Eksploratorzy
http://eksploratorzy.com.pl/

Pomnik Niepodległości w Drogomyślu
http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=85&t=31550
Strona 1 z 1

Autor:  Johny_B [ 14 lis 2017, o 22:15 ]
Tytuł:  Pomnik Niepodległości w Drogomyślu

Kłaniam się,
Od niedawna poszukuję jakichkolwiek informacji na temat pomnika odsłoniętego w Drogomyślu ( miejscowość leżąca pomiędzy Skoczowem a Strumieniem na trasie Wisła-Katowice) najprawdopodobniej na jesieni roku 1935. Niestety starsi mieszkańcy nie pamiętają wiele, w większości byli wtedy jeszcze dziećmi, dorosłych z tego okresu już z nami nie ma, wiemy tylko tyle że pomnik odsłonięto w 1935 roku, zburzyli go Niemcy.

Jak dotąd kwerenda lokalnej prasy nie przyniosła rezultatów ale wciąż mam nadzieje owoców na tym polu. Pomnik stał przed wojskową stadniną, przy szosie na Chybie, dzisiejszej ulicy Głównej w Drogomyślu. Poniżej zamieszczam jedyne zdjęcia które udało się nam pozyskać, niestety zła jakość uniemożliwia odczytanie napisu.

Pamięć o pomniku funkcjonuje wśród mieszkańców Drogomyśla, niestety szczegóły zatarł czas. Chcemy, odbudować pomnik, przynajmniej postawić obelisk w jego miejscu który upamiętniałby jego istnienie, obok postawić maszt na flagę i w ten sposób lokalnie uświęcić setną rocznicę odzyskania niepodległości.

Wciąż jednak wiemy za mało, przypuszczamy że nasz pomnik poświęcony był Legionom Piłsudskiego, lub samemu Marszałkowi, przemawiałoby za tym miejsce ( stadnina hodująca konie dla wojska, którą zarządzał wojskowy) oraz rok , śmierci Marszałka.

Proszę o każdą możliwą pomoc w identyfikacji pomnika, wskazanie literatury do przejrzenia, możliwych źródeł archiwalnych, wszelkie sugestie będą cenne i przyjmę je z radością, jako pomoc w dalszych poszukiwaniach.

Na razie proszę moderację, by traktowała ten post jako wstępną informację o pomniku w Drogomyślu, z czasem-mam nadzieję-uzupełnioną o więcej szczegółów.

Załączniki:
1.jpg
1.jpg [ 62.34 KiB | Przeglądane 321 razy ]
2.jpg
2.jpg [ 60.41 KiB | Przeglądane 321 razy ]
3.jpg
3.jpg [ 63.01 KiB | Przeglądane 321 razy ]
4.jpg
4.jpg [ 58.79 KiB | Przeglądane 321 razy ]
5.jpg
5.jpg [ 57.71 KiB | Przeglądane 321 razy ]

Autor:  Johny_B [ 22 lut 2018, o 23:25 ]
Tytuł:  Re: Pomnik w Drogomyślu, 1935 rok, prośba o identyfikację.

Cieszę się, że po pewnym czasie mogę powrócić na forum z pewną garścią informacji o drogomyskim pomniku. Może jest to też dobry moment, żeby moderacja przeniosła temat do działu o pomnikach, miejscach pamięci, o co serdecznie proszę.

Pomnik w Drogomyślu raz nazywano Obeliskiem ku czci poległych bohaterów za niepodległość Polski innym razem Pomnikiem Niepodległości. Na tablicy umieszczonej na pomniku znalazły się trzy daty: 11. XI. 1918, 2. X. 1938, 11. XI. 1938. Pierwsza to tak oczywista symboliczna data odzyskania przez Polskę wolności, trzecia upamiętnia 20 lecie tej wolności oraz sam moment odsłonięcia pomnika. Natomiast druga nawiązuje do zajęcia Zaolzia, czego początków musimy szukać w styczniu roku 1919, Czeskiej agresji na Śląsk Cieszyński. Kiedy podczas tzw. Bitwy pod Skoczowem ważyły się losy Śląska Cieszyńskiego, pod Drogomyślem także trwały zacięte walki z Czechami, przede wszystkim o most kolejowy na Wiśle.

O pomniku informowała lokalna prasa, Echo Beskidów oraz Ewangelicki Poseł Cieszyński, pisano o bogatych uroczystościach, które towarzyszyły odsłonięciu. Pomnik powstał wysiłkiem lokalnej społeczności, inicjatorem jego budowy był zarządca państwowej stadniny ogierów w Drogomyślu, mjr. Kajetan Kajetanowicz. Jak dotąd nie udało się ustalić, kto był autorem projektu, kto wykonawcą, wiemy jednak, że zarówno cokół jak i orzeł wykonane były z piaskowca. Pomnik został zburzony, prawdopodobnie jeszcze w roku 1939 po wkroczeniu Niemców do Drogomyśla.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/