dla mnie najbardziej interesujące, ciekawe czy mieli stałe trasy przejazdu...

Cytuj:
Za to współcześnie widziałam je na Bułgarii, blisko granicy z Turcją i to w terenach odludnych, więc nawet zdjęć nie zrobiłam.

Hipciu czy masz na myśli takie tabory wozów konnych?

Post Napisane: 1 maja 2012, o 13:49 
Przyjaciel

Imię: Małgosia
Klimek napisał(a):

Hipciu czy masz na myśli takie tabory wozów konnych?

Tak, tabory, z takimi typowymi wozami. Choć na widzieliśmy je na postoju. Jechaliśmy w stronę granicy tureckiej przez totalne górskie zadupia i w kilku miejscach spotkaliśmy tabory. Ale tylko gaz do dechy i dalej, bo strzeżonego Pan Bóg strzeże ;)

Post Napisane: 1 maja 2012, o 23:57 
Administrator

Imię: Leszek
Klimek napisał(a):
Trochę popytałem i na 100 negatywnych relacji o kurach, dzieciach itp... jedna była pozytywna dotyczyła patelni :nuts:
Tam gdzie mieszkał mój rozmówca Cyganie chodzili po domach i sprzedawali patelnie... ciekawe w tej relacji było to, że w całości dotyczyła zręczności w rzemiośle. Zrozumiałem, że chodziło o bielenie tych patelni czymś (?)

Miedziane patelnie były pokrywane cyną.

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 2 maja 2012, o 21:16 
Bratnia dusza

Imię: adam
Pomiędzy Czerwionką a Stanowicami jest miejsce Kotlarnia...Stare przekazy mówią że było tam duże obozowisko Cyganów którzy wytwarzali kotły..

Obrazek

-------------------
http://www.youtube.com/watch?v=5-GGTA4XlTI

Post Napisane: 11 cze 2012, o 20:06 
Przyjaciel

_hipcia napisał(a):
[ Jechaliśmy w stronę granicy tureckiej przez totalne górskie zadupia i w kilku miejscach spotkaliśmy tabory. Ale tylko gaz do dechy i dalej, bo strzeżonego Pan Bóg strzeże ;)

W jakich rejonach to bylo?? bo w tym roku jest spora szansa ze bede jechac przez Bułgarie w strone tureckiej granicy i chetnie bym spotkala jakis tabor :rotfl3:

Klimek napisał(a):
Postaram się też popytać tu i tam... fajny temat!
:

W Polsce to zbyt duzo malowniczych obrazow z Cyganami w roli glownej nie udalo sie zapamietac- pewnie dlatego ze zbyt pozno sie urodzilam.. Rodzice zamarudzili i kolejna fajna rzecz przeszla mi kolo nosa ;)

Glowne co kojarzy mi sie z Cyganami to bazar w ukrainskiej miejscowosci Winogradiw na Zakarpaciu. Jako ze pasuje do tego wątku pozwole sobie przekleic fragment relacji z fotkami:

Siadamy z toperzem w dworcowej knajpce , kupujemy piwo w grubych kuflach i mamy okazje poprzygladac się lokalnemu zyciu. Ide jeszcze troche obejrzec bazar. Okolice obfituje w pieknie i kolorowo ubrane Cyganki. Od reszty ludnosci odróżniaja się dlugimi falbaniastymi sukniami, pełnymi cekinów, koralików lub uszytych z lśniacego materiału. Równie błyszczace są bluzki i chusty. Odcinaja się od szarego tłumu zarówno wyglądem , jak i zachowaniem. Wszedzie ich pełno, obsiedli wszystkie krawezniki, perony a nawet tory. Biwakuja z jadłem i napojem, graja w karty, karmia i zabawiają całe stada piskliwych i śniadych dzieciaczkow, co ciekawe, o głowkach często farbowanych na blond. Dziewczynki już nieraz w wieku 2-3 lata są ubierane jak małe-stare, wygladaja jakby mialy makijaz i obowiazkowo malowane paznokcie i bizuterie. Za to mali chlopcy często biegaja bez majteczek i są niesamowicie utytłani w błocie. Większosc dzieciakow pozera z apetytem jakieś owoce.
Z dorosłych widac glownie kobiety. Są to zwykle mlode, bardzo ladne dziewczyny w wieku 15-16 lat już z dzieckiem na ręku lub stare spasione cyganichy. Trudno wypatrzec kobiete w srednim wieku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mam okazje ogladac jak mloda Cyganka kupuje pomidory. Wrecz nasuwa się dowcip pt: ”Jak Cygan kupuje sierp”
„Cygan jak kupuje sierp to najpierw tnie nim trawke. Jak sierp tnie trawke to dobrze, jak nie tnie-to niedobrze.
Potem uderza sierpem o kamien. Jak iskry lecą to dobrze, jak nie lecą – to nie dobrze.
Potem chowa sierp pod kurtke. Jak sprzedawca nie zauwazy to dobrze, jak zauwazy to niedobrze”.

Tym razem jest „niedobrze”. Sprzedawca zauwazyl, ze kobieta chowa pomidory pod spodnice. Rozlega się wrzask i już pięc innych Cyganek biegnie na pomoc. Zaczyna się awantura bo sprzedawca potrzasa kobietą a spod spodnicy wypadaja pomidory. Ostatecznie cala grupka odchodzi obrazona , klnac i wygrazajac a na ziemi lezy kilka rozdeptanych pomidorow..

Na dworcu legitymuja nas milicjanci w cywilu. Toperz sugeruje , ze pewnie dostali prikaz od komandira, zeby sprawdzac wszystkich co wygladaja inaczej czy mowia w dziwnym języku.. i my się załapalismy ;)

Toperz w knajpie tez miał ciekawe obserwacje. Obok rozsiadły się dwie Cyganki z dziećmi i piwem. Kilkuletni chlopczyk dostaje piwa do małej szklaneczki, ale wypija ją szybko i dobiera się do kufla obiekunki. Dziewczynka (która chyba nosi jeszcze pieluchę) płacze, ze ona nie dostała piwa. W koncu i ona ma mozliwosc dobrania się do kufelka i potem chodzi z cała buzia umazana w pianie...

Obrazek

Barwny tłum znika nagle- podjezdza elektriczka do Tiaczowa, wszyscy się do niej pakuja i odjezdzaja w sina dal- pewnie gdzies w swoich taborach wytrzasac z falbaniastych sukni bazarowe zdobycze...

Obrazek

Post Napisane: 6 lip 2012, o 23:00 

Aktualnie na kanale TLC leci film "Moje wielkie cygańskie wesele"... ciekawe :D
Tym razem to o cyganach amerykańskich, uderzające podobieństwa w ludzkich charakterach i maksymalna różnica w poziomie życia... z takiego połączenia wychodzi straszna groteska.

Jak juz przy filmach jesteśmy to jakoś niedawno pokazał się czesko słowacki film "Cygan".

I jeszcze coś ciekawego wygrzebałem - za jakieś 2 tygodnie w okolicy Tarnowa będzie się poruszał prawdziwy cygański tabor. Każdego roku odbywa się tam tzw. "Tabor Pamięci" szczegóły latwo znaleźć w sieci.

Pozdrawiam :D

Post Napisane: 7 lip 2012, o 12:44 

No to ode mnie garść historyjek z życia Cyganów:
Z Cyganem należy postępować jak z psem, choć nie chodzi mi tu bynajmniej o sprowadzenie Cygana do psa lecz o sposób postępowania. Kiedy Cygan wyczuje że się go boisz, wtedy zrobi z tobą co zechce. Kiedy wyczuje, że się go nie boisz - będzie żywił do ciebie szacunek i swoistą bojaźń. Kiedy w dzieciństwie pobijesz się z Cyganem, nie raz, a razem z nim będziesz dorastał w jednej dzielnicy, to wiedz że będzie ci mówił "dzień dobry" do końca :)
Cyganie z reguły są zadziorni i kłótliwi, choć nie chciałbym tutaj generalizować.
Aktualnie królem Cyganów jest niejaki pan Roman Kwiatkowski z Oświęcimia. Kiedy rodziło mu się dziecko, pod szpitalem koczowały tabory współplemieńców. Ot, tak dla ochrony czy też będac blisko swojego "guru". Tam też w 1981 r. odbył się tzw. "pogrom oświęcimski", rzecz zapomniana, lecz warta odnotowania - wybuchły regularne bijatyki między mieszkańcami Oświęcimia a Cyganami. Romowie zostali spacyfikowani przy biernej postawie milicji, która dopiero później włączyła się do akcji, chroniąc właściwie Romów przed całkowitym linczem. Wypracowany po zakończeniu walk kompromis był bardzo nieprzychylny dla Romów, zapłacili oni wysoką cenę (wilcze bilety poza granice kraju, zwolnienia w pracy, pozbawieni obywatelstwa i różnorakich świadczeń).
Cyganie etnicznie wywodzą się z Indii. Ciekawostką jest fakt, że nie mają języka pisanego, lecz tylko w formie ustnej.
Pogrzeby u Cyganów są bardzo kolorowe i huczne. Nagrobki a czasami wręcz okazałe pomniki (im wyżej w kaście tym lepszy pomnik) są zdobne i zazwyczaj bogato udekorowane. Najpiękniejsze nagrobki w Oświęcimiu należą właśnie do Cyganów. Tradycją jest picie alkoholu na pogrzebie i opowiadanie barwnych opowieści z życia zmarłego.
Kiedy karetka zajeżdżała do dzielnicy cygańskiej, to tylko z obstawą policji. Bez policji sanitariusze po prostu nie wchodzili w ogóle do domu. Sytuacja taka powstała, kiedy pewnego razu lekarz z zespołu ratowniczego musiał pomóc jakiemuś choremu Cyganowi w jego domu, z przystawionym nożem na gardle. Ot, Cyganie po prostu nie mieli zaufania do lekarzy i chcieli mieć pewność że właśnie w taki sposób wymuszą na lekarzu że zajmie się chorym w najlepszy i najbardziej właściwy sposób, a nie potraktuje "po łepkach" :) Jak widać, my mamy kopertówki, a Cyganie mają noże :) Jak w dowcipie:
"Przychodzi baba do lekarza. Tym razem baba pierwsza zagaduje doktora:
-Do której pan dzisiaj przyjmuje?
A lekarz na to:
-Do lewej"
:D

Ostatnio edytowano 9 lip 2012, o 19:20 przez Thjazi, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 8 lip 2012, o 09:40 
Przyjaciel

Imię: Tomek
Thjazi napisał(a):
nie chciałbym tutaj generalizować.

Generalizujesz i to w sposób czasami obraźliwy dla społeczności romskiej.

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 9 lip 2012, o 08:01 

W którym dokładnie miejscu?

Post Napisane: 9 lip 2012, o 09:33 
Przyjaciel

Thjazi napisał(a):
W którym dokładnie miejscu?

A choćby cały pierwszy akapit i sprawa grobów. Być może masz inne doświadczenia ale znam wielu Cyganów, którzy do tych schematów nie pasują. Mogliby poczuć się urażeni choć i tak nie spodziewają się niczego dobrego od Polaków.

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 9 lip 2012, o 15:54 

Podzieliłem się moją wiedzą na ten temat, uznałem że to porównanie będzie najtrafniejsze - "obchodzenie się jak z psem". Proszę zauważyć, że podkreśliłem uprzednio, iż nie chodzi mi o porównanie Cygana do psa, lecz o sposób postępowania. Z psem można się w różnoraki sposób obchodzić. Łagodnie, zdecydowanie, ostro, przyjacielsko... Powyższe słowa mogą mieć zabarwienie pejoratywne, słowo "pies" ma dość negatywne konotacje w naszej kulturze. Komuś innemu jednakże "pies" może się kojarzyć z czymś pozytywnym. Oczywiście, ma Pan prawo czuć się oburzony moim wpisem. Zapewniam jednak, że długo ważyłem słowa w moim poprzednim poście i nie miałem żadnego celu aby obrazić jakąś mniejszość narodową. Jeśli na forum jest jakiś Cygan i go to uraziło, proszę o odzew.

@trobal - nie wiem za bardzo co obraźliwego napisałem w temacie grobów, jest tam parę wątków i nie wiem do jakiego konkretnie mam się ustosunkować. Proszę o wyjaśnienie.

Post Napisane: 9 lip 2012, o 16:37 
Przyjaciel

Nie zawsze groby są bogato udekorowane, a w tekście jest "zawsze są bogato udekorowane".
Dla jasności - tylko zwracam uwagę, że ktoś mógłby się poczuć obrażony. Gdyby tekst był jednoznacznie obraźliwy i rasistowski zniknąłby z forum. Moją uwagę przykuło stwierdzenie "nie chciałbym tutaj generalizować" w tekście zawierającym wiele odniesień do stereotypów przez co jest wewnętrznie sprzeczny.

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 9 lip 2012, o 18:02 
Przyjaciel

Sądzę, że to właściwe miejsce dla tej wiadomości http://fakty.interia.pl/swiat/news/romo ... zu,1820064
Komentarzy nie polecam czytać.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strona główna forum » Różności » Linkownia