Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Judaika - Śląskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 15 lip 2010, o 06:16 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Czyli dzisiejszym Chorzowie.Co prawda na miejscu synagogi jest macdonalds,po chorzowskim kirkucie tablica pamiątkowa.Ale jest była szkoła społeczności żydowskiej,obecnie siedziba stacji epidemiologiczno sanitarnej.
Załącznik:
S7301690.JPG
S7301690.JPG [ 119.66 KiB | Przeglądane 998 razy ]

Załącznik:
S7301691.JPG
S7301691.JPG [ 137.1 KiB | Przeglądane 998 razy ]

Załącznik:
S7301692.JPG
S7301692.JPG [ 155.58 KiB | Przeglądane 998 razy ]

Załącznik:
S7301694.JPG
S7301694.JPG [ 111.12 KiB | Przeglądane 998 razy ]

Załącznik:
S7301693.JPG
S7301693.JPG [ 106.61 KiB | Przeglądane 998 razy ]

W 1865 roku gmina żydowska usamodzielniła się a rabinat ustanowiono 1890. w drugiej połowie XIX wieku zrodziła się potrzeba utworzenia powszechnej szkoły dla dzieci wyznania mojżeszowego.W mieście było dwóch nauczycieli religii mojżeszowej Max Bohm który zmarł w Król.Hucie 1897r. (o ile go ekshumowano i jest w Bytomiu to współczuję) i Isidor Walter.
Od stycznia 1873 dwie klasy żydowskie szkolne przejął Zarząd Miejski w Królewskiej Hucie.Sytuacja ta nie zadowalała zarządu gminy i pierwsza szkoła dla dziewcząt i chłopców powstała przy ul. 3 Maja nr.? (Kronprinzenstrasse)
W 1909 już istniała koedukacyjna żydowska szkoła na ul.Kazimierza (Schimmelpfenningstrasse 6) budynek należał do gminy żydowskiej,wydzielono w nim trzy pomieszczenia na klasy oraz jedno dla nauczycieli.Szkoła nosiła numer 6. Kierownikiem był pan Grunwald pozostali nauczyciele to Beniamin Plaut i p.Abraham.

Nierzadko zdarzało się że żydowskie dzieci uczęszczały do szkół powszechnych, a tym bardziej do średnich wraz z katolikami i ewangelikami.
Społeczność żydowska miała też swój system wspierania finansowego-tego rodzaju stypendium powstało dzięki kupieckiej rodzinie Goldsteinów,a oprócz Goldstein -Stiftung było jeszcze Anna-Hammer-Stiftung.Przyznawane co roku szkolnego dla jednego z wybitnie zdolnych uczniów żydowskich.
Warto przypomnieć jednego z żydowskich absolwentów królewskohuckiego gimnazjum.
Ernest Daniel Goldschmidt ur. 9.XII.1895r. syn tutejszego rabina Salomona Goldschmidta i Racheli z domu Fraenkel.
Po ukończeniu gimnazjum podjął studia filozoficzne na Uniwersytecie Wrocławskim i w Berlinie uwieńczone doktoratem w 1925r. Pracował jako specjalista inkunabułów w Pruskiej Bibliotece Narodowej w Berlinie.1936 rok to emigracja do Palestyny a od 1962 pracował w Narodowej i Uniwersyteckiej Bibliotece w Jerozolimie.Autor wielu opracowań naukowych,zmarł w Jerozolimie 10.XII 1972 r.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Ostatnio edytowano 15 mar 2015, o 06:58 przez Heniek, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 11 cze 2011, o 21:31 
Przyjaciel

Mogę dodać iż w tej szkole znajdowała się również mykwa i Mała Bożnica.Zostało potwierdzone podczas "Przewodnik czeka" w dniu dzisiejszym.

Post Napisane: 12 cze 2011, o 10:31 
Przyjaciel

Imię: Małgosia
W Królewskiej Hucie było dość sporo Żydów. Ostatnio przeglądam sobie chwilach wolnych "Gazetę Urzędową woj.śląskiego" i dużo znajduję obwieszczeń o licytacjach czy rozdziałach majątku małżeńskiego, właśnie osób o żydowskich nazwiskach z Królewskiej Huty.

Post Napisane: 13 cze 2011, o 08:11 
Przyjaciel

_hipcia napisał(a):
W Królewskiej Hucie było dość sporo Żydów. Ostatnio przeglądam sobie chwilach wolnych "Gazetę Urzędową woj.śląskiego" i dużo znajduję obwieszczeń o licytacjach czy rozdziałach majątku małżeńskiego, właśnie osób o żydowskich nazwiskach z Królewskiej Huty.

Ano było,ma być napisana praca magisterska czy cóś na podstawie niepublikowanych i zachowanych cudem dokumentów.

Post Napisane: 6 mar 2012, o 04:00 
Przyjaciel

Muszę sobie sprawić "Chorzowski Słownik Biograficzny" pod red. Z. Kapały.Tak zajrzałem do niego jakby od niechcenie i pewną dozą nieśmiałości,popatrzyłem na niektóre nazwiska i można trafić na pewne fakty historyczne z którymi się dotychczas nie zetknąłem.

Była to Królewskohucka Gmina Synagogalna zbudowana w 1892 przez mistrza murarskiego a zarazem budowniczego Benno Leopolda Grotschela.Ewangelik żonaty z Ottilie Elizabeth zd. Frohlich wyznania judaistycznego.
Placówkę Sanepidu urządzono tu w latach 1955-56 po przebudowie i placówka trwa do dziś.Natomiast oprócz wspomnianej szkoły ,która była tu od początku (po 1922 Powszechna Szkoła Żydowska nr.6) i mykwy,jeszcze biura władz gminy,sala posiedzeń,Bejt Ha-Midrasz z gminną biblioteką judaistyczną,miejsce rytualnego uboju,kuchnia z piekarnią macy,mieszkania urzędników.

Post Napisane: 5 maja 2016, o 19:47 
Przyjaciel

Heniek napisał(a):

Warto przypomnieć jednego z żydowskich absolwentów królewskohuckiego gimnazjum.
Ernest Daniel Goldschmidt ur. 9.XII.1895r. syn tutejszego rabina Salomona Goldschmidta i Racheli z domu Fraenkel.
Po ukończeniu gimnazjum podjął studia filozoficzne na Uniwersytecie Wrocławskim i w Berlinie uwieńczone doktoratem w 1925r. Pracował jako specjalista inkunabułów w Pruskiej Bibliotece Narodowej w Berlinie.1936 rok to emigracja do Palestyny a od 1962 pracował w Narodowej i Uniwersyteckiej Bibliotece w Jerozolimie.Autor wielu opracowań naukowych,zmarł w Jerozolimie 10.XII 1972 r.

A ja Ci Heniu powiem, że przed chwilą do mnie napisała wnuczka tegoż pana :-)

Post Napisane: 5 maja 2016, o 21:07 
Przyjaciel

A jak do tego doszło?

Post Napisane: 5 maja 2016, o 22:15 
Przyjaciel

Poprzez mojego bloga ;-) Googlowała sobie, gdyż szukała info o swoim prapradziadku tj. rabinie Danielu Fraenklu, który był u nas - w Rybniku rabinem przez 24 lata, a zarazem był teściem Waszego rabina Salomona Goldschmidta.
I trafiła na mój wpis o Fraenklu:
http://szufladamalgosi.pl/rabin-daniel-fraenkel/

No i napisała @ Już z góry pytam Cię o zgodę, czy będę jej mogła przesłać zdjęcia szkoły.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Judaika - Śląskie