Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Wojskowe » Cmentarze wojskowe - Mazowieckie
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 9 maja 2016, o 12:25 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 maja 2009, o 12:26
Posty: 6382
Lokalizacja: Warszawa
Mogiła zbiorowa na cmentarzu parafialnym w Okuniewie, w której pochowani są żołnierze walczący w 1920r. w rejonie Okuniewa. Na mogile w 1928r. ufundowano pomnik z nazwiskami ofiar.


Załączniki:
IMG_9954.JPG
IMG_9954.JPG [ 250.25 KiB | Przeglądane 616 razy ]

_________________
Warszawiacy z krwi i kości...
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 12 mar 2017, o 22:50 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2012, o 13:46
Posty: 175
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Krzysztof
Uprzejmie proszę Szanownego Moderatora (lub Administratora ;) ) o przeniesienie tego wątku do działu Cmentarze Wojskowe. Grób z 1920 r. nie bardzo pasuje mi do I wojny światowej :echh:
Pozdrawiam
Krzysztof


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 14 mar 2017, o 01:05 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2012, o 13:46
Posty: 175
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Krzysztof
Dziękuję Moderatorom i/lub Administratorom za „poprawienie historii” :D Żeby nie było, że tylko się czepiam szczegółów ;) dodam swoje trzy grosze do tego tematu. W Okuniewie zrobiłem parę zdjęć w 2009 r. Oto mogiła poległych:
Załącznik:
okuniew1.jpg
okuniew1.jpg [ 92.25 KiB | Przeglądane 363 razy ]

Sprawdziłem nazwiska w „Liście strat WP”
Załącznik:
okuniew.ekspl002.jpg
okuniew.ekspl002.jpg [ 52.76 KiB | Przeglądane 363 razy ]

Gnojko Stanisław, strz., 50 p.strz., poległ 18.08.1920, czołówka sanitarna „Lech”
Batalionem zapasowym 50 pp z przydzielonymi 20 kawalerzystami i plutonem czołgów dowodził mjr Wiktor Marczyński. 17.08.1920 r. wkroczyli do Mińska Mazowieckiego. Chyba ten strzelec zmarł z ran.
Kowalczyk Ignacy, szer., 21 pp, poległ. 15[lub 16].08.1920
Kowalkowski Jan 15.08.1920 (nie ma go w spisach)
Zając Stanisław, saper, 14 baon saperów, poległ. 13.08.1920

A teraz trochę o walkach w rejonie Okuniewa
Zarys historii wojennej 21-go warszawskiego pułku piechoty
Cytuj:
Pułk, po zajęciu nakazanego mu odcinka Leśniakowizna–Okuniew, stanął w okopach uprzednio już przygotowanych i raźno wziął się do ich dalszego umocnienia. Żołnierze rozumieli, że nie mają prawa i nie mogą się więcej cofać, że od ich wytrzymałości zależy los stolicy, a może i całej Polski. W dniu 12 sierpnia wieczorem pierwsze ataki wroga, szczególnie silne na odcinku Leśniakowizny, gdzie III batalion podporucznika Sadowskiego kilkakrotnie odpierał je uderzeniem na bagnety, zostały na całym froncie pułku odparte z krwawymi dla nieprzyjaciela stratami. Silny i gwałtowny atak wroga w centrum odcinka pułku, w lukę między dwoma batalionami, odparty został przy wydatnej pomocy XIV batalionu saperów, pracującego nad umocnieniem pozycji pułku. Po tym pierwszym sukcesie duch żołnierzy znakomicie się poprawił. Na polepszenie nastroju w jeszcze wyższym stopniu wpłynęło przybycie uzupełnienia w postaci marszówki, przysłanej z batalionu zapasowego oraz kilkuset ochotników, przydzielonych z brygady ochotniczej. Po przybyciu posiłków pułk liczył już 22 oficerów i 684 szeregowców.
Dnia 13 sierpnia III batalion, zluzowany od odcinku Leśniakowizny przez 36-y pułk piechoty, przeszedł do odwodu pułku. Niedługo jednak w nim pozostawał, gdyż nazajutrz w dniu 14 sierpnia doszło na lewym skrzydle do nowych krwawych walk, tym razem na froncie 36-go pułku piechoty, uwieńczonych bohaterskim atakiem na polach sąsiedniego Ossowca :?:, ofiarę krwi w którym złożył i 21-y pułk piechoty pomagający przeciwnatarciem z flanki.
Kilkakrotne ataki nieprzyjaciela na okopy I batalionu majora Żuławskiego oraz na skrajne prawe skrzydło pułku, obsadzone przez przydzieloną do pułku 3-a kompanię 142-go pułku piechoty, nie dały nieprzyjacielowi ani piędzi ziemi. 21-y pułk piechoty wyszedł z tych walk szczęśliwie z bardzo małymi stratami.
(…) Podczas tych walk znajdował się na odcinku bojowym pod Okuniewem Marszałek Sejmu. Oficerowie koalicyjni, codziennie przybywający do Okuniewa, nie mieli słów dla wyrażenia podziwu dla męstwa żołnierzy polskich. (…) 15 sierpnia walka rozgorzała na nowo. (…) Na pozycje polskie pod Okuniewem uderzały nieustanne ataki moskiewskie. Odwód pułkowy, przerzucany z miejsca na miejsce ratował zagrożone odcinki frontu. Zacięty bój toczył się przez cały dzień i cała noc z 15 na 16 sierpnia.
Wszystkie ataki moskiewskie zostały odparte i na przedpolach pozycji polskich legło wiele trupów nieprzyjacielskich.
(…)Tymczasem zaczęło się oczekiwane uderzenie z nad Wieprza.

Tak opisali te walki oficerowie 21 pp. Ossowiec wymieniony w tekście, to oczywiście Ossów!
Zarys historii wojennej 7 pułku saperów wielkopolskich:
Cytuj:
Dnia 11 sierpnia 14-y batalion saperów przybył do Okuniewa.
BÓJ POD OKUNIEWEM.
Zadaniem batalionu na przedmościu Warszawy było umocnienie odcinka Okuniew-Radzymin. Prace te wykonywano pod osłoną 21-go pułku piechoty, który obsadzał ten odcinek.
Dnia 13 sierpnia 1920 r. pomaszerował batalion około 2 km na wschód od Okuniewa w celu kontynuowania rozpoczętych już od dwóch dni prac fortyfikacyjnych.
Po przybyciu na miejsce prac przystąpiono do budowy rowów strzeleckich i stanowisk ciężkich karabinów maszynowych. Broń stała w kozłach. Od czasu do czasu dochodziły odgłosy dalekiej walki.
Nagle, jak z pod ziemi, ukazały się na przedpolu masy Rosjan. W jednej chwili rzucają saperzy narzędzia, chwytają za broń i rażą wroga.
Piechota wycofała się ;) Saperzy, choć osamotnieni, ani na krok nie ustąpili. Przeszło dwie godziny bronili zaciekle 2 1/2 km frontu.
Wreszcie nadeszła pomoc i Rosjan odparto.
Bohaterska ta walka miała wielkie znaczenie moralne i taktyczne. Wieść o obronie Okuniewa przez 14-y batalion saperów rozeszła się błyskawicznie, dodając wszystkim otuchy i wiary. Za świetny ten czyn 14-y batalion saperów został odznaczony krzyżem orderu wojennego Virtuti Militari V klasy i następującymi rozkazami pochwalnymi:

p. II. Rozk. Nr. 6 D-twa frontu północnego z dn. 20.VIII.20 - Nr. 1048/V pf.
14. Baon Saperów Wlkp., który w czasie ostatnich walk niejednokrotnie już się wyróżnił nietylko pod względem technicznym, lecz i bojowym, w czasie bitwy pod Okuniewem w dniu 14. b. m. przyczynił się w dużej mierze do odporu ataku nieprzyjacielskiego i swą zdecydowaną postawą podtrzymał ducha bojowego w przyległych oddziałach.
Dzielnemu temu Baonowi i jego D-cy. mjr Psarskiemu wyrażam w imieniu służby pochwałę i uznanie.

J.Haller
Generał broni i Dowódca Frontu


(…)W bitwie pod Okuniewem szczególnie odznaczyli się sierżant Łuczkowski, porucznik Prusinowski i sierżant Engel.


Jak widać "historycy" z 21 pp wymieniają ten bój pod datą 12 sierpnia, saperzy twierdzą, że było to 13 sierpnia, a w rozkazie Hallera jest data 14 sierpnia :face:
W każdym razie 14 batalion saperów zapracował na to, że 7 pułk saperów wielkopolskich - do którego włączono ten batalion po wojnie 1920 r. – miał Virtuti Militari na sztandarze.

Cytuj:
Chorągiew, wykonana według przepisów Ministerstwa Spraw Wojskowych i zatwierdzona przez Pana Prezydenta Rzeczypospolitej, nosi wyhaftowane pamiętne nazwy: Poznań, Lwów, Bobrujsk i Okuniew, oraz jest udekorowana srebrnym krzyżem orderu wojennego Virtuti Militari V klasy.
(…)Datę święta pułkowego ustalono na dzień 14 sierpnia, jako rocznicę zwycięskiej walki 14-go batalionu saperów pod Okuniewem.


W sierpniu 1920 r. wielkopolscy saperzy lepiej spisali się pod Okuniewem niż „Dzieci Warszawy”, bo na Virtuti Militari na swój sztandar żołnierze 21 warszawskiego pp „zapracowali” dopiero w 1939 r.

Pozdrawiam
Krzysztof


Góra 
 Zobacz profil  
 
Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Wojskowe » Cmentarze wojskowe - Mazowieckie


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.468s | 20 Queries | GZIP : Off ]