Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Warmińsko-Mazurskie
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 16 gru 2011, o 18:25 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 21:58
Posty: 3787
Lokalizacja: Jankowice
Pochwały: 1
Imię: Renata
Cmentarz żydowski w Olsztynie (woj. warmińsko-mazurskie) powstał w 1818r. u zbiegu dzisiejszej ul. Grunwaldzkiej i ul. Zyndrama z Maszkowic.
W latach 60-tych XX w. przekształcono go w park. Na jego terenie nie doszukaliśmy się żadnych nagrobków. Zostały użyte do wzmocnienia skarpy na Starym Mieście oraz budowy muru przy dawnym kinie „Casablanka”. Pozostał jedynie zrujnowany dom przedpogrzebowy zaprojektowany przez architekta Ericha Mendelsohna, prawdopodobnie jako jego praca dyplomowa. Do 1996r. mieściło się tu Archiwum Państwowe. Obecnie jest własnością Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.
Planowana jest renowacja domu przedpogrzebowego , a następnie stworzenie w nim Centrum Dialogu Międzykulturowego.

Na ścianie domu przedpogrzebowego znajduje się tablica ufundowana przez Towarzystwo Miłośników Olsztyna w maju 1998, w 50-tą rocznicę powstania Izraela i w 55 rocznicę powstania w Getcie Warszawskim, z napisem:
„Bet Tahara - Dom Oczyszczenia
Projektował student z Olsztyna Erich Mendelsohn (1887 -1958)
późniejszy wielki architekt”.

Zarośnięty kirkut

Obrazek

Obrazek

Dom Oczyszczenia

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dziecięce prace plastyczne o tematyce judaistycznej na drzwiach Bet Tahara

Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 16 gru 2011, o 21:47 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 20:46
Posty: 4431
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Reniu, z którego roku są te zdjęcia?

Nad przywróceniem pamięci o tamtejszych Żydach pracuje Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa „Borussia”. Obecnie się w Olsztynie wiele dzieje jak choćby to:
Wieści z początków grudnia tego 2011
Cytuj:
W piątek o 17 na zapomnianym cmentarzu żydowskim przy ulicy Zyndrama z Maszkowic stanęły nagrobki. Nekropolii nie przywrócono jednak do dawnego stanu. Postawione tam macewy to wyrzeźbione w lodzie artystyczne wizje, które mają przypomnieć mieszkańcom o roli tego miejsca.

(...)
Macewy, czyli żydowskie nagrobki powróciły tam na jakiś czas w formie lodowych rzeźb wykonanych przez uczniów Liceum Plastycznego im. E. Mendelsohna i ich niemieckich kolegów z Gabrieli-Gymnasium w Eichstätt. Jest to jeden z elementów "Świateł pamięci" organizowanych przez wspólnotę Borussia.

9 grudnia postawieniu rzeźb towarzyszyło widowisko świetlne autorstwa Markusa Jordana, który jest także autorem instalacji świetlnej w zaprojektowanym przez Mendelsohna Domu Pogrzebowym Bet Tahara . - Kiedy usłyszałem o tym miejscu chciałem w jakiś sposób uwrażliwić ludzi na to co się tutaj dzieje. Z kolei lód, z którego wykonane są macewy również nie jest przypadkowym surowcem. To symbol tego, że wszystko przemija.

Zobacz więcej: http://olsztyn.wm.pl/81484,Lodowy-cment ... z1gjQ83pKH


I dobre informacje w sprawie odnalezionych nagrobków:

Cytuj:
Po kilkudziesięciu latach z tarasu remontowanej obecnie willi Casablanca przy ul. Zamkowej wydobyto macewy pochodzące z niedalekiego kirkutu. "Gazeta" pierwsza pokazuje to, co z nich zostało. Z kamiennych resztek zostanie stworzone lapidarium.

Żydowskie nagrobki przez dziesiątki lat znajdowały się na cmentarzu przy ul. Zyndrama z Maszkowic w sąsiedztwie Domu Przedpogrzebowego zaprojektowanym przez Ericha Mendelsohna. Nekropolia została założona na początku XIX wieku. Jak podają źródła historyczne, ostatni pochówek odbył się tam w 1940 roku. Cmentarz został zamknięty w połowie lat 50. XX wieku, a niecałe dwadzieścia lat później ówczesne władze zdecydowały o jego likwidacji i zamieniły go w zieleniec. Macewy spotkał przykry los. Część z nich została wykorzystana jako materiał przez kamieniarzy, kolejne użyto przy wzmocnieniu skarpy, na której znajdował się taras zabytkowej willi Casablanca przy ul. Zamkowej.

Przez lata kamienne nagrobki niszczały wraz z budynkiem. Ratunkiem okazało się nabycie obiektu przez olsztyńskich przedsiębiorców Andrzeja i Dariusza Strotów. Dzięki ich kilku milionom złotych ponad rok temu rozpoczęła się renowacja. - Jesteśmy na półmetku prac. Wykonaliśmy wszystkie izolacje budynku, zaczynając od piwnic, a kończąc na położeniu nowego dachu - mówi Dariusz Strot. - Teraz zabraliśmy się za prace wewnątrz. Chodzi m.in. o wybudowanie szybów windowych, posadzek, a także położenie stropów.

Blask odzyska również taras wzmocniony niegdyś żydowskimi nagrobkami. Okazało się, że jest niepowtarzalna okazja do ich odzyskania. - I tak się stało - mówi Kornelia Kurowska, prezes Wspólnoty Kulturowej Borussia, która opiekuje się Domem Przedpogrzebowym i przyległym kirkutem. - Z powodu braku własnych pomieszczeń macewy przechowujemy w jednym z budynków w centrum Olsztyna, który użyczyło nam miasto.

Nieoficjalnie mówi się, że nagrobków jest kilkadziesiąt sztuk. - Są w bardzo różnym stanie, wiele jest uszkodzonych - mówi Kurowska. - Najważniejsze jednak, że zostały one wyciągnięte z tarasu, gdzie nie powinny nigdy trafić.

Macewy lub ich fragmenty zostały złożone na paletach. Czekają na transport. - Nie powrócą w takiej formie, jak przed zniszczeniem cmentarza. Z ocalonych nagrobków wykonamy lapidarium przy ul. Zyndrama z Maszkowic - zapowiada szefowa Borussii.

Pieniądze na ten cel stowarzyszenie pozyskało już z funduszy europejskich. Dzięki nim odnowiony zostanie cały teren przy Domu Przedpogrzebowym. - Jeszcze w grudniu na miejscu powinny pojawić się ekipy budowlane i konserwatorskie - stwierdziła Kornelia Kurowska.

Odmiana losu macew jest możliwa za sprawą decyzji braci Strotów, właścicieli Casablanki. - Wiedząc, jaką mają wartość historyczną, nie mam nic przeciwko temu, by z powrotem powróciły na swoje miejsce - podkreśla Dariusz Strot.
(...)
W przypadku macew ich wydobycie - zdaniem społecznika - wyjaśnia część wątpliwości. - Pogłoski o ich wtórnym wykorzystaniu przy budynku "Casablanki" nie były dotąd potwierdzone. Może się zdarzyć, że odnajdziemy je kiedyś w jeszcze innych miejscach. Liczę, że żyją wciąż osoby, które pracowały przy likwidacji cmentarzy i mogłyby udzielić w tym względzie wskazówek - mówi Rafał Bętkowski. - Popieram pomysł stworzenia lapidarium. Byłoby ono wyrazem pamięci o tych, którzy tu byli przed nami.

Więcej... http://olsztyn.gazeta.pl/olsztyn/1,3518 ... z1gjR9KYAn


Miałam przyjemność poznać panią Kornelię Kurowską i jestem przekonana, że doprowadzi do budowy lapidarium, a tym samym do wyeksponowania macew we właściwym miejscu, jak i do przywrócenia blasku domowi przedpogrzebowemu. :)

W Olsztynie są bardzo dumni z architekta Mendelsohna, który u nich się urodził i którego wczesną pracą był właśnie ten dom przedpogrzebowy. Dodam, iż wnętrza Bet Tahara, czyli Domu Mendelsohna są już nieźle odnowione. Nie byłam, ale widziałam zdjęcia. Wielką robotę robią w Olsztynie :brawa:

_________________
Rybniccy Żydzi
Szuflada Małgosi


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 16 gru 2011, o 23:15 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 21:58
Posty: 3787
Lokalizacja: Jankowice
Pochwały: 1
Imię: Renata
Zdjęcia pochodzą z naszej wyprawy na Warmię i Mazury w 2009r. Wtedy wnętrza domu przedpogrzebowego były już prawdopodobnie wyremontowane, ale nie mieliśmy tyle czasu, aby szukać opiekunów obiektu. Z zewnątrz budynek wyglądał kiepsko i teren cmentarza był zarośnięty. Musimy się "uśmiechnąć" do koleżanki mieszkającej w Olsztynie, aby ufociła wnętrza :)


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 17 gru 2011, o 09:10 
Offline

Dołączył(a): 11 lut 2011, o 12:37
Posty: 231
Tak nawiasem mówiąc to na samym cmentarzu widziałem jedną macewę z białego kamienia ledwo wystającą spod ziemi na skraju któregoś podwórka i fragment ramy pod drzewem.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 22 gru 2011, o 07:55 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 20:46
Posty: 4431
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Gazeta z 20.12.2011

Cytuj:
Rozpoczął się remont Domu Mendelsohna.Potrwa rok.

Na razie trwają prace zabezpieczające. Następnie zabytkiem zajmą się konserwatorzy, którzy mają przywrócić pierwotny wygląd budynku.


"W ramach tych prac zostaną wykonane m.in. konserwacje sufitów i ścian - Ewa Romanowska z Borussii. - Wiemy, że w niektórych miejscach były barwne zdobienia, trzeba będzie je odtworzyć, teraz są one kompletnie niewidoczne" - powiedziała PAP Ewa Romanowska z Borussii.

Remont i konserwacja Domu Mendelsohna będą kosztowały ponad 2 mln zł, z czego blisko 1,5 mln to unijne wsparcie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

"Pieniądze na wkład własny także pozyskiwaliśmy z wielu źródeł, m.in. z olsztyńskiego magistratu i fundacji "Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość" -powiedziała PAP Romanowska.

Na przełomie lat 2007/2008 Borussia odnowiła jedną z sal w Domu Mendelsohna, tzw. salę pożegnań. Jest to sala o tyle niezwykła, że jej sklepienie ma kształt piramidy, która pokryta jest wieloma barwnymi zdobieniami. Szczyt piramidy zdobi Gwiazda Dawida, taki sam znak jest na posadzce tego pomieszczenia.

Pozostałe pomieszczenia dawnego domu przedpogrzebowego nie są dotąd odnowione. Dom Mendelsohna, zwany także Bet Tahara, jest jedynym w Olsztynie budynkiem, który zaprojektował Erich Mendelsohn, światowej sławy architekt, który urodził się w przedwojennym Olsztynie (Allenstein). Budynki jego projektu stoją m.in. w Berlinie i Nowym Jorku, ten w Olsztynie jest pracą dyplomową Mendelsohna.

Data powstania budynku nie jest do końca sprecyzowana, ponieważ w literaturze jako rok budowy pojawia się 1904 r., ale sklepienie pomalowano farbą, w której skład wchodzi pigment o nazwie kraplak (alizaryna syntetyczna), a tego rodzaju pigment produkowano od roku 1924 roku.

(...)
Borussia dzierżawi budynek od Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Podpisanie umowy nastąpiło w 2005 roku. Docelowo ma się tam mieścić Centrum Dialogu Międzykulturowego.

Więcej... http://olsztyn.gazeta.pl/olsztyn/1,3518 ... z1hFBup51V


_________________
Rybniccy Żydzi
Szuflada Małgosi


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 23 gru 2011, o 00:09 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 maja 2009, o 21:36
Posty: 6080
Lokalizacja: Chorzów/Hajduki
Pochwały: 1
Imię: Henryk.
"Data powstania budynku nie jest do końca sprecyzowana, ponieważ w literaturze jako rok budowy pojawia się 1904 r., ale sklepienie pomalowano farbą, w której skład wchodzi pigment o nazwie kraplak (alizaryna syntetyczna), a tego rodzaju pigment produkowano od roku 1924 roku."

Mogli pierwszy malunek zrobić dwadzieścia lat pózniej.Nic dziwnego by w tym nie było.

_________________
"Jestem śląskie dziecko i Ślązakiem zginę.Kocham śląską ziemię i śląską krainę....."
Juliusz Ligoń.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]


Góra 
 Zobacz profil  
 
Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Warmińsko-Mazurskie


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.165s | 14 Queries | GZIP : Off ]