Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 183 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 25 maja 2010, o 17:13 
Przyjaciel

Imię: Darek
Grobowiec powstańców i legionistów na cmentarzu komunalnym przy ul. Św. Anny w Nowym Targu (woj. małopolskie)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 1 lip 2010, o 20:44 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Jarek na cmentarzu żydowskim w Krakowie (przy Miodowej) znalazł jeden grób powstańca Jakóba Drobnera ( :arrow: viewtopic.php?p=15669#p15669 ), obok byli jeszcze kolejni powstańcy styczniowi z tej rodziny:

Załącznik:
Kraków 27.06.2010 (583).JPG
Kraków 27.06.2010 (583).JPG [ 101.71 KiB | Przeglądane 911 razy ]

Załącznik:
Kraków 27.06.2010 (589).JPG
Kraków 27.06.2010 (589).JPG [ 100.9 KiB | Przeglądane 911 razy ]

Załącznik:
Kraków 27.06.2010 (590).JPG
Kraków 27.06.2010 (590).JPG [ 106.11 KiB | Przeglądane 911 razy ]

Zimą na pewno ten nagrobek był przysypany śniegiem.

Ostatnio edytowano 13 lip 2013, o 15:56 przez _hipcia, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 1 lip 2010, o 20:55 
Administrator

Imię: Jarek
Super :thumright:
Kiedy byłem tam zimą nie miałem prawa go zauważyć.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 19 lip 2010, o 20:54 
Przyjaciel

Imię: Joanna
Zbiorowy grób powstańców styczniowych na starym cmentarzu przy ul. Orkana w Rabce - Zdrój (woj. małopolskie).

Załączniki:
IMGP6710.JPG
IMGP6710.JPG [ 101.27 KiB | Przeglądane 1723 razy ]
IMGP6712.JPG
IMGP6712.JPG [ 102.86 KiB | Przeglądane 1723 razy ]

Post Napisane: 19 wrz 2010, o 06:04 
Przyjaciel

Imię: Tomek
Kurozwęki (woj. świętokrzyskie)
Po nieudanej obronie Staszowa zajętego w lutym 1863 roku przez oddział Langiewicza, powstańcy w małych grupach opuścili teren bitwy. Rosjanie ścigali te małe grupy i rozbijali. Tak było i pod Kurozwękami. W powstaniu uczestniczyło wielu mieszkańców tej osady i być może to oni zdecydowali się na powrót do domów. Zaatakowani schronili się w drewnianej owczarni. Stawiali opór, który Rosjanom udało się złamać dopiero po podpaleniu budynku w którym się bronili. Uciekający z płomieni zostali co do jednego zabici. Ich grób znajduje się w miejscu dawnej owczarni, przy wjeździe do Kurozwęk od strony Staszowa.

Obrazek Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 19 wrz 2010, o 20:27 
Administrator

Na cmentarzu katolickim w Łęczycy (woj. łódzkie) znajduje się grób Augustyna Thugutta herbu Pelikan, uczestnika i lekarza powstańców 1863 roku, ojca Stanisława Thugutta, późniejszego wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych II Rzeczypospolitej.

Obrazek

Obrazek

Niedaleko znajduje się mogiła Remigiusza Białkiewicza, prawnika, powstańca styczniowego, długoletniego rejenta okręgu łęczyckiego.

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 24 wrz 2010, o 05:12 
Przyjaciel

Wieś Nowy Staw (pow. lubelski, gm. Niemce) w XIX wieku należała do dóbr kozłowieckich. Osada wraz z użytkami rolnymi są w całości otoczone przez las nazywany Lasem Kozłowieckim. Obok wsi przepływa rzeczka Ciemięga, która też odegrała rolę w wydarzeniach po których dziś pozostał jedynie cmentarz.

Obrazek

25 września 1863 roku oddział powstańczy zatrzymał się nieopodal rzeki. Przygotowania do posiłku przerwano jednak na widok zbliżających się oddziałów carskiej piechoty i kozaków. Wrogie siły rozdzielała Ciemięga. Walczono głównie ostrzeliwując się ponad rzeką. Powstańcy musieli się wycofać gdy Rosjanie dociągnęli działa z których mogli skuteczniej razić swoich przeciwników. Ostatecznie powstańcy wycofali się. W walce zginęło 13 członków oddziału powstańczego, 11 było rannych.

O tym zdarzeniu przypomina dziś tylko cmentarz w Nowym Stawie. Może nie do końca przypomina bo informacje o potyczce nie pochodzą z cmentarza, a jego odnalezienie nie jest proste - brak oznakowań.

Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 14 paź 2010, o 16:12 
Przyjaciel

Imię: Henryk.
Nie przypuszczałem że znajdę powstańca niedaleko mnie.Spoczywa na nieczynnym cmentarzu w Rudzie Śl. Orzegów,ul.Orzegowska.Zresztą jakby nie akcja TMO dalej bym nie miał o tym pojęcia.Teraz mogę się zająć tym cm. jako całość.
z http://www.orzegow.home.pl/viewpage.php?page_id=6
pkr napisał
"Orzegowski Powstaniec Styczniowy 1863r. Konstanty Latka ur. 07.04 1848r. Zmarł 19. 10. 1918r. Pochowany na cmentarzu parafialnym w Orzegowie. Brał rownież udział w wojnie prusko- francuskiej. Żonaty miał 6-ciu synow i 3 córki"

Załączniki:
S7305056.JPG
S7305056.JPG [ 126.64 KiB | Przeglądane 1665 razy ]
S7305058.JPG
S7305058.JPG [ 112.69 KiB | Przeglądane 1665 razy ]

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 19 paź 2010, o 22:16 
Administrator

Kilka mogił weteranów powstania styczniowego znajdujących się na cmentarzu Kule w Częstochowie

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na koniec nieco, nazwijmy to "ekscentryczna", mogiła weterana powstania z 1863 roku, ale za to jaki piękny wiek ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 22 paź 2010, o 20:42 
Administrator

Na cmentarzu Kule w Częstochowie (woj. śląskie) pochowano w 1916 roku Lucjana Freytaga (urodzony ok. 1841 roku w Żeliznach).
Walczył w powstaniu styczniowym w oddziale dowodzonym przez Michała Heydenreicha-Kruka.
8 sierpnia 1863 roku został ranny w bitiwie pod Żyżynem. Po upadku powstania mieszkał w Trzebieniu, a potem osiadł w Częstochowie gdzie pracował jako kierownik składu monopolowego.

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 7 lis 2010, o 16:07 
Przyjaciel

Obrazek

Mogiła znajduje się na cmentarzu parafialnym w Baranowie (woj. lubelskie). Powstańcy stracili życie w bitwie pod Żyrzynem (lub tylko śmiertelne rany), która zakończyła się dla ich kolegów zwycięstwem i zdobyciem łupów. Po bitwie oddział "Kruka" przemieścił się do Baranowa wraz z rannymi i wziętymi do niewoli. Tu utworzono szpital i pozostawiono w nim rannych. Zmarłych pogrzebano na miejscowym cmentarzu. Po tych czynnościach cały oddział opuścił Baranów pozostawiając jednak szpital z rannymi by nadmiernie się nie obciążać. Część z nich zmarła i też była pochowana na tym samym cmentarzu. Do dziś pozostała jednak tylko mogiła czternastu powstańców. Podobno są jeszcze 3 imienne ale tych nie widziałem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 16 lis 2010, o 22:27 
Administrator

Jak widzę towarzysze broni "mojego" Lucjana Freytaga z Częstochowy ...

Na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie znalazłem jedną mogiłę powstańczą i kilka mogił weteranów 1863 roku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 29 sty 2011, o 11:19 

Imię: Cezar
Mogiły powstańców, którzy brali udział w imprezie zwanej powstanie styczniowe są rozsiane. W Zagłębiu Dąbrowskim natknąłem się na nie w Będzinie(w tym w obecnej jego dzielnicy, czyli Grodźcu) i Sosnowcu. Prawda jest taka, że trzeba dokładnie połazić po nekropoliach. Wtedy natknie się człowiek zarówno na powstańców jak i żołnierzy i partyzantów. Przydałaby się porządna monografia dotycząca takich ludzi pochowanych w Zagłębiu. A jest ich sporo.

I moja prośba: nie mówcie, że było coś takiego jak bitwa pod Sosnowcem. To była tylko i wyłącznie potyczka. Niestety my Zagłębiacy uwielbiamy mitologizować swoją historię. Kiedyś nam się za to nieźle oberwie od przyszłych pokoleń.

Post Napisane: 30 sty 2011, o 17:38 
Administrator

cezar borgia napisał(a):
Mogiły powstańców, którzy brali udział w imprezie zwanej powstanie styczniowe są rozsiane. W Zagłębiu Dąbrowskim natknąłem się na nie w Będzinie(w tym w obecnej jego dzielnicy, czyli Grodźcu) i Sosnowcu. Prawda jest taka, że trzeba dokładnie połazić po nekropoliach. Wtedy natknie się człowiek zarówno na powstańców jak i żołnierzy i partyzantów. Przydałaby się porządna monografia dotycząca takich ludzi pochowanych w Zagłębiu. A jest ich sporo.

I moja prośba: nie mówcie, że było coś takiego jak bitwa pod Sosnowcem. To była tylko i wyłącznie potyczka. Niestety my Zagłębiacy uwielbiamy mitologizować swoją historię. Kiedyś nam się za to nieźle oberwie od przyszłych pokoleń.

Co do bitwy lub też raczej potyczki pod Sosnowcem wyjaśniliśmy już sobie na tym forum terminologię i adekwatność sformułowań ...
Natomiast zdecydowanie nie podoba mi się nazywanie powstania styczniowego "imprezą" :devil:
Impreza (bal) to co najwyżej mogła być "u Grubego Joska przy ulicy Gnojnej", ale i tam trzeba było "z szaconkiem, bo się może skończyć źle" ... więc może więcej taktu i wyczucia, niezależnie od oceny powstań narodowych

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 30 sty 2011, o 18:39 

Jeśli ktoś nie potrafi odróżnić bitwy od potyczki to powinien zajrzeć do publikacji historycznych. Jestem zdania, że trzeba rzeczowo i merytorycznie obchodzić się z takimi mitami jak bitwa pod Sosnowcem. Nazywanie tego bitwą jest delikatnie mówiąc niepoważne.

Co do określenia "impreza" to nie jest to brak szacunku dla ludzi, którzy wówczas walczyli (nawet jeśli to było wówczas bez sensu) ale zwyczajny dystans do historii. Nie zamierzam tego zmienić. Jedyne lekarstwo na pozbycie się takich tekstów z mojej strony to wyrzucenie mnie z tego forum.

Post Napisane: 30 sty 2011, o 19:49 
Administrator

Człowieku czytaj ze zrozumieniem teksty wychodzące spod "klawiatury" innej niż Twoja.
Już dawno przyjęliśmy, że nie była to bitwa, a co najwyżej potyczka - odgarnianie zeszłorocznego śniegu wydaje się być tak samo niepoważne jak wyważanie otwartych drzwi.
Dystans do historii rozumiem, ale braku szacunku (wypowiedzi typu "impreza" są tego najlepszym przykładem) do historii, szczególnie tej krwawej, nie toleruję i również nie zamierzam tego zmienić.
Co do ostatniej kwestii, rozważę propozycję :mrgreen:

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 30 sty 2011, o 20:28 

no to będziesz musiał mnie wywalić z forum. nie masz wyboru. dla Ciebie moje zachowanie to "brak szacunku" a dla mnie to co robię to zdrowy dystans do historii własnego kraju. Ja nie mam większych oporów aby np. napisać, że potop szwedzki to była masowa wycieczka krajoznawcza do Polski zorganizowana przez tamtejsze szwedzkie biuro podróży, które zaznaczyło w ulotce reklamowej jednoznacznie: gwałty, palenie wiosek oraz catering we własnym zakresie.

Post Napisane: 30 sty 2011, o 20:47 
Administrator

Prawdziwie ciekawe podejście do historii, aż strach mnie obleciał kiedy pomyślałem do jakiej kategorii eskapad turystyczno-krajoznawczych zakwalifikujesz napaść Niemiec na Polskę w 1939 roku, wymordowanie Żydów przez spragnionych eksploratorskich wrażeń Niemców, albo na przykład aspekt cateringu w okupowanej Warszawie, ze szczególnym uwzględnieniem okresu Powstania Warszawskiego :shock:
Tyle z mojej strony w tym temacie, bo widzę że schodzi na psy.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 30 sty 2011, o 21:04 

Nie ma to jak wprowadzić do dialogu skrajność. Co też robisz. Holocaustu itp wątków do mojego poczucia humoru nie mieszam. Powstanie Warszawskie uważam zaś(z całym szacunkiem dla ludzi, którzy podczas niego oddali życie) za bezsensowny akt walki, który przyniósł jedynie ofiary w ludziach. Zwykłe, nikomu niepotrzebne bohaterstwo.

Post Napisane: 30 sty 2011, o 21:57 
Przyjaciel

cezar borgia napisał(a):
Zwykłe, nikomu niepotrzebne bohaterstwo.

Toż to jest właśnie to z czego składają się dzieje wojen, bitew, potyczek. Czysty etos rycerski.

Obrazek

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 183 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Cmentarze wojskowe, mogiły wojenne oraz powstańcze