Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Zagraniczne judaika » Judaika - Słowacja

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 28 lis 2012, o 20:54 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Renata
Podczas wędrówek po Bratysławie natrafiłam na ślady dwóch synagog. Pierwsza z nich, Synagoga Neologiczna, powstała w 1893r. na Starym Mieście, niedaleko katedry p.w. Św. Marcina. W czasie reżimu ks. Tiso planowano uczynić z niej muzeum żydowskie. Chociaż przetrwała wojnę, to nie było jej dane doczekać obecnych czasów. Pod koniec lat 60-tych XX wieku została wyburzona, w związku z planowanym wybudowaniem Nowego Mostu na Dunaju. Obecnie powróciła na swe dawne miejsce w postaci makiety, o rozmiarze 60% w stosunku do budowli oryginalnej. Kiedy dostrzegłam ją wędrując wzdłuż Dunaju, nawet przez myśl mi nie przeszło, że to tylko makieta. Zasuwałam więc raźno w stronę kolorowego kościółka, który zamajaczył mi gdzieś w oddali. Dopiero na miejscu dostrzegłam, że ten kościółek jest jakiś taki… inny.

Obrazek

Druga synagoga, do dziś czynna, znajduje się także na Starym Mieście, przy ulicy Heydukovej 11. Wybudowano ją w latach 1923-1926 w stylu wczesnomodernistycznym. Główna fasada wyróżnia się kolumnadą, jakoś zupełnie nie kojarzącą się z tradycyjną synagogą. Świątynia spełnia wymogi judaizmu ortodoksyjnego. Niestety nie udało nam się wejść do środka, trafiliśmy tam bowiem w piątkowe popołudnie.

Obrazek

Najbardziej fascynującą, jak dla mnie, pamiątką po żydowskich mieszkańcach Bratysławy jest opisane przeze mnie w wątku viewtopic.php?f=48&t=14934 mauzoleum Chatama Sofera. Dosyć długo poszukiwałam informacji o tym miejscu. Na posiadanym przeze mnie planie miasta zaznaczono jedynie znak Gwiazdy Dawida. Stojąca przy mauzoleum tablica informowała, że jest to „miejsce święte”.

Obrazek

Idąc wzdłuż Dunaju od Starego Miasta do Mostu Lafranconi Nabreżiem Armii gen. Ludvika Svobodu napotykamy jeszcze dwa interesujące miejsca. Jednym z nich jest cmentarz żydowski przy ul. Żiżkova. Niestety, w piątkowe popołudnie był zamknięty, więc może kto inny o nim napisze. Drugie miejsce, które mnie zafrapowało znajduje się przy zbiegu ulic Żiżkowa i Lipova. Na planie oznakowano je Gwiazdą Dawida i cmentarnymi krzyżykami, ale nie opisano jako cmentarz żydowski (w przeciwieństwie do tego, o którym pisałam powyżej). Teren otoczony jest metalowym ogrodzeniem z motywem menory. Bliżej ulicy znajduje się budyneczek, który początkowo wzięłam za synagogę. Jednak w necie nic nie wspominają o trzeciej synagodze w Bratysławie. Bardziej obstawiałabym dom pogrzebowy. Z boku widać ścianę urnową, sądząc po datach, w dalszym ciągu służącą do pochówków. Z tyłu za budynkiem jest cmentarz, prawdopodobnie niewielkich rozmiarów. Widać stelle grobowe, ale nie widać macew, więc równie dobrze może to być cmentarz innego wyznania, tylko przylegający do tej posesji. Może ktoś z Was będzie wiedział więcej na ten temat?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Zagraniczne judaika » Judaika - Słowacja