Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Judaika - Małopolskie

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 27 maja 2009, o 21:49 
Administrator

Imię: Jarek
Pierwsze wzmianki o Żydach mieszkających w Tarnowie sięgają XV wieku.
Ostatni tarnowski Żyd – jeden z nielicznych, którzy przeżyli II wojnę światową, zmarł w 1993 roku, kończąc w ten sposób ich ponad pięćsetletnią historię …

Przed II wojną światową społeczność żydowska Tarnowa liczyła około 25 tysięcy, co stanowiło 45% mieszkańców miasta.
Po wybuchu wojny przybyli tu Żydzi przesiedleni z innych krajów (m.in. z Niemiec i Austrii) oraz z okolicznych miejscowości, w których Niemcy wcześniej zaczęli likwidować dzielnice żydowskie – szacuje się że w sumie w czasie wojny znalazło się w Tarnowie około 40 tysięcy Żydów. Niemal wszyscy z nich zostali zamordowani.

9 listopada 1939 roku Niemcy zdewastowali i spalili niemal wszystkie z czterdziestu domów modlitw, w tym dwie największe synagogi – Starą (wzniesioną około 1630 roku) i Nową (Jubileuszową – poświęconą w 1908 roku).
Dziś przy ul. Żydowskiej stoi bima – jedyna pozostałość po Starej Bóżnicy:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Poniżej fragment placu na którym stała niegdyś synagoga Stara. W tle domy, w których zachowały się żelazne okiennice dawnych żydowskich sklepów

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na przełomie 1941 i 1942 roku hitlerowcy utworzyli getto, z którego systematycznie wysyłali transporty do obozów zagłady (głównie do Bełżca i Płaszowa), lub do miejsc gdzie dokonywali egzekucji (m.in. rozstrzelali ok. 3 tys. osób na cmentarzu żydowskim w Tarnowie). Ostatni transport (do obozu w Oświęcimiu) został wysłany 9 lutego 1944 i wojskowy komendant miasta mógł ogłosić, że Tarnów jest „Judenrein”.

Nieopodal pozostałości po Starej synagodze, przy Placu Rybnym znajduje się odnowiona kamienica na której powieszono pamiątkową tablicę:

Obrazek

Więcej informacji na temat tarnowskiego getta można znaleźć tutaj:
http://www.muzeum.tarnow.pl/judaica/rok ... getto.html

Niedaleko od tego miejsca, przy placu Więźniów Oświęcimia znajduje się wzniesiony w 1904 roku budynek w stylu mauretańskim, w którym mieściła się kiedyś łaźnia rytualna (mykwa). Zresztą funkcje łaźni miejskiej budynek pełnił jeszcze wiele lat po wojnie. Obecnie mieszczą się tam restauracje i sklepy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Naprzeciwko budynku stoi pomnik pierwszego transportu do KL Auschwitz, o którym będzie w innym poście ;)

W innym poście, we właściwym dziale, znajdziecie również zdjęcia tarnowskiego kirkutu, należącego do największych cmentarzy żydowskich w południowej Polsce - rozpościera się na obszarze ponad 3 hektarów.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 5 wrz 2009, o 08:14 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Małgosia
To idziemy, tym razem w głąb czasów

Obrazek

Synagoga

Obrazek

Tu już drzewka przed synagogą podrosły
Obrazek

Obrazek

Po drodze spotykam znajomego, z którym coś wypijemy na ławeczce
Obrazek

Oby nie przyszło nam spacerować w czasie wojny

Obrazek

Zostawmy sobie w pamięci taki obraz

Obrazek

Post Napisane: 15 wrz 2009, o 10:20 
Muszkieter

Imię: Marek
Wstyd przyznać, ale to co na przedostatnim zdjęciu to zrobili nasi... A dokładnie potwory z Biadolin, czyli najcięższe baterie austro-węgierskiej artylerii fortecznej rozmieszczone na polach wsi Biadoliny. Ostrzeliwały one tarnowski węzeł komunikacyjny skutecznie dezorganizując zaplecze frontu rosyjskiego przez prawie pół roku.
Zresztą Tarnów i tak miał szczęście jako miasto przyfrontowe, zniszczeń było niewiele, wyśmienita cesarsko-królewska artyleria strzelała celnie, a główne batalie toczono na południe od miasta.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 19 sty 2010, o 13:12 
Moderator

_hipcia napisał(a):

Obrazek

Ciągle szukam miejsca w którym zostało zrobione to zdjęcie i ciągle nie mogę go znaleźć...

A na razie jeszcze kilka fotek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Archiwalne zdjęcia pochodzą z "Żydzi w Tarnowie. Świat, którego nie ma" K. Bańburski, J. Bogacz, J. Kozioł

Na kamiennym portalu jednego z budynków przy Rynku (obecnie mieści się w nim muzeum) zachował się jeszcze ślad po mezuzie

Obrazek

W 1997 roku w ścianę budynku stojącego na rogu Rynku wmurowano tablicę upamiętniającą tzw. "pierwszą akcję", która odbyła się w dniach 11-19.06.1942 roku. Tysiące Żydów zostało wówczas zgromadzonych na Rynku, gdzie byli maltretowani i zabijani. Na ulicach miasta i żydowskim cmentarzu zastrzelono około 3 000 osób, w odległym o kilka kilometrów od miasta lesie w Zbylitowskiej Górze zamordowano dalszych 6 000, a 10 000 zostało wywiezionych do obozu w Bełżcu (inne źródło podaje 13 500 osób).
Za: http://www.muzeum.tarnow.pl

Obrazek

Pod tablicą ułożono fragment bruku z Rynku

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 27 sty 2010, o 13:33 

Imię: Tatiana
Aga napisał(a):
_hipcia napisał(a):

Obrazek

Ciągle szukam miejsca w którym zostało zrobione to zdjęcie i ciągle nie mogę go znaleźć...

Aga, znalazłaś to miejsce ze zdjęcia?

Post Napisane: 27 sty 2010, o 13:53 
Moderator

Jeszcze nie :(
Ale się nie poddaję - planuję wypad do Tarnowa, jak śniegi zejdą i zrobi się nieco cieplej.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 27 sty 2010, o 15:16 

Też mnie to zdjęcie zaintrygowało :). Najpierw obstawiałam okolice Katedry, ale chyba nie.. zastnawiam się jeszcze nad ulicą Żydowską bodaj, czy to nie będzie gdzieś w jej okolicach.

Post Napisane: 27 sty 2010, o 20:27 
Moderator

Przeanalizowałam archiwalne zdjęcia, które kiedyś znalazłam w necie (na http://www.msff.eu ) i wszystko wskazuje, że to boczna uliczka odchodząca od wspomnianej przez Ciebie ul. Żydowskiej. I co najlepsze szłam nią kiedyś zastanawiając się czy to właśnie nie ta ze zdjęcia :beg: Ale była tak niepodobna...

A zostało zrobione z miejsca zaznaczonego czerwoną kropką

Obrazek

Mniej więcej właśnie z tego

Obrazek

Kurcze teraz będzie mnie nosić, żeby tam już pojechać :rotfl3:

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 27 sty 2010, o 21:45 

Aga napisał(a):
Kurcze teraz będzie mnie nosić, żeby tam już pojechać :rotfl3:

Mnie też:):).Myślę, że w następny weekend będę w Łętowicach, a stamtąd do Tarnowa kilkanaście kilometrów... Super, że udało Ci się wyczaić to miejsce.. bo też zaczęłam przekopywać archiwalne zdjęcia Tarnowa :).

Post Napisane: 28 sty 2010, o 19:59 
Moderator

Tati napisał(a):
Myślę, że w następny weekend będę w Łętowicach, a stamtąd do Tarnowa kilkanaście kilometrów...

Szczęściara :D

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 17 cze 2010, o 06:36 
Przyjaciel

Galicjaner sztetl

Cytuj:
W dniach 17-28 czerwca w Tarnowie i w Bobowej odbędą się Dni Pamięci Żydów Galicyjskich ”Galicjaner Sztetl”. Jak co roku, 17 czerwca otworzy je wspólna modlitwa Żydów i katolików w lesie Buczyna w Zbylitowskiej Górze. (W 1942 r. było to miejsce kaźni mieszkańców tarnowskiego getta i polskich więźniów.) Następnie otwarta zostanie wystawa ”Chasydzi – powrót” poświęcona Elimelechowi z Leżajska, sławnemu cadykowi i propagatorowi chasydyzmu w Polsce, oraz społeczności chasydzkiej, która przed II wojną światową zamieszkiwała Bobową. Ponadto, w Tarnowie pod ceglaną bimą – jedyną pozostałością po najstarszej synagodze miasta – odbywać się będę koncerty. 17 czerwca zagra zespół Chmielnikers. 24 czerwca wystąpi kantor Benzion Miller z Nowego Jorku, a 27 czerwca kantor Elezar Mizrachi z Wrocławia.

Program Dni Pamięci Żydów Galicyjskich ”Galicjaner Sztetl”na stronie Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

:arrow: http://www.sztetl.org.pl/pl/cms/aktualn ... er-sztetl/

:arrow: http://www.muzeum.tarnow.pl/aktualnosci.php?id=149

Post Napisane: 7 lip 2010, o 10:42 

Imię: zbyszek
Kilka razy już odwiedziłem te zaczarowane miasto,urocze dla wszystkich poszukiwaczy.Jest też kilkset fotek samego miasta jak i tarnowskich judaiców.

Załączniki:
IMG_3036.JPG
IMG_3036.JPG [ 57.41 KiB | Przeglądane 108519 razy ]
IMG_3037.JPG
IMG_3037.JPG [ 65.6 KiB | Przeglądane 108519 razy ]
IMG_3038.JPG
IMG_3038.JPG [ 81.3 KiB | Przeglądane 108519 razy ]
IMG_3039.JPG
IMG_3039.JPG [ 69.57 KiB | Przeglądane 108519 razy ]

Post Napisane: 15 sie 2010, o 09:52 
Moderator

Aga napisał(a):
_hipcia napisał(a):
Obrazek

No i w końcu się udało :jupi:

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 15 sie 2010, o 12:16 
Przyjaciel

Brakuje jedynie pobożnego Żyda...

Post Napisane: 31 paź 2010, o 20:33 
Administrator

Imię: Leszek
Jeszcze jedna stara pocztówka z allegro:

Obrazek

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 23 lut 2011, o 15:32 
Administrator

Imię: Jarek
Coś widzę, że mi zdjęcia znikają w tym wątku ... to się naprawi :D

Na jednym z budynków przy ulicy Goldhammera będącej niegdyś częścią dzielnicy żydowskiej znajduje się fragment napisu w języku polskim i hebrajskim reklamujący produkty spożywcze i przekąski. Po zakończeniu II wojny światowej napis został zamalowany, ale z biegiem czasu i kolejnymi fragmentami odpadającej farby napis znowu ujrzał światło dzienne.
Jak widać budynek został jakiś czas temu ponownie odmalowany, ale tym razem ktoś zadbał aby napis nie zniknął bezpowrotnie - mam jednak nieodparte wrażenie, że obecne napisy nie zostały poddane renowacji, ale zostały odtworzone już na odmalowanej ścianie budynku (to tylko moje przypuszczenie, może się mylę).
Dla porównania link do strony, na której znajduje się powojenne zdjęcie części zachowanego napisu :arrow: http://www.muzeum.tarnow.pl/judaica/prz ... wodnik.htm

Tak czy siak napis jest świadectwem historii tego miejsca i dobrze, że ktoś zadbał, w taki czy inny sposób, o to żeby nadal o nim świadczył.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 16 mar 2011, o 14:12 

Imię: Magda
Zdjęcia z akcji likwidacyjnej w czerwcu 1942 r. Tarnowski Rynek.

A poza tym Aga dała mi dużo do myślenia zaprezentowanym zdjęciem. Wprawdzie nie dotyczy to tematyki żydowskiej, ale miejsca i okrągłęj budowli która znajduje się tuż przy murze miejskim.

Zdjęcia dostępne na stronie Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Załączniki:
getto_holca.jpg
getto_holca.jpg [ 25.8 KiB | Przeglądane 108053 razy ]
getto_holca1.jpg
getto_holca1.jpg [ 27.36 KiB | Przeglądane 108053 razy ]
getto_holca2.jpg
getto_holca2.jpg [ 23.9 KiB | Przeglądane 108053 razy ]
getto_holca3.jpg
getto_holca3.jpg [ 24.9 KiB | Przeglądane 108053 razy ]

Post Napisane: 7 lip 2012, o 19:56 
Przyjaciel

Przy ulicy Wałowej tablica upamiętniająca, zamordowaną na początku wojny, właścicielkę przedwojennego Hotelu City - Esther Weiss.

Tekst na tablicy w sieci jest krytykowany. Trochę się z tą krytyką zgadzam.

Cytuj:
(...) Oto, spacerując w Tarnowie ulicą Wałową, dowiedzieć się można, że na Polskę, we wrześniu 1939 roku napadli nie Niemcy, lecz jacyś niewiadomego pochodzenie „naziści”. Że „również Tarnów został napadnięty przez nazistów”. Nie wiadomo w sumie, co ci „naziści” robili. Napadali na poszczególne, wybrane przez siebie, miasta?, W tym wybrali również Tarnów? (...)

Reszta :arrow: http://tarnowinyinfo1.ipage.com/falszerze.htm

Co do samej kamienicy, to jest przepięknie odrestaurowana :brawa:

Załączniki:
Tarnów (59).JPG
Tarnów (59).JPG [ 63.63 KiB | Przeglądane 107107 razy ]
Tarnów (3).JPG
Tarnów (3).JPG [ 54.9 KiB | Przeglądane 107107 razy ]
Tarnów (5).JPG
Tarnów (5).JPG [ 34.6 KiB | Przeglądane 107107 razy ]
Tarnów (6).JPG
Tarnów (6).JPG [ 27.82 KiB | Przeglądane 107107 razy ]
Tarnów (7).JPG
Tarnów (7).JPG [ 24.98 KiB | Przeglądane 107107 razy ]
Tarnów (4).JPG
Tarnów (4).JPG [ 35.59 KiB | Przeglądane 107107 razy ]

Post Napisane: 18 gru 2012, o 08:07 
Przyjaciel

Cytuj:
UKAZAŁ SIĘ ALBUM POŚWIĘCONY TARNOWSKIM ŻYDOM

W poniedziałek do księgarni trafi nowy album Marka Tomaszewskiego "Tarnów. Żydowskie krajobrazy". Książka zawiera sporą część bogatej kolekcji autora, liczącej niemal tysiąc unikatowych pocztówek i zdjęć starego Tarnowa. Publikacja przenosi nas do czasów, kiedy niemal połowę mieszkańców Tarnowa stanowiła ludność pochodzenia żydowskiego. To już druga książka Marka Tomaszewskiego, rok temu ukazał się album "Tarnów – wędrówka w przeszłość z kartą pocztową".

Publikacja zawiera ponad 250 zdjęć i pocztówek, które pokazują radosne i dramatyczne chwile z życia tarnowskich Żydów, w wielu wypadkach są to zdjęcia unikatowe, przybliżające kulturę i zwyczaje żydowskie. Tomaszewski zdjęcia do albumu pozyskiwał praktycznie do ostatniego momentu, jeszcze cztery dni przed oddaniem książki do druku, zakupił na niemieckim portalu unikatowe fotografie ulicy Lwowskiej.

Osnową do prezentowanych zdjęć i pocztówek są autentyczne teksty i wspomnienia tarnowskich Żydów. Wśród nich Abrahama Chometa – ostatniego przedwojennego przewodniczącego gminy żydowskiej, który przeżył Holokaust.

Książka będzie do kupienia od poniedziałku w tarnowskich księgarniach i sieci sklepów Tabak.

:arrow: http://www.sztetl.org.pl/pl/cms/aktualn ... kim-zydom/

Post Napisane: 16 sty 2013, o 23:06 

Imię: Marek
co do miejsca nad którym się tak zastanawiano niestety mam złe wiadomości - przestało istnieć w formie ze zdjęć - przebudowane zostało końcem zeszłego roku - zaułek koło alchemika zwykło się mawiać na to miejsce choć nijak nie jest ono zaułkiem - postaram się w najbliższym czasie wrzucić jak najwięcej nowych zdjęć

skądinąd plac koło bimy też wyremontowany - w zasadzie to był jeden wielki remont

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Judaika - Małopolskie