Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Groby II WŚ » Groby II WŚ - Lubelskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 28 wrz 2010, o 08:23 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Tomek
O Wożuczynie pisano już w wieku XV. Ja nic nie wiedząc o jego przeszłości zatrzymałem się przy cmentarzu. Gdybym wtedy wiedział więcej zajechałbym i na miejsce w którym stał zniszczony doszczętnie w 1915 roku pałac. Może też poszukałbym mogiły zbiorowej z I wojny światowej, która ma znajdować się poza wsią. Ale to tylko gdybanie z którego może coś będzie przy planowaniu następnego wyjazdu w tamte rejony. Teraz jechałem z Hrubieszowa do Tomaszowa Lubelskiego. Byłem już nieco zmęczony rozbujanym krajobrazem. Przy którymś z kolei zjazdów zobaczyłem znak miejsca pamięci narodowej wskazujący bramę cmentarną. Zamiast rozpocząć podjazd zatrzymałem się.

Trochę nie na temat, czyli o tym co obok
Znak wskazujący bramę cmentarną to jedno. Miejsce o którym mówi to drugie. Trzeba szukać. Tu zdecydowałem się na przejście jedyną alejką wyłożoną betonową kostką. Ale jak myślę warto wspomnieć o tym co można zobaczyć po drodze. Cmentarz powstał na początku wieku XIX. Była to jak zwykle realizacja przepisów sanitarnych zakazujących pochówków w obrębie zabudowanym. Do dnia dzisiejszego zatarł się pierwotny układ cmentarza. Jego teren wielokrotnie powiększano. Dlatego przydrożny słup z XVII wieku, który był poza cmentarzem, dziś jest na jego terenie.

Obrazek

Zanim doszedłem do słupa jeszcze zwróciłem uwagę na grób ceglany z drewnianą figurą. Cegła, tynk i drewno. Nie zwróciłem uwagi na nazwisko osoby pochowanej w tym miejscu albo napisy się zatarły.

Obrazek Obrazek

Obok znajduje się grobowiec - bezimienny. Zwieńczony jest bogatym wzorniczo żeliwnym krzyżem.

Obrazek

Powrót do tematu

Chodnik z kostki przebiega obok tabliczki jednoznacznie wskazującej miejsce pamięci narodowej.

Obrazek

Pochowani są tu żołnierze września 1939 jak i żołnierze Armii Krajowej.

Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek

Wożuczyn nie tylko grobami poległych zapisał się w historii II wojny światowej. W cukrowni w Wożuczynie 23 września 1939 dowodzący Frontem Północnym gen. Dąb-Biernacki rozkazał podległym sobie oddziałom samodzielne działanie. Tym samym Front Północny został rozwiązany, a jego dowódca opuścił Polskę uchodząc na Węgry. Z kolei w grudniu 1942 roku wieś objęły wysiedlenia prowadzone na Zamojszczyźnie.

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 18 lut 2014, o 15:39 
Przyjaciel

O odkryciu w Wożuczynie

http://www.wozuczyn.edil.pl/index.php/b ... eologiczne

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Groby II WŚ » Groby II WŚ - Lubelskie