Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Wieże ciśnień i inne » Wieże - Śląskie
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 18 sie 2009, o 10:32 
Online
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 7479
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Wieża ciśnień przy ulicy Katowickiej (blisko granicy z Chorzowem), obecnie własność prywatna.

Wybudowana w 1909 roku, działała do lat 60. XX wieku. Wysokość 40 m, pojemność stalowego zbiornika (Klönne !! ) 500 m³. Zaopatrywała w wodę Świętochłowice i Bismarckhütte - późniejsze Wielkie Hajduki, obecnie Chorzów Batory (wiadomości z wikipedii).

Tu niestety dotarliśmy dość późno, więc zdjęcia są jakie są (nie chciało nam się wyciągać statywu ani łazić po ciemnych podwórkach), ale na pewno tam wrócimy po lepsze :mrgreen:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
Jeśli gdzieś nie wyświetlają się moje zdjęcia, proszę o PM.

— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 18 sie 2009, o 13:58 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 maja 2009, o 21:36
Posty: 6382
Lokalizacja: Chorzów/Hajduki
Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Im bliżej tym trudniej dotrzeć,z okna ją widzę.W tym tygodniu chyba coś zrobię.Tak własność prywatna tylko pogmatwane stosunki własnościowe gruntu.W międzyczasie poszukam wiadomości o tym gruncie.

_________________
"Jestem śląskie dziecko i Ślązakiem zginę.Kocham śląską ziemię i śląską krainę....."
Juliusz Ligoń.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 18 sie 2009, o 14:03 
Online
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 7479
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Kojarzę jakieś artykuły - właściciel wieży chciał kupić przylegającą do niej działkę, miasto coś tam zwlekało, jakiś przetarg chyba miał być? Poszukam, gdzieś to widziałem.

_________________
Jeśli gdzieś nie wyświetlają się moje zdjęcia, proszę o PM.

— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 18 sie 2009, o 14:28 
Online
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 7479
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Garść artykułów:

Obrazek

Cytuj:
Wieża wodna od siedmiu lat czeka na ożywienie
Tomasz Malkowski 2007-06-05, ostatnia aktualizacja 2007-06-05 20:19

Obrazek
Fot. Marcin Tomalka / AG 2007-06-05

Ryszard Kolibaj siedem lat temu spełnił swe marzenie i kupił prawdziwą wieżę wodną. I to nie byle jaką, bo najwyższą w całych Świętochłowicach, gdzie chciał stworzyć centrum kulturalne. Na razie nic nie może jednak zrobić, bo teren wokół zabytku nie należy do niego.

Świętochłowice do niedawna szczyciły się siedmioma wieżami wodnymi, dzięki którym w kranach płynęła woda. Wraz z unowocześnieniem wodociągów malownicze wieże zaczęły znikać z pejzażu miasta. Stuletnia wieża, którą kupił Kolibaj, jest ostatnią w mieście. Zaprojektował ją inżynier R. Lummert, ówczesny dyrektor wałbrzyskich wodociągów.

Na samym szczycie wieży zachował się unikatowy, stalowy zbiornik wodny systemu Klöne, od spodu wyglądający jak olbrzymia kula. Wnętrze wieży pod zbiornikiem to wysoka na kilkadziesiąt metrów pusta przestrzeń, jedynie wzdłuż ścian biegną spiralne schody, a w środku ciągną się nitki rur. Na łańcuchach wisi jeszcze winda, dzięki której pracownicy sprawdzali szczelność rur na całej wysokości wieży.

Kolibaj, katowicki przedsiębiorca, chciał zachować wszystkie urządzenia, a środek wieży zapełnić antresolami. Powstałaby tu kawiarnia z galerią w industrialnym klimacie. Na szczycie pod kopulastym dachem, zwieńczonym miedzianą latarnią niczym w barokowym kościele, byłby jedyny w okolicy punkt widokowy.

Zapał właściciela od lat studzą kłopoty z terenem wokół wieży. - Bez większej działki nie mogę zrobić dojazdu, parkingu, wybudować pawilonu gastronomicznego ani ogrodu z tarasami. O kupno terenu walczę już od siedmiu lat. Nie mogę też rozpocząć remontu, bo nie mam miejsca na dojazd sprzętu - mówi Kolibaj. Dlatego na razie wieżę udostępnił telefonii komórkowej, która umieściła na niej nadajniki. Nieczynna od lat 60. wieża jest w coraz gorszym stanie, z dachu zleciały już prawie wszystkie dachówki.

- Staram się o wykup działki od miasta, któremu podlega ten majątek. Nawet wojewoda wyraził zgodę na jej sprzedaż - mówi przedsiębiorca. Do pomysłu zagospodarowania terenu udało się także przekonać wojewódzkiego konserwatora zabytków. Tyle że korespondencja ze świętochłowickim magistratem trwa od lat. Miasto wciąż nie przystąpiło do sprzedaży działki, na której piętrzą się stosy nagrobków, bo pracuje tu kamieniarz.

- Kamieniarz dzierżawił grunt od PKP. I choć okazało się, że to teren Skarbu Państwa we władaniu miasta, nadal ją bezprawnie zajmuje. Taka działalność przy efektownym zabytku to nieporozumienie. A wieża, zamiast zachwycać, straszy - ubolewa Kolibaj.

Więcej spokoju zachowują urzędnicy. - Prezydent jeszcze nie zdecydował, czy grunt zostanie sprzedany. Jeśli do tego dojdzie, odbędzie się przetarg - mówi Katarzyna Gallert, naczelniczka wydziału gospodarki nieruchomościami w świętochłowickim urzędzie.

O stan wieży martwi się Barbara Josińska, miejska konserwator zabytków. - To wspaniały zabytek. Ale dach potrzebuje natychmiastowego remontu. Wieża jest ujęta w programie rewitalizacji miasta, co może pomóc właścicielowi w zdobyciu dofinansowania z Unii Europejskiej - mówi.

Kolibaj zapewnia, że jak tylko wykupi grunty wokół, rozpocznie remont zabytku.

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice


Obrazek
Cytuj:
Świętochłowice: Działki z wysokości
01.02.2008
Ziemia wokół wieży wodnej należy wreszcie do właściciela zabytku, Ryszarda Kolibaja, który od dawna o to zabiegał. Kupnem sąsiednich działek warunkował sens inwestycji w wieżę.

W ubiegłym roku pisaliśmy o niszczejącej zabytkowej wieży ciśnień i o problemach jej właściciela z nabyciem terenu wokół. Miasto proponowało jedynie trzyletnią dzierżawę, co dla prywatnych inwestorów jest marną zachętą.

- Sprawa idzie w dobrym kierunku - mówi dziś optymistycznie Ryszard Kolibaj.

Trzy działki o łącznej powierzchni 715 m kw. sprzedano w pisemnym przetargu za 75 tys. zł. Zgłosił się tylko jeden oferent. - Decyzja o sprzedaży terenu była zasadna, dobrze się stało. że kupiła ją osoba, która jest właścicielem wieży, bo to daje jej możliwość zagospodarowania całości - mówi Grażyna Hansel z Urzędu Miejskiego.

Ryszard Kolibaj wieżę kupił osiem lat temu od Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodnego i Kanalizacji. Ma konkretny pomysł na jej zagospodarowanie. Teraz, jak mówi, trwają ustalenia z architektami, rozwiązywane są kwestie dotyczące dostarczania mediów. Dokumenty u śląskiego konserwatora zabytków właściciel złożył półtora roku temu.

Wieża w pierwszej kolejności wymaga remontu dziurawego, przeciekającego dachu. Według planów na dole byłaby kawiarnia, wyżej galeria sztuki w formie kilku antresol na różnych poziomach. Windą wjeżdżałoby się do punktu widokowego. Wokół wieży, gdzie dziś jeszcze działa zakład kamieniarski, miałby powstać ogród, punk małej gastronomii, pomieszczenie mieszkalne i punkt usługowy.

- Jestem zdecydowany, że to zrobię - mówi Kolibaj.

Świętochłowicka wieża o wysokości 40 m przy ul. Chorzowskiej to zabytek z 1909 roku. Jest neobarokowy, z dachem w kształcie kopuły i spiralnie rozstawionymi oknami - lukarnami wzdłuż ponad 120 wąskich, metalowych schodów. Na szczycie jest rzadko spotykany nitowany zbiornik na 500 m sześc. wody. Kiedyś wież ciśnień było w mieście co najmniej siedem. Jako zbiorniki wody służyły do zapewnienia stabilnego ciśnienia w wodociągu.

(bib) - POLSKA Dziennik Zachodni


Obrazek
Cytuj:
Remont wieży wodnej z ul. Katowickiej nadal w planach
30.04.2009

Nie za rok i nie za dwa, może dopiero w 2012 roku. Końca remontu wieży wodnej przy ul. Katowickiej nie widać. Nie widać nawet jej początku. Jej właściciel Ryszard Kolibaj przyznaje, że remont starej, ponad stuletniej budowli, to kosztowna droga przez mękę, ale to nadal marzenie, którego nie zamierza porzucić.

Jak na razie Kolibaj ma zaledwie… makietę wyremontowanego obiektu. Po siedmiu latach oczekiwania kupił także przyległe działki. Nadal czeka za to wpisanie wieży do rejestru zabytków województwa śląskiego. Na tym ostatnim zależy mu szczególnie, bo w przyszłości chciałby, aby została ujęta w szlaku zabytków techniki. Obecnie wieża został objęta procedurą wszczęcia postępowania w sprawie odpowiedniego wpisu.

- Wojewódzki konserwator zaakceptował jeszcze cztery warianty remontu dachu. Do mnie należy teraz oszacowanie ich i wybór najlepszej techniki - wyjaśnia Kolibaj. Nowe pokrycie dachowe według wskazówek konserwatora może być z blachy cynkowo-tytanowej, szacowane na około 11.3 tys zł, z papy ( ok. 18 tys.), z dachówek ( 25 tys. ) lub najdroższe z blachy miedzianej ( ok. 43 tys. ). Na akceptację rozwiązań dotyczących renowacji dachu Kolibaj czekał dwa lata. Teraz z uporem czeka na wpis do rejestru zabytków i sponsorów. Świętochłowicka wieżę Kolibaj kupił w 2000 roku. Od wielu lat marzył, że będzie jego, aby wewnątrz stworzyć coś na wzór kawiarenki dla artystów, albo centrum kulturalnego miasta.


Całość szacuje na kilkaset tysięcy złotych. Ma już plan jak zagospodarować wieżę wewnątrz i dookoła. Wymiana zniszczonych stropów, konserwacja zachowanej stolarki drzwiowej i okiennej, a także zbiornika wodnego i zabytkowych urządzeń do pomiaru wody, remont zewnętrznej elewacji. Na początek najkosztowniejsze i najtrudniejsze wymiana dachu.

Po latach, której ilości katowicki przedsiębiorca nie określa, wewnątrz budynku miałaby powstać dwupoziomowa kawiarenka dla artystów imieszkańców Świętochłowic. Na całej wysokości wieży z kolei galeria sztuki.

- Odbywałyby się tu wystawy, wykłady, spotkania z artystami, nawet dla amatorów - mówi. Dookoła wieży według makiety są jeszcze dwa prostokątne budynki.

- Tu byłby dom weselny, z pięknym ogrodem. W końcu wieża musi na siebie zarabiać - twierdzi Kolibaj.

Wieża wodna ma ponad 100 lat, dawniej ponad miastem towarzyszyło jej siedem podobnych budowli. Ta z ul. Katowickiej jako ostatnia przetrwała proces unowocześniania wodociągów. Została wybudowana w 1905 roku, obecnie ma ponad 100 lat, dawniej ponad miastem towarzyszyło jej siedem podobnych budowli. Ta z ul. Katowickiej, nieznanego projektanta, jako ostatnia przetrwała proces unowocześniania wodociągów i wprowadzania nowych systemów dostarczania wody do domów. Działała jeszcze do lat 70-tych. Budowla jest murowana, z kamienia i cegły. Elewacja z kamienia i cegły klinkierowej.

Na szczycie wieży znajduje się stalowy zbiornik wodny. Poniżej jest wysoka na kilkadziesiąt metrów przestrzeń, to wnętrze wieży, po której bokach, przy ścianach biegną, poprowadzone spiralą schody. Pomiędzy nimi znajdują się jeszcze rury. Kolibaj w planach remontu przewidywał windę. Pomysł jednak okazał się zbyt kosztowny, sam jej montaż to ok. 200 tys. zł.

Justyna Przybytek - POLSKA Dziennik Zachodni


_________________
Jeśli gdzieś nie wyświetlają się moje zdjęcia, proszę o PM.

— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 19 sie 2009, o 10:40 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 maja 2009, o 21:36
Posty: 6382
Lokalizacja: Chorzów/Hajduki
Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Nie sposób tego przenieść więc dam link do artykułu na którym jest jedno zdjęcie spodu zbiornika http://swiony.info/f/viewtopic.php?f=110&t=8174

Projektantem był R.Lummert dyr. wodociągów w Wałbrzychu.


Załączniki:
1.JPG
1.JPG [ 138.68 KiB | Przeglądane 1067 razy ]
2.JPG
2.JPG [ 151.14 KiB | Przeglądane 1067 razy ]
3.JPG
3.JPG [ 178.79 KiB | Przeglądane 1067 razy ]
4.JPG
4.JPG [ 173.25 KiB | Przeglądane 1067 razy ]
5.JPG
5.JPG [ 218.75 KiB | Przeglądane 1067 razy ]
6.JPG
6.JPG [ 155.06 KiB | Przeglądane 1067 razy ]
7.JPG
7.JPG [ 170.66 KiB | Przeglądane 1067 razy ]
8.JPG
8.JPG [ 130.91 KiB | Przeglądane 1067 razy ]

_________________
"Jestem śląskie dziecko i Ślązakiem zginę.Kocham śląską ziemię i śląską krainę....."
Juliusz Ligoń.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]


Ostatnio edytowano 2 lis 2013, o 05:40 przez Heniek, łącznie edytowano 1 raz
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 19 sie 2010, o 22:54 
Online
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 7479
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Nie zmienia się nic :(

Obrazek

Obrazek

_________________
Jeśli gdzieś nie wyświetlają się moje zdjęcia, proszę o PM.

— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 25 kwi 2011, o 23:39 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 22:54
Posty: 353
Wieża posiada zbiornik typu Klönne.
W Polsce byłaby to 6 znana mi wieża z taki zbiornikiem.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 28 maja 2014, o 15:07 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 maja 2009, o 21:36
Posty: 6382
Lokalizacja: Chorzów/Hajduki
Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Muszę wybrać lepszy dzień
Załącznik:
DSCN0208.JPG
DSCN0208.JPG [ 155.75 KiB | Przeglądane 1042 razy ]

Załącznik:
DSCN0209.JPG
DSCN0209.JPG [ 113 KiB | Przeglądane 1042 razy ]

i popatrzeć czy to aby nie początek końca.

_________________
"Jestem śląskie dziecko i Ślązakiem zginę.Kocham śląską ziemię i śląską krainę....."
Juliusz Ligoń.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 27 lip 2014, o 05:12 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 maja 2009, o 21:36
Posty: 6382
Lokalizacja: Chorzów/Hajduki
Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Sprzed paru dni
Załącznik:
DSCN0832.JPG
DSCN0832.JPG [ 157.68 KiB | Przeglądane 976 razy ]

widać ciut nitowanego zbiornika
Załącznik:
DSCN0833.JPG
DSCN0833.JPG [ 186.88 KiB | Przeglądane 976 razy ]

dachówek i opierzenia coraz mniej,ileż to wody może lać się do środka.
Załącznik:
DSCN0834.JPG
DSCN0834.JPG [ 131.59 KiB | Przeglądane 976 razy ]

Jak się zawali konstrukcja dachu zostanie trzon,jest nie do "zdarcia".

_________________
"Jestem śląskie dziecko i Ślązakiem zginę.Kocham śląską ziemię i śląską krainę....."
Juliusz Ligoń.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 17 lis 2014, o 14:38 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 maja 2009, o 21:36
Posty: 6382
Lokalizacja: Chorzów/Hajduki
Pochwały: 1
Imię: Henryk.
News ze Świętochłowic

"Wieża została kupiona w roku 1999 za 9 tysięcy złotych. Obecnie od kilku lat Kolibaj nie żyje. Miasto stara się przejąć teren i wieżę, lecz podobno na "przeszkodzie" stoją spadkobiercy. Można mieć nadzieję, że i tę sprawę uda się pozytywnie rozwiązać."

_________________
"Jestem śląskie dziecko i Ślązakiem zginę.Kocham śląską ziemię i śląską krainę....."
Juliusz Ligoń.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 26 maja 2018, o 06:35 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 maja 2009, o 21:36
Posty: 6382
Lokalizacja: Chorzów/Hajduki
Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Załącznik:
S7307951.JPG
S7307951.JPG [ 173.09 KiB | Przeglądane 463 razy ]

Znikły kraty
Załącznik:
DSCN0007.JPG
DSCN0007.JPG [ 251.73 KiB | Przeglądane 463 razy ]

Załącznik:
DSCN0008.JPG
DSCN0008.JPG [ 220.49 KiB | Przeglądane 463 razy ]

Ona sama trwa na przekór ludziom i czasom
Załącznik:
DSCN0005.JPG
DSCN0005.JPG [ 195.08 KiB | Przeglądane 463 razy ]

choć słyszałem pogłoski o jej wyburzeniu.

_________________
"Jestem śląskie dziecko i Ślązakiem zginę.Kocham śląską ziemię i śląską krainę....."
Juliusz Ligoń.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 7 mar 2020, o 08:21 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 maja 2009, o 21:36
Posty: 6382
Lokalizacja: Chorzów/Hajduki
Pochwały: 1
Imię: Henryk.
W jeden bardzo wietrzny dzień szedłem ul. Tunelową i słyszałem zawodzenie wiatru dobiegające ze szczytu wieży
Załącznik:
DSCN0128.JPG
DSCN0128.JPG [ 136.39 KiB | Przeglądane 162 razy ]

Załącznik:
DSCN0130.JPG
DSCN0130.JPG [ 152.33 KiB | Przeglądane 162 razy ]

i nie ma się co dziwić,wiatr tam może grać jak na organach.Co było słychać wyraznie mimo wysokości i odległości.
Jak zdmuchnie te "kadubki" znowu będzie problem,że nie wspomnę ile wody leje się do jej wnętrza.

_________________
"Jestem śląskie dziecko i Ślązakiem zginę.Kocham śląską ziemię i śląską krainę....."
Juliusz Ligoń.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]


Góra 
 Zobacz profil  
 
Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strona główna forum » Eksploracja » Wieże ciśnień i inne » Wieże - Śląskie


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.301s | 20 Queries | GZIP : Off ]