Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Różności » Kto pyta nie błądzi

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 29 gru 2011, o 12:34 
Bratnia dusza

W książce "Ziemia myślenicka" z 1964 roku zamieszczone jest zdjęcie, na którym widać ludzi nabierających wodę przy ujęciu.
Zastanawia mnie, czy jeszcze istnieje ta pompa.

Załączniki:
Gdów.jpg
Gdów.jpg [ 25.45 KiB | Przeglądane 557 razy ]

Post Napisane: 29 gru 2011, o 15:18 

Pochwały: 1
Imię: Karolina
Czy to aby nie ta legendarna solanka, która miała się znajdować w pobliżu młyna?

Post Napisane: 29 gru 2011, o 16:23 
Bratnia dusza

Znawcy okolic pewnie podpowiedzą :) .
W książce zero informacji na ten temat.

Post Napisane: 29 gru 2011, o 18:22 

W dziale „Obiekty nieprzemysłowe” szkieletek swego czasu zamieścił wątek Młyn w Gdowie
(dodam, że przemysł młynarski jest ważną branżą gałęzi przemysłu spożywczego)
viewtopic.php?f=139&t=5594

Obok domu młynarza, na jego polu, po II wojnie światowej nawiercono solanki – podobne nawiercono w Łapczycy, Łężkowicach i Siedlcu k. Bochni. Miały być wykorzystane dla przemysłu chemicznego Solvaya i Bonarki w Krakowie.
Są one doskonałym dowodem na to, że Gdów nie leży na Pogórzu Wielickim (flisz karpacki), ale w Kotlinie Sandomierskiej – w jej Zatoce Gdowskiej (miocen solonośny).
Jednak na moją złość - tu w Gdowie nikt mi (geografowi) nie uwierzył i zupełnie płaską Zatokę Gdowską - dalej zalicza mylnie do Karpat, drukując tak w kolejnych wydaniach o Gminie.

Gdy byłem chłopakiem – kiedy szedłem kąpać się w Rabie (rzeka płynąca przez Gdów) – obowiązkowo wstępowałem popróbować bardzo słonej wody, spływającej z żeliwnej fontanny do basenu. Koledzy nad Rabą paśli krowy i równocześnie grali w piłkę. Żeby krowy dobrze skubały i im nie przeszkadzały, jak grają w nogę – brali wiadro solanki i polewali nią pastwisko. A krowy dokładnie, do gołej ziemi, wyskubały oblany krąg trawy.

W ubiegłym roku chciałem tam dotrzeć – niestety - teren jest zagrodzony i nie widać fontanny.
Rozmawiałem więc długo o solance, z osobą należącą do rodziny dawnego młynarza. Mieszkający obok sympatyczny pan potwierdził w rozmowie, że solanka nie została zasypana, dalej jest, tylko już nie wydobywa się z niej samoczynnie słona woda. (solankowe wody artezyjskie, na skutek wypływu, obniżyły już swoje zwierciadło o ok. metr pod powierzchnię terenu) i że zabrano część zardzewiałej rury fontanny (pompy).

Post Napisane: 4 cze 2012, o 14:26 

Dotarłem dzisiaj do miejsca słynnych gdowskich solanek. Nie ma już (opisanych wyżej) jakoby pozostawionych śladu po pompie solankowej.
Wśród zarośli wystają jedynie słupy po ogrodzeniu oraz metalowa, zardzewiała tabliczka z wyciętym G-1. Jest to miejsce po zaślepionym odwiercie geologicznym.
Powstaje tu droga do budowanego osiedla domków jednorodzinnych przy ul. Młyńskiej.

Szkoda, że nie będzie już uzdrowiska "Gdów- Zdrój"

Gmina Gdów – przypisująca sobie nadal położenie na Pogórzu Wielickim – aż w 75% leży na terenie płaskiej Zatoki Gdowskiej oraz lekko pofalowanych pagórków Przedgórza Krakowskiego. Obydwie te jednostki wchodzą w skład Kotliny Sandomierskiej i są zbudowane z utworów mioceńskich (ok. 20 milionów lat temu), wypełniających Zapadlisko Karpackie (piaski i iły z solą kamienną, siarką, ropą naftową i gazem ziemnym).
Zatokę Gdowska otacza z 3 stron próg Karpat, a dokładnie Pogórza Karpackiego, zbudowanego z utworów fliszowych starszego paleogenu (ok. 60 milionów lat temu). Pogórze Wielickie i Pogórze Wiśnickie tworzą naprzemian ułożone warstwy piaskowca, zlepieńca i iłowca, należące do płaszczowin ślaskiej i podśląskiej.

W 2008 r. wykonałem taką oto mapkę Gminy Gdów:

Załączniki:
Solanki w Gdowie 1.JPG
Solanki w Gdowie 1.JPG [ 120 KiB | Przeglądane 482 razy ]
Solanki w Gdowie 2.JPG
Solanki w Gdowie 2.JPG [ 113.73 KiB | Przeglądane 482 razy ]
Solanki w Gdowie 3.JPG
Solanki w Gdowie 3.JPG [ 111.01 KiB | Przeglądane 482 razy ]
Solanki w Gdowie 4.JPG
Solanki w Gdowie 4.JPG [ 119.79 KiB | Przeglądane 482 razy ]
Solanki w rejonie Gdowa.JPG
Solanki w rejonie Gdowa.JPG [ 48.67 KiB | Przeglądane 482 razy ]
topografia gminy Gdów.JPG
topografia gminy Gdów.JPG [ 111.67 KiB | Przeglądane 482 razy ]

Post Napisane: 4 cze 2012, o 17:06 
Bratnia dusza

Panie Franku, dziękuję za fachowe informacje.
Faktycznie, wygląd terenu jakby inny ;) . Nie myślałam, że będzie Pan brodził w krzakach, by odnaleźć to miejsce. Dlatego jestem pełna podziwu.
Książkę kupiłam za grosze na pchlim targu.

Post Napisane: 13 lut 2013, o 10:45 

Pochwalę się, ze napisałem artykuł do lokalnej gazety z nadzieją, że kiedyś zostanie wydrukowany…
Użyłem w nim prawidłowych pojęć geologicznych. Wcześniej, w tym watku zamieściłem kilka błędów, których nie mogłem już poprawić (…oto właśnie mija rok jak zakazano! mi edytować błędy…czyżby dożywotno?).
Oto fragmenty artykułu "PERSPEKTYWA FUNKCJI UZDROWISKOWEJ DLA GDOWA ?"
Większość mieszkańców naszej gminy zapewne słyszało, że od 2007 roku Gdów rozwija owocną współpracę partnerską z miastem Bad Nenndorf. To uzdrowisko w Niemczech stanowi dobry przykład wykorzystania lokalnych źródeł solankowych dla celów leczniczych. Niewielkie miasto gości corocznie licznych kuracjuszy - zapraszając ich do korzystania z pijalni wód, kąpieli solankowych oraz parku zdrojowego.
Tymczasem w Gdowie mało się wspomina, że matka natura obdarzyła naszą miejscowość identycznym bogactwem mineralnym.
Starsi Gdowianie pamiętają, jak w latach 60-tych ubiegłego wieku, w drodze do młyna, lub nad Rabę, warto było skręcić w polną drogę, by po 50-ciu metrach, w rogu ogrodu Lelitów podziwiać wielką, żeliwną pompę ustawioną pośrodku okazałego basenu.
Solanki jodowo-bromowe są doskonałym dowodem, że Gdów nie leży w Karpatach - na Pogórzu Wielickim (flisz karpacki), ale w jednej z podkarpackich kotlin - w Kotlinie Sandomierskiej, a dokładnie w jej części zwanej przez geologów Zatoką Gdowską (miocen solonośny).
Kiedy zatrzymamy się gdzieś w polach Marszowic i okręcimy się na pięcie, zauważymy, że od strony NW, aż po NE (od Łazan poprzez Hucisko i dalej za Rabą przez Stryszową, Jaroszówkę, Gierczyce, aż po Chełm) ciągnie się pas wzniesień Pogórza, które obejmuje kleszczami, płaską i rozległą równinę gdowską. Patrząc dalej w kierunku S, zobaczymy wynurzające się ponad Pogórzem pasma Beskidów.
Gmina Gdów – przypisująca sobie dawniej położenie na Pogórzu Wielickim – aż w 75% leży na terenie płaskiej Zatoki Gdowskiej - średnio ok. 225 m npm oraz na terenie falistego Podgórza Bocheńskiego (Bilczyce, Wiatowice, Krakuszowice, Zborczyce, Czyżów, Świątniki, Szczytniki) – średnio ok. 260 m npm. Obydwie te jednostki wchodzą w skład Kotliny Sandomierskiej i są zbudowane z utworów mioceńskich (ok. 20 milionów lat temu), wypełniających na głębokość 1 km Zapadlisko Przedkarpackie (piaski i iły z wkładkami gipsów, soli kamiennej, siarki, ropy naftowej i gazu ziemnego). Łagodne wzniesienia Podgórza Bocheńskiego są wynikiem pofałdowania utworów miocenu, w czasie wtórnych ruchów górotwórczych Karpat.
Zatokę Gdowską (Fałkowice, Gdów, Marszowice, Liplas, Niegowić, Cichawa, Niewiarów, Nieznanowice, Pierzchów, Książnice) otacza z 3 stron wysoki do 100 m próg Karpat, które podczas fałdowania i nasuwania się z południa, wyjątkowo w tym miejscu pozostawiły cofnięty fragment swoich płaszczowin. Masa nasuwającego się górotworu wgniotła przed sobą wielkie zapadlisko tektoniczne - obecną Kotlinę Sandomierską. Należy dodać, iż linia nasunięcia się Karpat na Zapadlisko Przedkarpackie, stanowi aktywną strefę sejsmiczną!
W rejonie gminy Gdów, w skład Pogórza Karpackiego, zbudowanego z utworów fliszowych kredy i starszego paleogenu (ok. 60 milionów lat temu) wchodzą Pogórze Wielickie (Winiary, Hucisko, Niżowa, a także po części Kunice i Grzybowa) oraz Pogórze Wiśnickie (Stryszowa, Zręczyce, Zagórzany, Zalesiany, Klęczana, Jaroszówka i po części Podolany i Wieniec). Tereny te zbudowane są z naprzemian ułożonych warstw piaskowca, zlepieńca i iłowca, czyli fliszu płaszczowiny śląskiej i wznoszą się średnio na ok. 325 m npm.

Solanki z obszaru Zatoki Gdowskiej i Podgórza Bocheńskiego, znane były jeszcze w czasach neolitu (epoka kamienia gładzonego ok. 5 tys. lat przed Chrystusem). Badania archeologiczne potwierdziły też, że na przełomie starej i nowej ery, zamieszkujący te ziemie Celtowie, powszechnie wykorzystywali naturalne wycieki solanki, produkując sól dla celów handlowych. W średniowieczu tą rolę przejęły kopalnie soli w Bochni i Wieliczce, przez co zapomniano o solankach rejonu Gdów – Łapczyca. Dopiero w latach 60-tych ubiegłego wieku, podczas poszukiwań złóż ropy i gazu ziemnego, w większości otworów wiertniczych, na głębokości ponad 200 m natrafiono na solanki. Nawiercone wody charakteryzowały się dużym stopień mineralizacji, a ich średnie zasolenie określono na 50g/l (najwięcej było 200g/l, co oznacza że po odparowaniu 1 l wody na dnie naczynia pozostałoby 20 dkg soli) Dodam też dla porównania, że zasolenie Bałtyku przy polskim wybrzeżu wynosi 7g/l.
Odkryte złoża zostały przebadane przez grupę naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej. Napisano również na ten temat kilka prac naukowych:
Rajchel L. (1975) - „Skład chemiczny zmineralizowanych wód w miocenie okolic Gdowa” Garlicki A., Rajchel L. (1975) – „Solanki rejonu Łapczyca - Gdów i perspektywy ich dalszego wykorzystania. Problemy Uzdrowiskowe”. Wyniki badań fizyko-chemicznych wskazały, że solanki rejonu Gdów – Łapczyca są przydatne dla celów leczniczych, w tym do kuracji kąpielowych (w leczeniu schorzeń reumatycznych, pourazowych, przy rekonwalescencji, w chorobach przemiany materii, w ginekologii, w dermatologii) jak również do inhalacji dróg oddechowych oraz do produkcji soli leczniczej.

Szkoda, że mijając granicę naszego miasteczka nie zobaczymy nowego witacza z napisem „Gdów - Zdrój".

Załączniki:
Zatoka Gdowska.JPG
Zatoka Gdowska.JPG [ 38.22 KiB | Przeglądane 387 razy ]

Post Napisane: 13 lut 2013, o 11:25 
Bratnia dusza

Załączony fragment przeczytany.
Trzeba szykować kubki na solankę ;) .

Post Napisane: 14 lut 2013, o 21:31 

Nie tylko kubki na solankę, ale też chyba stroje kąpielowe ;) Przecież przed ostatnimi wyborami samorządowymi wójt mówił, że w okolicach Gdowa odkryto źródła termalne o stałej temperaturze 38 stopni, czyli niedługo powinniśmy się pławić w basenach termalnych ;)

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Różności » Kto pyta nie błądzi