Eksploratorzy
http://eksploratorzy.com.pl/

Grodzieckie getto
http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=883&t=15836
Strona 1 z 1

Autor:  cezar borgia [ 30 gru 2012, o 14:12 ]
Tytuł:  Grodzieckie getto

Podczas drugiej wojny światowej w ówczesnej jednowioskowej gminie Grodziec (od 1975 r. dzielnica Będzina) Niemcy doprowadzili do powstania gminy żydowskiej. W okresie dwudziestolecia międzywojennego grodzieccy Żydzi podlegali gminie w Będzinie. W Grodźcu, podczas okupacji niemieckiej zaczęło także funkcjonować getto (taki zapis pojawił się chociażby w grodzieckiej kronice gminnej, która znajduje się w zbiorach Muzeum Zagłębia w Będzinie). Wówczas przebywało tu 182 starozakonnych. Getto miało się mieścić "w domach Mandata" przy ówczesnej ulicy, która przed wybuchem wojny nosiła nazwę 1-go Maja a obecnie Kempy. Mieszkańcy getta z czasem zostali przetransportowani do innych obozów by na koniec trafić do KL Auschwitz. W Izraelu jest miejsce gdzie na kamiennych tablicach są wypisane nazwy zagłębiowskich miejscowości w języku polskim i hebrajskim. Niestety nie ma tam Grodźca. Mam nadzieję, że w przyszłości się to zmieni. W Zagłębiu także nie kojarzę miejsca gdzie upamiętniono by tą niewielką społeczność. Bo tak naprawdę pamięć o grodzieckich Żydach ginie gdzieś i jest zdominowana przez dzieje starozakonnych z Będzina. To jeden ze skutków przyłączenia Grodźca do Będzina w okresie PRL-u. Ja nie zamierzam o nich zapomnieć.

Autor:  cezar borgia [ 1 sty 2013, o 23:16 ]
Tytuł:  Re: Grodzieckie getto

Ostatniego dnia grudnia 2012 r. złożyłem pismo do Starostwa Powiatowego w Będzinie z prośbą o upamiętnienie grodzieckich Żydów.

Autor:  szkieletek [ 1 sty 2013, o 23:17 ]
Tytuł:  Re: Grodzieckie getto

Trzymam kciuki za powodzenie Twoich działań!

Autor:  cezar borgia [ 1 sty 2013, o 23:55 ]
Tytuł:  Re: Grodzieckie getto

Dziękuję Szkieletku. W Będzinie jest sporo miejsc pamięci poświęconych Żydom ale żadne z nich nie uwzględnia grodzieckich starozakonnych. Ja postanowiłem się o nich upomnieć. Nie chodzi mi tu od razu o tablicę pamiątkową ale chociaż o uchwałę. Ci ludzie nie mogą już zabrać głosu w swojej sprawie. Chcę im pomóc.

Autor:  cezar borgia [ 19 sie 2014, o 10:27 ]
Tytuł:  Re: Grodzieckie getto

Oto zdjęcie (Fot. Jerzy Sz. Wieczorek) ocalałego do naszych czasów budynku w Grodźcu (obecnej dzielnicy Będzina), w którym w czasie drugiej wojny światowej zostali przymusowo umieszczeni przez nazistów Żydzi. Wcześniej pozbawiono ich mienia i pierwotnego miejsca zamieszkania. Odebrano im wszystko…. W Grodźcu w okresie zaborów i dwudziestolecia międzywojennego żyła niewielka, kilkusetosobowa grupa Starozakonnych. Przynależeli do gminy żydowskiej w Będzinie. W Grodźcu mieli domy i mieszkania, tu prowadzili swoje interesy. Nierzadko towarzyszyły im ich rodziny, bliscy. Tu także uczęszczali do tzw. domów modlitwy. Według dr Aleksandry Namysło w czasie drugiej wojny światowej Niemcy doprowadzili do stworzenia w Grodźcu osobnej gminy żydowskiej. Powołali też do życia getto w pobliżu osiedla robotniczego (znajdującego się przy. ul. Marii Konopnickiej), a także przy ul. Kempy. Niedługo potem grodzieccy starozakonni udali się w podróż, której punktem docelowym był nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz, gdzie zostali bestialsko zamordowani. Nie zapomnijmy o nich, nie dajmy im zginąć w bezkresnym określeniu „będzińscy Żydzi”. To byli Żydzi z Grodźca. Osobna społeczność. Inny świat niż ten, znajdujący się kilka kilometrów od nich, w „Jerozolimie Zagłębia Dąbrowskiego”. Choć było ich niewielu to nie kładźmy nacisku na statystkę, na liczby, na słupki wypełnione obojętnymi na uczucia i emocje cyframi. Skupmy się na człowieczeństwie, na losach tej grupy, która pomimo przeciwności losu, starała się za wszelką cenę radzić z prozą codzienności i być lojalnym wobec państwa polskiego. Może kiedyś uda się upamiętnić Starozakonnych z Grodźca. Może kiedyś wróci tu Tora. Może…. Zależy mi na upamiętnieniu grodzieckich Żydów, ponieważ kolejne pokolenia grodźczan nie wiedzą, że była tu taka społeczność i stanowiła ważną część tego miejsca, tego skupiska ludności. Nie wolno zapominać nam o obowiązku edukacji ludzi, niezależnie od wieku. Pamięć bardzo łatwo zaciera się w umysłach ludzi, gaśnie niczym topiąca się świeca. Dlatego trzeba systematycznie przypominać o przeszłości i ludziach, którzy byli jej częścią.... Przypominać w sposób inteligentny i umiejętny. Tak aby słowo trafiło do pamięci i wyobraźni słuchacza.

Załączniki:
64.jpg
64.jpg [ 193.88 KiB | Przeglądane 1003 razy ]

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/