Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Judaika - Śląskie

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 15 cze 2010, o 20:21 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Renata
Kapitalna wyprawa i pasjonująca historia. Życzę Wam sukcesów w poszukiwaniu nowych śladów.

Post Napisane: 15 cze 2010, o 20:41 
Przyjaciel

_hipcia napisał(a):

Być może Orzesze podlegało pod gminę w Pszczynie, a nie w Mikołowie ??

Nie tylko Orzesze , ale i Mikołów należał do powiatu pszczyńskiego.

Post Napisane: 15 cze 2010, o 20:52 
Przyjaciel

Imię: Małgosia
To nie chodzi o powiat ;) chodzi o gminę żydowską. W Mikołowie była gmina, w Żorach była gmina, w Pszczynie była gmina. I gdzie "orzeszki" podlegały? Oto jest pytanie :echh:

Post Napisane: 15 cze 2010, o 21:04 
Przyjaciel

Jak zwykle nie doczytałem i wyskoczyłem jak....Filip z konopi indyjskich :oops:

Post Napisane: 16 cze 2010, o 13:34 
Przyjaciel

Tłumaczenie listu z Ameryki:

Nie, Orzesze nie miało cmentarza żydowskiego. Nie było osobnej gminy żydowskiej, bo Żory i Mikołów były oddalone o kilka km.
Z kamienia odczytujemy: "Tutaj leży/gorąco kochana i głęboko opłakiwana/ Pani Dorothea Sachs, z domu Loewenstamm, urodz. w Dobrodzieniu Ellul 5604 (sierpień-wrzesień 1844), zmarła w Orzeszu Schewat 5632 (styczeń-luty 1872). Przy niej leży (?) dniowy mały synek Isack. Niech jej prochy odpoczywają w pokoju."
Akty zgonu dla Pszczyny wskazują, iż była żoną kupca Isidora SACHS z Orzesza. Isack jest wymieniany jako Eduard na swym akcie zgonu - miał 8 dni. Ona zmarła dnia następnego, czyli 15 stycznia.

Isidor i Dorothea pobrali się 3 lutego 1869 roku w Pszczynie. Ona mieszkała w Orzeszu w tym czasie. Nie widzę innych zapisów dot. innych dzieci. Świadectwo ślubu nie pokazuje rodziców, ale najbardziej prawdopodobnym kandydatem byłby Simon L.

No i proszę, jaka nam się ukazała tragedia ludzka. Trzy lata po ślubie Dorota zachodzi w ciążę, rodzi synka, ten umiera gdy ma 8 dni, i następnego dnia ona sama przenosi się na tamten świat. Czyli w grobie leży razem z dzieckiem. Niestety nie wiadomo, w którym miejscu, bo ta macewa akurat jest wśród tych "na kupie".

Post Napisane: 16 cze 2010, o 13:41 
Moderator

Imię: Sławek
Markus napisał(a):
_hipcia napisał(a):

Być może Orzesze podlegało pod gminę w Pszczynie, a nie w Mikołowie ??

Nie tylko Orzesze , ale i Mikołów należał do powiatu pszczyńskiego.

Z tego co się orientuję to Orzesze podlegało pod powiat pszczyński, stąd ta Pszczyna przy Orzeszu w Yad Vashem. Na cmentarzu żydowskim w Pszczynie też spoczywają osoby z Orzesza.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 16 cze 2010, o 13:44 
Przyjaciel

To wymień je tu Klimkowi, bo on odtwarza listę żydowskich mieszkańców swego miasta. Oczywiście, jak wiesz, którzy to byli :)

Post Napisane: 16 cze 2010, o 21:40 

Cytuj:
(...) Pani Dorothea Sachs (...)
bardzo smutna historia, pewnie nie jedyna na cmentarzu, i pomyśleć, że przed tym samym "mówiącym" kamieniem stała kiedyś rodzina zmarłej.

Obrazek

Sachs Isidor okazuje się być związany z Orzeszem na wiele lat bo znajdujemy go w Adressbuch des KREISES PLESS 1906 "Sachs Isidor, Kaufmann". W tym samym spisie znajdujemy "Helmrich Adolf, Bakermeister" takie nazwisko _hipcia znalazła na liście Yad Vashem.

Lista nazwisk orzeskich Żydów juz całkiem spora... dzięki!

Post Napisane: 16 cze 2010, o 22:07 

Tymczasem,

pisałem już, że w latach 50 bądź 60 wywieziono nagrobki na cmentarz ewangelicki, dowiedziałem się też, że z "naszego" cmentarza ekshumowano szczątki ludzkie. W ostatnich dniach odbyłem kilka rozmów które wskazują, że to była ekshumacja ofiar niemieckiej agresji w pierwszych dniach września 1939 roku. Trafiłem do osoby która będąc 10 letnim dzieckiem została zmuszona do ogladania egzekucji w niedalekiej okolicy "naszego" cmentarza, bardzo przejmująca relacja ... Osoba ta podała mi nazwiska ofiar, byli to jej sąsiedzi z tej samej ulicy! Jednak jedno z nazwisk nie zgadzało mi się z podanym w "Dziejach Orzesza" zacząłem szukać w Internecie, sprawy nazwiska nie wyjaśniłem ale znalazłem taki zapis:

Cytuj:
Zwłoki 23 pomordowanych pochowano w Oszeszu, w lesie Pasternak. Pozostałe zwłoki pochowano w grobach pojedynczych w różnych miejscach Orzesza /Ornontowice, stary cmentarz ewangelicki, Kolonia Marii i cmentarz katolicki/.

http://www.katowice.uw.gov.pl/mp/orzesze_polegli.html

"stary cmentarz ewangelicki" - myślę jest to pierwsza wzmianka pisana o "naszym" cmentarzu na którą udało nam się natrafić.

Zwróciłem się już z pytaniem do osób które mogą coś wiedzieć.... czekamy na odpowiedź... :roll:

Pozdrawiam
Klimek

Edycja:

Miejsce w którym została wykonana publiczna egzekucja Edmunda Wojtaszewskiego i jeszcze jednej osoby której nazwiska jednoznacznie nie ustaliłem. Egzekucja miała miejsce w pierwszych dniach września 1939. Te informacje pochodzą z rozmowy ze świadkiem wydarzenia. Ofiary musiały wykopać sobie grób potem je rozstrzelano. Po wojnie odbyła sie ekshumacja której śladami podążamy....

Obrazek

Obrazek

Edycja:
Dla porzadku podsumuję:
1. w Orzeszu jest miejsce które kiedyś było cmentarzem (druga połowa 19 wieku),
2. powszechnie mówi sie o tym miejscu "cmentarz żydowski",
3. pomimo wysiłków w poszukiwaniu ... nie mamy w tej chwili żadnego dowodu iż był to cmentarz żydowski,
4. pojawiły się sugestie, że może to być "stary" cmentarz ewangelicki (w odróznieniu od "nowego" cmentarza ewangelickiego z 1913 roku),
5. przekazy ustne mówią o jakiejś ekshumacji z domniemanego cmentarza żydowskiego na nowy cmentarz ewangelicki,
6. prawdopodobnie była to ekshumacja ofiar września 1939,
7. w kontekście ekshumacji, niezaleznie od sugestii pana Delowicza, pojawiło się okreslenie "stary cmentarz ewangelicki" - tym tropem aktualnie zmierzamy.

Ostatnio edytowano 17 cze 2010, o 08:23 przez Klimek, łącznie edytowano 2 razy

Post Napisane: 16 cze 2010, o 22:20 
Moderator

Imię: Sławek
_hipcia napisał(a):
To wymień je tu Klimkowi, bo on odtwarza listę żydowskich mieszkańców swego miasta. Oczywiście, jak wiesz, którzy to byli :)

Na 100% jestem pewien jednego nazwiska:
Emma Majud z domu Levÿ (Chawa Majud bat Baruch Jehuda), urodzona 12 lutego 1830, zmarła 24 czerwca 1871. Mieszkała w Friedrichsgrube, będącej dawną kolonią przemysłową wokół nieistniejącej już kopalni Fryderyk, obecnie wchodzącej w skład Jaśkowic, dzielnicy Orzesza.

Jak jeszcze kogoś znajdę to dam znać!

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 16 cze 2010, o 22:24 
Przyjaciel

I wespół w zespół :rotfl3:...

Bo pojedynczo się z tym tematem nie upora
Ni dyplomata, ni mędrzec, ni wódz.
Więc ty drugiego sobie dobierz amatora
I wespół w zespół, by żądz moc móc zmóc.

Dzięki slav :jupi:

Post Napisane: 25 cze 2010, o 19:44 

Jeden ze starych domów na kolonii Fryderyk

Obrazek

Mężem pani Emmy Majud był Philip Majud, mieli córkę Helene ur. 04.09.1856.
Informacja z książki Jana Delowicza "Gmina wyznania mojżeszowego w Żorach w latach 1511-1940"
W tej samej książce znajdujemy też wzmiankę o mężu pani Doroty Sachs czyli Isidorze Izaaku Sachs (kupiec z Orzesza). Pan Isidor w 23.04.1873 roku poślubił Evę Knopf, miał wtedy 39 lat czyli urodził się w 1834 roku (chyba 04.03.1834 r. jeżeli jego ojciec to Aron Sachs).

:D

Post Napisane: 25 cze 2010, o 20:04 

Tymczasem,

pisałem wcześniej w temacie starego orzeskiego cmentarza, że istnieje wzmianka o takowym jako miejscu pochówku ofiar września 1939. Wszystko sie potwierdziło. Dzieki pomocy znajomych ze zboru Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Orzeszu dotarłem do osoby która od wczesnego dzieciństwa (1933 r.) mieszkała w okolicy naszego cmentarza. Cmentarz ten na dzisiejszych mapkach to "pastwisko trwałe", mało kto wie, że to był cmentarz i jeśli coś wie to mówi o cmentarzu żydowskim. Pani do której mnie skierowano wytłumaczyła mi genezę tego miejsca, opowiedziała jak ono wyglądało przed 2 wojną światową i jak znikło z powierzchni ziemi. Tutaj napiszę tylko, że był to cmentarz ewangelicki resztę umieszczę w odpowiednim wątku.

Pomimo tego, że zagadka cmentarza została prawie wyczerpująco wyjaśniona myślę, żę temat Żydów orzeskich będzie tu kontynuowany w miarę kolejnych naszych odkryć no i pozostała jeszcze domniemana synagoga od której zacząłem ten wątek a sprawa czeka na wyjaśnienie.

Poznałem wielu ciekawych ludzi, dowiedziałem się nowych dla mnie rzeczy...

Edycja:
Tu wątek o starym cmentarzu ewangelickim viewtopic.php?f=84&t=4838

Pozdrawiam

Ostatnio edytowano 25 cze 2010, o 20:44 przez Klimek, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 25 cze 2010, o 20:34 
Przyjaciel

Klimek napisał(a):
Pomimo tego, że zagadka cmentarza została prawie wyczerpująco wyjaśniona myślę, żę temat Żydów orzeskich będzie tu kontynuowany w miarę kolejnych naszych odkryć no i pozostała jeszcze domniemana synagoga od której zacząłem ten wątek a sprawa czeka na wyjaśnienie.

Poznałem wielu ciekawych ludzi, dowiedziałem się nowych dla mnie rzeczy...

Co do synagogi to też nie ma jej na mapach. Synagogę oznacza się w następujący sposób: kółko plus kreska pionowa i kreska pozioma (ale nie krzyż).

Co do poznawania ciekawych ludzi, to o to właśnie chodzi w takich poszukiwaniach.

:jupi:

Post Napisane: 30 mar 2013, o 19:55 

Imię: danuta
Witam, trafiłam na to forum przypadkiem i specjalnie się tutaj zarejestrowałam żeby wkleić zdjęcie tego budynku, który podobno był synagogą. Wątek trochę stary ale myślę, że ktoś tu zajrzy...

Zdjęcie pochodzi z albumu "Orzesze w dawnej fotografii" wydanej w 2008 roku. Ciekawa publikacja choć mogłoby być więcej zdjęć...Obrazek

Post Napisane: 30 mar 2013, o 19:56 

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us]

Post Napisane: 30 mar 2013, o 20:00 

Jeszcze jedno zdjęcie tego miejsca na pocztówce z lat 20. XX wieku

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Post Napisane: 31 mar 2013, o 07:25 
Przyjaciel

degrengolada napisał(a):
Witam, trafiłam na to forum przypadkiem i specjalnie się tutaj zarejestrowałam żeby wkleić zdjęcie tego budynku, który podobno był synagogą. Wątek trochę stary ale myślę, że ktoś tu zajrzy...

Cześć, wątek stary, ale wielce interesujący. Dziękujemy za wklejenie :)

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Judaika - Śląskie